Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

@dziobak a do proline.pl nie zagladales wydaje mi sie ze maja msi na stanie

Chcę już zamówić w morelach bo kupuję tam resztę zestawu...

Mogę ewentualnie trochę dorzucić. Uznałem, że przyda się 8xSATA, bo już aktualnie mam 5 urządzeń do podłączenia, a miejsce w obudowie jeszcze jest Dołączona grafika

Aktualnie MSI-GD65 staniała o 100zł w stosunku do dnia wczorajszego (ceny w morele...) i zaczynam ją rozważać.

Oprócz tego dwie płytki Gigabyte Z87X-UD3H i Z87X-UD4H - BTW. Czym one się różnią

Jak to jest z prędkościami SLI na tych płytach? Jak rozumiem na wszystkich będzie to 8x/8x. Czy to jakoś nie spowolni układu? Czy wszystkie płyty Z87 tak mają? (chyba wszystkie które widziałem).

Aktualnie biorę GTX 780, ale w odległej przyszłości być może chciałbym dorzucić drugiego.

 

I jeszcze ostatnie pytanie - czy na tych płytach zamontuję bez problemów z miejscem Noctua NH-D14 i RAMy G.Skill TridentX (mogą być ze zdjętymi radiatorami)? Czy któraś z płytek oferuje "więcej miejsca"?

Edytowane przez Dziobak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dziobak a do proline.pl nie zagladales wydaje mi sie ze maja msi na stanie

Podobno wszystkie zamówione MSI Z87-G45 Gaming zeszły na pniu, a kolejna dostawa ma dojechać w ciągu 2 tygodni. 

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jutro stanę przed dramatycznym wyborem płyty do i4670K (do końca tygodnia), nie wiem czy dam radę to jeszcze opóźnić. Budżet zakładany na tę płytkę, oprócz tego że im mniej tym lepiej to max. 600 zł ale:

- wystarcza mi 4x SATA3;

- usb 3.0 potrzebne mi dokładnie 3 sztuki; usb 2.0 6 sztuk też mi wystarcza;

- moja obudowa nie ma z przodu "natywnego" usb3, czy któraś z płyt ma taki moduł jak mam w Asrocku do wyprowadzenia usb 3.0 na przód, samo wyjście na płycie wystarczy, bo moduł zostanie mi jeden z Asrocka, tak się złożyło, że mam dwie sztuki;

- wystarcza mi obsługa 2 kart grafiki i nie mam w planie RAID-u;

- 3 lata gwarancji zamiast 2, są dla mnie istotnym argumentem;

- lepszy kodek dźwięku jest argumentem pod warunkiem, że nie trzeba do niego dopłacać więcej niż 30-40 zł;

- OC ekstremalnego nie będzie, 4.4-4.5 GHz mnie w zupełności usatysfakcjonuje;

- obsadzam dwa banki pamięci, 2x4 lub 2x8;

- nie potrzebuję niczego szczególnego w ramach portów PCI i PCI-Ex x1;

- zintegrowane wi-fi klasy n byłoby zaletą;

- wyjście Display Port byłoby zaletą (okresy przejściowe przy wymianie kart graficznych).

 

Recenzje jak na razie w sieci dość niejednoznaczne, w zamierzeniach nastawiałem się na Asrocka Z87 Extreme 4 ale obecnie dostępność nędzna, cena nieracjonalnie wysoka - odpada. No i jeszcze ten news od Asrocka o non-z oc, chyba wszyscy to teraz zaimplementują, czy możliwe, że nie? A mimo, że to tylko profil, takie coś dla mnie byłoby wystarczające, chodzi mi o faktycznie dobrą wydajność, a nie bicie rekordów i giga-optymalizację. Opór psychiczny przed H87/B85 u mnie już nie występuje.

 

Co mądrość forumowa radziłaby na obecnym etapie rozwoju haswello-wiedzy brać pod uwagę oprócz wyżej wspomnianej DH3? I jakie chłodzenie w rozsądnej cenie (dwucyfrowej o ile to możliwe)?

 

Alternatywa jest taka, że wziąłbym G2020 za 205 zł, wziął do niego jakąś używkę na B75 i przebiedował z miesiąc do rewizji C2 a przede wszystkim do wyjaśnienia się sytuacji z OC na H/B. Ale nie wydaje mi się to specjalnie sensowne mimo wszystko. Co myślicie?

 

Nie wiem czy tutaj to dać czy do "co kupić", wolę tu, najwyżej trzeba będzie przenieść.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jutro stanę przed dramatycznym wyborem płyty do i4670K (do końca tygodnia), nie wiem czy dam radę to jeszcze opóźnić. Budżet zakładany na tę płytkę, oprócz tego że im mniej tym lepiej to max. 600 zł ale:

asus wygląda ciekawie i mieści ci się w budżecie Asus Z87-A

 

http://www.hardocp.com/article/2013/06/03/asus_z87a_lga_1150_motherboard_review/#.Uc_6CD4YDNt

 

a tak poza tym to po jaką cholerę modernizujesz kompa? jak 4,4-4,5 wyciśniesz to będziesz raczej szczęściarzem Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jutro stanę przed dramatycznym wyborem płyty do i4670K (do końca tygodnia), nie wiem czy dam radę to jeszcze opóźnić. Budżet zakładany na tę płytkę, oprócz tego że im mniej tym lepiej to max. 600 zł ale:

Do 600 PLN nie da rady spełnić wszystkich postulatów :> Najbliżej jest MSI G45 Gaming (~580 PLN), ale z dostępnością podobno słabo - sprzedano całą partię z dystrybucji, więc o czymś to chyba świadczy. Niestety, MSI nie ma WiFi i frontowego panelu. Z ASRock bym na razie uważał, bo mają jeszcze problemy z BIOS i wysokimi taktowaniami (4500 MHz+), a bajery na H87/B85 mogą zniknąć w kolejnych BIOSach. 

 

asus wygląda ciekawie i mieści ci się w budżecie Asus Z87-A

 

a tak poza tym to po jaką cholerę modernizujesz kompa? jak 4,4-4,5 wyciśniesz to będziesz raczej szczęściarzem Dołączona grafika

Przesadzasz, na 5-6 sklepowych sztuk jakie mieliśmy już w łapach, wszystkie 4.5 GHz robiły, kwestia napięcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i oto mi chodzi. co z tego że zrobisz 4,5 na 1,35v jak musisz ciąć czape żeby to schłodzić. 

1.3V to akurat było max, ale schłodzić to faktycznie nie łatwo, chociaż HR-02 Macho sobie jakoś radzi i nie kosztuje fortuny :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak poza tym to po jaką cholerę modernizujesz kompa? jak 4,4-4,5 wyciśniesz to będziesz raczej szczęściarzem Dołączona grafika

 

A bo mnie łapy świerzbią żeby coś w swoim życiu zmienić. Dołączona grafika A Asus faktycznie, opisy w sieci wyglądają obiecująco.

 

Najbliżej jest MSI G45 Gaming (~580 PLN), ale z dostępnością podobno słabo -

 

Jest dostępna. Tylko nie wiem czy nie jest mimo wszystko o jedną klasę za wysoko dla mnie, te trzy sloty x16 na przykład. Z drugiej strony o zgrozo nie ma Display Port ani panelu na przód (port jednak ma, wejście na płycie na USB3 musi być chyba takie samo jak u Asrocka, prawda?). Dopłacanie tylko za kodek dźwięku i lekko wybajerzony plastik (w porównaniu do zwykłej MSI G43 za około 440) to lekka ekstrawagancja, bajerów z serii military-coś-tam nie kupuję w tej cenie. Z drugiej strony sępienie stówki przy wydatku "raz na dwa lata" też nie ma sensu, jeśli faktycznie coś przydatnego za tę dodatkową stówkę się dostaje. Dołączona grafika.

 

Rozumiem, że kombinacje z H87/B85 jednak mam sobie raczej podarować i pozostać przy poczciwym Z87. Tak zatem zrobię. No nic jeśli dziś nie dam rady już opóźnić sprzedaży tego co mam, będę miał czas do środy na wybranie czegoś i zamówienie, żeby na piątek przyszła.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i oto mi chodzi. co z tego że zrobisz 4,5 na 1,35v jak musisz ciąć czape żeby to schłodzić. 

 

Babki gadanie, również mój pierwszy lepszy z brzegu ze sklepu, batch bardzo świeży bo L315 i do 4,5 potrzebuje 1,225-1,23V. Także wychodzi że coraz więcej robi te mityczne 4,5ghz. 

Żeby to osiągnąć musiałem jednak zmienić w biose coś więcej niż Vcore i mnożnik...

 

Co do mobasa swojego g45 gaminga brałem w x-kom.pl chyba jeszcze mają na stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oliwer21 to bądź tak miły i wrzuć tutaj swoje ustawienia. niedługo będę składać kumplowi podobny zestaw i chciałbym z marszu coś podkręcić i nie siedzieć nad tym tygodni Dołączona grafika

tu nie ma co nad tym siedzieć tygodniami... CPU ratio x46 + Vcore 1.2V. jak pójdzie na takich ustawieniach to dobra sztuka, jak nie to Vcore do góry. Reszta na Auto i wszystko powinno śmigać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czymś oprócz długości gwarancji się broni wobec Asus Z87-A?  Nie mam nic przeciwko mATX, choć nigdy nie miałem takiej płyty jeszcze. Rozumiem, że jest to jakoś przemyślane, że nie ma kłopotów z chłodzeniem w kontekście pamięci. Dość droga ta płytka. Narobił Asus tych płyt na Z87, literek od groma przeróżnych.

 

Dziś i jutro poświęcę na doczytanie, może akurat się purepc-test pokaże we wtorek, ale skłaniam się w tej chwili raczej do brania czegoś tańszego, ze strefy 450-550. Wśród tych tańszych będę prowadził poszukiwania czegoś z jak najlepszym kodekiem dźwiękowym oraz w drugiej kolejności z wyjściem DP. Na ciach!ły typu fazy zasilania w ogóle nie zamierzam patrzeć. To czy wyciągnę z procka z powodu płyty 100 MHz więcej czy mniej mam z grubsza gdzieś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie ma co nad tym siedzieć tygodniami... CPU ratio x46 + Vcore 1.2V. jak pójdzie na takich ustawieniach to dobra sztuka, jak nie to Vcore do góry. Reszta na Auto i wszystko powinno śmigać Dołączona grafika

 

wybacz ale nie każdy ma możliwość kupienia procka w dobrym sklepie i na takich ustawieniach wyrobić sobie opinię o procku. z ivy na początku też tak było tylko vcore i tyle a to bzdura na resorach, bo doszło PLL, VTT, LLC i itd... 

 

Czymś oprócz długości gwarancji się broni wobec Asus Z87-A?  Nie mam nic przeciwko mATX, choć nigdy nie miałem takiej płyty jeszcze. Rozumiem, że jest to jakoś przemyślane, że nie ma kłopotów z chłodzeniem w kontekście pamięci. Dość droga ta płytka. Narobił Asus tych płyt na Z87, literek od groma przeróżnych.

 

Dziś i jutro poświęcę na doczytanie, może akurat się purepc-test pokaże we wtorek, ale skłaniam się w tej chwili raczej do brania czegoś tańszego, ze strefy 450-550. Wśród tych tańszych będę prowadził poszukiwania czegoś z jak najlepszym kodekiem dźwiękowym oraz w drugiej kolejności z wyjściem DP. Na [ciach!]ły typu fazy zasilania w ogóle nie zamierzam patrzeć. To czy wyciągnę z procka z powodu płyty 100 MHz więcej czy mniej mam z grubsza gdzieś.

 

a od kiedy to ten asus to mATX? nie wiem skąd to wziąłeś ale chyba nie z oglądania zdjęć, bądź czytania opisu płyty... płyta ma taką samą wielkość jak asrock z77 extreme4

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz ale nie każdy ma możliwość kupienia procka w dobrym sklepie i na takich ustawieniach wyrobić sobie opinię o procku. z ivy na początku też tak było tylko vcore i tyle a to bzdura na resorach, bo doszło PLL, VTT, LLC i itd... 

no nie wiem... selecta nie kupowałem, nawet nie BOX tylko OEM.. wydaje mi się że trafienie dobrej sztuki nie zależy od tego w jakim sklepie kupujesz Dołączona grafika

wyrabiam sobie opinię o Haswellu na podstawie tego co mam :) i patrząc np. na XS dużo ludzi ma jeszcze lepsze sztuki, też nie kupowane jako selecty.

jak zawsze zależy to z której części wafla wycięte i wygląda na to że nawet batch nie ma wielkiego znaczenia, bo wśród 10 tego samego batch można trafić tylko 1, lub 2, które spełniają x46 przy 1.2V.

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gravimag nie jesteś pierwszą osobą na tym forum która kupiła w tym sklepie procka i okazał się świetną sztuką do @ Dołączona grafika, gdyby było inaczej to by musieli zmienić nazwę sklepu hahahaha

poprzednio kupłem u nich e8400 który do 3.6 potrzebował 1.3V... tego selectem bym nie nazwał... a wiem że można było trafić sztuki które tyle robiły na stockowym.... sklep nie ma nic do tego co trafisz.

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oliwer21 to bądź tak miły i wrzuć tutaj swoje ustawienia. niedługo będę składać kumplowi podobny zestaw i chciałbym z marszu coś podkręcić i nie siedzieć nad tym tygodni Dołączona grafika

Polecam posłuchać rady ryby co wczesniej pisał oraz ten temat:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?286530-The-Gigabyte-Z87-Haswell-Overclocking(OC)-Guide

Pomocne są zabawy vccin i vring

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bawiłem się i VRIN (Vccin) i Vring... z tego co zaobserwowałem u siebie to VRIN czy zostawię na AUTO, 1.8V defaultowo (w rzeczywistości jest pod obciążeniem 1.72V), czy na sztywno wpiszę 2.1V(pod obciążeniem 2.01V) nie robi żadnej różnicy dla stabilności. Vring jest bardziej wymagający. można to zostawić na AUTO, i tak nie przekracza krytycznego 2.0V, ale już dla x46 przy 1.2Vcore potrzebuje 1.3Vring.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprzednio kupłem u nich e8400 który do 3.6 potrzebował 1.3V... tego selectem bym nie nazwał... a wiem że można było trafić sztuki które tyle robiły na stockowym.... sklep nie ma nic do tego co trafisz.

dobra wygrałeś Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W polecanych zestawach przewija się MSI G43. I chyba ją właśnie jutro wezmę za ~440. Ewentualnie jeszcze myślę o Asusie Z87-A.

 

Nigdy nie miałem jeszcze w życiu płyty MSI, do tej pory Asrock, Asus i Gigabyte. Te nieco droższe konstrukcje oferują imho zbyt mało wartości dodanych, aby je obecnie kupować. Biorę też pod uwagę, że późniejsza sprzedaż płyt w rewizji C1 będzie utrudniona (faktycznie to żaden istotny błąd, ale marketolenie sprzedających swoje pewnie zrobi). Na lepszą płytkę przesiądę się ewentualnie jak się ceny uspokoją i pokaże rewizja C2, a przede wszystkim jak się okaże jakim egzemplarzem 4670K los mnie obdarował i czy w ogóle warto inwestować w lepszą płytę. W sumie wyszło na to, że za przesiadkę z 2500K+P67Extreme4 na 1150 zapłacę 270 zł. To był niezły moment na ten przeskok, o ile tylko nie trafi mi się jakaś ostatnia paść.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bawiłem się i VRIN (Vccin) i Vring... z tego co zaobserwowałem u siebie to VRIN czy zostawię na AUTO, 1.8V defaultowo (w rzeczywistości jest pod obciążeniem 1.72V), czy na sztywno wpiszę 2.1V(pod obciążeniem 2.01V) nie robi żadnej różnicy dla stabilności. Vring jest bardziej wymagający. można to zostawić na AUTO, i tak nie przekracza krytycznego 2.0V, ale już dla x46 przy 1.2Vcore potrzebuje 1.3Vring.

Udało mi się zrobić stabilne 4.5GHz przy 1.285V na płycie z87-g45 gaming. Jak sądzisz, czy przy próbie zmiany napięcia Vring uda mi się wyciągnąć coś jeszcze z mojej sztuki 4670k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić stabilne 4.5GHz przy 1.285V na płycie z87-g45 gaming. Jak sądzisz, czy przy próbie zmiany napięcia Vring uda mi się wyciągnąć coś jeszcze z mojej sztuki 4670k?

a ile Vring masz ustawione teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...