Skocz do zawartości
deamian_pl

Wyświetlanie grafiki - poziome paski na ekranie [HELP ! ]

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam problem z którym niestety nie jestem w stanie sobie poradzić, nie bardzo wiem nawet jak szukać rozwiązania - nie wiem jak nazwać zjawisko, którego doświadczam. ;-)

Mam nadzieje, że uda mi się skorzystać z Waszej wiedzy ;-)

 

Korzystam z GeForce 780  Palit Super Jet Stream, 8gb Ramu corsair 2133, i2500k (4.4ghz), Asrock P67 (bodajze), Win 8.1

 

Problem który mnie spotyka jest następujący:

W KAŻDEJ, podkreślam, w KAŻDEJ grze grafika wyświetlana jest w dziwny sposób - ilość FPS jest więcej niż zadowalająca, ale pomimo dużej ilości klatek na sekundę obraz sprawia wrażenie braku płynności :

 

W czasie wyświetlania dynamicznych scen (szybkie zmiany kierunku, itp) na ekranie pojawia się przeźroczysty pasek, na całą szerokośc ekranu przechodzący z góry na dół, z dołu na górę, jakby "przycinający" wyświetlany obraz.

 

Wygląda to tak, jakby obraz w miejscu tego paska był wyświetlany odrobinkę później niż pozostałe części. Poza tym nieszczęsnym poruszającym się paskiem obraz jest wyświetlany wyraźnie i płynnie.

Odrobinkę pomaga włączenie synchronizacji, ale nie rozwiązuje to problemu.

 

Próbowałem nagrać filmik pokazujący problem, ale okazuje się, że w nagraniu problem nie występuje:

http://youtu.be/F92VDFyYR3Y

 

Problem pojawia się tylko w czasie wyświetlania obrazu w grze, ku mojemu zaskoczeniu na nagraniu  już nie występował.

 

Pasek o którym mówie wygląda tak jak na zrzucie ekranu, tyle że jest całkiem przeźroczysty. Porusza się TYLKO Góra/Dół, tylko wtedy kiedy poruszam myszą, na statycznym obrazie nie ma żadnego problemu z wyświetlaniem.

 

Korzystam z monitora  iiyama E2773HS-GB1, niestety to nie w nim upatrywałbym problemu - monitor podłączony do innego komputera pracuje w zupełności sprawnie i nie wykazuje problemów, które wskazałem.

 

Kłopoty występują na różnych wersjach sterowników, nie potrafię odszukać rozwiązania.

 

 

Pomocy !

 

 

post-205395-0-42609800-1425629017_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już wyeliminowałeś monitor to kwestia eliminacji softu, weź kartę do innego kompa z innym kablem do monitora, jak problem zniknie to będziesz wiedział że kwestia karty, artefakty podczas gry to zwykle wina RAMu karty może za mocno kręciłeś lub wada fabryczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się nagrać problemy o których pisałem, widać je w poniższych filmach : 

http://youtu.be/HhaEXsNiUYE

http://youtu.be/JwNoUOG3_MU

http://youtu.be/T3UIdM3oqd4

 

Jakieś pomysły oprócz oddania sprzetu do serwisu gwarancyjnego ? 

 

Na innych kartach graficznych problem nie występuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi dordzy !

Dzięki pośrednictwu sklepu ESC.PL, w piątek, 13.03.2015 (oby nie pechowy) karta została odesłana do serwisu producenta, do naszego zachodniego sąsiada.

 

 

Kontaktowałem się z Palit Polska na FB, pracownik sprawdził dostępność nowego biosu dla grafiki, przejrzał temat, po czym zostałem poinformowany, że na 99.9% jest to wada fabryczna, a naprawa zostanie przeprowadzona błyskawicznie,  problem podobno zostanie usunięty.

 

Sprzedawca (ESC.PL) zarzeka się, że zwykle serwis Palita wyrabia się w około 14 dni.

 

Kiedy tylko karta wróci z serwisu poinformuję, jakie są efekty.

 

Proszę nie usuwać tematu, może ktoś będzie miał podobnie paskudny problem jak ja ;-)

 

Jak tylko otrzymam grafikę w swoje ręce, dam znać co i jak.

 

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to kwestia braku V-scync!

http://www.tweakguides.com/Graphics_9.html

Ja na tych filmikach nic innego poza tym nie widziałem.

Dla mnie karta sprawna, jedynie kwestia ustawień w sterach.

Ok, skoro tak, to mam dwa pytania.

 

Komputer był składany głównie pod FPS, monitor też został zakupiony  dla jak najlepszej reakcji (1ms reakcji).

Włączenie Vsync przekłada się na paskudnego input laga, który w grach pokroju counter-strike jest wrecz niemozliwy do zaakceptowania. 

Po drugie, uruchomienie vsync skutecznie zbija FPS.

 

W związku z powyższym (zakładając, że karta okaże się sprawna, tak jak mowicie), czy jest jakaś możliwość rozwiązania problemu nie wywołując input laga i spadku fps wynikającego z vsync ?

 

Skorzystanie z tej technologii w ogóle nie rozwiąże mojego problemu - z jednej strony uzyskam "gładki" obraz, ale z drugiej strony stracę płynność i czas reakcji, będący powodem dla których komputer został dobrany i złożony.

 

Jeśli tearing jest zjawiskiem stricte sprzętowym, to może da się wyszukać urządzenia, które są... kompatybilne ?

Na przykład może da się znaleźć rozpiskę, w której byłoby wskazane "z gf 780 super jet stream doskonale działa monitor Y firmy X" ?

 

Nie chciałbym żeby zabrzmiało to wyjątkowo żałośnie, ale  nie po to wydałemniemałe pieniądze, żeby teraz zyski z wydajności i czasu reakcji, okupione ciężką pracą,  przeznaczyć na usuwanie efektów usterek w wyświetlaniu grafiki ;/

W tej chwili komputer pracuje na gf 560 ti zotaca - problemow z wyświetlaniem brak.

 

Pomysły ? z ogromną przyjmnością skorzystam z waszej wiedzy i doświadzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć że na 560ti masz v-sync off, max fps i brak tearingu ?

Chce powiedziec, ze na 560 ti nie mam tearingu ( a nawe jeśli występuje, to nie jestem  w stanie go odczuć/nie rzuca się w oczy tak jak na 780)  - fps w CS:GO, dzięki jego małym wymaganiom  mam więcej niż zadowalające. V-sync off, FPS >100

 

Za to moja 780 włożona do innego komputera daje efekt tearingu. EVGA na swoim forum pisała, że jeśli tearing jest wyjątkowo uciążliwy wymieniają kartę w ramach gwarancji. Ciekaw jestem jak zachowa się palit.

 

Rozwiązaniem wydaje się g-sync / adaptive sync.

Niestety niecały rok temu kupiłem 27 calowy monitor iiyamy, teraz placenie (co namniej) 2 tys za mniejszy monitor z g-sync wydaje sie byc poronionym pomyslem.

Ruszylo sie cos z Adaptive sync ? Zapowiadali jako tańszą aleternatywę, ale nie widziałem poza tym zbyt wielu informacji...

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

EDIT:

 

Przestaje rozumiec zasade tearingu. 

 

Moj monitor ma 60 mhz - problemy tearingu podobno wystepuja przy zbyt duzej liczbie klatek na sekunde -> https://youtu.be/9iRWPArdkQwTak działa u mnie CS. 130-200 klatek na sekunde. Na GF 560 TI, jak widać tearingu nie ma (a jesli to co widac na ekranie to tearing, to jest do zaakceptowania). Vsync jest wyłączony. 

Edytowane przez deamian_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestaje rozumiec zasade tearingu. 

 

"tearing" - nie wiem skąd taka nazwa, powstaje jeśli na ekranie mamy kilka kolejnych klatek, wyświetlonych jedna pod drugą (jak monitor ma 60Hz, a karta potrafi wygenerować np. 180 FPS, to możemy mieć na ekranie 3 klatki, każda zajmująca kolejne 1/3 ekranu). By to wyeliminować włącz po prostu synchronizację - od tego ona jest. Piszesz, że vsync daje laga ... jak chcesz mniejsze opóźnienie to monitor musi mieć więcej HZ - fizyka. Ja tam przy v-sync jakiegoś laga nigdy nie widziałem, poza oczywistym czasem trwania klatki. Przy 60Hz jedna klatka "trwa" 16,666... ms

 

Moj monitor ma 60 mhz

 

A dokładnie to 1000000x mniej

Po drugie, uruchomienie vsync skutecznie zbija FPS.

 

 

To tak jakbyś narzekał że synchronizacja działa kiedy działa. Logiczne, że jak monitor ma 60 Hz, to więcej nie będzie niz 60 klatek/sek. Wyłączenie v-sync generuje mniejsze lub większe zniekształcenia obrazu ("tearing"), bo w jednej klatce są umieszczane kolejne rendery (stąd ten podział obrazu). Na 560 pewnie takiego intensywnego efektu nie miałeś, bo ilość FPS była bardziej zbliżona do ilości Hz monitora.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale datę postów na forum widać na nim, czy nie bardzo?

 

 

Dzisiaj temat był na wierzchu, dzisiaj pojawiło się pytanie, więc nie czytałem dat wcześniejszych postów. Także pytającemu w dniu dzisiejszym mogę napisać: z kartą wszystko OK, włącz V-sync

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że v-sync mało pomaga i dalej widac te paski.

 

V-Sync wymuszone w sterownikach i dodatkowo włączane w różnych grach, a problem nadal w różnych grach występuje?

 

ps. sądzę, że nie zaszkodzi jeśli podasz jaki masz system operacyjny, sterowniki

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, tydzień temu miałem podobny problem. I się okazało, że to wada fabryczna karty graficznej, na gwarancji na szczęście była, więc poszło do wymiany. A już był strach, że to matryca w monitorze, albo płyta główna (najgorzej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...