Skocz do zawartości
bocian2432

Wyciszanie komputera - wymiana GPU i obudowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

ostatnio naszło mnie na wyciszenie mojego peceta, gdyż dyski twarde i karta zaczęły mnie irytować. Na pewno chce wymienić obudowę, bo aktualna cała się trzęsie/buczy, gdy włączają się HDD. Wymogiem wiec jest jakiś system tłumienia wibracji z dysków twardych 3,5". Dodatkowo myślałem o wymianie GPU, na coś w miarę nowego i przyszłościowego, ale bez przesady (byle było zauważalnie lepsze od aktualnej 7970). Jestem raczej niedzielnym graczem, głównie pykam w gry pokroju Europa Universalis 4, więc nie wymagam 144Hz, ani żadnych free-sync czy g-sync. Aktualnie posiadam monitor 1080p, rozważam późniejszą zmianę na 2k (4k raczej odpada). Być może wymieniłbym też chłodzenie CPU - nie mam pojęcia czy warto i też prosiłbym o radę czy jakieś rozwiązanie powietrzne dostępne dziś na rynku jest znacznie cichsze i wydajniejsze (wodne odpada), gdyż nie mogę znaleźć żadnych bezpośrednich porównań z chłodzeniem które aktualnie posiadam.

 

Aktualny setup:

1. CPU: Intel i5 4690k
2. GPU: Gigabyte Radeon HD7970 OC
3. RAM: 2x 4GB Goodram Play DDR3 1866MHz CL9
4. PSU: Thermaltake Smart SE 630W
5. CASE: Raijintek Arcadia
6. MOBO: MSI Z97-G43
7. SSD: Crucial BX100 250GB
8. HDD: 2x 500GB Samsung HD502HJ
9. Cooler: Zalman CNPS10X Flex + NoiseBlocker XLP 120mm
 
Na razie myślę nad obudową NZXT H440 - może macie jakieś lepsze propozycje skupione na ciszy i w miarę estetycznym wyglądzie? Co do karty waham się między R9 Fury od Sapphire (boli 4GB pamięci) i gtx1070 Palit JetStream (chyba przerost formy nad treścią), ale chętnie rozważę inne propozycje (wydajnościowo max 1070). Ograniczeń finansowych specjalnych nie mam, ale im taniej tym lepiej. Dobrze jakby wszystko pasowało do siebie estetycznie :)
 
 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz aby było cicho to chyba najlepszym wyborem byłaby jakaś nanoxia deep silence lub fracta define. Budy są wyciszane matami i mają sensowny montaż dysków. Dobrze wyciszona jest również Be Quiet Dark Base 900 (wersja bez okna) ale cenowo wypada znacznie drożej od Nanoxia lub Fractala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chce wymienić obudowę, bo aktualna cała się trzęsie/buczy, gdy włączają się HDD. Wymogiem wiec jest jakiś system tłumienia wibracji z dysków twardych 3,5". D

 

W pierwszej kolejności zająłbym się tymi dyskami. Szkoda że już nie ma w sprzedaży WD Green bo bardzo ciche są na magazyn danych.

Potem resztą kręcących się elementów - również w zasilaczu.

Nie ma znaczenia jak dysk zamontujesz jak jest go słychać to niezależnie od montowania i obudowy i tak będzie go słychać dalej. Jedynym wyjściem jest skrzynka typu Scythe Quiet Drive. Dodatkowo za pomocą odpowiedniego softu mozna wyciszyć pomruki wyszukiwania. Najcichszy dysk + skrzynka + soft = niesłyszalny dysk.

Karta graficzna najlepiej pasywna bez obciążenia.

Co do kupowania jakiś super obudów to tak na prawdę na hałas nie ma bata. Albo wszystko zamkniesz szczelnie w jakiejś skrzyni i ryzykujesz się się przegrzeje wtedy masz cisze i odwrotnie.

Najważniejsze to w pierwszej kolejności wziąć się za elementy generujące hałas czyli mechaniczne: wszystkie wentylatory i dyski twarde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serii Green już nie ma ale jest za to seria RED - praktycznie to samo , dodana tylko funkcja TLER i optymalizacje dysku pod RAID i pracę ciągłą .

 

Jak autor ma dużo kasy to można pokusić się o kupno dysku SSD 500-512GB albo nawet 2 , SSD w wielu kategoriach deklasuje talerzowe dyski m.in. osiągi czy poziom generowanego hałasu ( w przypadku SSD nie ma żadnych ruchomych części więc nie ma co generować hałasu ) .

 

Dalej buda i zasilacz - fanswap albo wymiana na nową , cichą jednostkę .

 

Karta - półpasywna w zasadzie wchodzi w grę , inna droga to kupno praktycznie dowolnej karty i jej zwodowanie oraz umieszenie pomki i chłodnicy w miarę daleko od kompa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu, rozkręciłem kompa i sprawdziłem...

 

Wyjęta karta, wszystkie wentylatory w obudowie wyłączone (SPC Zephyr 120mm - jednak są hałaśliwe...), dyski twarde odpięte - iiii jest cisza. 

 

Skoro dyski  tak czy siak będą hałasować to chyba kupie jakiegoś NASa pod schody i wywalę z kompa wszystkie HDD. Obudowa też do wymiany - raczej zostanę przy H440 (bardziej podoba mi się ten BQ ale cena to jakieś nieporozumienie :D). 

 

Została więc sprawa grafiki - R9 fury czy 1070 Palita (JS SJS GM GMP)? jeszcze męczy mnie 1070 Palita AMP Extreme przez 5letnią gwarancję :> zakładając, że na pewno w 4k grać nie będę, 2k mooooże - jest sens przejmować się tymi 4GB pamięci w R9 fury?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

GTX1070 JS, ewentualnie SJS jeśli w tej samej cenie(nie ma sensu dopłacać), ewentualnie gainward phoenix jeśli będzie znacząco tańszy(identyczna karta poza innymi wentylatorami i 2 lata gwarancji zamiast 3). Gamerock podobno gorszy, mimo że droższy.
Dysk twardy najprościej wyciszyć kładąc go na gąbce(może nie najlepszy sposób, ale najprostszy). Docinasz gąbkę(np. zmywaki do naczyń) tak żeby elektronika przynajmniej częściowo nie opierała się o gąbkę, przyklejasz dysk do gąbki, a gąbkę do obudowy.
Obudowa H440 jest porównywalna z define r5 co do głośności i temperatur, więc bierz co ładniejsze wg ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gr ma 2 wersje. Zwykły jest słabszy od SJS. Ten lepszy to gr premium. Czyli tak: js,gr,sjs,gr premium. Jest jeszcze gr+ ale nie wiem jak się ma do reszty.

Jak masz kasę to bierz 1070. Jak nie to ja wybrałem Fury. Tutaj nie zgodzę się z kolegą wyżej jakoby był słabszy od 980 czy 1060. Wręcz przeciwnie jest sporo mocniejszy. Nowy sterownik dał mu mega kopa. Warto obadać porównania z grudnia.

 

Wysłane z mojego D6603

Edytowane przez Szawel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez te porównania się zacząłem nad nią zastanawiać, nawet gdzieś znalazłem filmik że R9 Fury jest tylko trochę gorszy od 1070. Ale jednak tylko 4GB ramu i tylko 2-letnia gwarancja nie daje mi spokoju i chyba wole dopłacić 500zł do 1070 palita z 3-letnią gwarancją (chyba jednak wezmę GR, choć JS wygląda 100x lepiej... kolejny brak logiki u palita? :D). Z obudowy zdecydowałem się już na pewno na H440 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, jeśli masz kasę i Ci nie żal to oczywiście 1070. Łatwiej to sprzedać pewnie będzie w dalszej perspektywie.

Ja zmieniam GPU średnio co rok i monitor mam FHD więc ani 4GB HBM (tym bardziej że wypada lepiej od 8GB RX480 oraz 6GB 1060) ani 2 lata gwary mi nie straszne, bo za jakiś rok a może mniej i tak pójdzie do ludzi.

Choć mam cichą nadzieję, że wreszcie doczekam Vegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...