Skocz do zawartości
radiergummi

Intel LGA1151 - Intel Core 8 / 9 GEN (Coffee Lake) - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@PiPoLiNiO O Panie, u mnie na 9700K z Fortisem bylo slabo, a o OC zapomnij. Thermalright Macho rev. C (spoko starczy, ale raczej bez OC) lub Scythe Ninja 5, jesli chcesz doplacic rownie mocny, a najcichszy. Oba coolery spokojnie zmieszcza sie do budek tolerujacych coolery do 160mm. Ninja zakrywa jednak ramy i twoje nie moga byc wyzsze niz 4,3 mm przy tolerancji budy 16cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 9700K stock i probowalem go z Fortisem. Przerzucilem sie na Ninja 5. Oprocz tego, czy cooler sobie poradzi, dla mnie liczy sie tez kultura pracy. Mozesz sprobowac, zanim wyskoczysz z paru stowek na nowy cooler.

Ogolem poczekalbym na nastepce 9900K. Wg plotek ma byc 25% szybszy, ale trudno powiedziec, czy w kazdym zastosowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś była premiera tych nowych.Trzeba być kompletnym frajerem żeby kupić procka z nowej serii jeśli ma się starą. Płyty cena kosmos, grzeją się jak głupie. Nie wiem dlaczego intel wypuścił to na rynek zamiast poczekać aż ogarną mniejsze proces technologiczny. A jakie miałeś temperatury po oc na fortis z tą i7?

 

Ta ninja słabo wypada w testach. Gorzej niż Fortis. Więc nie wiem czemu ją polecasz

16504f4bc6bdb624d38e5ae8d8bc6b86.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiO Trudno powiedziec, jak bardzo mocniejsze beda te procki i jak bardzo beda sie grzaly. Do 27.5 trwa embargo na wyniki testow. Plyte zawsze mozna sprzedac, a mnie bardziej dziwi kupowanie teraz 9900K.

Nie krecilem 9700K - tego procka nie ma sensu krecic. To samo z 9900K. Opcje jednak warto miec, kiedys zrobi to wieksza roznice.

W najbardziej meczacych procka grach mialem 70-75C z Fortisem. Buda Armis AR7 TG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba testów aby wiedzieć jakie będą temperatury. Musieli przebudować sekcje zasilania na płytach bo potrzeba ogromnych ilości prądu. Zresztą to też wynika z danych producenta. Ogólnie odgrzewane kotlety. Chociażby ze względu na te pokłady ciepła, wolę zostać przy 9 generacji, taka i9 styknie spokojnie na 3-4 lata. Ogólnie chcę zmienić, bo konsole będą miały teraz procki 12 wątkowe, więc gry na PC też zaczną z tego korzystać. A 9600k to niestety bieda w tej materii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry/Dobry wieczór. Mam pewien problem z moim procesorem. W poprzednim temacie pisałem o i5 9600k. Jednak ze względu na to, że to był używany procesor i strasznie "Mizerny" Potencjał OC był lekko mówiąc, to go sprzedałem i zakupiłem I5 9600KF.

Pozwolę sobie przejść do rzeczy teraz. Otóż chodzi o to,  że ustawiłem w biosie napięcie na 1.210V przy taktowaniu 4.8Ghz na wszystkich rdzeniach i po uruchomieniu systemu w cpuz jego napięcie wynosi 1.208V. Lecz gdy w occt rozpocznę test, to jego napięcie spada do 1.92V Po 30 min wciąż zachowywał się stabilnie, a temperatury nie przekraczały 65 stopni.

Myślę, że mógłbym je jeszcze sporo zbić ponieważ skończyła mi się pasta termo przewodząca i czekam na nową i muszę posiłkować się resztkami "gambrid" czy jakoś tak.

Przy ustawieniu w biosie napięcia na 1.205V komputer normalnie startował i test przebiegał. Jednak jakieś błędy były w trakcie testu i napięcie spadało do 1.84V. Czy to jest normalne zjawisko, że podczas testu obciążeniowego napięcie spada?

pomiar.jpg

Edytowane przez blackops73
Dopisanie "V" wartości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór wszystkim. Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników odnośnie podkręcania. Udało mi się ustabilizować procesor na 5.1Ghz przy napięciu 1.360V. Teraz pytanie

Czy takie napięcie mocno degraduje żywotność procesora? Bios sugeruje, że bezpieczną granicą jest 1.350V. Czy jak przekroczę ją nieznacznie, to wpłynie to mocno na jego żywotność? Dodam, że pełną stabilność osiągał wcześniej na taktowaniu 4.8Ghz i 1.210V.2test.thumb.png.dc2cfb1a1937c628c57bb8ef7cfda5ce.png

Na jednym zdjęciu jest przed ustawieniem napięcia na 1.360V ponieważ w Cinebench był stabilny

3test.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Breaky83 napisał:

blackops73

powiem tak na tym procesorze jeśli zegar naprawdę jest stabilny to osiągnąłeś bardzo dobre OC. Teraz tak generalnie napięcie polecane jest do 1,35V, Ty masz 1,36V więc niewiele większe. Myślę, że jest jeszcze dopuszczalne. Najważniejsze , że masz jeszcze temperatury w normie do 80 stopni (ale w jednym teście niestety 91 stopni to już na tą jednostkę sporo). Zbadaj sobie też temperatury na sekcji zasilania płyty głównej przy takiej jednostce i napięciach jeśli chcesz możesz. Teraz co do OC cóż osiągnąłeś wynik 300 MHZ większy i teraz pytanie czy wykorzystujesz jego silniejsze OC widzisz znaczną poprawę w zastosowaniach których używasz czy też nie. Jeśli tak możesz zostawić na 5,1GHZ a jeśli nie zostaw 4,8GHZ na 1,21V, albo poszukaj czegoś pomiędzy na 4,9 GHZ lub 5.0 ghz przy wyższym napięciu niż 1,21V a niższym niż 1,36V. Z reguły procesory te podkręcają się do 4,9 GHZ , więc gratuluje sztuki procesora oraz wysiłku w OC. Pytanie jeszcze jaką temperaturę osiąga procesor przy 4,8ghz na napięci 1,21V. To też kluczowe bo jak jest dużo więcej po co obciążać tak procesor. Genaralnie temperatury na procesorze po OC ja łapałem w granicach 70 stopni na AIO jakimś budżetowym i temperatury były ok 70 stopni niewiele więcej przy 4,9GHZ przy napięci ok 1,35V. Zdarzały się jeszcze sztuki krzemu gdzie pod wysokim napięciem ok 1,5V miały nawet 5,2GHZ, ale jest to już dla mnie igranie z ogniem. No i ostatnie odnośnie degradacji procesora przy OC zawsze mamy do czynienia z mniejsza lub większa jego degradacją , ale tak jak mówię wszystko to sztuka krzemu może taki podkręcony procesor wytrzymać 10 lat, a może paść załóżmy po 3 latach. To już też kwestia trochę szczęścia nieszczęścia i sztuki ,,krzemu" oraz jego ,,katowania" użytkowania. Pozdrawiam ?

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Przy taktowaniu 4.8Ghz i napięciu 1.210V, to w occt temperatura była w okolicach 58-60 stopni., w cinebench podobnie było. Chłodzenie które używam to NZXT Kraken x62 w obudowie cooler master mastercase q300l, która była przeze mnie nieznacznie zmodyfikowana aby zmieścić chłodnice 280mm na froncie (w specyfikacji max 240mm). Temperatury jeszcze nie zbiłem do granic możliwości ponieważ nie mam jeszcze Odpowiedniej cyrkulacji powietrza (Muszę wentylator dołożyć). Jak również nie pokusiłem się o Lapping procesora, a z doświadczenia wiem że trochę pomaga (Testowane na dawnym i5 6600 podkręconym na zmodyfikowanym biosie w płycie), jednak uważam że procesor jest zbyt nowy aby go polerować, chociaż słyszałem że podkręcając procesory traci się gwarancje, ile w tym prawdy, to się nie zagłębiałem. Jednak wracając do zastosowania. Tutaj zależy mi bardziej nie na katowaniu go 24/7, ale wtedy gdy potrzebuję tej dodatkowej wydajności np 2-3 razy w tygodniu po 4godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2020 o 12:35, Breaky83 napisał:

blackops73

słuchaj to różnice w temperaturach są ogromne miedzy 5,1GHZ do 91 stopni a 4,8GHZ 60 stopni. Tak jak wyżej jeśli czujesz, że to w tym co używasz robi Ci różnice, możesz, jeśli nie to bym go nie ,,katował" mi by było szkoda procka. Dwa poszukaj też tak jak wyżej optymalizacji i stabilizacji na 4,9 GHZ oraz na może 5.0 ghz, może na tych wartościach będzie troszkę wydajniej , a nie będzie aż takich wysokich temperatur. Chłodzenie wodne masz bardzo wydajne więc tu nie widzę w chłodzeniu problemu a w napięciach i zegarze, najprawdopodobniej wykręciłeś z niego tzw ,,maks" przy tym napięciu tyle, a napięcie jeszcze nie jest tak koszmarnie wysokie. Pozdrawiam ?

Zostałem przy 4.8ghz w grach i 5Ghz w programach. Masz racje, ze lepiej nie katować tak mocno cpu. Poprzedni z olx jaki kupiłem, to 9600k, ale sprzedałem go, bo nic nie dało się podkręcić, a tak wysoko napięcie już podnoszone było, ze albo felerny krzem, albo poprzedni właściciel go katował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzień dobry.

Jestem tu nowy, a więc witam się ze wszystkimi. Moja wiedza na temat PC jest mocno podstawowa, więc proszę o pewien dystans do moich pytań. ;)

Posiadam procesor Intel core i3 8100 3,6ghz. 

Mam zapytanie, czy chwilowe zużycie sięgające nawet do 75-85% podczas uruchamiania programów (windowsowskich i innych) jest normalnym zjawiskiem? Takie wysokie zużycie trwa zaledwie sekundę, następnie spada do ok.5%. 

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pytanie może trochę dziwne, ale nie daje mi to spokoju.?

Tak jak w temacie, posiadam ten procesor, przy maksymalnym obciążeniu nigdy nie dochodzi do tych 3600mhz. Przy maksymalnym obciążeniu ma 3589-3594mhz. Tu jest pytanie, czy tak ma być? Wiem, że to mała różnica i może to być błąd pomiarowy. Producent też sobie może zaokrąglić, jednak proszę o odpowiedzi. ?

Pozdrawiam

Edytowane przez Szymoon555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie co parę lat robie sobie update platformy i zawsze zwracam się z prośbą do Was.

Mam GTX1080Ti Auorus i te kartę chciałbym zostawić sobie jeszcze na jakiś czas, ale myślę nad zmianą procesora. Na co zamienić podstawkę LGA1151 z i5 8400 żeby poczuć kopa?

Nadmieniam, że nie podkręcam CPU, od zawsze leciałem na Intelu. Co proponujecie? Nie chcę wydać majątku.

Dzięki za pomoc i rady 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

pierwej napisz, jaka posiadasz płytę główna - producent model. 

ile posiadasz pamięci operacyjnej i o jakiś szybkości.

jaki posiadasz zasilacz  producent model , o mocy.

jaki posiadasz obecnie monitor, czyli na jakiej grasz rozdzielczości.

jakie dyski posiadasz w PC ?,  SATA III , czy nowszej generacji np. pod M.2 ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...