Skocz do zawartości
Finear

[8-9k] Nowy zestaw pod granie w 1440p, okazjonalna obróbka video w FullHD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Zastanawiam się nad złożeniem zestawu od zera, cel główny to gaming w 1440p z RT i od czasu do czasu obróbka video w FullHD. Poniżej lista podzespołów:

MOBO - GIGABYTE Z790 AORUS Elite AX
CPU - i5-13600kf
CPU COOLER - SilentiumPC Fortis 5
RAM - Kingston FURY 16GB (1x16GB) 5200MHz CL40  (KF552C40BB-16)
GPU - RTX 4070Ti
PSU - SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
SSD - Western Digital Blue SN570 1TB M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 (WDS100T3B0C)

Czy powyższy set jest ok (nie ma tragicznych bottlenecków, jest kompatybilny)? Monitor który będzie podłączony to 27' 2560 x 1440 165Hz. Czy 16GB RAM wystarczy? Czy DDR5 (i w takim układzie mobo pod to) to nie overkill? Czy powyższe chłodzenie procesora będzie wystarczające? Czy ten procesor też będzie ok czy jednak lepiej i7?
Z góry bardzo dziękuję za wszelkie opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

sam zestaw będzie działał, ale:

sama płyta hmmm , no ceny są jakie są  trzeba patrzeć na wyposażenie co oferuje dany producent i przy takiej cenie  tylko Realtek ALC897 , trochę słabo. 

skoro obecnie OC i tak to tylko ciekawostka XD , czy nie lepiej był by zakupić coś na. 

B660/B760 ? 

Asus ROG STRIX B660-F GAMING WIFI

lub

Asus ROG STRIX B760-F GAMING WIFI

pamięć ram tylko w jednej kości ? , do 1440p -16GB to tak będzie na styk a nie z zapasem,  obecnie optymalna szybkością jest 6000MHz. - np.  (KF560C40BBK2-16) lub (KF560C40BBK2-32)

wisz jak już planujesz zakup nowego RTX to może i zakupić też nowy zasilacz który jest już w standardzie ATX 3.0. z odpowiednim wyjściem dla nowych RTX - PCI-E Gen 5 16-pin.  

dysk M.2  pod PCIe 3.0 ?, a czemu nie już pod PCIe 4.0 ?

Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)

lub

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )

czy zestaw chłodzący sobie poradzi ? , zawsze można w biosie przyblokować CPU na limitach mocy i do giercowania będzie wystarczający.    

   

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odzew i pomocne porady! 🙂
Pozwolę sobie skomentować niektóre wątki.
- Mobo, wolałbym zostać przy serii Z, głównie z powodu dużej różnicy w PCI-E lanes w porównaniu z serią B, może trochę się też pobawię OC, nie jestem też jakimś wybitnym audiofilem (używam prostego zestawu 2.1 plus słuchawki steelseries arctis 3) więc myślę że ten Realtek ALC897 nie będzie mnie tak bolał (chyba?). Koniec końców ceny widzę że są mocno porównywalne więc nie widziałbym tutaj wielkiego zysku.
- ram planowałem w jednej kości z zamiarem dokupienia drugiej 16GB w niedalekiej przyszłości. Rozumiem że proponujecie od razu dwie kości 2x8? dziękuję za poradę z 6000MHz, skorzystam 🙂
- zasilacz: faktycznie, nieco drożej wypada ale myślę że mogę tutaj pokusić się na taki upgrade w tym budżecie. Czy taki byłby ok: Zasilacz Gigabyte 850W ?
- dysk M.2, moje przeoczenie tego PCIe 3.0, dziękuję za wyłapanie, skorzystam również z tej rady 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do płyty, to lepiej serii Z, gdyż tam mamy możliwość UV, czego nie ma (bez spadku mocy CPU) ma płytach serii B.

Ram - koniecznie dwie kości. Nie ma co ubijać sobie wydajności w taki sposób, chyba, że faktycznie za miesiąc czy dwa dokupisz.

Procesor do gier jak najbardziej ok. Alternatywą faktycznie byłby Ryzen 7 5800x3d

Zestaw wygląda sensownie, a po zmianie tego dysku i ram, jeszcze lepiej. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Finear napisał:

CPU - i5-13600kf

RAM - Kingston FURY 16GB (1x16GB) 5200MHz CL40  (KF552C40BB-16)

Jeśli chcesz DDR5, to radzę 5600 pracujące standardowo przy 1,1V( np.: Kingston KVR56U46BS8-16 albo Patriot PSD516G560081 ). To nowości i pewnie jeszcze nie dotarły do sklepów. Natomiast jeśli wolisz podkręcać, to lepiej brać i tak coś szybszego od tych 5200 co wybrałeś.

Edytowane przez Kyle
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...