Skocz do zawartości
xMiDNiTEx

Wysokie temperatury i7 6700K

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zakupiłem ostatnio i7 6700K do swojej platformy, ale niestety mam problem z temperaturami, nawet bez OC - przesyłam SCREEN z OCCT. Takie temperatury wskakują po dosłownie sekundzie. Nie był to pierwszy raz kiedy wymieniałem procesor, więc nie zakładam, żebym coś tutaj źle zrobił, bo zakładałem dla pewności już 3 razy i za każdym razem to samo (oczywiście za każdym razem nowa pasta. Największa temperatura zawsze jest na Core 1.

Zestaw to:

ASROCK Z170 PRO4S

i7 6700K

Cooler: Silentium PC FeraPro

RTX3060

 

Na wcześniejszym procesorze i5 6400 podkręconym do 4,4 GHz temperatury dochodziły do ok. 60-65 stopni

Temperatury.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

a słyszał ty o skalpowaniu IHS ? , czyli po miedzy odpromiennikiem a rdzeniem procesora jest stara zaschnięta pasta , i w takim kilku letnim CPU jest ona do wymiany na np. tzw. "ciekły metal ",  ja używam Thermal Grizzly Conductonaut , temperatury na rdzeniu średnio o 20 stopni mniej, także wymiana pasty po miedzy odpromiennikiem a zestawem chłodzącym raczej nie rozwiąże problemu. 

aby skalpowanie wykonać poprawnie i nie uszkodzić procesora, trzeba tez posiadać odpowiednia maszynkę do sciągania IHSa , np.  "der8auer Delid-Die-Mate 2" , ja posiadam XD 

usługę można bez problemu znaleźć na np. alledrogo 

https://allegro.pl/listing?string=skalpowanie procesora   

chyba ze mieszkasz w pobliżu grodu Kopernika to można się ze mną skontaktować.   

ze tak powiem, ten twój zestaw chłodzący do i7 to tak trochę słabo, przydało by się coś wydajniejszego.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, słyszałem, co więcej nawet już szukałem, gdzie zrobić, tylko zastanawiała mnie bardzo duża różnica pomiędzy poszczególnymi rdzeniami i przez to nie byłem pewien czy jest to normalny objaw starej pasty.

Chłodzenie takie jakie po prostu miałem na i5, gdzie się sprawdzało

Czyli rozumiem, że nie doszukiwać się gdzie indziej problemu tylko delid i potem ewentualnie w razie potrzeby cooler?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xMiDNiTEx napisał:

Tak, słyszałem, co więcej nawet już szukałem, gdzie zrobić, tylko zastanawiała mnie bardzo duża różnica pomiędzy poszczególnymi rdzeniami i przez to nie byłem pewien czy jest to normalny objaw starej pasty.

Chłodzenie takie jakie po prostu miałem na i5, gdzie się sprawdzało

Czyli rozumiem, że nie doszukiwać się gdzie indziej problemu tylko delid i potem ewentualnie w razie potrzeby cooler?

tak pierwej skalpowanie, potem cooler. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te temp na i5 6400 też podane z testu occt. Akurat test occt to największe pieklo dla cpu. Wypalarka.

Jak się maja temp tego i7 w cb r23full run i np. Czyms lekkim, jak cpu-z stress test?

Tu mije testy wypalarek:

Szybki test wypalarek CPU (na przykładzie ryzena 7 5800x3d)

Oczywiście im mniejsze paczki, tym goręcej będzie, więc taki CB 2023 może mieć większe zapotrzebowanie na prąd w stosunku do niektórych testów FPU, ale to one będą bardziej wymagające (niższe napięcie, wyższe natężenie). Każdy test trwał zaledwie 30sek, by pokazać też różnice w limicie termicznym. Po 5 minutach każdy test małych paczek spokojnie dobija do limitu termicznego (przy aktualnym chłodzeniu i wentylu niskoobrotowym na nim)

Podaje zużycie dla samych rdzeni, bez SoC

Aida 64 Stability test

CPU test: 57W przy 1,18V * 48A; osiągnięto 73% limitu termicznego

FPU test:  83W przy 1,15V * 72A;  osiągnięto 94% limitu termicznego

 

CB 23

Multicore test: 100W przy 1,194V * 77A; osiągnięto 88% limitu termicznego

 

CPU-Z

CPU Stress test:  78W przy 1,206V * 65A;  osiągnięto 82% limitu termicznego

 

OCCT

CPU test small/extreem/avx2: 105W przy 1,138V*92A; osiągnięto 99,4% limitu termicznego

 

Prime 95

Small fft: 98W przy 1,15V*85A; osiągnięto 93% limitu termicznego

 

Jasne, że w ustawieniach tych testów można zdefiniować parametry, które odwrócą piny na drugą stronę, ale ja trzymałem się ustawień bliskich stocku. Oczywiście wpływ ma masa czynników i ustawień naszej płyty (napięcia, krzywe, krzywe korekcji itd.)

Dodatkow vdrop zależny od ustalenia LLC (u mnie w auto)

Wygrało OCCT. Kolejne to prime FFT oraz Aida FPU, z podobnymi rezultatami, lecz prime nieco bardziej wymagający dla całej sekcji cpu. CB23 to taki test mocnego obciążenia, ale jego już wypalarką bym nie nazwał. Teraz już wiecie, czym katować cpu.

Konkluzja dość dobrze znana, przynajmniej mnie. Wat watowi nie równy i to nie tylko w kwesti różnic architektury, ale też instrukcji i całego workload.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Raidenorius napisał:

Akurat test occt to największe pieklo dla cpu. Wypalarka.

CB 23

Multicore test: 100W przy 1,194V * 77A; osiągnięto 88% limitu termicznego

 

OCCT

CPU test small/extreem/avx2: 105W przy 1,138V*92A; osiągnięto 99,4% limitu termicznego

 

Prime 95

Small fft: 98W przy 1,15V*85A; osiągnięto 93% limitu termicznego

 

Dziwne, na innym CPU, i5 12400F, najbardziej grzeje Prime 95 Small FFT (nawet rejony 98W widziałem, podczas gdy w OCCT POWER już 93W, a Cinebench R23 multicore tylko 76W)

OCCT Power grzeje głównie dla tego, że CPU jest dogrzewany przez GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kyle napisał(a):

Dziwne, na innym CPU, i5 12400F, najbardziej grzeje Prime 95 Small FFT (nawet rejony 98W widziałem, podczas gdy w OCCT POWER już 93W, a Cinebench R23 multicore tylko 76W)

OCCT Power grzeje głównie dla tego, że CPU jest dogrzewany przez GPU.

Tutaj nie było to OCCT Power, tylko OCCT CPU test small/extreem/avx2 (z poziomu CPU a nie Power)

Waty, watami, ale napięcie i natężenie ważniejsze. Oczywiście, przy intelach to może wygalać trochę inaczej. Ponadto, jak zaznaczyłem, podałem wartości dla rdzeni, bez SOC, bo to jest najważniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...