Skocz do zawartości
Kaspi88

Kompletny zestaw do gier w UWQHD; budżet 5-7k

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

W najbliższych tygodniach przymierzam się do złożenia komputera.

Ostatni raz kiedy składałem kompa to popularnymi procesorami były Athlony i Celerony więc trochę wypadłem z obiegu. 

Komputer ma mi służyć głównie do zabawy. Posiadam już monitor 3440 x 1440 (UWQHD), zależy mi żeby komfortowo pograć w przeróżne gry od strategii typu Anno 1800, Cywki po CP77 i nową Forze itd (żadne esportowe tytuły)

Zrobiłem wstępny research, ale nie jestem pewien czy wybrane komponenty na pewno będą kompatybilnie ze sobą i czy będą optymalne pod względem wydajności i ceny.

Zależy mi żeby zestaw był "przyszłościowy". Nie chciał bym żeby za pół roku komp się dławił. Fajnie jak by była możliwość rozbudowy za jakiś czas ( np upgrade na nowszą gen GPU za rok dwa)

Budżet przewiduje od 5 do 7 może 7,5k. Jeśli gdzieś da się zaoszczędzić to proszę o info.

Będę wdzięczny jeśli ktoś mi pomoże wybrać z poniższego (albo dodać coś od siebie),

Jestem ciekaw waszych opinii o wybranych podzespołach.

z góry dziękuje za pomoc.

GPU:
RX7800XT 2600 ( Gigabyte Radeon RX 7800 XT Gaming OC ~2630 // Sapphire RX 7800 XT Nitro+ ~2850 // XFX Radeon RX 7800 XT ~2700)
RTX4070 ~2800
4070ti ~3800-3900
RX7700XT ~2200

CPU:
Ryzen 5 7600x 1150
Ryzen 5 7600 1100                                
5 7500F 850

płyta: (BT & WIFI must have)
AM5 - Chip B650
ASRock B650M-HDV M.2 ~600
Gigabyte B650M GAMING X AX ~870
MSI PRO B650M-A WIFI ~750


RAM: DDR5 6000MHz CL30-36 32gb 450-550
Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 ~480
Corsair Vengeance, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 ~500

ssd: 1tb ~300 // 2tb 400-500 

chłodzenie:
Arctic Liquid Freezer II 240 400-420
be quiet! Pure Loop 240mm 460
ENDORFY Navis F280 450
Silver Monkey X Frosty slim AM5 ~150

Obudowa
Fractal Design Torrent Compact ~650
Corsair 4000D Airflow ~480
be quiet! Pure Base 500DX ~440
Hyte Y40 Black ~780

zasilacz ATX 750W 80 plus gold 450 (ATX 3.0 do nvidi?)
XPG Core Reactor 750W ~450
be quiet! Pure Power M 750W Atx 3.0 ~450
FRACTAL DESIGN Ion 850 W 80 Plus Gold ~450

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dobrze temat załatwiłeś. Mam podobne portfolio gier i widzę, że te gry rozwijają skrzydła na cpu z 3d cache. Jak możesz to nagnij budżet i zdecyduj się na ten cpu. Co do płyt to GA i MSI to dobry wybór z dobrymi sekcjami VRM.

Co do GPU to może inni wspomogą. Ja ma 60-80 fps na I7-6700 i 6700XT w 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/inventory/info/25fb5889/

Może coś takiego? Z dużym zapasem jeśli chodzi o podane przez Ciebie gry. ATX 3.0 to nie wtyczka 12V tylko standard dla prądożernych kart graficznych. Zestaw i dobry na teraz i do rozbudowy na przyszłość.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bonusso3 napisał(a):

https://www.morele.net/inventory/info/25fb5889/

Może coś takiego? Z dużym zapasem jeśli chodzi o podane przez Ciebie gry. ATX 3.0 to nie wtyczka 12V tylko standard dla prądożernych kart graficznych. Zestaw i dobry na teraz i do rozbudowy na przyszłość.

Mam tego ryzena 7700 i bym powiedzial, ze AIO jest zbędne, styknie jakieś powietrzne. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bonusso3 napisał(a):

Też mam tego Ryzena i ze zdjętymi limitami na custom loopie jednak wolę moje 30parę dB 😉 więc AIO nie jest dla tego że procek się jakoś super grzeje, ale dlatego że jest ciszej. 

Potwierdzam - Aio znacznie cichsze, warto zainwestować nawet w 280-360.

@Kaspi88 Jeżeli zdecydujesz się na GPU RX7800 to bierz Sapphire lub XFX.

W kwestii płyty to rozważ coś na B650E - myślę, że PCI-E 5.0 dla dysków przyda się szybciej niż nam się wydaje.

Na zasilaczu nie oszczędzaj i  rozważ coś z wyższej serii ponieważ te podstawowe nawet od uznanych producentów mają losową jakość i lubią po 2-4 latach zakończyć żywot.

Co do obudowy to jeżeli masz miejsce na biurku doradzam coś o większych gabarytach.

Jeżeli nie masz i coś mniejszego musi być to mam na zbyciu prawie nówkę Bq PB 500DX czarną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, saalataa napisał(a):

Widzę że dobrze temat załatwiłeś. Mam podobne portfolio gier i widzę, że te gry rozwijają skrzydła na cpu z 3d cache. Jak możesz to nagnij budżet i zdecyduj się na ten cpu. Co do płyt to GA i MSI to dobry wybór z dobrymi sekcjami VRM.

Co do GPU to może inni wspomogą. Ja ma 60-80 fps na I7-6700 i 6700XT w 1440p.

dzięki, ale trochę uparłem się na AM5 i jeśli coś z 3D Cache to musiał bym iść w 7800x3d a to już ~1800 za procesor do tego pewnie jakaś lepsza płyta i lepsze chłodzenie 🤔

16 godzin temu, Bonusso3 napisał(a):

https://www.morele.net/inventory/info/25fb5889/

Może coś takiego? Z dużym zapasem jeśli chodzi o podane przez Ciebie gry. ATX 3.0 to nie wtyczka 12V tylko standard dla prądożernych kart graficznych. Zestaw i dobry na teraz i do rozbudowy na przyszłość.

Dzięki. Przepiękna płyta dodaję ją na top mojej listy.

Zastanowię się nad lepszym prockiem jeśli była by jakaś promka na serię 7.

14 godzin temu, Bonusso3 napisał(a):

Też mam tego Ryzena i ze zdjętymi limitami na custom loopie jednak wolę moje 30parę dB 😉 więc AIO nie jest dla tego że procek się jakoś super grzeje, ale dlatego że jest ciszej. 

Otóż to. Z tego samego powodu wolał bym zamontować przyzwoitej jakości AIO.

12 godzin temu, gutektm napisał(a):

Potwierdzam - Aio znacznie cichsze, warto zainwestować nawet w 280-360.

@Kaspi88 Jeżeli zdecydujesz się na GPU RX7800 to bierz Sapphire lub XFX.

W kwestii płyty to rozważ coś na B650E - myślę, że PCI-E 5.0 dla dysków przyda się szybciej niż nam się wydaje.

Na zasilaczu nie oszczędzaj i  rozważ coś z wyższej serii ponieważ te podstawowe nawet od uznanych producentów mają losową jakość i lubią po 2-4 latach zakończyć żywot.

Co do obudowy to jeżeli masz miejsce na biurku doradzam coś o większych gabarytach.

Jeżeli nie masz i coś mniejszego musi być to mam na zbyciu prawie nówkę Bq PB 500DX czarną.

Dzięki, będę polował w pierwszej kolejności na Sapphire Nitro+ a w drugiej kolejności na XFX Merca.

Sprawdzę jeszcze różnicę w cenie między B650E

Kolega wyżej polecał MSI 850W widzę że ma dobre oceny, chociaż nie wiem czy 850W to nie przesada 🤔

Jeśli chodzi o obudowę to niestety im mniejsza tym lepsza, wstawiłem biurko do salonu więc to musi być coś "zgrabnego" nie rzucającego się za bardzo w oczy 🙂

 

Dzięki za podpowiedzi, daje sobie czas na złożenie kompa do BF. Poszukiwania trwają  🙂

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kaspi88 napisał:

dzięki, ale trochę uparłem się na AM5 i jeśli coś z 3D Cache to musiał bym iść w 7800x3d a to już ~1800 za procesor do tego pewnie jakaś lepsza płyta i lepsze chłodzenie 🤔

No włąśnie w drugą stronę, ani lepsza płyta ani lepsze chłodzenie nie jest wymagana do X3D, bo te procki się nie grzeją 😉 No ale fakt, nie w tym budżecie, jakbyś chciał coś pokroju RX7900/RTX4080 to fakt, procek zrobi różnicę, ale w tym wypadku nie pchałbym się w to.

 

1 godzinę temu, Kaspi88 napisał:

Otóż to. Z tego samego powodu wolał bym zamontować przyzwoitej jakości AIO.

Jak chcesz mieć cicho to weź coś z 140mm wentylatorami, 280 lub 420. To i tak przerost formy nad treścią do tego procesora ale takie 140mm skręcone na 900rpm są bezszelestne, a rozmiar chłodnicy powoduje wystarczającą pojemność cieplną do schłodzenia tych 100W.

1 godzinę temu, Kaspi88 napisał:

Sprawdzę jeszcze różnicę w cenie między B650E

Kolega wyżej polecał MSI 850W widzę że ma dobre oceny, chociaż nie wiem czy 850W to nie przesada 🤔

Chipsety z E mają tylko obsługę PCIe 5.0, w tym momencie bezużyteczne, tym bardziej w kontekście dysków. NVMe na PCIe 3.0 vs 4.0 to znikoma różnica w wydajności w kontekście zastosowań nie komercyjnych. W takich grach nie zauważysz kompletnie różnicy. A zanim karty graficzne będą korzystać z PCIe 5.0 to wejdą jeszcze ze 2 generacje, a przepustowość PCIe 4.0 spokojnie wystarczy, no może kilka % wydajności będzie ale nie popadajmy w skrajności.

850W zasilacz jest najbardziej optymalny, nie da się praktycznie kupić nic rozsądnego 650/750W. A z tym MSI jeszcze masz cashback chyba 90zł więc nie opłaca się nawet szukać niczego tańszego. 

1 godzinę temu, Kaspi88 napisał:

Jeśli chodzi o obudowę to niestety im mniejsza tym lepsza, wstawiłem biurko do salonu więc to musi być coś "zgrabnego" nie rzucającego się za bardzo w oczy 🙂

Mniejsza to polecam BeQuiet 500DX, tylko trzeba dobrze kartę graficzną zmierzyć bo z racji na rozmiary, nie zawsze zmieści się grafika i chłodnica z przodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, gutektm napisał(a):

No to jak obudowa ma być mała to DX jest ok.
I jak pisałem wyżej jeżeli będziesz składał sam to mogę w dobrych pieniądzach odstąpić.😜

dzięki ale jestem zdecydowany na którego Fractala w zależności jaką kartę ustrzelę na promce 🙂

2 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

Oba zestawy które podałeś kompletnie nie spełniają wymagania: możliwa rozbudowa.

 

 

Te zestawy od jakiegoś czasu dosyć dyskusyjne. Na tu i teraz może najlepszy stosunek wydajności do ceny. 

Zastanawiałem się czy nie naciągnąć budżetu i nie pójść w 4070ti polecane w jednym z zestawów. Ale patrzę na testy nowych gier przy rozdzielczości UWQHD albo 4k 12gb vramu to tak na styk. Z kolei 7900xt wydajniejsze ale to już kobyła prądożerca.

RX7800 XT to powinien być ten sweet spot 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kaspi88 napisał:

Zastanawiałem się czy nie naciągnąć budżetu i nie pójść w 4070ti polecane w jednym z zestawów. Ale patrzę na testy nowych gier przy rozdzielczości UWQHD albo 4k 12gb vramu to tak na styk. Z kolei 7900xt wydajniejsze ale to już kobyła prądożerca.

Czy te 50W różnicy coś zmienia? Nie powiedziałbym.

power-gaming.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można odpowiedzieć że: "to trzeba usiąść na spokojnie, zastanowić się" 😅

Zrobiłem sobie w weekend małe zestawienie z najniższymi cenami z ceneo.

Jest kilka opcji. 

Ogólnie cały zestaw zdeterminuję karta graficzna. Od GPU tak na prawdę zależy później wybór mocy zasilacza, obudowy takiej żeby się zmieściła, chłodzenia CPU i ile budżetu zostanie na resztę. 

Jeśli w najbliższych dniach/tygodniach trafiła by się promka na jakiś XFX 7900xt w okolicach powiedzmy 3,5-3,6k to biorę bez zastanowienia i składam zestaw zaznaczony na zielono. Widziałem że były do kupienia już w okolicach 3600. 

Jeśli nic się nie trafi to niebieski zestaw z  7800XT też powinien być spoko 🙂

Mam trochę dylemat co do obudów. Bardzo pasują mi wizualnie i rozmiarowo Fractale, ale są problematyczne w budowaniu, np w Torrent Compact nie da się wcisnąć długiej karty ( XFX) i AIO na front. W Fractalu North z kolei kiepsko rozwiązane jest AIO na górze. Liczę się, że trzeba będzie zrezygnować z AIO 😞 

image.thumb.png.72f479f9662ac26ea94ea16b696bb0f9.png

 

Edytowane przez Kaspi88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kaspi88 napisał:

Jeśli w najbliższych dniach/tygodniach trafiła by się promka na jakiś XFX 7900xt w okolicach powiedzmy 3,5-3,6k to biorę bez zastanowienia i składam zestaw zaznaczony na zielono. Widziałem że były do kupienia już w okolicach 3600. 

Nie licz na to, święta, black friday, kurs $$$ itp, raczej nie szybko stanieją. Realnie za 3,9k kupisz. 

3 godziny temu, Kaspi88 napisał:

Mam trochę dylemat co do obudów. Bardzo pasują mi wizualnie i rozmiarowo Fractale, ale są problematyczne w budowaniu, np w Torrent Compact nie da się wcisnąć długiej karty ( XFX) i AIO na front. W Fractalu North z kolei kiepsko rozwiązane jest AIO na górze. Liczę się, że trzeba będzie zrezygnować z AIO 😞 

No jak? W Torrent Compact możesz na spokojnie radiator na dole zamontować, tylko musisz kupić AIO z dłuższymi wężami. I wtedy wchodzi grafika max 330 mm. Bardzo podobną masz też Lian Li LANCOOL 216, tylko tutaj bryła jest klasyczna, czyli z piwnicą na zasilacz itp. 

Fractal Design North to taka bardziej zabawka, ma wyglądać, nie być funkcjonalna. Ew 240 AIO na górę, ale musiałbyś wziąć niższe pamięci. 

 

PS. Podoba mi się Twoja rozkmina, ja zaczynając od Torrenta skończyłem na Meshify 2 XL 😄 Ale to z powodu, że jak się wczytasz w manual to jest napisane, że przy dużej chłodnicy na górze nie wejdą "normalne" pamięci 😛 

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bonusso3 napisał:

No jak? W Torrent Compact możesz na spokojnie radiator na dole zamontować, tylko musisz kupić AIO z dłuższymi wężami

Oraz taki z pompką w radiatorze/na wężach bo inaczej to będzie krótka znajomość.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

Nie licz na to, święta, black friday, kurs $$$ itp, raczej nie szybko stanieją. Realnie za 3,9k kupisz. 

Wrzesień październik były promki w polskich sklepach za 3600-3700. Nie będzie promki to z 7800xt też będę zadowolony 🙂

3 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

No jak? W Torrent Compact możesz na spokojnie radiator na dole zamontować, tylko musisz kupić AIO z dłuższymi wężami. I wtedy wchodzi grafika max 330 mm.

Musze jeszcze się wgryźć w temat air flow chyba 🙂 Można na dole zamontować radiator, ale jaki to ma wpływ na temp. GPU ?

W przypadku jak poniżej. Chłodnica na dole, dwie fabryczne 180tki na froncie. 330mm na GPU. 

Rozumiem że tutaj przez chłodnicę będzie raczej ciepłe powietrze wpadało bezpośrednio na GPU. 

W obudowie w takim przypadku będzie nadciśnienie, więcej powietrza tłoczonego do środka, wypadało by zamontować jakąś 120tke na tyle ? 🤔

image.png.17a566cb747219bf07f443b4e8ae1e37.png

 

 

3 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

Fractal Design North to taka bardziej zabawka, ma wyglądać, nie być funkcjonalna. Ew 240 AIO na górę, ale musiałbyś wziąć niższe pamięci. 

 

PS. Podoba mi się Twoja rozkmina, ja zaczynając od Torrenta skończyłem na Meshify 2 XL 😄 Ale to z powodu, że jak się wczytasz w manual to jest napisane, że przy dużej chłodnicy na górze nie wejdą "normalne" pamięci 😛 

Z tego co patrzyłem w manualu North nawet bardziej ustawny, przy chłodnicy na górze trzeba by się rozglądać za pamięciami low profile. 

Ogólnie to gdyby nie fakt że biurko i komputer stoją w kącie salonu to też bym się nie bawił w takie rozkminy i wziął po prostu coś dużego 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Wracając do tematu.

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.

Kupiłem już wszystko (niektóre rzeczy nawet podwójnie 😄) pierwsze graty przyjechały. 

Zestaw wygląda następująco:

  • Sapphire RX 7800 XT Nitro+
  • Ryzen 5 7600x 
  • Fractal Design Lumen S28 v2/be quiet! Pure Loop 360mm 
  • MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI
  • Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30/ Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32
  • MSI MPG A850GL PCIE5 850W 
  • Fractal Design North

Teraz narzucają mi się dwa pytania. 

  1.  Kupiłem ram Lexar Ares 6400 MHz, później zorientowałem się że nie mają AMD Expo, chociaż płyta teoretycznie obsługuje taką częstotliwość kupiłem drugie ramy Lexar 6000 MHz już z AMD Expo. Pytanie, które zostawić ? Czy te bez AMD Expo nie będą sprawiały problemu ? czy dla spokoju ducha zostawić wolniejsze z AMD EXPO ? 
  2. Drugie pytanie o chłodzenie. Chce zrobić build jak na screenie poniżej. Dwa wentylatory 140mm które przyszły z obudową pójdą na top. Na front chłodnica. Chciał bym żeby w obudowie było pozytywny przepływ powietrza ( przewaga wtłaczanego powietrza). Zastanawiam się czy 280 będzie wystarczająca czy jednak montować 360 jak zaleca Fractal.

image.png.72ae4be9715e028bb064ce36e8bbad3c.png

PS. Za parę dni wrzucę zdjęcie gotowego kompa albo posta że coś nie działa  😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Po pierwsze to taki montaż chłodnicy jest niepoprawny, całe powietrze zbierze się tutaj. Było to już poruszane w temacie.
image.png.95d2d7c150ca1ffeab4d0b5ddf30683b.png

Jak chcesz zrobić podciśnienie to grawitacyjnie ciepłe powietrze idzie do góry, więc lepiej dać wentylatory gdzieś na dole wtłaczając powietrze.

57 minut temu, Kaspi88 napisał:

 Kupiłem ram Lexar Ares 6400 MHz, później zorientowałem się że nie mają AMD Expo, chociaż płyta teoretycznie obsługuje taką częstotliwość kupiłem drugie ramy Lexar 6000 MHz już z AMD Expo. Pytanie, które zostawić ? Czy te bez AMD Expo nie będą sprawiały problemu ? czy dla spokoju ducha zostawić wolniejsze z AMD EXPO ?

Weź 6400, bez EXPO też zadziała bez problemu a te szybsze są na lepszych kościach (teoretycznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

 

Po pierwsze to taki montaż chłodnicy jest niepoprawny, całe powietrze zbierze się tutaj. Było to już poruszane w temacie.


image.png.95d2d7c150ca1ffeab4d0b5ddf30683b.png

 

Dosyć dobrze przewałkowałem temat, nie powinno być problemu przy takim ustawieniu. Zresztą sam producent chyba nie sugerował by takiego rozwiązania jeśli było by złe. 

Ewentualnie, jak już będę montował wszystko to sprawdzę czy przewody poprowadzone z dołu sięgną do procesora. 

13 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

Jak chcesz zrobić podciśnienie to grawitacyjnie ciepłe powietrze idzie do góry, więc lepiej dać wentylatory gdzieś na dole wtłaczając powietrze.

 

Przez front przez chłodnicę powietrze ma wpadać, na topie dwie 240 mają wyciągać powietrze. Nie ma opcji w tej obudowie wentylatorów na dole. 

13 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

Weź 6400, bez EXPO też zadziała bez problemu a te szybsze są na lepszych kościach (teoretycznie).

👌

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kaspi88 napisał:

Przez front przez chłodnicę powietrze ma wpadać, na topie dwie 240 mają wyciągać powietrze. Nie ma opcji w tej obudowie wentylatorów na dole. 

No właśnie patrzę, nic tutaj nie wymyślisz. W teorii i tak to będzie wyglądało tak:
image.thumb.png.ea97c24920527fdae346a3347b250e7c.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2023 o 14:54, Bonusso3 napisał(a):

No właśnie patrzę, nic tutaj nie wymyślisz. W teorii i tak to będzie wyglądało tak:
image.thumb.png.ea97c24920527fdae346a3347b250e7c.png

Dzięki, tak mniej więcej ma to wyglądać, z tą różnicą że nie będę przynajmniej na razie dawał wentylatora na tył.

Pytanie tylko czy montować chłodzenie fractala 280ke czy be quiet 360ke?

Dzisiaj przyszedł be quiet i bym powiedział że jakość taka moooocno średnia 😞

Edytowane przez Kaspi88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kaspi88 napisał:

Dzisiaj przyszedł be quiet i bym powiedział że jakość taka moooocno średnia 😞

Płacisz za markę 😉

33 minuty temu, Kaspi88 napisał:

Pytanie tylko czy montować chłodzenie fractala 280ke czy be quiet 360ke?

Dużej różnicy nie będzie, aczkolwiek te kilka % lepsza wydajność 360 przy tym 7600X może robić różnicę. 280 z kolei powinna być cichsza, a procka i tak wypadałoby poprawnie ustawić przez PBO.

 

35 minut temu, Kaspi88 napisał:

Dzięki, tak mniej więcej ma to wyglądać, z tą różnicą że nie będę przynajmniej na razie dawał wentylatora na tył.

Ten wentylator wbrew pozorom bardzo dużo daje 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 18:20, lukaszszsz napisał(a):

Dlaczego wybrałeś tą kartę a nie rtx 4070 jeśli można wiedzieć? 

Ja odrzuciłem Rx ze względu na pradozernosc i RT.

hej, 

Po pierwsze głównie dlatego: 

image.thumb.png.9b76ed456b7f8eba4d4b6241ab3cb45e.png

Po drugie, RXy przy niewielkiej przewadze w wydajności były... tańsze, kupiłem topowego Szfira za ~2500 gdzie najtańsze wersje RTXa startowały od tej kwoty. 

Po trzecie vram, przy rozdzielczości w której gram. Widziałem testy gdzie RTXy miały wypchany vram pod korek. Do tego recenzje i ogólny odbiór nVidi tej generacji.

Dodam tylko że ray tracing średnio mnie interesował, dla mnie w wielu grach jest nie zauważalny. Zresztą, 4070 i tak jest za słaby żeby pograć komfortowo z RT ON w UWQHD. Za to techniki upscalingowe typu DLSS potrafią obrzydzić granie na serio. Miałem laptopa z 3060 więc swoje widziałem 😄

 

PS. Komp złożony, wszystko śmiga, temperatury w normie, kultura pracy top. Zostało mi tylko wymienić kable od karty ( te które przyszły z zasilaczem są z jakimiś rozgałęźnikami 😑 ) zrobić "zarządzanie kablami" i wrzucam fotkę żeby się pochwalić 😅

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś różnice w poborze prądu miedzy obiema kartami??

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt?page=0,27

Róznica w wydajności jest bardzo niewielka. RTX to karta chłodniejsza i dużo mniej prądożerna od RX i nie wymaga wielkiego chłodzenia.

Cały test masz tu:https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, B@nita napisał(a):

A sprawdzałeś różnice w poborze prądu miedzy obiema kartami??

oczywiście, różnice w poborze w skali miesiąca to parę złoty na rachunku, w skali roku parędziesiąt złoty - przy normlanym kilku godzinnym dziennie użytkowaniu. 

14 minut temu, B@nita napisał(a):

Otóż co do recenzji kart, sprzętu itd. Przeczytałem, obejrzałem całe mnóstwo testów. Wniosek jest taki że trzeba brać mocną poprawkę na testy w internecie. Zauważyłem że bardzo dużo portali czy youtuberów jest stronnicza, sympatyzuje z którąś ze stron albo po prostu jest sponsorowana przez jedną albo drugą firmę. 

Do tego dochodzi metodologia pomiarów, różne platformy testowe, oprogramowanie, warunki itd. Dobrze zajrzeć w więcej niż jedno źródło, odrzucić jakieś skrajne wyniki i wyciągnąć medianę 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...