Skocz do zawartości
OpelKorsek

losowy freeze systemu po zmianie platformy

Rekomendowane odpowiedzi

zmieniłem platformę (mobo i cpu) na ryzena,zainstalowałem windows 11 (świeża instalacja z usb) i od tej pory system freezuje mi w losowym momencie (pomaga tylko restart)

mam wrzucić jakieś logi z jakiegoś programu czy coś by zdiagnozować przyczynę?
 

specyfikacja pc to:
ryzen 5 5500
asrock b450m hdv-r4.0

16 gb ram ddr4 2400 MHz (z poprzedniej platformy - w przyszłości wymienię na szybszy)
gtx 1060 6 gb

WIndows 11 pro

 

EDIT - zauważyłem że freeze potrafi nastąpić nawet w biosie,przed chwilą wszedłem w bios i po około minucie bios się zaciął (dało się ruszać kursorem myszy lecz klawiaturą już nie,nie dało się nic zrobić i zegar w biosie też stanął)

Edytowane przez OpelKorsek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jeśli już w biosie jest problem to któryś z podzespołów jest nie sprawny lub powoduje konflikt. 

piszesz ze klawiatura nie odpowiada ale myszka działa , a próbowałeś podmienić klawiaturę lub podłączyć ja w inny port USB , czy nawet dla testu ja odłączyć ? 

a gdzie obecnie jest podpiętą klawiatura i myszka ? w gniazda niebieskie USB 3.0 czy na górze obok PS/2 i USB 2.0 ? 

 

Godzinę temu, karro napisał:

Ram w 2 i 4 slocie ?

i ponownie zabłysnąłeś "wiedza" XD

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M-HDV R4.0/index.pl.asp

płyta posiad tylko dwa gniazda pod pamięć ram ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź się przewietrz bo w oczach normalnych ludzi ty błyszczysz jak  pulsar xd nie muszę znać wszystkich plyt ma pamięć. ty za to nie wiesz że w spoczynku karta przechodzi w stan oszczędzania energi pcie 1.1 ,to jest dopiero wiedza. Nawet analfabeta z IT to powinien wiedzieć xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, karro napisał:

Weź się przewietrz bo w oczach normalnych ludzi ty błyszczysz jak  pulsar xd nie muszę znać wszystkich plyt ma pamięć. ty za to nie wiesz że w spoczynku karta przechodzi w stan oszczędzania energi pcie 1.1 ,to jest dopiero wiedza. Nawet analfabeta z IT to powinien wiedzieć xd

hmmm , licytować się masz potrzebę , może zaraz będą wyzwiska i hejt... ale wiedzy czy kultury tym nie zastąpisz 

karta ma możliwość przejść w tryb oszczędzania energii w zależności od zdefiniowanego profilu zasilania a nie zawszę i wstędze. 

pozwolisz ze nie będę odpisywał na twoje zaczepki , które ni jak maja się do opisywanego tutaj problemu w tym wątku. 

  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwalam,te twoje porady podmień klawiaturę to długo o tym myślałeś xd

I to jest ta wiedza xd

Ogólnie jak ktoś się ciągle odnosi do wiedzy to jej nie ma . Tak psychologicznie piszemy o tym czego nam brakuje xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, karro napisał:

Bios najnowszy? Ram w 2 i 4 slocie ?

Nazwa zasilacza?

Bios nie aktualizowany

 

Zasilacz taki

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/zasilacze/zasilacz-chieftec-gps-500a8-500w?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA8YyuBhBSEiwA5R3-E3mqwC5ZT19giTTk9AJqs6Xfo8qvzdyh1ZJRDDiP_PLGpp_kOLVsdBoCPWAQAvD_BwE

7 godzin temu, Mr.T... napisał:

Witam

jeśli już w biosie jest problem to któryś z podzespołów jest nie sprawny lub powoduje konflikt. 

piszesz ze klawiatura nie odpowiada ale myszka działa , a próbowałeś podmienić klawiaturę lub podłączyć ja w inny port USB , czy nawet dla testu ja odłączyć ? 

a gdzie obecnie jest podpiętą klawiatura i myszka ? w gniazda niebieskie USB 3.0 czy na górze obok PS/2 i USB 2.0 ? 

 

i ponownie zabłysnąłeś "wiedza" XD

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M-HDV R4.0/index.pl.asp

płyta posiad tylko dwa gniazda pod pamięć ram ...

Z tym biosem było tak że on sie sie zaciął całkowicie,nawet zegar stanął -mogłem jedynie ruszać kursorem myszy ale nie dało się nic kliknąć

Dodam jeszcze że problem występuje co jakiś czas (wczoraj wystąpił dopiero po 5h grania - ekran się zaciął i nie dało się nic zrobić poza resetem pc, nie było BSODa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zawieszanie PC, występuje bardziej losowo niż cały czas 

a jaką jest obecnie wgrana wersja biosu ,  4.9 ?       

to może zacznij od aktualizacji biosu 

10.10   2024/1/25  10.68MB

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M-HDV R4.0/index.pl.asp#BIOS

co do zasilacza i temperatur np. karty graficznej 

GPU-Z 

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

zakładka  -Sensors 

i pozycja 

PCIe Slot Voltage -  

8-Pin # 1 Voltage - 

jakie są napięcia oraz temperatury np. sam pulpit , oraz gdy jest włączona jakaś gra i w trybie okienkowym, aby można było szybko się przełączyć i podejrzeć napięcia i temperatury karty graficznej.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj nastąpił kolejny freeze systemu, po raz kolejny brak bsod - po prostu wszystko się zacięło (nie dało się nawet ruszyć kursorem myszy) i musiałem resetować przyciskiem

 

a co do temperatur to procesor nie przekracza 60 stopni w stresie - karta nie przekracza 70 stopni

według podglądu zdarzeń w momencie freeze występuje krytyczny błąd z opisem "Przemieszczanie metadanych nie powiodło się — wynik = 0x80070490 dla kontenera „{998E13DF-3A58-52C3-BE1A-FBEC4FFE5F0F}”

źródło to DeviceSetupManager

Edytowane przez OpelKorsek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mr.T... napisał:

to może zacznij od aktualizacji biosu

Chłopie, przestań w kółko wciskać te swoje durne porady z aktualizacją bios. Co temat na pure to ten wyskakuje z tym samym. Sprawa jest natury sprzętowej skoro mu nawet w biosie ścina.

Zaczął bym od podmianki podzespołów i na początek karta graficzna A jako system 10 a nie 11.

Posprawdzaj czy karta graficzna jest dobrze włożona w slot i wtyczka z zasilaniem dociśnięta, czy  wszystkie kable na pewno dobrze włożone, przy składaniu można coś przeoczyć a i tu magików nie brakowało.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby te zwiechy działy się tylko w obrębie systemu powiedziałbym sprawdź dysk, ale że dzieją się również w BIOSie... Czy w podglądzie zdarzeń widnieje jakiś WHEA Error jako błąd krytyczny (zakładka system po lewej)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, OpelKorsek napisał(a):

sprawdziłem i karta jest dociśnięta (wtyczka też) wyskoczył mi właśnie kolejny BSOD lecz log sie nie zapisał -wrzucam w załączniku poprzedni BSOD 

 

https://filebin.net/tyojzopr5uti3ntw

 

tzn w biosie miałem tą zwieche tylko raz,przed update biosu,

Zrzut ekranu 2024-02-09 183759.png

Stary.... system ci się sypie. A jako, że instalowałeś system niedawno, obstawiam że jednak dysk zaczyna umierać. Nie jest to niestety rzadkie i występuje coraz częściej na nowych nośnikach. Nie wiem jaki to dysk, ale możesz go sprawdzić oprogramowaniem producenta dysku, przeważnie oferują pełny i szybki skan - zarzuć pełny. Jak nie przejdzie albo się zawiesi, to masz winowajcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecicie jakiś program do sprawdzenia dysku? bo software producenta (optimum ssd tool od goodrama) nie posiada opcji sprawdania błędów i co dziwniejsze nie jest w stanie odczytać parametrów SMART dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, OpelKorsek napisał(a):

polecicie jakiś program do sprawdzenia dysku? bo software producenta (optimum ssd tool od goodrama) nie posiada opcji sprawdania błędów i co dziwniejsze nie jest w stanie odczytać parametrów SMART dysku

CristalDisc Info, pokaże ci chociaż rozbudowanego smarta, na początek warto

EDIT:
Rozglądam się jeszcze za darmowymi i jest jeszcze HD Tune i Hard Disk Sentinel ale to bardziej pod dyski twarde

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OpelKorsek napisał(a):

dysk CHYBA w porządku 

CrystalDiskInfo_20240209205101.png

A jak tam tasiemka SATA leży w kompie? Nie jest zbyt stara, powyginana? Nie musisz nią ruszać, czasami potrafi przerwać. Nie masz jakiejś zapasowej w pudełku od płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, OpelKorsek napisał(a):

po prostu zamontowałem nowe kable na dysk systemowy i inny ssd przy składaniu komputera na nowo - jutro sprawdze z powrotem na starych kablach

Zaraz, to masz 2 dyski na SATA? Systemowy jest najważniejszy, lecz spotkałem się już z dziwniejszymi problemami spowodowanymi dyskami - magazynami. U ciebie wystąpił błąd volmgr, co wskazuje że to dysk - musimy mieć pewność że oba działają prawidłowo. 
 

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 dyski sata - 3 ssd i 1 hdd na dane

 

ogólnie nie licząc kwestii podłączenia nie wydaje mi się by to dyski były problemem - nigdy nie miałem blue screena przed zmianą platformy i wszystko działało bez zarzutu 1 dzień przed zmianą platformy 

 

mam wrażenie że wszystko zaczęło się od zainstalowania windowsa 11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, OpelKorsek napisał(a):

Mam 4 dyski sata - 3 ssd i 1 hdd na dane

 

ogólnie nie licząc kwestii podłączenia nie wydaje mi się by to dyski były problemem - nigdy nie miałem blue screena przed zmianą platformy i wszystko działało bez zarzutu 1 dzień przed zmianą platformy 

 

mam wrażenie że wszystko zaczęło się od zainstalowania windowsa 11

Dla testu odepnij 3 i zostaw sam systemowy. Jak się to wydarzy ponownie, przepnij tasiemkę Sata od innego dysku do systemowego. Dyski nie są nieśmiertelne. Często się zdarza że najgłupsza, najprostsza zmiana akurat zgrywa się z pierwszymi objawami ich awarii. U mnie na przykład była to instalacja nowej karty graficznej 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam tylko ze miałem 2x sytuację że freezowal mi się system przez dysk, więc to nie jest taka odosobniona sytuacja. Raz był to dysk talerzowy z systemem a za drugim razem również dysk telerzowy na dane ale wpływał na całą platformę. Podejrzewam że dyski SSD mogą działać tak samo. 

Uszkodzony dysk tłumaczył by też freezy w biosie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anemnon napisał(a):

Ja dodam tylko ze miałem 2x sytuację że freezowal mi się system przez dysk, więc to nie jest taka odosobniona sytuacja. Raz był to dysk talerzowy z systemem a za drugim razem również dysk telerzowy na dane ale wpływał na całą platformę. Podejrzewam że dyski SSD mogą działać tak samo. 

Uszkodzony dysk tłumaczył by też freezy w biosie. 

Ja miałem dość niedawno temu, z 6 miesięcy temu padający SSD z partycja systemową. Bluescreeny walił jak szalony i to po reinstalace systemu. Później znajomy przywiózł laptopa z takim samym problemem. Jeszcze później ten sam znajomy dzwoni do mnie że ma kolegę co mu się cały komp zawiesza i czy bym mu z tym zrobił, tyle że stacjonarka. Z uwagi na częste wachlowanie dyskami mam zewnętrzną stacje dokującą. Dysk był na sata, WD (jak moje osobiste) więc przeskaniwalem ich softem - przeszły skan. Podpinam, usiłuje odpalić przeglądarkę na docelowym kompie żeby ściągnąć narzędzie od western digital, i już zwiecha. Jako że często biorę od ludzi to co im zbędne po złożeniu kompa, mam całą pufę z tasiemkami sata. Założyłem inną i zaczął hulać.

Nawet nieruszana tasiemka potrafi przerywać, a tutaj są aż 4 dyski, więc 8 potencjalnych problemów - 4 tasiemki i 4 dyski.

Inna sprawa system i jego zachowanie. Teoretycznie jak dysk się wykrzaczy w trakcie pracy powinno wywalić bluescreena, jednak wszystko zależy od tego jaka reakcje system przypisał do zdarzenia po raz pierwszy. Można samemu zmienić to zachowanie no do błędy volmgr, wtedy po następnym freezie mógłby w podglądzie zdarzeń zobaczyć co się odjaniepawlilo ostatnie przed freezem, ale na 99% będzie to właśnie ten błąd.

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, OpelKorsek napisał:

mam wrażenie że wszystko zaczęło się od zainstalowania windowsa 11

Dlatego pisałem wcześniej, żeby zainstalować 10 a nie 11.  Testuj tylko z jednym podpiętym(systemowym) dyskiem czy dalej będzie to samo.  Nie wiemy czy pomoże ale trzeba próbować wszystkiego po kolei.

Jeszcze kwestia samego cpu czy nie jest przypadkiem uszkodzony lub nie ma pogiętych pinów, nie siedzę w AMD więc nie wiem jak to tam z tym wygląda. 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...