Skocz do zawartości
Mr. G.

MSI GeForce RTX 4060 Ti 16 GB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie o dwie karty. Z pozoru takie same (znalazłem bardzo minimalne różnice), a w praktyce różniące się ceną o 300 zł w dużym sklepie na literę X.

MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus 2X Black OC 16GB GDDR6 jest za 2049 zł

MSI GeForce RTX 4060 Ti Gaming X 16GB GDDR6 jest za 2349 zł

Porównanie: https://www.x-kom.pl/porownanie/1185746,1162037

Czy ta tańsza karta ma jakiś ukryty haczyk, że jest w sumie tańsza o ok. 15%, czy faktycznie daje ona tylko minimalnie mniejszą wydajność i brak podświetlenia, którego i tak nie potrzebuję. A oprócz tego wszystko jest jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie. Jest jeszcze coś takiego jak kultura pracy i temperatury (przekładające się na prawdopodobieństwo awarii - szczególnie istotne przy dłuższym użytkowaniu niż czas gwarancji). MSI Ventus 4060Ti z tego co pamiętam to szrot.

 

6 godzin temu, Dikson napisał:

16GB VRAM nie ratuje tej karty w grach

Czasem ratuje i to znacznie (rozmyte tekstury na karcie 8GB kiedy brakuje VRAM, a w ilości fps tego nie zobaczysz, niższa wydajność po dłuższej grze w niektóre tytuły przy 8GB VRAM czego w krótkich testach nie zobaczysz czy stabilności fps czego zwykły wynik fps nie pokaże). Z innych:

... a czasem oczywiście większy VRAM nie daje nic (zależy od gry i ustawień).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podsumowałbym to tak. Różnice między kartą Ventus a Gaming sprowadzają się do:

1)chłodzenia tańsza karta ma gorsze chłodzenie i jest głośniejsza

2)kultury pracy co wynika z punktu wyżej droższe karty mają zwykle inaczej ustawione krzywą pracy wentylatorów 

3)sekcja zasilania, często tańsze karty mają uboższą sekcję zasilania co wpływa na OC i temperaturę pracy karty

4) tańsze karty mają bios który nie pozwala podnieść TDP karty tak wysoko jak droższe modele a czasami mają zablokowane TDP na sztywno (+0%) (ważne tylko przy OC)

5) wydajność jest niemal identyczna jeśli nie podkręcasz 

Kolega @Dikson dobrze pisze że karta RTX 4060Ti 16Gb jest skrajnie nieopłacalną opcją bo za naprawdę niewiele więcej jest karta o znacznie wyższej wydajności. 

53 minuty temu, Mr. G. napisał:

Czy dobrze wnioskuję, że z powyższego wynika, że ta tańsza karta OC wypada korzystniej w testach od droższej?

Źle wnioskujesz bo karty na wykresach to nieznane nam modele kart 4060Ti 16GB i 4070 prawdopodobnie jakieś modele FE (founders edition produkowane bezpośrednio dla Nvidii). OC oznacza overclocking i na wykresach prezentuje wydajność podkręconego RTX-a 4060Ti 16GB i nawet po podniesieniu fabrycznych zegarów karta nie dorówna standardowemu 4070. Ventus OC symboliczne OC już z fabryki ale nie jest to karta z wykresów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dikson napisał:

 lepiej dorzucić 50-150 zł do RTX 4070

No jasne, ale wątpię, by RTX 4070 kosztował tylko 50-150zł więcej niż TEJ SAMEJ KLASY (z tej samej klasy chłodzeniem, proporcjonalnie tej samej klasy sekcją zasilania itd.) RTX 4060Ti 16GB.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ventus zalinkowany przez autora tematu ma słabe chłodzenie (tylko dwa heat-pipy) i nie oradiatorowaną sekcję zasilania. Co prawda są  tam mosfety 50Amperowe, ale gołe. Będzie ciepło i dość głośno, ale po UV do powiedzmy 0.900V pobór mocy spadnie i karta powinna być akceptowalna.

Jednak jest pewna karta 4060ti 16GB, która będzie przyzwoicie działać pomimo niskiej ceny:

https://www.x-kom.pl/p/1177940-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-4060-ti-twin-x2-16gb-gddr6.html

Duży radiator, 3 podwójne heat-pipy, sekcja zasilania oraz pamięci posadzone na głównym radiatorze.

Znajomy ma ten model karty, ale w wersji 4070 i jest zadowolony.

Tutaj dokładnie to widać:

https://www.inno3d.com/product/inno3d-geforce-rtx-4060-ti-16gb-twin-x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rzeczową dyskusję. Zwłaszcza z tą temperaturą pracy i głośnością - muszę się tym zainteresować.

W moim przypadku brałem pod uwagę 4060 TI z uwagi na zasilacz 600W, w którego wymianę nie chciałbym inwestować - to po pierwsze, a po drugie - nie chciałbym podnosić już bardziej zużycia prądu na PC. Przesiadka z MSI GTX 1060 GAMING X 6GB i tak powinna być dla mnie mocno odczuwalna na jakości, a skok poboru mocy na zasilaczu akceptowalny. Tak przynajmniej sądzę 🙂

Brałem pod uwagę MSI bo jakoś tak wyszło, że przywiązanie do marki na mnie działa ... popatrzę jeszcze na pozostałe modele innych producentów 4060 TI.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przesiadłem się dwa lata wstecz z 1060 6GB na 3060ti i skok wydajnościowy, to przepaść na korzyść 3060ti ofkors. 4060ti 16GB jest jeszcze wydajniejsza i o wiele elastyczniejsza, bo właśnie 16GB dają jej ten komfort szczególnie w nowych grach. Nawet 1080p potrafi zatkać 8GB dla tego wybierając model 4060ti bardzo trafnie poszedłeś w większą ilość Vram. Prosty przykład:

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-geforce-rtx-4060-ti-16-gb-vs-8-gb-czy-wiecej-pamieci-znaczy-lepiej-porownanie-wydajnosci-w-kilkunastu-grac

Jeżeli chodzi o pobór prądu, to 4060ti według Nvidii ma około 160Wat, jednak dostępne i często stosowane UV może to sprowadzić do ~120Wat utrzymując wydajność fabrycznych ustawień.

Sam mam 3060ti i po UV urwałem około 60Wat 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, leven napisał:

Ventus zalinkowany przez autora tematu ma słabe chłodzenie (tylko dwa heat-pipy) i nie oradiatorowaną sekcję zasilania. C

Ale ten układ jest na tyle chłodny że nie ma sensu dopłacać do lepszego chłodzenia i zbędnych bajerów.

W moim przypadku brałem pod uwagę 4060 TI z uwagi na zasilacz 600W

Jeśli to dobry markowy zasilacz to spokojnie pociągnie rtx 4070.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chłodny układ"? Gdyby był "chłodny" to by nie wymagał dodatkowego chłodzenia.

Układ generuje ponad 100W ciepła, które trzeba odprowadzić. Bzdurą jest, że przy 165W karcie "nie ma sensu dopłacać do lepszego chłodzenia", no chyba, że ktoś jest głuchy lub kupuje gotujące się jednorazówki, co po roku pasta do wymiany z powodu gotowania.

Już był przypadek na forum (pclab) gorącego RTX 4060Ti którego polecasz "bo nie było sensu dopłacać do lepszego".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...