Skocz do zawartości
Gość

Cpu throttling - Jak sprawdzić czy występuje?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,mam dość głupie pytanie. 

Kupiłem ostatnio i5 12400f, dałem paste, chłodzenie box. No i teraz napotkałem dziwny problem? Mianowicie, podczas uruchamiania gier, temperatury są w stanie skakać do 100 stopni, zaś rpm do 3000, po dojściu do menu głównego i właściwej gry, temperatury i prędkość wiatraka spadają. Czy to normalne na boxie, i nie ma się czego obawiać? Jaki benchmark powinienem zrobić, aby sprawdzić czy wszystko w porządku? 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to normalnie. W ogóle chłodzenie BOX to można brać moim zdaniem max do i3 12100 i to jeszcze do zastosowań biurwowych. Do i5 12400 zalecałbym normalne, porządne chłodzenie (klasy be quiet Pure Rock 2).

Jak temperatury dobijają do 100stopniC, to masz throttling na bank.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając kolegę, dodam jeszcze, że teoretycznie nawet na box nie powinno tak łatwo dobijać do 100 stopni. Kable nie utrudniają przepływu w obudowie? Czy obudowa nie stoi przypadkiem w zabudowanym biurku? Reszta wentylatorów w komputerze działa poprawnie? Jakiej pasty użyłeś? Boxy fabrycznie nie mają przypadkiem termopadów? Nie przesadziłeś z ilością pasty? Chłodzenie dobrze zamontowane (dociśnięte)?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności przydałby się monitoring z Idle i obciążenia. Można go pokazać w prostym programie np. Hwmonitor: https://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.53.zip

Zobaczymy napięcia i temperatury. Całkiem możliwe, że procesor gotuje się na tym wynalazku od Intela (box) ponieważ Vcore będzie powyżej 1.3 Volt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tyriom napisał(a):

Dobry wieczór,mam dość głupie pytanie. 

Kupiłem ostatnio i5 12400f, dałem paste, chłodzenie box. No i teraz napotkałem dziwny problem? Mianowicie, podczas uruchamiania gier, temperatury są w stanie skakać do 100 stopni, zaś rpm do 3000, po dojściu do menu głównego i właściwej gry, temperatury i prędkość wiatraka spadają. Czy to normalne na boxie, i nie ma się czego obawiać? Jaki benchmark powinienem zrobić, aby sprawdzić czy wszystko w porządku? 

 

Pozdrawiam.

Intel gwarantuje tylko base clock.Jaki masz zegar w 100 procent cpu load?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...