Skocz do zawartości
maltana

Sempron: wady, zalety, podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

raczej nie. :/ bawiłem sie w druty na asrocku na sisie nic ;/ robiłem druty 3 razy cały czas zgon... na nforce nie próbuje bo sie nie da:/ po prostu nforce2 to chipset na ktorym to niedziała czyli operacja zmiany mnoznika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość metall2

raczej nie. :/ bawiłem sie w druty na asrocku na sisie nic ;/ robiłem druty 3 razy cały czas zgon... na nforce nie próbuje bo sie nie da:/ po prostu nforce2 to chipset na ktorym to niedziała czyli operacja zmiany mnoznika

w takim razie po co epox ma w biosie taką możliwość??? Paradoks jakiś czy co?! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej nie. :/ bawiłem sie w druty na asrocku na sisie nic ;/ robiłem druty 3 razy cały czas zgon... na nforce nie próbuje bo sie nie da:/ po prostu nforce2 to chipset na ktorym to niedziała czyli operacja zmiany mnoznika

Ja robiłem na via kt400 :D ale ołówkiem !! i maiłem wtedy takie ustawienia :

2420MHz (220x11) 1,85V single chanel 256 MB DDR 333@440 2,9V :D i to na zasilaczu 300Wat firmy Colors IT (robi też obudowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość metall2

To przeczytaj wszystko jeszcze raz... mam pytanie jak zrobie L5 moda bedzie działał na epoxie ?

Jak czytałem to niby mnożnika zmieniać nie można ale kiedy wychodził 8RDA3+ to już były niby pozablokowywane na sempronach (o dziwo u mojego kumpla na msi kt400 śmiagł poprzez zmiane w biosie na 12x) a mimo to epox dał to w biosie. Jak czegoś się dowiem to dam znać.

Edytowane przez metall2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytałem to niby mnożnika zmieniać nie można ale kiedy wychodził 8RDA3+ to już były niby pozablokowywane na sempronach (o dziwo u mojego kumpla na msi kt400 śmiagł poprzez zmiane w biosie na 12x) a mimo to epox dał to w biosie. Jak czegoś się dowiem to dam znać.

Muj kumpel ma MSI tez na via kt 400 i tez w biosie mam mnożnik do zmiany na sempronie 2500+ !! a możesz zmieniać ten mnożnik i czy jak zmienisz to cos daje ?? bo może to jest tylko dla procków z odblokowanym mnoznikiem ??!!??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jak zrobie L5 moda bedzie działał na epoxie ?

L5[2] moda robisz po to, żeby mobilizować proca. Mobilizacja umożliwia zmianę mnożnika procesora na tzw. "superlocked" procesorze (czyli zablokowane througbredy, thorotony, applebredy, bartony). Jednak taki mod na płytach z nf2 nie ma sensu, gdyż w razie próby zmiany mnożnika spod windows komputer się zawiesza/restartuje. Tak więc nie masz po co tego robić na swoim epoxie.

Zmiana mnożnika w BIOS oraz zworkami na płycie służy tylko i wyłącznie do zmiany mnożnika "Desktop", który przecież jest na Sempronie zablokowany! Wyjątkiem są niektóre płyty ASRocka.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L5[2] moda robisz po to, żeby mobilizować proca. Mobilizacja umożliwia zmianę mnożnika procesora na tzw. "superlocked" procesorze (czyli zablokowane througbredy, thorotony, applebredy, bartony). Jednak taki mod na płytach z nf2 nie ma sensu, gdyż w razie próby zmiany mnożnika spod windows komputer się zawiesza/restartuje. Tak więc nie masz po co tego robić na swoim epoxie.

Zmiana mnożnika w BIOS oraz zworkami na płycie służy tylko i wyłącznie do zmiany mnożnika "Desktop", który przecież jest na Sempronie zablokowany! Wyjątkiem są niektóre płyty ASRocka.

Dzięki a więc nie mam po co tego robić :] dzięki jesczcze raz nikt mi nie odpowiedział na to :) tylko tobie się udało ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrót do przeszłości :). Jeżeli pozwolicie "odgrzeję" swój post sprzed... (uwaga) roku! :)

 

Może ktoś mnie oświeci, co robię źle. Naczytałem się tutaj o niesamowitościach OC Sempronów. Kupiłem więc (2200+), posadziłem na płycie gigabyte 7N400L + 1x512 TwinMoss 2.5CL 3200. Zmieniając jedynie FSB na 200 - mam czarny ekran i kiszka ;-( . Czytam, jak to większość katuje fsb po 240 - 250 (!)... a po 210 na defaultowych napięciach. U mnie nie mogę przekroczyć bariery magicznej 198 MHz. Zwiększam napięcie na ramie, na procu. Dla RAMu zmieniam tryby manual, agresiv, auto, 100%, SPD... no wszystko co można. I NIC! Do 9x198 idzie bez niczego... bez względu na ustawienia w/w na defaultowych napięciach. Po prostu idzie. Wystarczy jednak 1MHz więcej i czarny ekran. Rozumiem, że coś idzie i jest niestabilne, że BIOS wstaje - winda się wysypie, że zwiechy w FPrime, że wyskoki do windy w grach, że przegięta temperatura. To można wszystko szlifować, badać, regulować. U mnie jedank całkowita dupcia. Albo bez względu na ustawienia idzie do 9x198 Mhz... a później bez względu na walki nic... nic już więcej. Przez rok uznawałem, że szkoda nerwów (miałem radka 9500pro) i odpuściłem. Ostatnio zmieniłem grafikę na GF 6600GT i wiem, że sempron 2500+ (po oc) to zdecydowanie za mało dla tej karty. Temat porządnego OC wraca więc jak bumerang. Najbardziej boli mnie to, że ten komp nie był przypadkową zbieraniną klamotów, która nie bardzo chce się pokręcić (bo to się zdarza), tylko składałem go (wtedy) z precyzyjnie dobieranych (na tamtą wiedzę tego forum) komponentów. Dziesiątki ludzi goni procki (2200+), aż miło a u mnie - kiszka. Będę bardzo wdzięczny za sugestię, czego też jeszcze można by popróbować na:

 

Gigabyte GA-7N400E-L

AMD Sempron 2200+

DDR 512MB PC-400 TwinMos CL 2.5

Zasilacz Modecom ATX-350GTF (PFC)

 

Acha... przekładałem też ram w slotach a bios jest oryginalny producenta.

 

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bój się... niektórzy piszą głupoty że ich sempy idą np 2500+ na 210 x 10.5 na 1.6 V pisałem z takim gościem zapytałem sie o screen i mnie zablokował - n/c... normalny sempron na tbredzie leci max do 200 x 10.5 w przypadku 2500+ u mnie jest to 197 x 10.5 przy 198 brakuje V przy torturze w prime to teraz powiem na ilu V gdzie doszłem... 1.65 - 205 x 10.5, 1.725 210 x 10.5 1.75 215 x 10.5, 1.9 225 x 10.5 powyzej boje sie... załatwie radianki na mosfety to sie pobawie dalej... i nie wierz w głupoty... to nie mobile...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>Problemem są pamięci TWINMOS CADT (bo pewnie takie masz)

Rozumiem, że to "oznaczenie" mało wydajnej serii ?

Dzięki. Choć troszkę się podłamałem.

Jest jeszcze coś. Nie próbowałem puszczać ramu na asychro w stosunku do proca.

 

Co więc dziś jest "na topie", jeśli idzie o RAM ?

Niedrogie, bezproblemowe, sprawdzone, PC3200 400mhz... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to "oznaczenie" mało wydajnej serii ?

Nie, te pamięci po prostu mają problemy z współpracą z wieloma płytami głównymi. Przykładowo u mnie na CADT przy domyślnych ustawieniach 398MHz 2,5-3-3-8@2,8V windows wiesza się podczas bootowania, a przy 398MHz 2-3-3-8@2,7V wszystko działa pięknie. Możesz spróbować z pracą asynchro (DDR333), ale wtedy bardzo spada wydajność.

Co do pamięci, to rozejrzyj się za TWINMOSami z serii 1A4T lub AA4T (z tymi nie powinno być problemu). Ewentualnie wejdź na subforum "Pamięci RAM" i poszukaj czegoś na temat GOODRAMów na WILKach, sam widziałem takie, które pracują jako 400MHz 2-2-2-5-1T@2,7V.

Te Geile w tej cenie to nic specjalnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, te pamięci po prostu mają problemy z współpracą z wieloma płytami głównymi. Przykładowo u mnie na CADT (...) Ewentualnie wejdź na subforum "Pamięci RAM" i poszukaj czegoś na temat GOODRAMów na WILKach (...)

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Czyli generalizując - cała sprawa kiepskiego OC u mnie, to będzie raczej wina tych kostek (? bo już brak mi koncepcji ?)... no i gnam na "Pamięci RAM". Jeszcze raz dzięki.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przetrzepałem pudła a w nich

... kartka z notatkami z okreu składania kompa (spisane z kosci).

 

TwinMos

0448D

TMD 7608F8E50D

 

Czy te oznaczenie jest dla kogoś na tyle czytelne, aby jednoznacznie stwierdzić - tak, to ta kość ponosi winę za kiszkę OC pow. 198Mhz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno (apropo AGP)... co znaczą ustawienia AUTO w AGP i PCI ?

Skoro - na logikę - blokowanie (czy też - osobne, niezależne taktowanie - jak go zwał) AGP i PCI na chipach nForce jest zbawieniem, to po co biosy umożliwiają ingerowanie w te taktowania? Żeby spalić peryferia? :) U mnie na AGP mam zakres (50-100 i AUTO) i na PCI (nie pamiętam i AUTO). Po pierwsze, po co tym regulować (mieszać), skoro najzdrowsze są 66 i 33? A po drugie, co oznacza w rzeczywistości wariant AUTO ? Logika podpowiada - standardowy dzielnik AGP/PCI x magistrala (skoro nie konkretny tryb wybrany MANUALnie). Czyli podbijając magistralę na AUTO kręci to też AGP i PCI ?!?!? Rozwiejcie moje wątpliwości (zanim wrócę do domu i zmęczę sprawę everestem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przetrzepałem pudła a w nich

... kartka z notatkami z okreu składania kompa (spisane z kosci).

 

TwinMos

0448D

TMD 7608F8E50D

 

Czy te oznaczenie jest dla kogoś na tyle czytelne, aby jednoznacznie stwierdzić - tak, to ta kość ponosi winę za kiszkę OC pow. 198Mhz ?

Podaleś nie ten numer co trzeba. Tu masz zdjęcie pamięci 1DDT: http://www.pccentrum.pl/images/images_prod...400_twinmos.jpg

Problemy sprawiają 1CADT. Co do 1DDT to nie wiem, natomiast AA4T śmigają bez problemów >400MHz.

 

Po pierwsze, po co tym regulować (mieszać), skoro najzdrowsze są 66 i 33?

Podnosząc zegar AGP (a co za tym idzie PCI) możesz np: zwiększyc przepustowość kontrolera IDE. Ustaw sobie AGP na 66 albo 67MHz (jeśli masz regulację PCI, to daj 33) i nie będziesz miał problemów - na Solteku FRN2 AGP ma zawsze domyślnie 66MHz. Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaleś nie ten numer co trzeba.

Eh... "wtedy" nie wiedziałem, co może być istotne :)

 

Tu masz zdjęcie pamięci 1DDT

Wielkie dzięki. Zaraz sobie w realu porównam.

 

Podnosząc zegar AGP (a co za tym idzie PCI) możesz np: zwiększyc przepustowość kontrolera IDE. Ustaw sobie AGP na 66 albo 67MHz (jeśli masz regulację PCI, to daj 33) i nie będziesz miał problemów

Nie, nie... no ok. To wiem. Nie rozumiemy się.

 

Do tej pory kręcąc fsb proca podbijaliśmy (i dostawaliśmy jako produkt uboczny "podbijaną" (przekręcaną!) AGP i PCI). Mówiąc inaczej - o ile mobo, proc i ram mogły nadawać się do mocngo kręcenia, to z reguły mogła tego już nie wytrzymać AGP/PCI. Później pojawiają się mobo z nForce2 i problem znika. Błogosławieństwo. FSB proca sobie, a AGP i PCI osobno... w końcu bezpiecznie. I to jest logiczne. Pytam tylko, po co w takim razie w mojej płycie możliwość "podkręcania" do 100 (czy "skręcania", bo od 50 dla AGP ?) parametrów AGP i PCI ? Żebym miał możliwość teraż samodzielnego spalenia tych elementów (albo przynajmniej "rozchwiania" systemu mieszając tymi parametrami ??? :) Myślałem, że w rozwiązaniach na mobo z nForces chodziło o to, żeby pewne rzeczy _zablokować_ i chronić usera (głównie overclockera) a nie dawać mu w łapki samobójcze zabawki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wlasnie to ustawienie AUTO powoduje wzrost magistrali na PCI/AGP i tym samym te czarne ekrany.

Po pierwsze - pomieszałem (pisałem z pamięci). Nie ma AUTO, tylko jest opcja NORMAL lub MANUAL (w zakresie 50-100, co 1). No nie zmienia to faktu, że można albo oddać sprawę w "ręce" płyty, albo ustawić samemu. Już się podnieciłem (!!!)... niestety manualne zblokowanie AGP na 66 i... też black screen :(. No normalnie czary. Jakie bym nie wymyślił głupoty w biosie i kretyńskie ustawienia timingów, itp... mobo łyka wszystko i śmiga... do 198mhz... ale 1 mhz więcej i dupcia. Chyba faktycznie ramy do śmieci. Zaraz je wyjmę... sprawdzę z foto podanym wyżej.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Tak czytam Was od czasu do czasu i dochodzę do jedego wniosu. Tak szczerze mówiąc, kto co wyręci, to jest fart zależy od serii płyty, procka i pamięci.

 

Miałem EPOX'a 8RDA3I PRO (nF2 S/ATA) z ZELMANEM pasywnie i 2200+ w Arcticu z podkładką i pastą ZELMANA. Chodził mi non-stop na 9x216 - IDLE 35-38; stress 45-50 Vcore std. Miałem problemy z więcej bo MUSIAŁ iść na synch z pamięcią (płyta główna) 2,5-2-2-5. Z tego co się wczytałem kiedyś bardzo dawno temu to dla AMD najważniejsze są timeingi i synch praca z uwagi na wykonanie procka w technologii listkowiej.

Przyszedł sądny dzień, wstałem z rana i komp nie chodził. Oddałem płytę na gwarnację. Poczekamy.

 

Ale nie o tym tu mowa.

 

Muszę mieć kompa, bo tak zarabiam na życie i kupiłem w sklepie co było najlepszego, tj. ASUS'a A7N8X-XE. Przy okazji wymieniłem procka na 2500+. No i mam beton, bo na max FSB teraz wstaje na 185 przy 2-2-2-6, grzeje się jak jajka w skórze w lecie. Nie wiem czy odpuścić sobie kręcienie, czy kupić ZELAMAN CU-cośtam, czy wymienić płytę na AN-7 (gdzieś z Allegro.pl).

 

Non stop chodze na pamięciach KINGMAX'a 250 MHz 2x256 w DCDDR. W tym ASUS'ie nie ma możliwości podniesienia napięcia. Porażka. Może coś podpowiecie. Zasilacz Czesiek 360W.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam Was od czasu do czasu i dochodzę do jedego wniosu. Tak szczerze mówiąc, kto co wyręci, to jest fart zależy od serii płyty, procka i pamięci. (...)

Zaczynam dochodzić do tego samego wniosku. Osobiście trafia mnie szlag, bo jak pisałem wcześniej - klamoty kupowałem wedle "specjalnej procedury" przestrzegając wszystkich wytycznych ówczesnych magików OC i zgodnie ówczesną wiedzą magiczną na temat OC sempów (mało tego, właśnie przez wzgląd na to kosmiczne OC przesiadłem się z całkiem jeszcze wtedy niegłupiego Durona). I okazuje się, że mimo dopięcia wszystkiego na ostatni guzik OC mojego zestawu nie zabija. :mur: Później czytam wypociny jakiegoś młokosa, który kupił kompa w AUCHANIE, nie bardzo wie, co tam w środku ma, ale poczytał forum i puścił wszystko na 220... :oops: ech. No naprawdę wiedza wiedzą, ale jakaś "domieszka" łutu szczęścia też potrzebna . :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę mieć kompa, bo tak zarabiam na życie i kupiłem w sklepie co było najlepszego, tj. ASUS'a A7N8X-XE. Przy okazji wymieniłem procka na 2500+. No i mam beton, bo na max FSB teraz wstaje na 185 przy 2-2-2-6, grzeje się jak jajka w skórze w lecie. Nie wiem czy odpuścić sobie kręcienie, czy kupić ZELAMAN CU-cośtam, czy wymienić płytę na AN-7 (gdzieś z Allegro.pl).

Nie trzeba było zmieniać procka :). Wszystkie 2300+, 2500+, 2700+ oraz część 2200+, 2400+, 2600+ i 2800+ są na rdzeniu througbred b0, więc z punktu widzenia o/c wszystkie te procki to to samo. Właściwie 10,5x*185=2035MHz@1,6V to wynik przeciętny jak na ten rdzeń (co prawda czasem trafiają się i 2,2GHz@1,6V, ale to trzeba mieć farta... albo znajomego w sklepie komputerowym :)), więc nie masz się co martwić.

Jak chcesz jechać wyżej, to musisz zrobić na tej płycie drutmoda na napięcie.

Co do ARCTIC COOLINGa to jeśli masz ten model z automatycznym regulatorem obrotów, to warto "skręcić go na krótko". Po prostu rozetnij ten kabelek, który idzie do termistora we wkładce miedzianej i połącz te ucięte dwa kable (czerwony i czarny) wychodzące z wentylatora ze sobą. Wentylator będzie trochę głośniej chodził, ale za to temperatura spadnie o kilka stopni. Jeśli masz zamkniętą obudowę, to warto ją otworzyć lub przynajmniej dać wentylator pod zasilaczem do wyciągania powietrza z obudowy.

A jak już chcesz zmieniać płytę, to biorąc pod uwagę ceny ABITów na NF2, raczej rozejrzyj się za czymś od Solteka (FRN2, FRN3, NV400), można je kupić taniej, a kręcą się nie gorzej a często nawet lepiej niż ABIT AN7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

 

Arctica mam bez termistora, na budzie mam 3 x 80 też Arctica. Myslę, że ten cały proceder z temp zależy poprostu od procka. Poczekam aż EPOX wróci z wakacji i zobczy czy coś się więcej da wycisnąć. Druta nie będę robił na Asusie, bo szkoda kasy jak coś sp......., a muszę mieć chodzącego kompa. Tak czy siak Wielkie Dzięki za odpowiedź.

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaleś nie ten numer co trzeba. Tu masz zdjęcie pamięci 1DDT: http://www.pccentrum.pl/images/images_prod...400_twinmos.jpg

Problemy sprawiają 1CADT. Co do 1DDT to nie wiem, natomiast AA4T śmigają bez problemów >400MHz

No to już jestem głupi. Oto foto mojego gnata. Jak widać jeszcze jakiś inny model, ale na pewno nie jest to ten "felerny" 1CADT. Jednak 198 mhz i kiszka. No cóż... macie jeszcze jakieś sugestie ? Ta kość poleci do czyjegoś kompa. Muszę zdecydować się na inną/inne.

 

Teraz pytanie.

Naczytałem się tu o przyroście zaledwie 1-2% przy dualu. Naczytałem się też o masie problemów z samym... dualem :). Podpowiedzcie więc, czy z perspektywy czasu warto "serwować" sobie potencjalne problemy z dualem, czy sypnąć 1x1Gb i mieć spokój ? Gdzie świdać róźnice dual/single, czy faktycznie przy NF2 i AMD bełkot marketingowy ?

 

lepiej 2x http://www.proline.pl/shop.php?prodid=TWINMOS+512+400+C2.5 (cl 2.5 i 24 mies gwar)

czy

1x http://www.proline.pl/shop.php?prodid=KINGSTON+1024DDR+400 (cl 3 i wiecz. gwar) ?

Edytowane przez JeRRy3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem sobie prezentu na 30 urodziny i znalazłem icon_wink.gif

 

Jak przewidywano platforma z socket A nie zniknie tak szybko - jest bardzo popularna. AMD aby wreszcie zrobić porządek w klasyfikacji wprowadziło nazwe sempron przy już istniejących XP Tbred. Ale juz z rok temu czytałem ze trzeba sie spodziewać sempronów na jądrze bartona - bo niby czmu AMD nie miałoby w klasie tańszych procków nie powalić celerona na kolana (z nimi sempron, jako tańszy procesor AMD miał bezpośrednio konkurować)?

 

No i jest!

 

SEMPRON 3000+ / 2GHZ / FSB 333 / L2 512

TO NOWE WCIELENIE BARTONA

nawiasem mówiąc cena w sklepie (36 m-cy gwarancji) 406 zł, moze nie tanio ale na allegro chłopcy z bartonami kompletnie powariowali icon_wink.gif a to przeciez najmocniejszy procesor na socket A, plus OC...; -)

zamawiam...

 

to lista procków i specyfikacje

 

post-104654-1137021900_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z góry przepraszam adminów za powielanie pytań

 

* konfiguracja sprzętowa zgodnie z opisem

* już przy fsb 190 musze podnosić napięcie do 1.625V

 

chłodzenie póki co od boxowego sempa, czekam na pentagrama 100cu+

 

czy to może być wina płyty ?

ps. wiem że mam słabe pamięci ale nawet obniżenie timingów nie pozwala mi puścić go na fsb 200

ocb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Czy moża w jakiś sposób odblokować mnożnik semprona pod nforce2 (chodzi mi o to czy można i czy działa to na nforce2)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...