Skocz do zawartości
kukifas

która dystrybucja - dylemat

Rekomendowane odpowiedzi

Umiesz Slacka, Gentoo itp. = Umiesz wsystkie dystrybucje.

Umiesz MDK, FC3 itp. = Nie umiesz nic poza ta dystrybucja.

 

Jesli chcesz sie nauczyc odrazu zaczynaj od czegos dobrego ,a nie od dystrybucji ktore chca zostac Windowsami!

To jest ostatnio bardzo modne stwierdzenie hehe - slack i debian dla wyjadaczy, redhat i mdk dla newbie... A kto broni komus kto uzywa RH, zaglebic sie w skrypty konfiguracyjne i nie uzywac wizardow graficznych? IMHO taki RH po wywaleniu zeczy jakich sie nie chce uzywac niewiele sie rozni od slackware. Linux to Linux.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sorry ale ja mam Red Hata i bawie się w takie rzeczy typu pisanie czegoś w Perlu, obsługiwanie systemu przez konsole(Terminal w RH). Nie jest prawdą że najwięcej nauczysz się zaczynając od dobrego systemu. Trzeba było od razu usiąść do Unix-a :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umiesz Slacka, Gentoo itp. = Umiesz wsystkie dystrybucje.

Umiesz MDK, FC3 itp. = Nie umiesz nic poza tą dystrybucją.

 

Jeśli chcesz sie nauczyć odrazu zaczynaj od czegoś dobrego ,a nie od dystrybucji które chcą zostać Windowsami!

 

wziales to z poradnika dla nauczyciela informatyki w LO ? O_o

 

to ze tamte systemy maja wiecej opcji dostepnych w X, to nie znaczy ze nie mozesz ich zrobic spod konsoli, ja sie nauczylem Slackware i przy nim zostalem, jest mi teraz wygodnie,

 

Znam ludzi o wiele bardziej dosiwadczonych niz ty (tak mi sie wydaje) i jada na fedorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umiesz Slacka, Gentoo itp. = Umiesz wsystkie dystrybucje.

Umiesz MDK, FC3 itp. = Nie umiesz nic poza tą dystrybucją.

 

Jeśli chcesz sie nauczyć odrazu zaczynaj od czegoś dobrego ,a nie od dystrybucji które chcą zostać Windowsami!

wziales to z poradnika dla nauczyciela informatyki w LO ? O_o

 

W podreczniku nie ma czegoś takiego, przynajmniej w tym którego używają w moim LO. :) To jest moja własna, prywatna opinia. Przecie ktoś kto zaczyna nauke na MDK bedzie wolał wybrac rozwiązanie Windowso-podobne i nic się tym sposobem nie nauczy, a w Slacku nie ma tak, chcac go używac bedzie musiał sie nauczyc. Przesiadając sie z MDK na Slacka nie bedzie wiedzial o co chodzi, a jesli przejscie ze Slacka na MDK pójdzie łatwo. Żeby tylko jeszcze wywalili te KDE. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem, ostatnio modne stalo sie najezdzanie na KDE, a wiekszosc i tak go uzywa - cos w tym jest. Ja nie rozumiem tylko czemu takiego klocka jak KDE wsadzono do takiej ladnej dystrybucji jak SLAX. Przeciez jakby je wywalic i zastapic tylko Fluxboxem albo WindowMakerem to by starczylo miejsca na jakies gcc i glibc nawet :D

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

If LINUX then Gentoo (www.gentoo.org - najlepiej instalacje ze stage1 - u mnie odpada bo sie kompilaotr wywala - cos z kompem)

 

If UNIX then FreeBSD (www.freebsd.org)

 

[EDIT]

A co do KDE to według mnie jeszcze chwila i będzie na osobnej płycie DVD dodawany ;) Ja polecam: XFCE4, fluxboxa, gnome

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KDE marnuje moc komputera! Dla miłośników Win XP jest w sam raz dużo bajerków animacji itp. tylko, że to nie ma żadnych praktycznych zastosowan. FluxBoxa, iceWm, XFCE itd. też można zrobić żeby ladnie wyglądał i chodzą dużo szybciej niż KDE.

 

A wracajać do tematu o dystrybucjach, jak to jest z tym Gentoo slyszalem na IRCu że tsza mieć polączenie z internetem podczas instalacji, i jak to bedzie wyglądało jak się ma Neostrade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marudzicie z tym KDE, ladnie chodzi, wersja 3.2.3 jest szybsza od gnome'a 2.6.2. Gnome tez do malych nie nalezy, gdyby wliczyc do niego wszystkie aplikacje (nautilus, metacity itd). Dla porownania odpalilem sobie fvwm-crystal i gnome'a, na ktorym zawsze sobie pracuje. Efekt byl taki, ze crystal odpapal jakies 40 procesow mniej, ale ilosc zuzywanej pamieci byla porownywalna - zostalem przy gnome ;)

Temat instacji gentoo - coz, nie jest potrzebny net jesli masz wszystkie plytki ze zrodlami programow. Domyslnie jest to faktycznie instalacja sieciowa, soft potrzebny do spokompilowania jest pobierany bezposrednio z netu za pomoca emerge. Dla kogos, kto chce sobie wyprobowac i szybko postawic gentoo moze zainteresowac sie Vidalixuxem, ktory instaluje sie z paczek (pozniej, mozna juz dzialajacy system uaktualnic za pomoca portage).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porownujcie kompletnych srodowisk graficznych z windowmanagerami. Do miana tych pierwszych zaliczaja sie KDE, GNOME i XFCE z produktow darmowych. Oferuja niezla integracje roznych narzedzi i sa przyjazne w konfiguracji. Niektorym to odpowiada i tego uzywaja - takze ci, dla ktorych Linux to nie pierwszyzna. Mi osobiscie z pewnych wzgledow odpowiada FVWM. Nie bede go polecal dookola wszystkim, bo wiem, ze kazdy ma inne wymagania i inne przyzwyczajenia. Niech wiec kazdy sobie obejrzy kilka wm'ow i de'mow (mozna przeciez uzywac elementow de - np. korganizer pod dowolnym wm'em - starczy miec tylko odpowiednie biblioteki) i wybierze to, co uwaza za najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie skąd się urwaliście :/ Jak nauczy się obsługiwać Fedorę to nie umie się nic poza nią :| Ja miałem Slacka chodzenie po nim i konfiguracja dla mnie była no problem, a gdy przesiadłem się na FC2 to nie wiedziałem za co się złapać :( Osobiście preferuję tylko i wyłącznie Fedore Core, a teraz mam zainstalowaną wersję 3 i jestem z niej bardzo zadowolony. Nie zamienie jej na nic prócz FC4 :D A do uczenia chyba ,,dobry'' będzie Mandrake 10 ale nie wersja Download bo jest strasznie okrojona. Moim zdaniem lepiej zacząć od czegoś trudnego, a potem można wybierać jakie się chce distro i mieć satysfakcję że wie się jak zrobić konfigurację dobrze itd. Jednym słowem FEDORA CORE 3.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak... no naprawde FEDORA CORE jest trudnym linuxem... szczegolnie z graficznym instalatorem, ktory prowadzi za reke... trudne jest np gentoo, gdzie caly system trzeba skompilowac samemu i od podstaw wszystkie pakiety... to jest cos i wtedy widoczna jest szybkosc... zainstalowane na p3 500 jest szybsze od np Mandrake'a albo Fedory zainstalowanej na p3 700... wiem bo testowalem... ale gentoo dla zupelnie poczatkujacego nie polecam... za to zgadzam sie z przedmowcami co do Slackware'a i to jesto polecam. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prędkości to się zgodzę. Fedora po instalacji jest wolniejsza u mnie niż winXP z SP2, jednak po dłuższym używaniu jej, po zmianie jajka itd. staje się coraz szybsza. Po miechu używania jej chodziła mi szybciej i wydajniej niż Win98se. Mandrake chodzi szybciej ale moim zdaniem nie jest to dobre distro :( Po prostu jest niewydażony, a do tego dochodzi jeszcze trudność ze znalezieniem polskiego i dobrego foum o nim, a już nie mówię jaki jest problem z aplikacjami. Ostatnio próbowałem zainstalować apt z synapticiem. Apt poszło bez problemu a synapticów to chyba 7 sprawdziłem i żadnego nie wgrałem bo ciągle mu coś nie pasiło :( tak samo start eagla z systemem obłęd (chodzi mi z instalcją eagle-usb). Natomiast fedora?? Jest forum na którym są mili ludzie. Doradzą coś, pomogą, prześlą jakieś pliki, a już nie wspomnę o linkach. Oczywiście chylę czoła dla gentoo jednak nie mam na tyle czasu żeby je wgrać i całe od początku konfigurować (co nie znaczy że kiedyś nie spróbuję)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudne jest np gentoo, gdzie caly system trzeba skompilowac samemu i od podstaw wszystkie pakiety... to jest cos i wtedy widoczna jest szybkosc... zainstalowane na p3 500 jest szybsze od np Mandrake'a albo Fedory zainstalowanej na p3 700... wiem bo testowalem... ale gentoo dla zupelnie poczatkujacego nie polece

Gdzies wyzej wspominalem o Vadalinixie, czyli gentoo z graficznym instalerem (tekstowy tez jest), ktore da sie zainstowac w godzine. Ta wersja moze byc stosowana nawet przez poczatkujacych, a i nauczyc tez potrafi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybieram mdk :)

 

tylko co wybrać?  Mandrake 10.1 Community czy Mandrake 10.0 Official  

 

i dlaczego?

widzę, że chłopaki nie chcą ci za bardzo pomóc. poczekaj na mdk 10.1 official. z community bedzie za dużo problemów.

z siecia nie pekaj. jesli nie masz kolegi z mandrake, poszukaj w necie - konfiguracja sieci w linuksie. pewnie zjandziesz opis, jak edytowac konkretne pliki, powinienes znaleźć tez opis konfigurację sieci w mdk (zakładam, że nie masz winmodemu).

zajrzyj na www.linux.com.pl/forum do dzialu Mandrake

wyslij kilka maili do użytkowników systemu, opisujacych w necie problem. pomogą - mnie pomogli z neostradą.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

 

Mam takiego kompa do tesów of course :D Celeron 266,64mb ramu, karta GF2 400mhz lub Riva TNT 2 16 mb ( zalezy co włoże :]) i dysk tylko 1.2 gb. Jakiego Linuxa mogłbym zainstalowac?? Chodzi mi oto by się zmieścił i chodzil w miarę płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wlasnie jak to jest bo sie nigdy nie interesowalem, nie sprawdzlaem, uzywam tego co potrzebuje i dziala :P

 

no ale pytanie:

 

Czy jak skompiluje jadro przypuscmy 2.4.27 albo 2.6.9 to czy jak skompiluje starsze wersje jadra to bedzie szybciej czy tak samo ? chodzi o starszy sprzet oczywiscie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...