Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzielenie PenDrive na partycje:

 

System Windows nie pozwala na dzielenie na partycje napędów PenDrive podpinanych pod USB, jest na to metoda, wystarczy „zmusić” system do wykrywania PenDrive jako zwykły dysk twardy. Do tego będzie nam potrzebny specjalny sterownik oraz trochę czasu, wszystkie pokazane tu kroki przeprowadziłem na swoim systemie Windows Vista X86, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samo na XP czy 2003. Problemy będą z systemami X64 gdyż sterownik jest 32bitowy!

 

Niezbędny Sterownik: Download!

 

Bez zbędnego marudzenia opiszę teraz krok po kroku, co należy zrobić ;)

 

:arrow: Otwieramy program do edycji rejestru (Start > Uruchom > regedit) następnie przechodzimy do klucza:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Enum\USBSTOR\

 

Dołączona grafika

 

W którym wyszukujemy nasz PenDrive, który chcemy podzielić na partycje, w moim przypadku będzie to:

 

Disk&Ven_SigmaTel&Prod_MSCN&Rev_0100

 

Kopiujemy nazwę całego klucza, przy czym interesuje nas tylko ten fragment pełnej nazwy klucza:

 

USBSTOR\Disk&Ven_SigmaTel&Prod_MSCN&Rev_0100

 

:arrow: Następnie rozpakowujemy wcześniej pobrany sterownik na pulpicie i edytujemy plik cfadisk.inf na przykład w notatniku. Interesuje nas pierwsza linia po sekcji [cfadisk_device] zmieniamy jej zawartość po cfadisk_install, na wcześniej skopiowany klucz z rejestru:

 

%Microdrive_devdesc% = cfadisk_install,USBSTOR\Disk&Ven_SigmaTel&Prod_MSCN&Rev_0100

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Zapisujemy zmiany i przechodzimy do menadżera urządzeń, w którym w sekcji Stacje Dysków wyszukujemy naszego PenDrive klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Właściwości.

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Teraz przechodzimy do zakładki Sterownik gdzie wybieramy Aktualizuj Sterownik w pierwszym oknie kreatora wybieramy Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika natomiast w kolejnym wybieramy Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze pozostało nam wybrać klawisz Z Dysku i wskazać lokalizacje pliku cfadisk.inf w miejscu gdzie wcześniej rozpakowaliśmy nasz zmodyfikowany sterownik. Klikamy dalej i potwierdzamy wszystkie komunikaty, iż jesteśmy pewni że chcemy go zainstalować.

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Po zakończonej powodzeniem instalacji system powiadomi nas o konieczności restartu systemu, zgadzamy się i uruchamiamy ponownie komputer. Po restarcie nasz PenDrive nie będzie już rozpoznawany, jako napęd USB lecz jako normalny dysk twardy.

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Teraz możemy już dzielić naszego PenDrive jak każdy inny dysk twardy w naszym komputerze, możemy skorzystać z narzędzi będących już w systemie (Panel Sterowania > Narzędzia Administracyjne > Zarządzanie komputerem > Zarządzanie Dyskami).

 

Dołączona grafika

 

:arrow: I to było by już wszystko ;) W razie większej ilości posiadanych napędów PenDrive powyższą metodą można i je podzielić na partycje wykonując po kolei wszystkie wymienione kroki. Życzę miłej zabawy i udanego dzielenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale inne komputery i tak widzą tylko pierwsza partycję. Co mi z wielu partycji jak nie będę mógł z nich odczytywać dane na innych kompach. Nie da się tak podzielić pendrive'a na partycje żeby każdy XP'ek je wykrył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi, ta sama procedura pod Linuxem wyglada dokładnie tak samo dla pendrive'ów jak i dla zwykłych hdd, po prostu z punktu widzenia użytkownika nie ma różnicy między tymi urządzeniami... a mówią że w Windowsie wszystko jest taaakie łatwe :rolleyes:

 

Moja metoda: pierwszy lepszy Linux LiveCD, fdisk i robisz z partycjami co chcesz. Żadnych driverów, grzebnia w rejestrach i innych "atrakcji" :wink:

 

BTW: Tablica partycji na pendrive jest taka sama jak na zwykłym hdd, więc windows powinien to wykryć prawidłowo. Nie ma problemów z wykrywaniem partycji na dysku 2,5" podpiętym przez przejściówkę USB, więc z tym też sobie poradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest "prawie" odpowiedni temat o pendrivach to sie podepne. PQI 1GB jest widziany jako 70MB, nic nie pomaga kasowanie i zakładanie na nowo partycji. Flash do piachu czy da sie coś zakombinować i wpisać gdzieś prawidłową pojemność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pendrive w DOS widziany jest podobnie jak dysk fizyczny. Może więc WDCLEAR 1.30?

... lub pierwszy lepszy Linux i "dd if=/dev/zero of=/dev/<nazwa urządzenia odpowiadającemu pendrive'owi>" - działa ze wszystkim, na czym da się utworzyć system plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi, ta sama procedura pod Linuxem wyglada dokładnie tak samo dla pendrive'ów jak i dla zwykłych hdd, po prostu z punktu widzenia użytkownika nie ma różnicy między tymi urządzeniami... a mówią że w Windowsie wszystko jest taaakie łatwe :rolleyes:

 

Moja metoda: pierwszy lepszy Linux LiveCD, fdisk i robisz z partycjami co chcesz. Żadnych driverów, grzebnia w rejestrach i innych "atrakcji" :wink:

 

BTW: Tablica partycji na pendrive jest taka sama jak na zwykłym hdd, więc windows powinien to wykryć prawidłowo. Nie ma problemów z wykrywaniem partycji na dysku 2,5" podpiętym przez przejściówkę USB, więc z tym też sobie poradzi.

Podziel tan Pena na Linusie i podłącz pod Windows-em i powiedz ile partycji widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a więc szybki test:

 

Pendrive Kingston DTI 1 GB

 

--> przed podziałem:

 

Disk /dev/sdb: 1031 MB, 1031798784 bytes

16 heads, 32 sectors/track, 3936 cylinders

Units = cylinders of 512 * 512 = 262144 bytes

Disk identifier: 0x4fd5690c

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sdb1 * 1 3936 1007600 6 FAT16

 

--> po podziale:

 

Disk /dev/sdb: 1031 MB, 1031798784 bytes

16 heads, 32 sectors/track, 3936 cylinders

Units = cylinders of 512 * 512 = 262144 bytes

Disk identifier: 0x4fd5690c

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sdb1 * 1 1966 503280 6 FAT16

/dev/sdb2 1967 3936 504320 6 FAT16

 

i pierwszy raz od baaardzo dawna odpalam windowsa...

 

post-117203-1212859267_thumb.jpg

 

... i widzę dokładnie 2 partycje. Niestety korzystać mogę tylko z pierwszej. Każda próba dobrania się do drugiej kończy się czymś takim:

 

post-117203-1212859292_thumb.jpg

 

Cóż, zwracam honor - faktycznie bez driverów się nie obejdzie jeśli podzielony pendrive ma działać pod Win :blink:

... jednocześnie ubolewam nad "pomysłowością" panów z Redmond :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisał bym tego opisu jak bym wcześniej nie sprawdził innych metod podziału. Najgorsze jest to iż owe sterowniki muszą być na każdym systemie Windows na którym podpinamy PenDrive (o ile chcemy móc używać "dalszych" partycji). Niektórzy radzą sobie w ten sposób iż na pierwszej partycji trzymają sterowniki i w razie potrzeby instalują, nie jest to idealna metoda ale działa. Osobiście robiłem opis dla ludzi którym to się może przydać (swego czasu było dość dużo pytań na ten temat), sam mam na wszystkich swoich PenDrive "tylko" jedna partycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby się bliżej przyjrzeć temu "fenomenowi", to możnaby nawet wykorzystać konstruktywnie tą windowsową "ślepotę" na wszystkie partycje poza pierwszą.

Można by np na drugiej partycji postawić pendrive'owego Linux'a, a na pierwszej trzymać dane. Raz że Linux byłby wówczas nietykalny przez wszelkie windowsowe wynalazki, to jeszcze dane nie mieszałyby się z jego plikami. Co prawda takie dystrybucje zazwyczaj schludnie mieszczą się w 1-2 katalogach, ale i tak lepiej jeśli nie widać ich w windowsie - nie da się nic zepsuć :wink: No i można by też nie ograniczać się do dystrybucji dedykowanych na pendrive - sformatować drugą partycję na ext3 lub reiserfs, postawić normalne distro i nadal "normalnie" korzystać z pierwszej partycji pod windowsem. Pojemności i ceny pendrive'ów już zaczynają pozwalać na takie wynalazki... hmm, jak mój 8 GB pendrive wróci z gwarancji to chyba sobie coś takiego postawię (na 1 GB raczej nie ma sensu się rozdrabniać :rolleyes: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już indywidualna sprawa każdego użytkownika, czy chce się tak "bawić" czy też nie. Osobiście czekam aż MS w końcu coś z tym zrobi i będzie można korzystać z podzielonego PenDrive na ich systemie bez takich "kombinacji alpejskich", zresztą ten problem tyczy się nie tylko dzielenia ale i "normalnego przerobienia" na boot'walnego PenDrive choć to już jest omawiane w innym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@scazi

Widze, ze znasz sie na linuxach.

Czy majac LiveCD mozna latwo taki obraz przegrac na pendrive?

 

Chodzi mi o to:

http://www.cdlinux.pl/

 

 

Chcialbym miec na jednej partycji Hirensa, a na drugiej wlasnie Linuxa.

Obraz można bardzo łatwo przegrać, bo dystrybucja jest tak zaprojektowana by startować z dysku na którym nie można zapisywać. Zastąpienie CD pendrivem nie nakłada żadnych dodatkowych ograniczeń (wręcz przeciwnie), więc nie powinno być większych problemów.

Jedyny potencjalny problem jaki w tej chwili przychodzi mi na myśl to określenie nazwy urządzenia pod którym znajdzie się pendrive w dowolnej sytuacji. Np jak ktoś ma dyski SATA lub SCSI to w zależności od konfiguracji BIOS'u, pendrive może wylądować jako sda lub np. jako sdc czy sdn. Nie ma możliwości przewidzenia tego. Autorzy dystrybucji na USB już dawno sobie z tym problemem poradzili, więc... po co wyważać otwarte drzwi?

IMHO Najprostszym sposobem będzie "pożyczenie systemu startowego" z jakiejś dystrybucji przewidzianej na USB, np SLAX'a. Oczywiście można samemu wszystko konfigurować, ale tak jest szybciej i łatwiej... po co sobie życie utrudniać? :wink: W SLAX'ie jest skrypt, który zadba o odpowiednią zawartość MBR'u pendrive'a. Nie testowałem go jeszcze w sytuacji gdy ma uruchamiać system z drugiej partycji, ale w końcu to Linux - wszystko można zmieniać.

Za jakiś czas sam będę sklejał podobny wynalazek (pendrive z systemem na drugiej/n-tej partycji), może wtedy zamieszczę jakieś małe HOWTO, tu albo w temacie o Linux'ach na USB. Czekam tylko na uznanie reklamacji i wymianę walniętego pendrive'a.

 

BTW: nie wiem jak Ty, ale ja na pendrive zapakuję to: http://www.remote-exploit.org/backtrack.html :cool:

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresztą ten problem tyczy się nie tylko dzielenia ale i "normalnego przerobienia" na boot'walnego PenDrive choć to już jest omawiane w innym temacie.

Normalne przerobienie na boot nie jest zadnym problemem, no chyba ze sie probuje zrobic boot innego systemu niz ten którego sie uzywa to wtedy trzeba sie wspomóc dodatkowym oprogramowaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś czas sam będę sklejał podobny wynalazek (pendrive z systemem na drugiej/n-tej partycji), może wtedy zamieszczę jakieś małe HOWTO, tu albo w temacie o Linux'ach na USB. Czekam tylko na uznanie reklamacji i wymianę walniętego pendrive'a.

 

BTW: nie wiem jak Ty, ale ja na pendrive zapakuję to: http://www.remote-exploit.org/backtrack.html

Bede wiec czekal na poradnik, piszesz o zapozyczaniu systemu startowego z innego linuxa, to chyba przerasta moje mozliwosci, z linuxem nigdy nie mialem duzego doswiadczenia. Chcialbym takiego pena zrobic w miare mozliwosci w windows. Wybralem CD-Linux Maly ze wzgledu niewielkiej objetosci (mam pena 1GB) i dlatego tez, ze w tej dystrybucji jest wszystko czego potrzebuje czyli ff i gg.

 

PS. Jak zgrac taki obraz linuxa na pendrive w XP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

PS. Jak zgrac taki obraz linuxa na pendrive w XP?

Skopiować pliki z CD na pendrive :wink:

 

Może spróbuj tak: ściągnij i zainstaluj SLAX'a na USB, a potem podnień wszystkie pliki na pendrive'ie plikami z CD cdlinux'a. Kto wie, może akurat zadziała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was ma pomysł w jaki sposób zrobić sobie Hiren's Boota by bootował ze zwykłego pendraka? Czasami potrzebuję czegoś na szybko bez ODD...

Zerknij tu: KLIK. W teorii działa, w praktyce trochę gorzej, przynajmniej na moim pendrive'ie (4 GB Kingston DTI), na którym działa już Backtrack i Gparted na osobnych partycjach (dla zainteresowanych - poradnik jak to zrobić już w drodze :wink: )

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pyklo pod vista 32bit

 

po 1 w regedit nie mam Contro..001 tylko od 002 w gore ale wzialem key stamtad

a po 2 w momencie proby aktualizacji sterownika po wybraniu sciezki wyswietla sie komunikat ze aktualny sterownik jest dobry i nie potrzeba aktualizacji, po usunieciu sterownika w ogole znika z menadzera urzedzen ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i ta metoda działa na WIN 7 32 bit. Nie ingerujemy w system, jedyne co robimy tą metodą to podmieniamy sterownik dla konkretnego flasha na ten zmodyfikowany tutaj i nasz flash jest rozpoznawany jako dysk lokalny, a co za tym idzie widac kolejną stworzoną partycję a nie tylko tą pierwszą.

Inne flashe są rozpoznawalne dalej normalnie. Ja stworzyłem na swoim EMTECu 16 GB partycję 14GB NTFS oraz drugą 2GB FAT 32. Pierwszej używam normalnie na co dzień np dla duzych plików z filmami HD, a druga służy mi dla PS3 ponieważ PS3 widzi tylko system FAT32. Wada jest tylko taka ze obce komputery PC widzą tylko tą pierwszą partycję dopóki nie zastosuje sie w nich tego zmodyfikowanego sterownika.

Nie rozumiem czemu windows standardowo nie pozwala na widoczność wielu partycji na dyskach Flash USB. Jakaś głupia polityka Microsoftu.

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko zastanawiam jak to rozwiązał OCZ, który do swoich pendriveów udostępnia oprogramowanie do formatowania z możliwością dzielenia pendrivea na partycje. I co najważniejsze są one widoczne we wszystkich systemach bez żadnych dodatkowych sterowników, a pendrive jest nadal jest widoczny jako pendrive a nie jako jakieś inne urządzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pyklo pod vista 32bit

 

po 1 w regedit nie mam Contro..001 tylko od 002 w gore ale wzialem key stamtad

a po 2 w momencie proby aktualizacji sterownika po wybraniu sciezki wyswietla sie komunikat ze aktualny sterownik jest dobry i nie potrzeba aktualizacji, po usunieciu sterownika w ogole znika z menadzera urzedzen ;p

 

system xp, 32bit, pendrive pqi 16gb

jak u kolegi w 2 podpunkcie podczas aktualizacji sterownka wyświetla komunikat, że aktualny sterownik jest dobry i nie potrzeba aktualizacji

powtórzyłem cały proces kilka razy, za każdym razem ta sama informacja :(

 

 

pytanie dodatkowe, jak sprawić aby na 64bit-ach były widoczne partycje dwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...