Skocz do zawartości
fit

Nareszcie Cicha Pompka ! (topic O Obiegowkach Cwu)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to kawitacja, tylko na 90% mi się tak wydaje. Chodzi o to, że miałem węże uszczelnione taśmą teflonową, silikonem itp. i nadal skądś pojawiały się bąbelki. Najlepej je widać gdy poświeci się latarką. Tylko można pomylić je z zanieczyszczeniami.

Fajnym testem na pojawianie się bąbelków jest poświecenie na wąż latarką pod odpowiednim kątem, a potem podczas działania pompki należy zacisnąć wąż wlotowy. Wtedy woda przestaje krążyć, z drugiej strony pompki mi pojawiały się bąbelki, które osadzały się na ściankach węża. Można też tylko trochę węża przycisnąć i obserwować, czy więcej bąbelków w pompy nie wylatuje.

 

Chyba, że jeszcze nieszczelnym miejscem był oring na pompce, w co jednak wątpię bo było to bardzo dobrze dokręcone.

Fakt faktem, że woda sama w sobie ma jakąś ilość powietrza, co też może mieć wpływ na gromadzenie się bąbelków.

Tak więc niczego nie jestem pewien i chętnie już bym to do końca wyjaśnił.

No dobra może przesadziłem z tymi 90%, może 50% będzie lepiej pasowało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie mam cybantow ani innych zacisków (węże 12/17 na złaczce 16) i nie mam kawitacji ani innych hałasów...

no to rozmiar wiecej niz ja bede mial (10/14 na 12).

Robcie te testy bo mnie to sie jeszcze zejdzie zanim to zloze.

A takie fajne te weze 10/14, ladnie sie gna bez zalaman, nie sa takie sztywne, no i brak tych ochydnych cybantow...

Az sie smieje sam z siebie jak sobie przypomne pierwsza swoja rewizje w ktorej mialem czesc ukladu na wezu 16/22, gruby, nie do ulozenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.. a wracajac do mojego pytania (probuje ostatni raz :) ):

czy zalozenie na Grundfosa Comfort UP15-14B (lub inne pompy CWU) redukcji z 1/2" do 1/4" i szybkozlaczek skrecanych (srednica wewn. ok 7mm) wplynac moze negatywnie na jego zywotnosc, wydajnosc, glosnosc?

 

ludzie, czy nikt nie uzywa 1/4" i wezy 8/10 jednoczesnie z pompa CWU? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w trakcie projektowania swojego drugiego WC(całkowicie bezgłośny komp). Jeszcze nie zdecydowałem ale będzie liang lub grundfos z choinkami 12/16 i takim samym wężu. Boje się o żywotność i większy hałas pompki pod obciążeniem. Może być tak że się może mocniej grzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie, czy nikt nie uzywa 1/4" i wezy 8/10 jednoczesnie z pompa CWU? :)

Człowieku, chyba logiczne że zwiększenie obciążenia / oporów NIE MOŻE pozostać bez wpływu na pompkę...

Ale taki wpływ można pewnie zauważyć po roku czy dwóch, jeśli w ogóle - jako że pompa będzie zużywała się powoli to bez precyzyjnego pomiaru np. przepływu lub ciśnienia w niezmodyfikowanym przez np. 6 miesięcy układzie nie można nic pewnego powiedzieć - po prostu nie zauważysz że przepływ spadł z np. 400l/h do 250l/h...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepne pompe z taka redukcja i zobaczymy czy predzej pompa kleknie czy predzej przestanie byc potrzebna bo nasze PCty na wzor MACow zredukuja wydzielane temperatury :)

Człowieku, chyba logiczne że zwiększenie obciążenia / oporów NIE MOŻE pozostać bez wpływu na pompkę...

Ale taki wpływ można pewnie zauważyć po roku czy dwóch, jeśli w ogóle - jako że pompa będzie zużywała się powoli to bez precyzyjnego pomiaru np. przepływu lub ciśnienia w niezmodyfikowanym przez np. 6 miesięcy układzie nie można nic pewnego powiedzieć - po prostu nie zauważysz że przepływ spadł z np. 400l/h do 250l/h...

1482548[/snapback]

jak widac z jednej z moich poprzednich wypowiedzi - tez raczej z dystansem podchodze do 'szybkiego' zuzycia pompy pod wplywem zwiekszenia obciazenia.

 

chyba logiczne że zwiększenie obciążenia / oporów NIE MOŻE pozostać bez wpływu na pompkę...

pytajac o to liczylem raczej na odpowiedzi kogos kto ma z tym doswiadczenia.. np. jakie obciazenia / zwezenia juz mecza taka pompe.. cos konkretnego.. moze pompa normalnie bezglosna wyje przy takich zwezeniach? to, ze sie meczy to wie kazdy.. chodzi o to _jak bardzo_.

chociaz gdybania tez sa czasami przydatne.

 

tez chetnie sie dowiem :] bo ta pompa mi sie podoba, a na pewno bede jechal na wezach 8/10 i szybkozlaczkach na1//4" :]

jak widac pytanie nie jest takie do konca bezpodstawne - nie tylko ja sie tym interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytajac o to liczylem raczej na odpowiedzi kogos kto ma z tym doswiadczenia.. np. jakie obciazenia / zwezenia juz mecza taka pompe.. cos konkretnego.. moze pompa normalnie bezglosna wyje przy takich zwezeniach? to, ze sie meczy to wie kazdy.. chodzi o to _jak bardzo_.

założyciel tego wątku ma tą pompę od ... 6 miesięcy.

Do tego nie stosuje mini-rurek rzędu 8/10.

 

Ergo - nie ma tu żadnej osoby mogącej podać konkrety (konkrety wedle kryteriow ktore podalem powyzej)

Edytowane przez CthulpiSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, chyba logiczne że zwiększenie obciążenia / oporów NIE MOŻE pozostać bez wpływu na pompkę...

1482548[/snapback]

Nie unoś się tak, mów spokojnie posłuchamy. My tu próbujemy ustalić jaki ma wpływ. To że prawdopodobnie ma to już się domyślamy, ale jaki? Może dobry wpływ? :)

Ze swoich dedukcji mogę powiedzieć, że w tej pompce może przyspieszyć się zużycie tylko w dwóch miejscach: kuleczka w korpusie i dziureczka w wirniku, czyli jedyne miejsce tarcia. Biorąc pod uwagę to, że "łożysko" to jest "smarowane" wodą, to przy zmniejszeniu przepływu smarowanie to może być mniejsze i poduszka wodna będzie mniejsza. Myślę jednak, że dopóki w korpusie jest woda, niezależnie od obciążenia, to różnica w zużyciu pompki będzie niezauważalna.

Problemem pozostaje więc tylko ewentualny większy hałas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.Wszyscy chcemy sie dowiedziec jaki to ma wplyw na pompe.Nerwy zly doradca.

Co zlaczek na gwint 1/4" to ciezko bedzie znalezc kogos kto ma jakies doswiadczenia z tymi zlaczkami + pompa CWU z tej prostej przyczyny ze w naszym kraju 99% stosuje gwint 3/8".

 

Uwazam ze grundfos jets na tyle dobrze wykonany ze raczej nie powinno mu sie nic stac.Jest jeszcze jedna rzecz ktora mnie zastanawia.

Pompy te normalnie kiedy pracuja w domkach jako pompy wymuszajace obieg cieplej wody nie chodza nonstop (ale tego nie jestem pewien).Gdyby jednak tak bylo to praca nonstop + zmiejszenie przeplywu przez zastosowanie zlaczek na 1/4" moze juz wymusic duzo szybsze zuzycie.

Z jeszcze innej strony na to patrzac, wiemy ze w pompach tych po owezowaniu i obloczkowaniu :) przeplyw nie spada tak bardzo jak w akwariowkach (po prostu sa mocniejsze co latwo wydedukowac - 600l/h przy 25w, kiedy np MJ1000 ma 1000l/h przy 13w).Idac dalej tym tropem nasuwa mi sie wniosek ze przy zmniejszeniu srednicy wezy z 12/16 do 10/14 przeplyw nie spadnie znaczaca, jedynie zwiekszy sie cisnienie jakie pompa bedzie miala do pokonania. To moze wplynac na halas lub na zuzycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy te normalnie kiedy pracuja w domkach jako pompy wymuszajace obieg cieplej wody nie chodza nonstop (ale tego nie jestem pewien).

1482660[/snapback]

z tego co pisaliscie, uzywacie tych pomp czasem i dluzej niz pol roku.. a w kompie przez wiekszosc czasu pompa pracuje w trybie ciaglym.. mimo to nie zauwazyliscie pogorszenia stanu ich 'zdrowia'.

 

Co zlaczek na gwint 1/4" to ciezko bedzie znalezc kogos kto ma jakies doswiadczenia z tymi zlaczkami + pompa CWU z tej prostej przyczyny ze w naszym kraju 99% stosuje gwint 3/8".

no to bede musial prawdopodobnie przetestowac na wlasnej skorze :)

 

poza polska 1/4" (8/10) jest dosc popularne.. robi sie chlodnice z gwintem 1/4, pompki.. no to nie wiem.. moze lepszym wyborem jednak bylaby np. pompa c-systems z 1/4"? :)

ale nie powiem.. grundfos mi sie podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie będzie pracowała na sucho to może działać beż przerwy wiele lat, to jest grundfos a nie jakiś badziew do oczka w ogródku, kumpel ma taką w domu do c.w.u nie ma w piecu sterowania do cyrkulacji wody bez problemu działa trzeci rok przy temperaturze wody 55C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak teraz wlasnie sobie mysle.. przeciez sitko w przysznicu to tez opor dla takiej pompy.. zawor ktorym regulujemy przeplyw tez malo kiedy jest odkrecony maksymalnie.. a same weze pod prysznicem tez maja na oko nie wiecej niz 10mm srednicy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że w normlanej instalacji zadaniem pompki CWU nie jest dostarczanie wody przez kran, prysznic itp. Zadaniem jej jest cyrkulacja wody od pieca do kranu (przy zamkniętym kranie), tak aby w pobliżu kranu woda była cały czas ciepła. Bez tej pompki trzeba trochę czekać na ciepłą wodę zanim dotrze od pieca do kranu.

Dostarczaniem wody przez kran powinna się zająć już inna pompka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że w normlanej instalacji zadaniem pompki CWU nie jest dostarczanie wody przez kran, prysznic itp. Zadaniem jej jest cyrkulacja wody od pieca do kranu (przy zamkniętym kranie), tak aby w pobliżu kranu woda była cały czas ciepła. Bez tej pompki trzeba trochę czekać na ciepłą wodę zanim dotrze od pieca do kranu.

Dostarczaniem wody przez kran powinna się zająć już inna pompka.

1483704[/snapback]

czyli problem pracy ciaglej mamy z glowy? chyba, ze ona przetacza wode z przerwami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...chyba że jest to wersja wyposażona w termostat lub programator...

w grundfosie jest mozliwosc zamontowania programatora, wiec mozliwe ze pompa w domku chodzi np od 6 rano do 12 i wieczorem od 18- 24 (wtedy kiedy ciepla woda jest potrzebna).

tak czy siak praca nonstop chyba mozemy sie nie martwic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie o to mi chodziło, że jest możliwość zamontowania programatora i termostatu.

Też jestem za twierdzeniem, że chyba nie ma co się martwić o ciągłą pracą pompki.

Edytowane przez Jamin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że w normlanej instalacji zadaniem pompki CWU nie jest dostarczanie wody przez kran, prysznic itp. Zadaniem jej jest cyrkulacja wody od pieca do kranu (przy zamkniętym kranie), tak aby w pobliżu kranu woda była cały czas ciepła. Bez tej pompki trzeba trochę czekać na ciepłą wodę zanim dotrze od pieca do kranu.

Dostarczaniem wody przez kran powinna się zająć już inna pompka.

1483704[/snapback]

:blink: :blink:

Jaka pompka, jaka cyrkulacja? Jak sobie wyobrazasz cyrkulacje wody wymuszana jakas pompka w rurze dlugosci cirka 2m zamknietej z jednej strony?

 

"Dostarczaniem" wody do kranu to sie zajmuja pompy, ale gdzies w mpwiku, albo cus. Chyba, ze masz wlasna instalacje, z hydroforem. Ale to tez inaczej dziala.

 

A ogolnie to fajny pomysl :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o normalnej instalacji, miałem na myśli instalację np. w domku letniskowym, chociaż pompkę cyrkulacyjną da się zastosować wszędzie gdzie jest odpowiednia instalacja i nie panuje zbyt wysokie ciśnienie.

Ujmę to inaczej, może jaśniej w uproszczeniu oczywiście.

Urządzenie (zespół urządzeń) dostarcza wodę z zewnętrznego źródła do instalacji c.w.u, podgrzewa wodę i utrzymuje w niej ciśnienie na odpowiednio wysokim poziomie. To dzięki temu urządzeniu woda wypływa z kranu, a nie dzięki pompce c.w.u. (chociaż chwilami może pomagać).

Natomiast pompka c.w.u zamontowana w tej instalacji, przy zakręconym kranie cyrkuluje wodę (tę pod ciśnieniem) – wymusza obieg – od miejsca gdzie woda jest ogrzewana po sam kran i dalej "drugą" rurką znów do urządzenia podgrzewającego "zataczając koło".

Czy ja napisałem gdzieś o rurze zamkniętej z jednej strony? Napisałem o cyrkulacji, czyli o krążeniu wody, zupełnie jak w układzie chłodzenia w komputerze. Zresztą przecież cały czas o tym piszemy. Źle coś zrozumiał i się wyśmiewa :)

Edytowane przez Jamin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast pompka c.w.u zamontowana w tej instalacji, przy zakręconym kranie cyrkuluje wodę (tę pod ciśnieniem) – wymusza obieg – od miejsca gdzie woda jest ogrzewana po sam kran i dalej "drugą" rurką znów do urządzenia podgrzewającego "zataczając koło".

I to gdzies funkcjonuje na podanej przez Ciebie zasadzie? Ktos ogrzewa wode tylko po to, zeby ta oddala cieplo do rurek instalacji?

Tak jak mowilem, w instalacjach "niezaleznych" (indywidualnych, niekomunalnych) najczesciej spotyka sie hydrofory - pompowanie wody do zbiornika.

No chyba, ze to instalacja na 1 kranik i pompa jest jakas wrzucona do studni or cus.

 

A tak wogole to sorki za OT. :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ogrzewa się tylko po to, żeby oddać ciepło do rurek, tylko po to żeby mieć komfort, żeby nie trzeba było czekać kilka kilkanaście sekund na ciepłą wodę, żeby przypadkiem nie polać się pod prysznicem zimną wodą itd. Faktem jest, że istnieje tu strata energi na używanie pompki i strata ciepła w rurkach, ale to zależy od wykonania instalacji. Czasami jednak ludzie cenią sobie bardziej komfort i mogą za to parę zł zapłacić. Są też sytuacje gdy trzeba spuścić kilka litrów, żeby ciepła woda dotarła, więc warto mieć wtedy taką pompkę. Zależy to od długości instalacji.

Tak sobie myślę, że istnieją też duże ciepłownie zasilające kilka bloków w ciepłą wodę, myślę że działa to na tej samej zasadzie. Tam też nie trzeba czekać kilku minut, aż woda z ciepłowni dotrze na ostatnie piętro budynku, bo zapewne krąży tam i spowrotem.

Zachęcam do obejrzenia choćby instrukcji pomp Grundfos z serii comfort, strona 18.

 

Racja... coś nie na temat rozmawiamy, już skończyłem.

Edytowane przez Jamin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...