Skocz do zawartości
Pawciu

Wentylator 120mm

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis zakupilem dwie 120 do swojej budy, bo orginalne - delikatnie rzecz biorac do cichych nie naleza, nie wiem skad producent wzial te 21 db  :D

 

Akasa tez sie przewinela u mnie swego czasu i z przykroscia stwierdzam, ze tez lipa (12v)

 

Wybor padl na nexus D12SL-12 i co moge powiedziec , CISZA !!! :blink:

a producent deklaruje ze przy 12v halas klasuje sie w okolicach 22.8db....

1307442[/snapback]

Skąd wytrzasnąłeś Nexus-a :blink: ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1307949[/snapback]

Z opinni na SilentPCReview wynika, że do najcichsza 120-ka obok GlobeFan i Panaflo L1 ;]

 

12V : 38~41 cfm : 22~23 dBA/1m

9V : 31~33 cfm : 19~20 dBA/1m

7V : 23~24cfm : <18 dBA/1m

5V : 15 cfm : <17 dBA/1m

 

It does not start reliably at 5V; ambient temp may have an effect. 5.5V is usually OK, but 6V is probably safest. All new samples seem to take around 10 mins of running at 12V to run at rated cpm/cfm. Once this was done, they seem to get there right away at 12V in subsequent starts. It may be the bearing becoming seated? Not positive whether when left static for a while the start voltage rises higher -- this needs to be checked. There is no variation between the samples that I could detect -- 2 of which were obtained at different times months ago while 6 just arrived last week.

 

It is the quietest of all the 120mm fans I have on hand at 12V by a big margin. There is virtually no bearing noise of any kind, just the noise caused by the spinning blades against the air. The ramp down in noise is almost perfectly linear -- lower the voltage, and the fan noise just gets quieter. No clicking, no buzzing. There is a soft low frequency humming sort of noise that you can hear more of as fan speed is lowered -- only when you get really close -- like 6". This effect seems to be just the fan blades against the air, like wings beating against air? -- it's not a bearing noise. All the 120mm fans exhibit this loise at low speeds.

 

At <7V, it is subjectively quieter than most 80mm fans at similar speed (blowing half the air). It may actually be quieter than a good Panaflo 80L. YMMV -- may depend on who's listening and whether there is any impedance (grill) nearby. If there is, the smaller fan will sound quieter because it will be pushing much less air & have less turbulence.

 

This Nexus 120 + Thermaright XP-120 is absolutely killer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@turzol

no zobaczymy :) Mam nadzieje ze faktycznie bedzie taki cichy, bo w tej chwili 12cm w zasilce jest najglosniejszy (gdyby nie dzwiek lozysk, byloby absolutnie cicho, z delikatnym szumem powietrza). Mam nadzieje, ze dostane przed niedziela, to podziele sie uwagami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojojojoj Panowie ozłocę Was. Od dawna szukam tych wentylatorów Nexusa, kierując się tym co przytoczył turzol. Też biorę :). Obecnie Akasa Amber 120mm pięknie działa, ale kusi mnie ten Nexus.

Edytowane przez FLITH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ENERMAX UC-12FAB moze taka 120, powaznie sie nad nia zastanawiam.

 

1297196[/snapback]

 

hmmm... przy 20dB 28cfm i 1550obr. Popatrz wyżej: 1400obr, 18dB, 44cfm lub silverstone lub revoltec

Gosc na allegro sprzedaje 80 i 120 i ma takie same opisy (od 80). Ta 120 jest naprawde dobra (kolo 90-paru CFM przy 2300rpm), nie za glosna (poszukajcie, sa recenzje na sieci) wlasnie takiej szukam (tanio)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem go:

Tez przymierzam sie do Nexusa o czym wspominalem wczesniej w tym watku. Mozesz powiedziec ile w nim jest plastiku po bokach? Brakuje mi doslownie 5mm zeby zmieścić 120mm do obudowy i nie jestem pewien ile mozna zeszlifowac :?

Edytowane przez TomcioB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis zakupilem dwie 120 do swojej budy, bo orginalne - delikatnie rzecz biorac do cichych nie naleza, nie wiem skad producent wzial te 21 db  :D

 

Akasa tez sie przewinela u mnie swego czasu i z przykroscia stwierdzam, ze tez lipa (12v)

 

Wybor padl na nexus D12SL-12 i co moge powiedziec , CISZA !!! :blink:

a producent deklaruje ze przy 12v halas klasuje sie w okolicach 22.8db....

1307442[/snapback]

 

 

Te cuda sprzedaje na Allegro moj dobry znajomy, wiec to pewne zrodlo :rolleyes:

 

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=44102833

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kupić wentyl AKASA Amber Ultra Quiet 120mm ale teraz się zastanawiam czy ten nexus nie będzie lepszy ( cichszy ) - cena niższa, ciekawe jak osiągi ( real ). Potrzebuje 120-stki bo robie moda zasilacza - chieftec HPC-360-302DF ( dual fan ) Czekam z niecierpliwością na recenzje tego Nexus'a ... tutaj za niecałe 34 zł ( jak jest sie zalogowanym 1% zniżki )

http://biuro24.pl/index.php?kat=Ch%B3odzen...EXD12SL12#TUTAJ

 

pOzDrO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kupić wentyl AKASA Amber Ultra Quiet 120mm ale teraz się zastanawiam czy ten nexus nie będzie lepszy ( cichszy ) - cena niższa, ciekawe jak osiągi ( real ). Potrzebuje 120-stki bo robie moda zasilacza - chieftec HPC-360-302DF ( dual fan )  Czekam z niecierpliwością na recenzje tego Nexus'a ... tutaj za niecałe 34 zł ( jak jest sie zalogowanym 1% zniżki )

1309308[/snapback]

 

Tu się nie ma co zastanawiać tylko brać. To najcichsza 120-ka przy 12V /1350rpm.

Poczytaj forum Silenpcreview i sam się przekonasz.

 

Nexus bazuje na silniku Yate Loon D12SL - wolnoobrotówka, są jeszcze wersje D12SM i D12BH, ale one już sporo szybciej się kręcą.

 

Zobacz też sekcję recommended fans na silentpcreview

 

I jeszcze recka, którą wygrzebałem.

 

Ja osobiście długo czekałem aż Nexusy pojawia się w PL w rozsądnej cenie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie ma co zastanawiać tylko brać. To najcichsza 120-ka przy 12V /1350rpm.

Poczytaj forum Silenpcreview i sam się przekonasz.

Z tego co czytalem halas wytwarzany przez Nexusa to 22.8dBa, przeplyw powietrza 36.87 CFM, natomiast Wentylator firmy Akasa generuje tylko 18 dBa przy przeplywie powietrza az 44,8 CFM.

 

Ten drugi kosztuje prawie 60 zł, czy warto dolozyc i go kupic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem halas wytwarzany przez Nexusa to 22.8dBa, przeplyw powietrza 36.87 CFM, natomiast Wentylator firmy Akasa generuje tylko 18 dBa przy przeplywie powietrza az 44,8 CFM.

 

1310949[/snapback]

Te 18dB mozesz miedzy bajki wlozyc ;) Mam 2 nexusy 120mm od 2tyg i musze przyznac ze sa b. ciche. Producent jako jeden z nielicznych nie pisze glupot ze wiatrak 6000RPM i jedyne 11dB wg specyfikacji. W tej chwili 120 przewiewam grafe i jest prawie nieslyszalna z wnetrza budy. Do tego mam 3x80mm od nexusa i przy 1500rpm chodza znacznie ciszej niz noiseblocker S3 przy 1300-1200rpm. Przynajmniej nie slychac silnika. Przy tych samych obrotach temp spadly o 2C (a NB raczej naleza do wydajnych wentyli). Nexusy 80 wibruja chyba nieco mocniej (120 prawie w ogole) , ale 80mm sa uwazane za najslabsze nexusy. Jesli akase amber robi NB to ma szanse wygrac tylko wygladem ;] i byc moze zywotnoscia lozysk. Chociaz nexus daje 3lata niby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość frosti

nikt tutaj nie widział www.silenx.com ?

niemożliwe...

dziwne jest też to,że nikt ich nie sprowadza do Polski

ja bym chętnie kupił choć drogie są , bo wiem jak przyjemna jest cisza

 

120mm x 25mm 11dBA iXtrema Fan $24.95 1200 40

120mm x 25mm 14dBA iXtrema Fan $23.95 1600obr/min 58CFM

 

http://www.silenxusa.com/productcart/pc/co...10&idproduct=38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt tutaj nie widział www.silenx.com  ?

niemożliwe...

dziwne jest też to,że nikt ich nie sprowadza do Polski

ja bym chętnie kupił choć drogie są , bo wiem jak przyjemna jest cisza

 

120mm x 25mm 11dBA iXtrema Fan      $24.95    1200            40

120mm x 25mm 14dBA iXtrema Fan      $23.95  1600obr/min  58CFM

 

1313805[/snapback]

14dB pzy 1600? chyba z 10m przez sciane mierzone :lol: . Przy takich obrotach nie ma szans zeby to mialo 14dB nawet jesli silnik bedzie calkowicie bezglosny. Kolejna bzdura producenta jak 21dB w TT Silent Boost (w ktorym wiatrak zastapilem 30dB 80mm i jest znacznie ciszej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość frosti

za tę cenę to nie może być bubel B)

zobacz sobie artykuł

http://www.overclockersclub.com/reviews/silenx_80mm_fans.php

jak poszukasz 120 mm to bedzie super bo ja nie znalazlem

spojrz sobie na budowe lopatek , są jakieś inne niż zwykle.... :mellow:

 

edit

tu sie ludzie wypowiadają :mellow:

http://www.aoaforums.com/forum/archive/ind...hp/t-27823.html

 

ale masz rację ,dane producenta a rzeczywistość to 2 różne rzeczy

http://www.matbe.com/articles/refroid/120mmfans_2/page22.php

 

dyskusja , chyba kazdy zrozumie :D

http://www.pcsilencieux.com/sujet-t2615.html

 

zestawienie wentyli z całego świata :wink:

http://www.oliospec.com/seion/

Edytowane przez frosti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis miesiac temu przegladalem zagramaniczne fora i zjechali te wentyle dosc ostro. 11/ 14dB to jawne klamstwo ze strony producenta, ktory probuje to wcisnac latwowiernym. Nawet jesli sa to ciche wentyle to na pewno nie az tak, do tego cena "dosc" wysoka ;] Zreszta akurat cena nie jest zadnym wyznacznikiem, jak tylko dojada moje 92mm zezłomuje kolejnego NB, ktory kosztowal mnie 3x tyle.

 

W wentylach nie da sie juz za duzo poprawic. Wlasciwie tylko kat/ilosc lopatek i rodzaj silniczka. Zeby nie wiem jak to zmienili zawsze przelatujace powietrze bedzie szumialo i o zjechaniu do takiego poziomiu halasu nie ma mowy (przynajmniej bez zmniejszenia oborotw, ale to akurat nie sztuka).

 

Recki 120mm tej firmy nie czytalem, ale widzialem wypowiedzi uzyszkodnikow na jakims niemieckim forum (cos z silent w nazwie). Niestety nie udalo mi sie tego dzis znalezc.

 

Chlodzenie zmieniam dosc czesto, gdyz komp stoi niecaly 1m od lozka i naprawde cenie sobie cisze ;-) Niestety nie mam jak wpakowac nawet jakiegos malego wodnego, wiec wentyli przewracaja sie u mnie dosc pokazne ilosci i mam jako takie porownanie przynajmniej 80mm. Wentyli silenx nie tkne nawet jesli beda w rzeczystosci cichsze niz konkurencji, gdyz bardzo nie lubie takiego wciskania kitu przez producenta. Jesli przymierzasz sie do zakupu 120mm to z tych dostepnych w PL chyba tylko nexus i akasa/nb. Moze jeszcze papst ale tu troche wysoka cena a opinie na zagranicznych forach sa baaaardzo zroznicowane i glupio tak topic kase w ciemno.

 

Troche opinii na temat silenx http://tinyurl.com/48tek i jest ich wiecej na tym forum ;-)

+ rekomendacje http://www.silentpcreview.com/article63-page2.html

 

Choc raz milo jest mieskzac w PL, gdyz USAncy maja wyzsze ceny i problemy ze zdobyciem tych nexusow :D

 

BTW swoje kupilem w biuro24 ale biorac od nich trzeba sie przygotowac na dluuuugie czekanie, ale przynajmniej maja najtaniej.

 

edit

Jeszcze jeden ladny link http://tinyurl.com/5mkza

Edytowane przez eksel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eksel a jak sie mozesz odniesc to tych opinni jako posiadacz o Nexusie 80x80mm, ze to stosunkowo glosny wentylator (duzo bardziej niz 120x120) ? Czy moglbys je porownac do Arctic Fan Pro?

Edytowane przez AdikDVB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80mm nie jest taki glosny, ale jak kazda 80 kreci sie sporo szybciej i dzwiek jest wyzszej czestotliwosci. Przede wszystkim wibruje odczuwalnie, chyba mocniej niz Arctic (a na pewno sporo mocniej niz NB), ale montaz na koleczki/podkladke albo przylepienie na sylikon i czesciowo po problemie. U mnie chodza na jakies 80% ~1400RPM i jest bardzo dobrze (zaglusza je 92mm NB na 1550). NB S3 musialem dawac ok. 1000-1100 ale wtedy wydajnosc jest smieszna ;-). Nexusy brzmia bardzo miekko, bez zadnych zgrzytow, klikow i buczenia, ktore naprawde wkurzaja w nocy. Przy tych nexusach mam teraz tylko szum powietrza, ale tego sie nigdy nie pozbedziesz.

 

Arcitca mialem przez 2tyg do miesznia powietrza wew budy bo sie nf3 grzal mocno. Wibruje chyba mniej niz nexus ale slychac silnik + jakies klikanie mechanizmu. W drugim kompie mam 3 arctici ale trudno powiedziec o glosnosci, bo calosc wyje niemilosiernie. Ogolnie wpakowalem do roznych kompow ok 8-10 arcticow i wszystkie wydawaly podobny dzwiek klikania nawet przy malych obrotach. Mimo to przy cenie ok 8zl to dobra inwestycja, poniewaz chodza ciszej od niektorych "markowych" wentyli ktore mialem. Oczywiscie wypada pozbyc sie termistora i ustawic to recznie na niskie obroty.

 

Tu masz zarowno arctica jak nexusa: http://www.silentpcreview.com/article63-page2.html

 

Jesli cisza jest dla ciebie najwazniejsza to bierz nexusa. 80 jest niby najslabszy z nexusownie, ale nie znalazlem jeszcze nic lepszego z 80mm z "rozsadnym dmuchem". Do tego ma dosc atrakcyjna cene.

 

Arcitc to taka tania alternatywa ze znosnym poziomem halasu, ale do nieslyszalnych na pewno nie nalezy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80mm nie jest taki glosny, ale jak kazda 80 kreci sie sporo szybciej i dzwiek jest wyzszej czestotliwosci. Przede wszystkim wibruje odczuwalnie, chyba mocniej niz Arctic (a na pewno sporo mocniej niz NB), ale montaz na koleczki/podkladke albo przylepienie na sylikon i czesciowo po problemie. U mnie chodza na jakies 80% ~1400RPM i jest bardzo dobrze (zaglusza je 92mm NB na 1550). NB S3 musialem dawac ok. 1000-1100 ale wtedy wydajnosc jest smieszna ;-). Nexusy brzmia bardzo miekko, bez zadnych zgrzytow, klikow i buczenia, ktore naprawde wkurzaja w nocy. Przy tych nexusach mam teraz tylko szum powietrza, ale tego sie nigdy nie pozbedziesz.

 

Arcitca mialem przez 2tyg do miesznia powietrza wew budy bo sie nf3 grzal mocno. Wibruje chyba mniej niz nexus ale slychac silnik + jakies klikanie mechanizmu. W drugim kompie mam 3 arctici ale trudno powiedziec o glosnosci, bo calosc wyje niemilosiernie. Ogolnie wpakowalem do roznych kompow ok 8-10 arcticow i wszystkie wydawaly podobny dzwiek klikania nawet przy malych obrotach. Mimo to przy cenie ok 8zl to dobra inwestycja, poniewaz chodza ciszej od niektorych "markowych" wentyli ktore mialem. Oczywiscie wypada pozbyc sie termistora i ustawic to recznie na niskie obroty.

 

Tu masz zarowno arctica jak nexusa:  1315490[/snapback]

 

 

tez sie podpisze pod nexusami 80 mm, mialem swego czasu 5 sztuk zamontowanych w budzie i co moge powiedziec , cisza :lol: i dosc rozsadny przeplyw powietrza !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w tym wypadku akasa=nb jak niektorzy pisali, to sredni wybor. szczegolnie jesli masz zamiar to spowolnic troche.

 

@beriam dlugo miales te nexusy? zastanawia mnie zywotnosc lozysk, bo jak sie rozklekoca to juz nie bedzie tak milo... niby 3 lata gwarancji wg producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w tym wypadku akasa=nb jak niektorzy pisali, to sredni wybor. szczegolnie jesli masz zamiar to spowolnic troche.

 

@beriam dlugo miales te nexusy? zastanawia mnie zywotnosc lozysk, bo jak sie rozklekoca to juz nie bedzie tak milo... niby 3 lata gwarancji wg producenta.

1315758[/snapback]

 

 

 

Mniej wiecej cos kolo 2 lat i powiem szczerze ze nic sie z nimi nie dzialo, mam je zamiar wykorzystac w zasilaczu, to pewnie znow kilka wiosen pochodza i jestem pewnien ze nic dramatycznego z nimi sie nie wydarzy :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I takiej odpowiedzi mi bylo trzeba :D teraz moge spac spokojnie. Ostatnio wygrzebalem w miare cichego ;) cooler mastera i wiatrak latal na wszystkie strony a mial niecale 1,5roku. A podobno kulkowe mialy byc zywotniejsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dzisiaj małe parównanie ziom sobie kupił nexusa i jednak rzadzi na 12 v jest cichszy od akasy amber a na 7v i 5v to nie sprawdzaliśmy bo w końcu kurfffa na 12 v ma byc cichy wali chyba nas tp ze na 5 v ma byc cichy ni ciach!jja nas 12 v ma byc cichy w pizdu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...