Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, panów po długiej nieobecności, tak więc...mam problem w sumie mały.

Zakupiłem Dysk Samsunga 250GB SATA2 i teraz w opcjach w Biosie(1.50 i tu pytanie updatowac na 1.70?) mam tam menu o deyskach jakie dyski takie tam i jest tam cos o SATA 2 i mam do wyboru IDE i SATA i co mam wybrac...dokladnie nie pamietam co tam jest, troche nie chce mi sie resetowac...tak wiec co mam wybrac SATA tam czy IDE...??teraz jest na IDE i dysk dziala, dalem na SATA i tez dziala, ale na co dac zeby było jak nalezy :]

aaa wiem

SATAII Operation Mode

domyslnie jest IDE...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wróce do tematu czujnika na NB. Ja u siebie mam złotego zalmana, i jeżeli mu zgasze nawiew to robi się gorący. Przecież to niemożliwe żeby tak nagrzany radiator miał poniżej 30 stopni. To jest przynajmniej z 50, a pewnie dużo więcej. Zresztą ja już u siebie sprawdziłem że nawiew na NB nic nie zmienia w odczytach.

 

A czujnik AUX wydaje mi się że jest gdzieś przy mosfetach i kondensatorkach obok procesora. Dzisiaj na próbę zgasiłem wentyl od CPU. Temp. na AUX urosła z 42 do 44 (34/36 w evereście), po podłączeniu wentylatora, który troche tam wieje, temp. spadła o 2-3 stopnie (temp. w sresie). Można też zauważyc że temp. CPU i AUX są od siebie zależna. Jak rośnie użycie i temp. procka. rośnie też temp. AUX. To tyle co do moich obserwacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje to czujnik płyty głównej jest gdzieś koło slotu AGP (może na SB) ponieważ jak zamontowałem Pentagrama na kartę graficzną to automatycznie temp. mobo spadła o 6 stopni i teraz jest w granicach 33-36 stopnie ( a jak wymieniłem pastę na chipsetach na AS5 to temp. mobo się nie zmieniła).

AUX myślę, że jest to temp. powietrza w budzie (choć do końca pewien nie jestem). U mnie wynosi 21-23 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na OCWorkbench pojawił się bios OCWB6 oparty na 1.70 . Mody działają na tym biosie , HT zablokowane na 274 , dodatkowe dwa timingi pamięci ( razem 6 ) . Jak dla mnie nic specjalnego , oszałamiającego wzrostu wydajności niema , blokada HT jest dalej , a dodatkowe timingi można sobie ustawić przy pomocy A64Tweakera . Odnośnie kwestii 1T to faktycznie pamięci idą kilka Mhz wyżej na 1T , ale nadal do bardzo wysokich ustawień należy je przełączyć na 2T .

Może poprostu wyższe wartości niż 274 HT są szkodliwe dla płyty. Bo jak inaczej wytłumaczyć to blokowanie, skoro w dwóch pierwszych biosach możliwe było podjechanie powyżej 274. Poza tym to są chyba biosy do większego OC, więc tym bardziej powinno to być odblokowane. Ale widocznie coś się może stać z płytą, jeśli się przekroczy te określone wartości.

Co to temp. AUX to wydaje mi się, że czujnik jest gdzieś przy portach zewnętrznych, bo z tego co piszecie i u mnie też - temperatury są "pokojowe" więc nie może to być gdzieś w budzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

raczej nie to ze sie cos moze stac z plyta powyzej htt 274 tylko ze powyzej tej granicy wystepuja zakichane cold booty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam sprzet jak w sygnaturce, przez mniej wiecej 2 miesiace wszystko bylo ok a tu nagle zniknely mi napedy w windzie:/

Podaczas postowania i w biosie wszystko ok, napedy widac, winde da sie naprawic badz zainstalowac natomiast juz z windowsie dostepnych napedow nie ma, w menadzerze urzedzan przy napedach pisze:

 

"Windows cannot load the device driver for this hardware. The driver may be corrupted or missing. (Code 39)

Click Troubleshoot to start the troubleshooter for this device."

 

Probowalem zainstalowac napedy od nowa, wywalilem tez sterowniki do kontrolera IDE i nic to nie dalo. Po ponownym wlaczeniu kompa, oczywiscie znajduje dyski i napedy oraz je instaluje po czym zarowno CDRW jak I DVDRW nie ma dostepnych.

Zetknal sie moze ktos z takim problemem, jezeli tak prosilbym o pomoc.

 

PozdrOOfka

 

 

P.S. Wesolego jaja;)

Edytowane przez AMD4ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam sprzet jak w sygnaturce, przez mniej wiecej 2 miesiace wszystko bylo ok a tu nagle zniknely mi napedy w windzie:/

Podaczas postowania i w biosie wszystko ok, napedy widac, winde da sie naprawic badz zainstalowac natomiast juz z windowsie dostepnych napedow nie ma, w menadzerze urzedzan przy napedach pisze:

 

"Windows cannot load the device driver for this hardware. The driver may be corrupted or missing. (Code 39)

Click Troubleshoot to start the troubleshooter for this device."

 

Probowalem zainstalowac napedy od nowa, wywalilem tez sterowniki do kontrolera IDE i nic to nie dalo. Po ponownym wlaczeniu kompa, oczywiscie znajduje dyski i napedy oraz je instaluje po czym zarowno CDRW jak I DVDRW nie ma dostepnych.

Zetknal sie moze ktos z takim problemem, jezeli tak prosilbym o pomoc.

 

PozdrOOfka

P.S. Wesolego jaja;)

Niedawno miałem ten sam problem prubowałem wszystkiego i nic dopiero gdy postawiłem na nowo systemu problem zniknął.

WESOŁYCH ŚWIĄT :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh nie rozumiem czemu ten najnowszy bios OCWB oparty na 1.70 ma blokade HTT :\

 

dla mnie idelnym biosem bedzie taki:

- 1T

- wiecej timingow (alpha)

- wiecej dzielnikow

- brak blokady HTT

 

dopoki nie ma takiego na ktorym dziala 1T oraz nie ma blokady HTT bede siedzial na OCWB1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh nie rozumiem czemu ten najnowszy bios OCWB oparty na 1.70 ma blokade HTT :\

Bo jest oparty na oficjalnym biosie 1.70.

 

BTW. Czym do diaska się te biosy różnią - OCWB od oficjalnego? Są jakieś konkretne informacje na ten temat?

 

dla mnie idelnym biosem bedzie taki:

- 1T

- wiecej timingow (alpha)

- wiecej dzielnikow

- brak blokady HTT

 

dopoki nie ma takiego na ktorym dziala 1T oraz nie ma blokady HTT bede siedzial na OCWB1

Jak rozumiem chcesz bios z LanParty :D Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żarty żartami, ale ta blokada HTT wkurza ostro. Mogliby ją ściągnąć, niezależnie od tego, czy płyta jest powyżej stabilna, czy nie - no chyba że na biosach nowszych niż 1.20/OCWB2 faktycznie nie da rady. No i dzielnik 150MHz by się przydał, bo memki mam niedotaktowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj biosy OCWB były "bardziej dopracowanymi" biosami pod OC , ale jakie są dokładnie ich różnice względem oryginalnych to juz trzeba by sprawdzić na OCWB .

 

Jak dla mnie najlepszym jak dotąd jest OCWB1 ze względu na bezproblemowe działanie i brak blokady HT .

 

Z oryginalnych biosów jak narazie najciekawszy jest chyba ten najnowszy 1.70 .

 

Nie należy jednak marudzić , ponieważ wciąż wychodzą nowe biosy do tej płyty i może powstanie kiedyś taki bios który będzie lekiem na nasze problemy z blokadami HT , timingami , agp itd.

 

Jak narazie testowałem przez dwa dni ten bios OCWB6 i muszę przyznać że jakoś mnie nie przekonał o swojej wyższości nad biosem OCWB1 . Może jest stabilny , ma dodatkowe ustawienia pamięci i jest wydajny , ale niestety MA BLOKADĘ HT !!

 

Ostatnio w sklepie miałem niezłego zonka , jak gostek wpadł ze swoim kolega "znawcą tematu" i kupowali płyte pod s939 . Oczywiście ten "wielce obeznany koleżka" odrazu zaproponował płytę GIGABYTE na NF4 , jako super rozwiązanie i płytę która ma niezłe możliwości OC . Nie mogłem puścić tego bez komentarza i gostka wyśmiałem i powiedziałem mu o tym Asrocku , który kosztuje o 150zł mniej a w OC bije tego Gigabajta na głowę . Gostek się obruszył i stwierdził że Asrock to totalne goofno i nigdy by tego nie kupił . Zaliczył jednak niezłe zdziwko jak się okazało że sprzedawca z tego sklepu też ma tą płytę i zacząłem sobie z nim o niej nawijać , przy okazji robienia zakupów . Jak wychodziłem to usłyszałem pytanie gostka : " A co to za płyta ten Asrock i ile kosztuje ?" . No cóż lamerów nie brakuje .

 

 

Wracając do kwestii biosów . Ustawienia pamięci można sobie bardzo wygodnie regulować z poziomu windozy za pomocą programu A64Tweaker .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jest oparty na oficjalnym biosie 1.70.

 

BTW. Czym do diaska się te biosy różnią - OCWB od oficjalnego? Są jakieś konkretne informacje na ten temat?

Jak rozumiem chcesz bios z LanParty :D

 

Wiem ze jest oparty na oficjalnym biosie 1.70, a myslisz ze inne OCWB na czym sa oparte? I jakos w nich zdjeli blokade...

tak jak mowilem przydaly by sie dzielniki bo co z tego ze mam procka 300x9 jak przy div133 dla pamieci to tylko jakies 195MHz ...

 

musze ustukac na G.Skill 2x1GB, ale gdzies czytalem komentarz ze nie chcialy isc wyzej niz 250MHz nawet przy 2.7v, a one z reguly robia do 280MHz przy 2.6v i tak poszly kolesiowi na dfi, ale na asrock ni uja, moze na wakacje je zdobede :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kwestii biosów . Ustawienia pamięci można sobie bardzo wygodnie regulować z poziomu windozy za pomocą programu A64Tweaker .

Wiem. Ale nie wiem czemu jak ustawiam go, żeby przy starcie windy automatycznie ładował profil, to mam reseta. Poza tym przy takich ustawieniach, jakie chce używać w 30% przypadków naciśnięcie guziczka 'set' powoduje zwiechę; jeżli łyknie, to działa już jak należy, chodzi o sam moment zmieniania timingów. Albo jakiś progs zainstalował sobie driver, który się gryzie z A64, albo... nie wiem. Anyway i tak nie lubię wszystkich softowych tweakerów tego typu.

 

musze ustukac na G.Skill 2x1GB, ale gdzies czytalem komentarz ze nie chcialy isc wyzej niz 250MHz nawet przy 2.7v, a one z reguly robia do 280MHz przy 2.6v i tak poszly kolesiowi na dfi, ale na asrock ni uja, moze na wakacje je zdobede :rolleyes:

Widziałem na ocw że kilka osób ma gskille i działają im jakoś na ~250MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt faktem jest taki ze jakbym wrzucil te pamieci i by smigaly na 250MHz to bym niezlego kopa wydajnosci dostal :-)

 

niedlugo poskladam swoje kolejne WC w sumie juz wszystko mam wystarczy pomyslec jak chlodniczke zamontowac i zmontowac uklad, prawdopodobnie najpierw sprawdze temperaturki w stresie po czym zdejme czapke ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dijkstra > Jeżeli chodzi o A64Tweakera , to należy nim zmieniać tylko jeden prametr pracy pamięci i klikać "SET" , ponieważ przy zmianie kilku naraz w 99.9% nastąpi zawieszka . Dotyczy to również parametru CasLatency , jeżeli zmienimy go programem A64tweaker to nastąpi zawieszka , więc należy zmienić go wcześniej w biosie , a programem dopasować tylko resztę timingów . Jeżeli damy opcję "Load Settings At Startup" , a przesadzimy z ustawieniami to należy przy starcie kompa trzymać wciśnięty CTRL lub Shift ( niepamiętam dokładnie ), aby zatrzymać to automatyczne ładowanie ustawień .

 

binek > Ja mam jedną 512Mb kość Kingmaxa , który narazie chodzi na 548Mhz 3-3-3-9 2T i kopa ma niezłego , bo w evereście mam cyferki w okolicy 4300/1600/48ns . Możliwe że jeszcze w tym tygodniu kupię wkońcu druga kość to będzie masakra .

 

 

OT> Wybiera się ktoś na "Targi Tuningu Komputerów" we Wrocku 22-23 kwietnia ?? Ja tam będe na 1000% . Prowadzę wykład o moddingu i wystawiam kompa do konkursu ( liczę na przedostatnie miejsce ;) ) . Chętnie więc spotkałbym kogoś z internetowego światka maniaków Asrocka i sobie o nim trochę ponawijał przy jakimś bronku .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dijkstra > Jeżeli chodzi o A64Tweakera , to należy nim zmieniać tylko jeden prametr pracy pamięci i klikać "SET" , ponieważ przy zmianie kilku naraz w 99.9% nastąpi zawieszka . Dotyczy to również parametru CasLatency , jeżeli zmienimy go programem A64tweaker to nastąpi zawieszka , więc należy zmienić go wcześniej w biosie , a programem dopasować tylko resztę timingów . Jeżeli damy opcję "Load Settings At Startup" , a przesadzimy z ustawieniami to należy przy starcie kompa trzymać wciśnięty CTRL lub Shift ( niepamiętam dokładnie ), aby zatrzymać to automatyczne ładowanie ustawień .

No i ustawień z A64 nie przetestujesz w Goldzie... Pewnie trochę przynudzam z tym GoldMemory, ale ja tam go lubie... :)

 

OT> Wybiera się ktoś na "Targi Tuningu Komputerów" we Wrocku 22-23 kwietnia ?? Ja tam będe na 1000% . Prowadzę wykład o moddingu i wystawiam kompa do konkursu ( liczę na przedostatnie miejsce ;) ) . Chętnie więc spotkałbym kogoś z internetowego światka maniaków Asrocka i sobie o nim trochę ponawijał przy jakimś bronku .

Jako lokal bede na 100% :)

 

 

Wiem ze jest oparty na oficjalnym biosie 1.70, a myslisz ze inne OCWB na czym sa oparte? I jakos w nich zdjeli blokade...

tak jak mowilem przydaly by sie dzielniki bo co z tego ze mam procka 300x9 jak przy div133 dla pamieci to tylko jakies 195MHz ...

 

musze ustukac na G.Skill 2x1GB, ale gdzies czytalem komentarz ze nie chcialy isc wyzej niz 250MHz nawet przy 2.7v, a one z reguly robia do 280MHz przy 2.6v i tak poszly kolesiowi na dfi, ale na asrock ni uja, moze na wakacje je zdobede :rolleyes:

OCWB1 i OCWB2 oparte są o biosy alpha 0.xxx - które nie były powszechnie dostępne... Z tego co pamiętam one też nie miały ograniczenia na HTT.

 

Zresztą wolę mówić o bugu HTT, niż o blokadzie - bo to raczej nie było celowe działanie... Jak widze jak powstaje software, to nie dziwi mnie, ze takie kwiatki mogą się pojawiać.

 

EDIT:

OCWB7 - zlikwidowany bug HTT?? Jade właśnie na 293 MHz :)

Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było kilka stron wcześniej !!

 

 

LINKA DO SYSTOOLA > 733KB > trochę szwankuje ostatnio ta stronka , więc jak ktoś będzie chciał to piszcie na PW jakiego macie maila to podeśle .

 

Jak szukacie systoola wystarczy sprawdzić moje posty lub wklepać w "wyszukaj w temacie" .

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

Ja na 70% będę bo jadę jutro do Zakopanego i powinienem wrócić w sobotę rano/piątek w nocy. I jak się rozpakuje zjem coś ciepłego wskakuje w pociąg i jade do wrocka. Wiecie czy będzie coś można kupić na tych targach: wentyle, katody?

Kencho-1 - jak będę to Cię poszukam :) to pogadamy o naszej mobo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :) Sprzet jak w podpisie ... Mam pytanie do Was uzytkownicy tej "taniej plyty" :P

Po 1. Mam proca ze zdjętą czapą.

Po 2. Sprzet z podpisu (DFI LP NF3 , A64 2800+ chce zamienic na A64 3000+ S939, Asrock 939 dual-sata2.

I teraz moje pytanie brzmi ... Czy warto ? I czy ewentualnie procesor ze zdjeta czapą bedzie sie dobrze stykal z COOLEREM AMD BOXOWYM na mojej DFI ? Czy są problemy z pamieciami 2x512MB w dualu dwustronne i ustawienie 1T STABILNE na tej pycie ASROCK ? Czy PENTAGRAM 100Cu spokojnie sie zamontuje na tejze plycie ? Sorka za tyle pytan ale nie wiem czy dobrze zrobie zamieniajac sie ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...