Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

Ja oddam mojego za 310zł. Poniżej 300 zł już nie zejdę - towar swoją cenę ma a po tym co działo się w sklepach widac że ta ustalona przez producenta była nieco zaniżona :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To widzę że nasza płyta stała się kolekcjonerskim "białym krukiem" :lol2:

 

Niedługo będzie na światowych licytacjach pomiędzy innymi sławnymi przedmiotami :lol2:

 

 

Rozwalają mnie ludzie którzy chcą kupic tą płytę, ale chcą dać max 170-180zł. Ja swoją kupiłem jak tylko się pokazała na rynku za ok 245zł, do tego dwa radiatory Zalmana za 33zł oraz zrobiłem dwa mody i ponaklejałem radiatorki na wszystkie grzejące się mosfety( więc to wszystko oprócz pracy kosztowało mnie ok 300zł). Więc za płytkę z modami, stabilną pod OC i na gwarancji, cena powinna wynosić powyżej 275zł.

 

 

Ja narazie nie zamierzam mojej sprzedawać, bo nie widzę tekiej potrzeby. Gierki mi wszystkie chodzą , wydajność też mnie zadowala, a w DDR2 nie zamieżam się pchać.

 

Mam nadzieję że nowe procki AMD będą miały obsługe pamięci DDR3 :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto podziedzial ze nowa vsta jest gorsza... jest napewno dostepna i lepsze o/c. A np ja sie pytalem czy ktos nie ma na sprzedasz sata II do chcialem truszku taniej ja dostać-BIALY kruk heee to mnie rozbawiło!!!! Panowie nie wpadajcie w somozachwyt plytowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://4speed.pl/sklep.php?stan=opis&id_towaru=1587

Tu mozna bez problemu dostac tego ASrocka. Tydzien temu moj kumpel tam kupowal (sam go namowilem i nie zaluje) i faktycznie dostal po 2 dniach wersje SATA2, nie VSTA jak w co poniektorych sie zdaza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogole polecam 4speed. Caly praktycznie Komp1 tam zlozylem 1,5 tygodnia temu zamawiajac czesci ze sklepu internetowego, handlowcy sa kompetentni, zamowienia realizowane szybko. Tez chcialem Sata2 ale akurat nie mieli, przyszlo im za to 50sztuk VSTA wiec ta wzialem i nie narzekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://4speed.pl/sklep.php?stan=opis&id_towaru=1587

Tu mozna bez problemu dostac tego ASrocka. Tydzien temu moj kumpel tam kupowal (sam go namowilem i nie zaluje) i faktycznie dostal po 2 dniach wersje SATA2, nie VSTA jak w co poniektorych sie zdaza.

Hmmm ja bym wolałbym wolał vsta. Nie wiem co niektórzy od niech chca. :/

A może to ja jakiś dziwny jestem... :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja666>

 

To było z taką "odrobiną" sarkazmu napisane ( "biały kruk" ).

 

I VSTA i Dual-Sata2 jest dobra. Z tego co widziałem to są jeszcze do kupienia DS2.

 

4Speed to dobry sklep. Znam tych ludzi którzy tam pracują i sam kupiłem tam trochę sprzętu, w tym moje MOBO i starego procka, oraz kupę innego sprzętu za kilka tysiaków. Obsługa jest faktycznie na poziomie i jak ktoś chce kupic jakieś badziewie to mu je odradzą i doradzą coś lepszego.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

A kto podziedzial ze nowa vsta jest gorsza... jest napewno dostepna i lepsze o/c. A np ja sie pytalem czy ktos nie ma na sprzedasz sata II do chcialem truszku taniej ja dostać-BIALY kruk heee to mnie rozbawiło!!!! Panowie nie wpadajcie w somozachwyt plytowy

Jaaaa iz nowu jeden z tych co widzi nie wiem jakie różnice. Uważaj bo się przeliczysz - możliwe że dostanę VSTA co będzie miała HTT maks 300 i co wtedy? Co? Wolę sprawdzone (moje) Dual-SATA2 :D

 

A to że tamta ma napięcia dodatkowe w biosie - z modem możesz mieć (nawet lepsze) i na Dual-SATA2 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi dlaczego w biosie płyty dual VSTA nie można zmienić obrotów wentylatora w zależności od temperatury procesora ,jest taka opcja ale jest na disabled i nie można jej przełaczyć na enabled,może ja coś źe robie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPREAD SPECTRUM: Funkcja redukująca zakłócenia elektromagnetyczne, redukuje problemy z innymi urządzeniami w pobliżu procesora. Jeśli zamierzasz podkręcać procesor powinieneś wyłączyć tą funkcję (ponieważ zmniejsza ona potencjał O/C)

Się przyznam że tego nie wiedziałem :]

Cool’n’Quiet: Dla systemu do O/C powinna być wyłączona.

Daj jeszcze info o takim programiku jak RMClock :) Przydatny kiedy C'n'Q jest wyłączone w biosie ;) On działa bardzo podobnie, tylko że nie ogranicza o/c :)

 

MULTIPLIER/VOLTAGE CHANGE: Do O/C zmieniamy w tryb Manual. Pierwsza wartość procesora (efektywna szybkość działania procesora to: HT = HTT x mnożnik), czyli jeśli ustawimy HTT na 250MHz, i mnożnik na 9x, w wyniku dostaniemy częstotliwość HT wynoszącą 9x250=2250MHz.

Druga wartość to napięcie procesora (płyta bez moda pozwala ustawić maksymalne napięcie na domyślne napięcie procesora +0,05V – w moim wypadku max to 1.45V)

A nie ma przypadkiem tak, że mnożnik x HTT = ilość Mhz ? ;] A HT to po prostu dzielnik, dzięki któremu HT Link leci na dół ? ;) Ale tu się mogę mylić ;)

 

MEMORY CLOCK: jest to tzw. Dzielnik, dla poprawnego obliczenia częstotliwości pracy pamięci RAM należy poznać jej maksymalne stabilne parametry pracy. Częstotliwość pracy pamięci na konkretnym dzielniku i HTT (które ma wpływ na szybkość pracy pamięci) można wyliczyć za pomocą programu A65 MemFreq 1.1: .

A65 ? :) Podlinkuj najlepiej nazwe programiku :)

 

FLEXIBILITY OPTION: wyłączamy tą funkcje! Teoretycznie gwarantuje ona stabilność pracy, ale zawsze wymusza na pamięciach najmniejsza szybkość – jeśli ja włączymy, ustawienia które wprowadzimy (dotyczące szybkości działania pamięci) zostaną anulowane i zastąpione tymi najbardziej pewnymi.

Nie wszystkie ustawienia :) Zmienia tylko dzielnik z jakim działa ram zawsze na 133 ;) Timingów nie rusza...

 

CPU SB LINK SPEED, to samo co w wypadku NB, tyczy się mostu południowego.

Dodaj że ustawienie na 1000Mhz jest najwydajniejsze i że ustawianie niżej nie ma sensu i NIE WPLYWA to na o/c... I nie CPU SB link, a NB-SB Link... - to info zaczerpnięte z faq na ocworkbench ;]

 

c) Niektóre mnożniki na tej płycie nie działają (u mnie jest to 6 i 7).

Zależne od biosu i danej płyty :)

 

d) Nie można podnieść HTT powyżej 274? Zainstaluj Najnowszy stockowy bios, albo którąś z wersji biosu OCWB. Wersje stockowe do 1.70 miały zablokowane HTT na poziomie 274.

NIE wszystkie OCWB nie mają blokady ;) NP OCWB3 ma blokadę ;)

BIOS with HTT capped @ 274

- v1.20

- v1.30

- v1.40

- OCWBeta3 <- It's based on BIOS v1.40, so YES, it has the cap.

- v1.50

- OCWBeta4 <- It's based on BIOS v1.50, so YES, it has the cap.

- v1.60

- OCWBeta5 <- It's based on BIOS v1.60, so YES, it has the cap.

 

BIOS without HTT cap

- OCWBeta1 <- cpu speed on POST screen is wrong, you have to check cpu speed in windows.

- OCWBeta2

- OCWBeta6 and above.

- v1.70 and above.

Puszczenie procesora „synchronicznie” z ramem (jeśli masz mnożnik 10 możesz ustawić np. 260x10 i dzielnik ramu na 200 – takie ustawienie spowoduje, że RAM będzie taktowany 260MHz (DDR 520) równo z HTT – co podobno ma korzystny wpływ na wydajność).

Podobno ... Na a64 wpływu NIE MA żadnego ;] Co innego na intelu ale to nie intel ;] Synchro i asynchro - nie ma różnicy w wydajności pamięci ;)

 

Artykuł w całości poświęcony O/C Athlona 64: LINK

Daj też link do FAQ Raptora na naszym forum ;) Też dosyć ładnie to jest opisane ;]

Według mnie przy szukaniu maksimum dla pamięci nie powinniśmy na tym Asrocku używać dzielnika 200. Na mojej platformie ten dzielnik (przy mnożniku 9x) jest po pierwsze mało stabilny a po drugie mało wydajny. Po ustawieniu zbliżonych wartości HT i częstotliwość taktowania pamięci (przy różnym HTT dla dzielników 166 i 200), na korzyść 166 przemawia stabilność oraz większa wydajność (niech każdy z Was sam przetestuje te dzielniki)

Z tym się nie zgodzę ;) Dzielnik raczej do stabilności nic nie ma ;] Przynajmniej u mnie, a do wydajności też nie ;) Zresztą pisząc tak przeczysz samemu sobie ;) Wyżej pisałeś że synchro jest wydajniejsze, czyli 200 teoretycznie powinien być szybszy ;]

 

 

 

http://www.freewebtown.com/signallost/share/vcore.jpg

 

Modyfikacja polegająca na połączeniu dwóch pinów za pomocą przewodnika (lakier przewodzący lub po prostu cyna). Oczywiście modowanie z użyciem lutownicy niesie ze sobą ryzyko utraty gwarancji, ponieważ może zostawić ślady na płycie. Bezpieczniejsze jest połączenie tych wyprowadzeń za pomocą lakieru (należy użyć lakieru z dodatkiem srebra, zwykły lakier grafitowy nie nadaje się do tego moda!). W wyniku połączenia tych pinów dostaniemy możliwość zwiększenia napięcia na procesorze od 1.475V do 1.55V. Napięcia te kryją się pod ustawieniami (w biosie) 1.075V, 1.100V, 1.125, 1.150. Po zmodyfikowaniu płyty wygląda to następująco:

 

http://www.freewebtown.com/signallost/share/vcorev.JPG

 

Czyli ustawiając w biosie napięcie procesora na 1.075 faktycznie będzie on zasilany 1.475V itd.

 

Link do forum OCWB na temat VMODA:

 

LINK

Zapodaj tutaj też link do tego postu Kencho-1 gdzie też dosyć fajnie napisał jak u niego przebiegał vmod itd :) A i jeszcze jedno... Połaczyć można też napisać vid3, wtedy na 1.1v mamy dalej 1.1v a napięcia powyżej 1.45 są wtedy kiedy damy 1.35 i wyżej ;] Zresztą to wszystko widać w tabelce :)

 

Czekam na wszelkie sugestie, za wszelkie znalezione błędu będę wdzięczny. W FAQ brakuje jeszcze informacji o VDIMM mod, problemach z interfejsami SATA, SATA II i macierzami RAID. Dodam także listę "poprawnie obsługiwanych" pamięci - czekam na wszelkie przydatne informacje dotyczące tych aspektów jak i samego FAQ. Pozdrawiam

Wiem wiem dużo uwag ;] Ale dzięki temu FAQ będzie jeszcze lepszy ;) Ogólnie widać, że włożyłeś w to dużo pracy razem z Carlsonem (?) ;]

EDIT:

Ludzie trochę konstruktywnej krytyki a nie wy tu same ohy i ahy ... [; Jest dobrze ale zawsze może być lepiej :mrgreen: Moglibyście się przyczynić do tego :)

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musimy wspolnymi silami teraz to "skompresowac", ja na dzien dobry wywalilbym pkt o zdejmowaniu IHS (natomiast dodalbym ze jak ktos sie przesiada z socket A itp. , to przydaloby sie zmienic zasilacz, bo pewno jest antyczny), a podkrecanie (szukanie maksymalnych wartosci) zastapilbym linkiem do egieldy, a tylko nazwy roznych parametrow jesli sa inne niz w tamtym arcie zostawil.

 

Coldboty wystepuja chyba tylko przy OC... (w tej chwili nie dostanie sie chyba plytki z biosem nizszym niz 1.80)

 

Nalezy dodac ze plyta do standardowego uzytku (bez OC) jest stabilna jak skala i po ustawieniu biosu nie sprawia zadnych problemow. Wiekszosc poruszanych w tym watku problemow ze stabilnoscia dotyczy oc, pozostale sa wynikiem nieumiejetnej konfiguracji sprzetu :D

 

Punkt 2.3 Dzwiek - dla wiekszosci zwyklych userow dzwiek wystarczajacy, ludzie nie rozrozniaja 800x600 od 1280x1024, u mnie w pracy kolesie wogole nie wchodza do opcji w grach, tylko od razu play, takze mysle ze z dzwiekiem niema co szalec :D

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo mozna zrobic z tymi programami tez podajce tylko linka np do Faq z socket 754 tam też sa wszystkie te programy :D

A zostawic tylko te których tam nie ma :D

Edytowane przez Kosiarz_1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma przypadkiem tak, że mnożnik x HTT = ilość Mhz ? ;] A HT to po prostu dzielnik, dzięki któremu HT Link leci na dół ? ;) Ale tu się mogę mylić ;)

Tak, mylisz się ;)

 

A65 ? :) Podlinkuj najlepiej nazwe programiku :)

To tylko chochlik, poprawiłem to jeszcze przed przeczytaniem twojego posta.

 

Podobno ... Na a64 wpływu NIE MA żadnego ;] Co innego na intelu ale to nie intel ;] Synchro i asynchro - nie ma różnicy w wydajności pamięci ;)

A właśnie gdzieś wyczytałem, ze ma wpływ - zweryfikuje te informacje i ewentualnie skoryguje.

 

Z tym się nie zgodzę ;) Dzielnik raczej do stabilności nic nie ma ;] Przynajmniej u mnie, a do wydajności też nie ;) Zresztą pisząc tak przeczysz samemu sobie ;) Wyżej pisałeś że synchro jest wydajniejsze, czyli 200 teoretycznie powinien być szybszy ;]

Sprawdziłem to na własnej płycie - dzielnik 200 jest mniej wydajny i mniej stabilny (nawet gdzieś juz wcześniej o tym czytałem).

 

Zresztą pisząc tak przeczysz samemu sobie ;)

Wiem, dlatego napisałem, że synchro PODOBNO wpływa na wydajność.

 

Daj też link do FAQ Raptora na naszym forum ;)

Zapodaj tutaj też link do postu Kencho-1

Przejrzę to w wolnej chwili.

 

ja na dzien dobry wywalilbym pkt o zdejmowaniu IHS

A ja bym zostawił, wiele osób ściąga IHS a na tym asrocku sprawa z montażem CPU bez IHS jest na pewno warta opisania.

 

to przydaloby sie zmienic zasilacz, bo pewno jest antyczny

Takich informacji mógłbym dodać setki, to jest FAQ o DualSATA II i jej specyfice.

 

Coldboty wystepuja chyba tylko przy OC

Napisze o tym.

 

Punkt 2.3 Dzwiek - dla wiekszosci zwyklych userow dzwiek wystarczajacy, ludzie nie rozrozniaja 800x600 od 1280x1024, u mnie w pracy kolesie wogole nie wchodza do opcji w grach, tylko od razu play, takze mysle ze z dzwiekiem niema co szalec

 

Hehe, dobre :D. Co ma rozdzileczość VGA do dźwięku? Pisze o tym, bo może to przeszkadzać - osoby zastanawiające się nad zakupem tej płyty powinny o tym wiedzieć, nie dla każdego dźwięk to sprawa marginalna.

 

Tak samo mozna zrobic z tymi programami tez podajce tylko linka np do Faq z socket 754 tam też sa wszystkie te programy A zostawic tylko te których tam nie ma

 

Założysz się, że wtedy znaleźliby się tacy którzy by ich nie znaleźli?

 

Programy mogą być, tylko napisane mniejszą czcionką, bez niepotrzebny odstępów między nimi

Już to zmieniłem, poprawiałem merytorykę - resztę chciałem zrobić później, ale skoro to tak przeszkadza ... ;)

 

A co do dzielnika 200 to możliwe, że to tylko u ciebie

Możliwe, poszukam jeszcze informacji na ten temat.

 

Dzięki za uwagi.

Pozdrawiam

 

P.S. To co wkleiłem jest mojego autorstwa, ale z chęcią wykorzystam prace innych. (Szczególnie Carlsona :) )

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programy mogą być, tylko napisane mniejszą czcionką, bez niepotrzebny odstępów między nimi ;) No i tak jak pisali wyżej, jeśli chodzi o o/c A64 to wystarczą linki do egiełdy/postu Raptora ;) No i o ściąganiu IHS można wspomnieć, nie trzeba od razu opisywać całego procesu, bo on raczej w małym stopniu dotyczy płyty i problemów z nią związanych.

EDIT:

Wstawiłem do mojego poprzedniego postu linka do postu Kencha ;]

A co do dzielnika 200 to możliwe, że to tylko u ciebie ;)

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Mam następujący problem. Złożyłem nowego koma na Asrocku 939 dual VSTA + AMD 64 X2 3800+. Niekiedy podczas pracy w Wordzie ( z działającymi w tle WMP, eMule, Outlooku) następuje zwis lub ogromne spowolnienie. Nie jestem pewien, ale możliwe, że podczas instalacji systemu niewłaściwie skonfigurowałem bios. Wyjąłem zworkę z dysku SATA II, ale zapomniałem przestawić w biosie opcję Sata II mode z IDE na SATA. Czy to może być tego powód, czy może przegrzewające się NB i SB? Proszę pomóżcie, bo żona i dzieci nie dadzą mi spokoju... :mur

 

 

 

Asrock 939 Dual VSTA bios 1.20

AMD 64 X2 3800+

ATI R800XL

HDD Samsung 250GB SataII

2x 1024 Patriot CL 2-5-2-3 2T

DVD Rec NEC 4551A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje uwagi!

MULTIPLIER/VOLTAGE CHANGE: Do O/C zmieniamy w tryb Manual. Pierwsza wartość procesora (efektywna szybkość działania procesora to: HT = HTT x mnożnik), czyli jeśli ustawimy HTT na 250MHz, i mnożnik na 9x, w wyniku dostaniemy częstotliwość magistrali HT (czyli de facto częstotliwość taktowania procesora) wynoszącą 9x250=2250MHz .

Sorry, ale wiesz co to HT? Ht to NIE jest htt x mnożnika cpu!

W skrócie... HT = HyperTransport - to szyna (magistrala) systemowa wykorzystywana do łączenia cpu z innymi kompentami/kontrolerami (pci-e, pci itd). Ona nie ma nic wspolnego z taktowaniem cpu. Wylicza sie ją wg wzoru: HTT x mnożnik HT (biosowa opcja cpu-nb link speed) = czestotliwość HT (stand. 1000mhz... w rzeczywistości wystarczy dla wspóczesnych kompnentów wartośc ok 600mhz, wieksza wartość nie daje pratycznie wzrostu wydajności)

DRAM VOLTAGE: Napięcie dla pamięci RAM, dwie wartości – Normal (2.5V) i HIGH (2.77V)

Normal to 2,6v a High to 2,7V (teoretycznie, wartości mogą sie róznić zaleznie od egzemparza płyty/ lub napiec podawanych przez zasiłke)

Według mnie przy szukaniu maksimum dla pamięci nie powinniśmy na tym Asrocku używać dzielnika 200. Na mojej platformie ten dzielnik (przy mnożniku 9x) jest po pierwsze mało stabilny a po drugie mało wydajny. Po ustawieniu zbliżonych wartości HT i częstotliwość taktowania pamięci (przy różnym HTT dla dzielników 166 i 200), na korzyść 166 przemawia stabilność oraz większa wydajność (niech każdy z Was sam przetestuje te dzielniki).

IMHO nie można porównać tak wydajności, bo przy różnych dzielnikach płyta inne ustawia alphy, których niestety w biosie asrockowym nie można zmienić. Wiekszej stabilnosci przy div 166 tez nie można jednoznacznie stwierdzić. Są rózne pamieci i sa rózne kontrolery ramu (lepsze lub gorsze), wiec u innych inne dzielniki beda sie lepiej spisywac.

A wogóle... Asrock szczerze mówiac nie nadaje sie zbytnio do krecenia pamieci (za małe pole manewru ma... niestety).

4.1 Ściągamy IHS z procesora (przed ściągnięciem przeczytaj cały ten rozdział ! ).

Wg. mnie do wywalenia. Może i przydatne, ale potem ludzie z pytaniami o ihs beda walic do tego tematu, argumentujac ze "było w faq, wiec możemy". Zrobi sie niepotrzebny bałagan, a przeciez jest osobny temat o ihsach. Jeśli chcesz zeby te twoje wypociny sie nie zmarnowały, to wklej je do stosownego tematu.

Puszczenie procesora „synchronicznie” z ramem (jeśli masz mnożnik 10 możesz ustawić np. 260x10 i dzielnik ramu na 200 – takie ustawienie spowoduje, że RAM będzie taktowany 260MHz (DDR 520) równo z HTT – co podobno ma korzystny wpływ na wydajność).

Jak już ktoś wspomniał... synchro czy asynchro - róznicy NIE MA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze wlasnie zaliczylem reset przy przegladaniu stron. przeciez prime 6godzin bez bledu a tu zonk. zasilka chyba sie wyrabia (mam nadzieje). nic sie raczej nie przegrzewa. podejrzewam pamieci ktore pozyczylem od siostry (Nanya na kosciach elixir) 2x512. jaki program polecacie do przetestowania stabilnosci ramu? ale taki pokroju prime2004, zero kompromisow i stress maksymalny dla pamieci. moze byc nawet cos pod dosa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...