Skocz do zawartości
sansaba

Core 2 Duo - Obniżenie Temperatury Pracy @ E6300

Rekomendowane odpowiedzi

TAK to nie jest moja mocna strona jestem tylko elektrykiem i dlatego napiszę w ten sposób:

 

skoro byle spec od ZASILACZY PC powie Ci ze wskazania monitoringu napięć płyty można sobie w pupe wsadzić i zeby coś wiedzieć o napięciach to potrzebny jest multimetr to dlaczego wszyscy tak wierzą w wskazania temperatur procesora gdzie co program to inna temperatura (więcej: co wersja programu to 15C różnicy we wskazaniach :lol2: :lol2: :lol2: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co user to inaczej mierzy... Dobre pytanie. Ale nie zmienia to sprawy ze Twoje pomiary co najmniej mozna uznac za watpliwe...

Zamocowanie sondy k na dolnej czesci miedzianego rdzenia, polaczenie go lutem ktory daje 100% przewodnosci termicznej i dobra pasta - wtedy mozna rozmawiac o delcie miedzy czapka/socketem a dioda termiczna procesora. IMHO of kors [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orgiusz & gmfriend - ale o metodologii pomiarów pogadajcie dalej gdzie indziej, oki ;) Albo topic załóżcie - IMO ciekawy temat, chętnie poczytam, głos zabiorę - ale nie tu...

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie:

 

zmieniłem box'owy cooler na Scythe Ninja RevB. Użyłem pasty Zalman STG. Nałożyłem ją zarówno na procek (rozsmarowałem po całej powierzchni) jak i radiator (tylko na środku kółko). Wcześniej wyczyściłem chusteczką starą pastę. Założyłem wszystko, sprawnie weszło, zatrzaski zaskoczyły.

 

Założyłem wentyl na nindże od dołu.

 

Nie spadły mi nic a nic temperatury. Obecnie mam w idle 55oC+51oC a w stresie około 59oC + 54oC. Spodziewałem się spadku na jakieś 50oC w stresie. A tu taka kupa.

 

Co zrobiłem źle?

 

Oto co spróbuję zrobić żeby unormować temperaturę:

1) Spróbuję przekręcić w taki sposób wentylator żeby dmuchał na tył.

2) Kupię 2 wentylatory 92mm i założę do obudowy. Wentyle chyba Scythe Blue Led 92mm (z regulatorami :)). Kable w obudowie mam ułożone ok (dzięki zasilaczowi Tagan U15 480, odpinają się :))

3) Obniżę napięcie na procku (E6300 @ 2,33GHz) do 1,250

 

Mogę się spodziewać że temperatura mi spadnie?

 

HELP!

Edytowane przez schakal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecieranie chusteczka to troche za malo. Wacik kosmetyczny ze zmywaczem/benzyna ma wieksza skutecznosc. I tak sie smaruje ta paste? Nie zrobiles przypadkiem sobie izolatora z pasty?

Jaki masz przewiew w budzie? Bo nie bardzo wiem na czym stoimy... 45*C to IMHO gorna granica dla IDLE na Twoim CPU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecieranie chusteczka to troche za malo. Wacik kosmetyczny ze zmywaczem/benzyna ma wieksza skutecznosc. I tak sie smaruje ta paste? Nie zrobiles przypadkiem sobie izolatora z pasty?

Jaki masz przewiew w budzie? Bo nie bardzo wiem na czym stoimy... 45*C to IMHO gorna granica dla IDLE na Twoim CPU...

Przewiewu obecnie nie mam. Buda zamknięta, stoi we wnęce w biurku (brak tylnej i przedniej ścianki we wnęce), odległość jakieś 5 cm pomiędzy ścianką a lewą stroną komputera, dosunięty z prawej do samej ścianki. Środek kompa przygotowany pod założenie wentyli przód+tył (tzn usunięty nadmiar kabli, kable ułożone)

 

Co rozumiesz przez "zrobienie izolatora"? Wytarłem w miarę dokładnie starą pastę, nową pędzelkiem rozprowadziłem cienką warstwę (pomalowałem) po całej powierzchni. Warstwa wydaje mi się że nie była zbyt gruba, bo starałem się nie dać nadmiaru, rozsmarowywałem ile się dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na roznice temperatur idle/stress wnioskuje ze albo masz niedocisniety cooler albo wlasnie za grubo pasty dales... Pozatym bez wentylowania budy wymiana chlodzenia jest dla mnie kapke bezsensu - na samym wyciagajacym pod zasilaczem mozesz zyskac ~7*C przy obciazeniu. Pozatym umiejscowienie wiatraka - ciagnie gorace powietrze znad mostka i karty graficznej. Ogolnie nieciekawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozatym umiejscowienie wiatraka - ciagnie gorace powietrze znad mostka i karty graficznej. Ogolnie nieciekawie...

1) Spróbuję przekręcić w taki sposób wentylator żeby dmuchał na tył.

2) Kupię 2 wentylatory 92mm i założę do obudowy. Wentyle chyba Scythe Blue Led 92mm

Czyli po tym powinna być poprawa znaczna?

 

PS. Czy wybrane przeze mnie wentyle będą ok (w miarę ciche)?

http://sklep.benchmark.pl/pelny_31411.html

Edytowane przez schakal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i udało się, względnie bez wzrostu głośności kompa, założyłem jeden wentyl 92mm na tył, i temperatura spadła z wcześniejszych

Stress: 59oC(rdzeń1), 54oC(rdzeń2)

do poziomu

Stress: 46oC(rdzeń1), 41oC(rdzeń2)

Idle: 42oC, 38oC

 

Co prawda dzień dzisiaj nieco chłodniejszy niż ostatnio, ale i tak rezultaty super. Jeszcze obniżę napięcie na procku to będzie prawdziwa bomba. :) Widzę na tym chłodzeniu stabilne 3,5 GHz :oops:

 

PS: Czy to że jeden rdzeń grzeje się bardziej niż drugi oznacza coś niedobrego ?

 

PS2: Czy to że dołączony do płyty programik Asus Probe II pokazuje temperature CPU 35oC oznacza coś dobrego? :) Która temp. jest bardziej wiarygodna? (wcześniejsze odczyty programikiem Core Temp Beta 0.94)

Edytowane przez schakal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probe - odczyt z socketu, CoreTemp - dioda procesora. Przynajmniej tak mi sie zdaje [; Chociaz... Obecnie CT pokazuje mi 29*C a PII 39*C -przegladanie netu, ogladanie filmow ect. Nic powazniejszego.

13*C na chlodniejszym dniu i wyciagajacej 92mm... Az ciezko uwiezyc ^_^ Teraz tylko ustaw ~1.20V i smigaj stabilnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten temat i się dziwie jak to możliwe że na c2d (względnie chłodny proc) są większe temperatury niż na moim pentium d 820 :). Ja smarowałem arctic ceramique i jestem zadowolony, jeśli kogoś to obchodzi, to tu są moje temperatury idle :)

Dołączona grafika

Edit: z tyłu mam cooler master 80mm, ale nie wiem czemu sam reguluje sobie obroty :P

Edytowane przez Knopper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Knopper

Wzglednie chlodny to on jest @ stock v-core i MHz. Co smarowales ceramique? :rolleyes: Podkrec swoj proc o 60% bez zmiany napiec i wtedy mow ze jest chlodny :lol2:

 

I wywal obraz z siga. Regulamin obowiazuje wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jestes pierwszym ktory zastosowal sama ceramique do chlodzenia procka. Gratuluje.

 

A teraz dostajesz 2 warny. Pierwszy za siga bo nie lubie sie 2 razy powtarzac a drugi za debilizm wypowiedzi.

 

Chociaz daruje ci to 2. Szkoda czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co niektórzy mają dośc dziwne temp. Ja na swoim E6420@3,2Ghz mam w idle 30-34st. Stres to juz 47-54st max. O temp na default'owych parametrach pracy juz nie wspominam. Ten procek sie praktycznie nie grzeje :) Fakt faktem iz mam Scythe Ninja rev. 2, ale na box'owym chłodzeniu przy max obrotach temp podobne.

Edytowane przez Electric

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To milo ze Ninja u Ciebie ma podobna wydajnosc co box :lol:

Nim coś napiszesz zwróc uwagę co napisałem. Ninja na 700rpm/120mm ma sie nijak do hałasnego wentylatora boxowego. Oczywiście jak zauważyłeś temp. tez mniejsza.

 

Przy odłączonym wentlatorze na standartowych taktowaniach temp. podobna jak przy box'ie. Albo i mniejsza. Nie pamietam kiedy miałem standardowe ustawienia :)

 

Zresztą. OT.

Edytowane przez Electric

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nim coś napiszesz zwróc uwagę co napisałem. Ninja na 700rpm/120mm ma sie nijak do hałasnego wentylatora boxowego. Oczywiście jak zauważyłeś temp. tez mniejsza.

 

Przy odłączonym wentlatorze na standartowych taktowaniach temp. podobna jak przy box'ie. Albo i mniejsza. Nie pamietam kiedy miałem standardowe ustawienia :)

 

Zresztą. OT.

Zwrocilem. Teraz ty zwroc uwage co napisales. A wlasciwie gdzie napisales cos o chodzeniu pasywnym? Stad wiec ikonka. :P

 

MaSell

Jaki passive? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze może być 1,2V i 3Ghz, jak procek pozwoli. HP-100 alcu lite z wyłączonym wentylem, Vcore 1,325 z biosu, w pokoju 27 stopni i temperatura orthos jakieś 88* wg ct0,95- za dużo jednak.

Skoro ninja jest wydajniejsza w pasywce (większe odstępy i w ogóle większa), to powinna spełnić warunek do 85* i przy 1,3V. Taktowanie tu ma marginalne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie majac p4 @ 4ghz i 1.15v z biosu, w takich warunkach jak wyzej jest 83-88'C orthos w zaleznosci od temp otoczenia. Skoro taki c2d mialby smiagac tylko @2.5ghz (wersja srednio optymistyczna) to zamiana jest nieoplacalna, bo przy takich taktach cedar mill majacy 2mb l2 i ht bardzo wolny nie jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim bo dzięki tego typu tematom można się dowiedzieć wielu rzeczy a mianowicie:

1)core temp 0.95 zawyża wszystkie temperatury o 15 stopni

2)core 2 duo (aka korki :razz: ) mają duży zapas woltażu

3)co sie wiąże z pierwszym - mój CPU(e4300) @ 3.3 ghz 1.378v nie osiąga temperatury 81C (a już się przeraziłem) tylko max 67C

 

póki co mam obniżone na defaucie do 1.280v ale dopiero zacząłem :D

 

Jeszcze raz wielkie dzięx all i pozdro

@edit- realny vcore =1.248 proc podkręcony na 3 ghz a temperaturka(o czym wcześniej nie wspomniałem ) w pokoju 30C. teraz proc ide to 32C a stress po 2h-55C :D

@edit 2- a organoleptycznie radiatorek niespecjalnie ciepły.....

Edytowane przez Rafki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...