Skocz do zawartości
kikus

Programowanie!

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dobrze wybrałem na początek ale niedawno zacząłem się uczyć Turbo Pascala. Czy można w nim pisać jakieś proste gry?

Mialem ten jezyk w liceum oraz na pierwszym roku studiow wiec mysle, ze do nauki programowania na poczatek bedzie OK. Naucz sie korzystac z podstawowych algorytmow, debugowac programy itp. ale nie staraj sie uczyc jezyka na pamiec - masz pomoc i google. Czy da sie pisac gry :?: Pewnie tak ale mysle, ze w tej chwili pisanie gier w Pascalu mija sie z celem. Kto teraz pisze konsolowe programy :?: W sumie jest Delphi ale nigdy nie pisalem wiec sie nie wypowiadam.

 

C/C++ to inna historia. W tych jezykach mozna napisac wszystko :) Jest znacznie bardziej popularny i udokumentowany. Istnieje masa stron z przykladami, tutorialami itp.

Podstawy jezyka nie sa o wiele trudniejsze niz podstawy Pascala (PODSTAWY) natomiast mozesz sie go uczyc dluuugo, caly czas odkrywajac nowe rzeczy.

 

Wszystko zalezy od Twoich potrzeb, cierpliwosci, checi nauki.

Mnie w programowaniu podoba sie to, ze uruchamiam jakistam program (Total Commander np.) i wiem mniej wiecej jak jest napisany :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AFAIK Deluxe Ski Jump tez jest napisany w TP :)

Watpie... ciekawe jak podlaczyli API DirectX-a do Turbo Pascala... Jezeli juz to stawiam na Delphi
Przeciez DSJ2 nie jedzie na DirectX. Ja natomiast myślałem że DSJ jest w C++ pisany :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO najlepiej zaczac od Visual Basic - mozna nim pisac dosc rozbudowane nawet programy i nawet gry a skaldnia (polecenia) przy znajmosci angielskiego sama cisnie sie na klawiature...

Mozna w tym pisac calkiem fajne rzeczy nie meczac sie przy tym... no i nauczysz sie myslec jak programista...

Wada jednak jest to, iz jezyk ten rozni sie troche od Delphi/VisualC++ i niektore sztuczki, ktore dzialaly w VB nie dzialaja w innych jezykach...

 

Sam zaczynalem od Turbo Pascala (mama robila podyplowoke i miala w domu 2-tomowa ksiazke TB7 - taka zolta i bardzo ciezka)... Pozniej w LO probowali nam wcisnac czyste C, potem VB a na koncu jeszcze dowalili Delphi. Teraz na studiach lecialo Pascal (kompilator Delphi) i obecnie truja mi o C++ - glupia i zamotana skladnia, ktorej nie chce mi sie uczyc...

linie typu: c++=332,a:3%2?23:30*a - jak dla mnie to lekka przesada...

 

Po drodze widzalem jeszcze namiastke JavaScript (glownie menu w tym jezyku) i troche PHP (podstawy aby stronke walnac) i MySQL (zabawy przy PHP Nuke i PostNuke)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glupia i zamotana skladnia, ktorej nie chce mi sie uczyc... 

linie typu: c++=332,a:3%2?23:30*a - jak dla mnie to lekka przesada...

Nikt Ci nie kaze pisac takich dziwolagow... Spokojnie mozesz rozbic to na kilka linijek i bedzie tak samo jak w kazdym innym jezyku.

W druga strone nie da rady - w Pascalu, Basicu itp tak nie napiszesz chocbys byl najwiekszym asem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie kaze pisac takich dziwolagow... Spokojnie mozesz rozbic to na kilka linijek i bedzie tak samo jak w kazdym innym jezyku.

Problem w tym, ze kaze... :-(

Babka na zajeciach leci takimi krzakami i z tego jeszcze kolokwium piszemy - potrafie z "mala" pomoca helpa napisac kazdy program w dowolnym jezyku ale przy takich krzaczkach wymiekam wiec oceny mam do d***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glupia i zamotana skladnia, ktorej nie chce mi sie uczyc... 

linie typu: c++=332,a:3%2?23:30*a - jak dla mnie to lekka przesada...

Nikt Ci nie kaze pisac takich dziwolagow... Spokojnie mozesz rozbic to na kilka linijek i bedzie tak samo jak w kazdym innym jezyku.

W druga strone nie da rady - w Pascalu, Basicu itp tak nie napiszesz chocbys byl najwiekszym asem.

Dokładnie. Nie rozumiem po co pisać takie dziwolągi. Ważniejsze jest to żeby kod był czytelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest Delphi ale nigdy nie pisalem wiec sie nie wypowiadam.

 

To ja się może wypowiem: Delphi jest według mnie bardzo proste. Podobne jest do Pascala, może inaczej: to jest Pascal ;] Tylko że w delphi zajmujesz sie trakze obiektami a nie tylko "ekranem" ;] Ja polecam delphi ;] A jeszcze jakbys sobie kupiul jakiegos booka to duzo wiecej zdzialasz (np. Delphi 7(ew.6) dla każdego)[/code]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że ja nie mam czegoś takiego w szkole, jestem juz po ADA, C++, teraz mam ASM ale na nastepnym semie znów C++, w tym HTML. Mam juz dosyc tych jezyków...jednak mnie osobiscie najlepiej podchodzi C++, jest mozla powiedziec uniwersalny, deklarowac mozna gdzie sie chce, tylko kompilatory sa kaszaniaste, bo np DEV wywala Ci błedy do konca programu przy jednej pomyłce, jesli rozumiecie o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym takie coś odpowiada innym nie jest tyle kompilatorów C++ że każdy może wybrać coś dla siebie, kiedyś były wojny między zwolennikami MS i Borlanda teraz już to wszystko ucichło bo każdy kompilator ma swoje wady i zalety i żaden nie jest doskonały... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym takie coś odpowiada innym nie jest tyle kompilatorów C++ że każdy może wybrać coś dla siebie, kiedyś były wojny między zwolennikami MS i Borlanda teraz już to wszystko ucichło bo każdy kompilator ma swoje wady i zalety i żaden nie jest doskonały... :)

Może to dlatego że Builder nie jest dalej rozwijany :P

 

OT: Mam programik pisany w C++ Builderze z wykorzystaniem VCL. Czy jest możliwość skompilowania go pod AMD64. Czy borland ma 64 bitowy kompilator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę. I znów się myśli kategoriami języka... naucz się tego... albo tego. A ja mówię naucz się programować! Naucz się zasad. Jak należy tworzyć algorytmy, programy. Potem opanowanie jakiegoś języka zajmuje kilka dni.

649846[/snapback]

 

a od czego tu zacząć? są do tego jakieś książki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Mam 14 lat:plum: ] Chciałbym się nauczyć programowania tylko nie wiem od czego trzeba zacząć :mur: Myślałem nad C++, mam kurs z neta wydrukowany.Poprostu od czego trzeba zacząć żeby się wkręcić w ten "swiat"?np. od książek? od kursów? od czego?

Edytowane przez Nick126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amen :>

naucz sie myslec po porstu :>

btw, polecam (mimo iz sam malo programuje):

-logika matematyczna (jak to znasz to jest git :>)

-algorytmy, strutury programu... etc (zeby pocwiczyc sciagnij sobiee program ELI - mialem takie cus w skzole, zobaczysz na czym polegaja petle, innstrukcje warunkowe,  jak sie tworzy proste  algorytmy etc...)

potem:

649872[/snapback]

Najlepszym edytorem do pisania pod linuksa będzie scite - potrzeba bibliotek gtk - jedyna wada.

Edytowane przez chuckie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak polecacie delphi, ale według mnie jest to najgorszy z najpopularniejszych języków (C/C++, Pascal, Java...). Wystarczy spojrzeć, pusta forma w delphi zajmuje... uwaga uwaga: 359kb!!! Dla porównania powiem, że taka sama czysta forma w C++ zajmuje 24kb.

 

Delphi jest dobrym językiem do nauki podstaw programowania, do napisania długiego, skomplikowanego programu nie poleciłbym go największemu wrogowi. Programy w delphi są wolne i zrzerają pamięć, a wstawianie elementów na formę powoduje tylko problemy z optymalizacją. Jest jeszcze wolniejsze od Pascala.

 

Ogólnie polecam do nauki podstaw, ale nie wyobrażajcie sobie jakiś superprogramów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy spojrzeć, pusta forma w delphi zajmuje... uwaga uwaga: 359kb!!! Dla porównania powiem, że taka sama czysta forma w C++ zajmuje 24kb.

1291666[/snapback]

Taaaaaaaaaaa.

Ustawienia domyslne delphi 7 i c++ builder6

C++ >niewkompilowuje bibliotek > 24,5 KB

Delphi 7 > wkompilowuje biblioteki> 360 KB

 

Odwracamy konfigurację obu programów

C++ > wkompilowanie bibliotek > 387KB

Delphi > niewkompilowane biblioteki > 17,5 KB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sorewicz, ja sam jestem początkujący :]. Ogólnie najlepiej pisze mi się w C, choć wcześniej dużo pisałem w pascalu, teraz już prawie nie pamiętam składni :]. I ten język polecam do nauki podstaw Pascal (ew. Delphi, czyli Object Pascal), z racji, że ma on bardzo łatwą składnię, a polecenia są zrozumiałe (przynajmniej te podstawowe ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje Turbo. Całe programowanie wygląda tak jakbyć po prostu pisał. Nie sprawia trudności zwłaszcza na poczatku i w prostych rzeczach. Jest jednak jednym z najdłuższych (program w nim napisany zajmuje dużo w porównaniu do tego samego programu napisanego innym jezykiem), ale chyba nie o to tu chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...