Skocz do zawartości
case

zasilacz FSP prosze o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Tez mam tego GTP od wczoraj go katuje, cos mi szwankowac zaczelo bo mialem wczesniej w ogole q-teca 400wat (dualfan, strasznie glosny), okazalo sie ze geforce sie troche bardziej grzal niz jak byl qtec a qtec wywiew ma niezly i restarty mi ten gf robil, ale to inna historia (empirycznie doszedlem nastawiajac wiatrak na kolejne komponenty, myslalem poczatkowo ze zasilacz sie przegrzewa, ale to nie to, takze mam teraz maly cichy wiatrak skierowany na gf dodatkowo 'od spodu' chipa). takze ten gtp jest cichusienki. tempik w nim pokazuje mi speedfan ok. 30-34'C w czasie pracy, napiecia trzyma: 3.3-3.23 (qtec-3.24), 5-4.87 (qtec-4.95), 12-12.22 (qtec 12.17). Takze imho jest niezle i ta cisza powala na kolana... slysze tylko pompke 1500l/h z calego mojego zestawu. chyba polecam, chociaz dalem za niego jeszcze 70zl, 80 zeta to bym raczej juz nie dal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc cała recenzja zasiłki gotowa!Zasilacz otrzymałem wczoraj i od razu go testowałem.

Zasilacz 300 GTP z aktywnym pfc.

Porównuję z moim dotychczasowym spinem 235 W atx. KOnfiguracja jak poniżej (z tym że duron pracuje na 175,87x6,5)

Procesor pod obciążeniem = włączony cpuburn.

 

1)Najpierw wszystko o Spinie.

Waga ok. 1,1 kg

Długośc kabli ok. 30 cm

Liczba wtyczek 4 hd, 1 fd i 1 płyta gł.

Brak włącznika na zasilaczu

Dane zasilacza (obciążenia):

5V- 23A

3,3V- 14A

12V-9A

-12V-1A

5vsb-1A

-5V-0,5A

 

Napięcia idle (odczytywane w win. wg programu do płyty gł)

Vcore: 1,89-1,92

Vio: 3,52

5V: 4,97-5,03

12V: 12,23-12,35

Agp: 3,52

DDR: 2,78

Vsb: 4,9

Vbat: 3,01

 

Stress(odczyty z windy).

Vcore: 1,89-1,92

Vio: 3,52

5V: 4,92

12V: 12,41-12,47

Agp: 3,52

DDR: 2,78-2,8

Vsb: 4,87-4,9

Vbat: 3,01

 

Odczyty z miernika (badane na wtyczce od hd - jedynie odczyty 5 i 12V)

Idle:

5V: 5,13-5,25

12V:12,45-12,59

Stress:

5V: 5,08-5,21

12V: 12,58-12,74

 

2) Fortron 300 gtp (aktywny pfc)

Waga: ok. 2kg

Wtyczki:

6xhd,2xfd,płyta głowna, i jeszcze 2 inne (jak się nie mylę jedna do p4 a druga do kart graficznych :? ) Długość kabli 50 cm.

Zasilacz posiada włącznik (jak w starych at).

Dane zasilacza (dopuszczalne obciązenia):

5V - 30A

3,3V - 28A

12V - 15A

-12V - 0,8A

5vsb - 2,0A

- 5V - 0,3A

 

Odczyty z win. (jak wyżej)

Idle:

Vcore: 1,9

Vio: 3,52

5V: 4,87-4,89

12V: 11,86-11,92

Agp: 3,52

DDR: 2,78-2,8

5vsb: 4,99

Vbat: 3,01

Stress:

Vcore: 1,9-1,94

Vio: 3,52-3,54

5V: 4,76-4,81

12V: 11,98-12,05

Agp: 3,52-3,54

DDR: 2,78-2,8

5vsb: 4,99

Vbat: 3,01-3,02

 

Odczyty z miernika:

Idle:

5V:4,95-5,08

12V: 12,05-12,15

Stress:

5V: 4,91-5,08

12V: 12,15-12,28

 

 

No pozostaje mi ocenić pozostałe rzeczy. Oba zasilacza pracują stosunkowo cicho. Jednak wedle moich obserwacji fortron był nieco cichszy (nawet w stressie był cichutki). Fortron wygląda na nowy zasilacz z niewielkimi tylko rysami (prawdopodobnei powstały podczas transportu). PRz yfortronie mój titan miał nieco niższe obroty (ok. 100 mniej) co jest wynikiem niższego napięcia 12V. Ogólnie można przyjąć że wiatraki pracowały troszkęciszej z racji nieco niższych podawanych napięć. Na obu zasilaczach procesor podkręcał się identycznie: przy ustawieniu 185,87x6,5 tracił stabilność w okolicach 38,5-39 stopni.

Napięcia co najwyżej satysfakcjonujące. Możliwe że nieco niższe napięcia sąwynikiem dłuższych kablio 20 cm czyli 40 %) i ich większej ilości (o 100%).Stabilnośc napięć na obu zasilaczach zbliżona, a w zasadzie identyczna.

Zasilacz nabyłem od Haszyda (Pan Szydełko). Będę też z nim się dzisiaj kontaktował w sprawie ewentualnej wymiany tej sztuki na takąktóra podaje "lepsze" napięcia.

 

Mam nadzieję że o taką recenzję Wam chodziło :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasir - i jak udalo Ci sie go wymienic? szczerze watpie, ale warto spytac. jesli wszystkie zasilki haszyda tak trzymaja napiecia to imho nie oplaca sie ich teraz kupic za 80zl + wysylka. nie mowie ze jest tragicznie, ale spodziewalem sie odrobine lepszych wynikow. troche szkoda bo chcialem sobie sprawic porzadna, ciezka zasilke ktora ma pare zabezpieczen... no ale moj megabajt ma lepsze napiecia :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasir - i jak udalo Ci sie go wymienic? szczerze watpie, ale warto spytac. jesli wszystkie zasilki haszyda tak trzymaja napiecia to imho nie oplaca sie ich teraz kupic za 80zl + wysylka.  nie mowie ze jest tragicznie, ale spodziewalem sie odrobine lepszych wynikow. troche szkoda bo chcialem sobie sprawic porzadna, ciezka zasilke ktora ma pare zabezpieczen... no ale moj megabajt ma lepsze napiecia  :?

Czekam na odpowiedź od niego bo niedługo powinien mieć sprzęt do testowania maksymalnego obciążenia tych zasiłek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na odpowiedź od niego bo niedługo powinien mieć sprzęt do testowania maksymalnego obciążenia tych zasiłek.

cos nowego mozesz dodac? tzn czy cos nowego wiesz? :)

cena zasilek gtp spadla do 70zl co imho jest juz dobra cena. zbieram na hdd i nadal jednak zastanawiam sie nad kupnem - w sumie na tej mam calkiem calkiem napiecia (tylko ta mala waga sugeruje brak zabezpieczen :( ). z 2 strony to przydalaby mi sie w koncu cisza, bo obecny megaszajs (megabajt) to do cichych moge zaliczyc dopiero jak wlacze muze i naloze sluchawki na uszy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem od Haszyda i jestem bardzo zadowolony:

+3.3v:3.23-3.31

+5v:4.89-5.05

+12v:11.80-12.28

-12v:-12.69- -12.20

-5v:-5.30- -5.05

+5vsb:5.46-5.54

wyniki ze speedfana min i max po 3dmarku i burnk7 czyli obejmują idle i stres.W biosie jest podobnie.Myśle że to nieżle w porównaniu do mojego starego codegena.Tylko przez ten cichy i wolniutki wiatrak temperatura w obudowie podskoczyła. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem od Haszyda i jestem bardzo zadowolony:

+3.3v:3.23-3.31

+5v:4.89-5.05

+12v:11.80-12.28

-12v:-12.69- -12.20

-5v:-5.30- -5.05

+5vsb:5.46-5.54

wyniki ze speedfana min i max po 3dmarku i burnk7 czyli obejmują idle i stres.W biosie jest podobnie.Myśle że to nieżle w porównaniu do mojego starego codegena.Tylko przez ten cichy i wolniutki wiatrak temperatura w obudowie podskoczyła. :?

no tobie trafil sie lepszy zasilacz jesli chodzi o napiecia. mnie akurat temp nie wskoczy bo mam super cichego wentyla z tylu ktory wyciaga powietrze :) najwyzej zaloze jeszcze jednego wentyla na zasilke i puszcze na 5v. wtedy bedzie cisza absolutna, o ile uda mi sie trafic az tak cichy wentyl jak moj obecny :>

wstrzymam sie jeszcze - moze stanieje do 60zl 8)

zapomnialem spytac - mozesz miernikiem sprawdzic jakie zasilka daje napiecia podczas obciazenia?

dzizes 2 raz zmieniam ten post - slepy juz jestem i nie spojrzalem w opis ze masz gtp :) a poza tym widze radka 8500 - no jesli fortronik przy nim daje ci takie napiecia to calkiem sympatycznie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym sie rozni active PFC od passiv PFC?

bo zasilacze BT(12V) , od GTP wlasnie tylko tym sie roznia, wydajnosc pradowa ta sama, noise killer tez maja oba,

tylko ze BT(12V) ma passive pfc

a GTP ma active PFC

i nie chodzi mi oto ze z active ma ukladzik elektroniczny, a ten z passive ma cos duzego do obudowy przykrecone

jaka jest w praktyce roznica miedzy roznymi rodzajami PFC, ktore rozwiazanie jest lepsze i dlaczego

..?

czym sie roznia zasilacze to wiem juz :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym sie rozni active PFC od passiv PFC?

bo zasilacze BT(12V) , od GTP wlasnie tylko tym sie roznia, wydajnosc pradowa ta sama, noise killer tez maja oba, 

tylko ze BT(12V) ma passive pfc

a GTP ma active PFC

i nie chodzi mi oto ze z active ma ukladzik elektroniczny, a ten z passive ma cos duzego do obudowy przykrecone 

jaak jest w prkatyce roznica, ktoro rozwiazanie jest lepsze i dlaczego 

..?

odpowiedz masz juz w tym watku... poza tym pare osob pisalo ze ten model bt jest glosniejszy od gtp pomimo noise killera. ja tam wole active pfc i cisze :) poza tym gtp wytrzymuje troche wiecej W (przynajmniej na naklejce ma wieksza wartosc). nadal czekam na promocje i obnizke cen... sztuk jest wiele wiec kiedys go sobie sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja kupilem tego Fortona za 60 dyszek i podlaczylem wczoraj do kompa...odpalam-- poszlo :)))

Napiecia--takie sobie :(

OKI...nastepnego dnia wracam z pracy...Odpalam---PUPA:( :(

ZERO startu---zasilacz tylko piszczy jak Pies :)

Zapodalem starego 250W-King.Stara...Odpalam i poszlo :)

Nie wiem co jest grane...u brata na Antku 1400Mhz idzie a u mnie podzialal i chyba sie Obrazil :)

A propos mam PYTANIE co to za zasilka ten moj KING-STAR

Sprzet ponizej Ciagnie bez zadnego oporu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos nowego mozesz dodac? tzn czy cos nowego wiesz? :)

cena zasilek gtp spadla do 70zl co imho jest juz dobra cena. zbieram na hdd i nadal jednak zastanawiam sie nad kupnem - w sumie na tej mam calkiem calkiem napiecia (tylko ta mala waga sugeruje brak zabezpieczen  :( ). z 2 strony to przydalaby mi sie w koncu cisza, bo obecny megaszajs (megabajt) to do cichych moge zaliczyc dopiero jak wlacze muze i naloze sluchawki na uszy  :lol:

Właśnie dogadałem się z Panem Haszydem w sprawie kupna drugiej sztuki zasilacza. Ten co mam teraz poleci do kompa moich rodziców, bo im Rubikonik nie wyrabia :wink:

A Pan Haszyd jest bardzo w porządku, nawet jak mu napisałem że chcę mieć wysokie napięcia to powiedział, że tak ustawi zasilacz by w spoczynku dawał "górne" wartości napięć (chodziło mi głównie o 5V i 3,3V), czyli np. 5,25.

Powinienem go dostać jeszcze w tym tygodniu więc zrobię mały teścik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

cos nowego mozesz dodac? tzn czy cos nowego wiesz? :)

cena zasilek gtp spadla do 70zl co imho jest juz dobra cena. zbieram na hdd i nadal jednak zastanawiam sie nad kupnem - w sumie na tej mam calkiem calkiem napiecia (tylko ta mala waga sugeruje brak zabezpieczen  :( ). z 2 strony to przydalaby mi sie w koncu cisza, bo obecny megaszajs (megabajt) to do cichych moge zaliczyc dopiero jak wlacze muze i naloze sluchawki na uszy  :lol:

Właśnie dogadałem się z Panem Haszydem w sprawie kupna drugiej sztuki zasilacza. Ten co mam teraz poleci do kompa moich rodziców, bo im Rubikonik nie wyrabia :wink:

A Pan Haszyd jest bardzo w porządku, nawet jak mu napisałem że chcę mieć wysokie napięcia to powiedział, że tak ustawi zasilacz by w spoczynku dawał "górne" wartości napięć (chodziło mi głównie o 5V i 3,3V), czyli np. 5,25.

Powinienem go dostać jeszcze w tym tygodniu więc zrobię mały teścik.

jak juz dostaniesz te 2 zasilke to pochwal sie jak tam z napieciami i z halasem - w koncu bedziesz mial porownanie do poprzedniego modelu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co myslicie o tym zasilaczu bo sa dosc tanie na allegro  

http://www.fspgroup.co.uk/files/products/p...0-60BTV(PF).pdf

 

a taki sam widzialem na gieldzie we wrocku za 160zl (allegro 66zl )  :lol:[/url]

Naprawiłem troszkę tych zasilaczy - tych fortronów konkretnie może 200 sztuk. To bardzo dobre zasilacze, naprawdę pierwsza liga, szczerze powiem, że trudno chyba o lepsze. Chłopaki ciągną je z Niemiec, tam nikt ich nie naprawia, jak biorę do naprawy, to z reguły maja naklejkę

" keine funktion" czy coś podobnego.

A co do PCF- Ja ten dławik L najczęciej wywalam z kompa , bo pod obciążeniem blachy rdzenia buczą. Bez tej koekcji kosinusa też chodzi jak trzeba; zreszta jaka to korekcja - jest to normalny filtr LC po mostku Graetza. Teraz prawie wszystkie nowe zasiłki tak są robione, gdyż zabieg prosty a poprawia znacząco parametry zasilacza. W ostatnich modelach FSP300 -60BT zastosowano dwupunktową regulacje prędkości wentylatora z układem histerezy - 5V przełaczane na 12V a jak schłodzi to znowu 5V .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich modelach FSP300 -60BT zastosowano dwupunktową regulacje prędkości wentylatora z układem histerezy - 5V przełaczane na 12V a jak schłodzi to znowu 5V .

niestety z tego co slyszalem to rozwiazanie sie nie sprawdza

co 5 min wiatrak wyje jak cholera i sie wylancza

ja mam chyba w swoim regulacje plynna , w kazdym razie nie slychac wiatraka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawiłem troszkę tych zasilaczy - tych fortronów konkretnie może 200 sztuk. To bardzo dobre zasilacze, naprawdę pierwsza liga, szczerze powiem, że trudno chyba o lepsze. Chłopaki ciągną je z Niemiec, tam nikt ich nie naprawia, jak biorę do naprawy, to z reguły maja naklejkę  

" keine funktion" czy coś podobnego.

A co do PCF- Ja ten dławik L najczęciej wywalam z kompa , bo pod obciążeniem blachy rdzenia  buczą.  Bez tej koekcji kosinusa też chodzi jak trzeba; zreszta jaka to korekcja  - jest  to normalny filtr LC po mostku Graetza. Teraz prawie wszystkie nowe zasiłki tak są robione, gdyż zabieg prosty a poprawia znacząco parametry zasilacza. W ostatnich modelach FSP300 -60BT zastosowano dwupunktową regulacje prędkości wentylatora z układem histerezy - 5V przełaczane na 12V a jak schłodzi to znowu 5V .

A nie wiesz może, czy jest jakaś regulacja momentu, kiedy przełącza się z 5V na 12V??? Bo u mnie po 2 minutach wjeżdża na 12V i tak już zostaje; komp nieobciążony, otwarta buda, a wiatrak wyje....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5 a moze wiadomo Tobie dlaczego Seagate Barracuda 4 podlaczona pod Fortrona piszczy? :)

Ja mam też Barracudę-4 60 GB i też mi piszczy cichutko- to nie jest zależne od zasilacza. Jest jakiś program od Seagate, który usuwa to delikatne piszczenie dysku. A tak żartem; Fortrony z płynną regulacją obrotów w funkcji temperatury sa ciche i może dlatego słyszysz, że dysk piszczy.

Mój kumel, dopiero po zmianie zasilacza na 250 watowego - Fortrona "odkrył", że jego Barracuda też popiskuje. Wcześniej w nadmiarze hałasu po prostu tego nie słyszłał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

A nie wiesz może, czy jest jakaś regulacja momentu, kiedy przełącza się z 5V na 12V??? Bo u mnie po 2 minutach wjeżdża na 12V i tak już zostaje; komp nieobciążony, otwarta buda, a wiatrak wyje....

 

 

Niestety, układ sterowania pracą wentylatora nie posiada żadnych regulacji. Osobiście uważam, że takie rozwiąznie jest do d...... -

ale można go w prosty sposób przerobić tak, aby przełaczanie napięcia z +5V na +12V odbywało sie przy wyższej temperaturze. Przeróbka polega na dolutowaniu rezystora około 1Khom w szerg z termistorem NTC 10Khom umieszczonym na radiatorzez z diodami Schottky'ego.

Można też zmniejszyć nieco histerezę, tzn. aby układ częściej próbkował temperaturę - osiągniemy krótszy czas pracy na napięciu +12V.

Zauważyłem, że producent niespecjalnie pracuje nad powtażalnością parametrów układu regulacji temperatury, zarówno w wersjach z regulacją dyskretną jak i ciągłą. Zdarzały się zasilacze, że do sterowania nie miałem zastrzeżeń, a były też egzemplarze wybitnie "niedorobione"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5 nie obraz sie ale cienki w te klocki jestes :P

Barracuda piszczy w moim przypadku tylko na zasilaczu Fortrona!

Teraz jade na Seasonicu ktory jest jeszcze cichszy od Fortrona, nic nie piszczy absolutna cisza, piszczenienie to na 100% wina zasilacza.

Na innej barracudzie jest to samo.

A te smieszne programiki to wiesz... nic nie daja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5 nie obraz sie ale cienki w te klocki jestes :P

Barracuda piszczy w moim przypadku tylko na zasilaczu Fortrona!

Teraz jade na Seasonicu ktory jest jeszcze cichszy od Fortrona, nic nie piszczy absolutna cisza, piszczenienie to na 100% wina zasilacza.

Na innej barracudzie jest to samo.

A te smieszne programiki to wiesz... nic nie daja.

 

Widocznie Barracuda i Fortron się nie lubią:-)

Również się nie obraź, ale TY także jesteś cienki.

a zasilacz Seasonic'a to..... segment całkowicie dolny, klasa Codegen'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz moze segment nie za wysoki ale chociaz ma zabezpieczenia na przetwornicy stand by i regulacje obrotow wentyla ktora dziala idealnie :P

 

Tak swoja droga jak Ty porownujesz Seasonica do Codegena to specjalista z Ciebie jak z koziej [gluteus maximus] trabka.

http://mikhailtech.com/articles/psu/ss303540fs/ i poszukaj testow na Tomshardware.

 

Tutaj masz przykladowe ceny roznych zasilaczy http://www.rue-hardware.com/prix/liste/116/ poszukaj sobie zasilacza takiego jak ja mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz moze segment nie za wysoki ale chociaz ma zabezpieczenia na przetwornicy stand by i regulacje obrotow wentyla ktora dziala idealnie :P

 

Tak swoja droga jak Ty porownujesz Seasonica do Codegena to spejalista z Ciebie jak z koziej <font color="#FF0000">[ciach!]</font> trabka.

http://mikhailtech.com/articles/psu/ss303540fs/ i poszukaj testow na Tomshardware.

Sorry - masz rację.!! Seasonic to jednak lepiej zrobiony zasilacz niż Codegen. A te zabezpieczenia to chyba wstawiony rezystor w obwodzie +300V do zasilania przetwornicy stand by - bo o innych nie pamiętam.

Zrobiłem kilkanaście sztuk ale małe moce, chyba 200Wat.

Seasonic to jeden z pierwszych. który wprowadził pomiar 3,3V na gnieździe płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...