Skocz do zawartości
Lysyn

Asus Maximus Formula Se Intel X38

Rekomendowane odpowiedzi

Mi po przejsciu na 410 zawiesza się komp. Zadko tak raz dziennie ale jednak narazie nie wiem co zmienił bios jednak zwiekrzyłem v dla ramków sprawdziłem miernikiem przy 0403 miałem 2,10v a w biosie 2,04 a na 0410 w biosie 2,08 to miernik 2,11... Może to to. Zobacze za kilka dni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po przejsciu na 410 zawiesza się komp. Zadko tak raz dziennie ale jednak narazie nie wiem co zmienił bios jednak zwiekrzyłem v dla ramków sprawdziłem miernikiem przy 0403 miałem 2,10v a w biosie 2,04 a na 0410 w biosie 2,08 to miernik 2,11... Może to to. Zobacze za kilka dni...

 

U mnie jest ustawione (BIOS) 2.06V, pokazuje 2.14V (BIOS) więc dość spore różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ożywię trochę wątek z Maximus Formula, pojawił się nowy BIOS do Rampage Formula 0410 i można sobie zaktualizować (ja tak zrobiłem), ale nie widzę różnicy w stosunku do 0403.

 

Pomęczę jeszcze płytę większymi napięciami na NB.

Mógłbyś zapodać jakiś link do tego biosu, bo na ftp Asusa go nie widzę.

 

Też chętnie potestuję jakiś nowy biosik.

 

PS. Na standardzie na maximusie przevoltowanie pamięci wynosi 0,08V więc by się zgadzało.

 

 

UPDATE:

 

Testing bios 0410 in progress....

 

Jak narazie udało mi się ustawić stabilnie 9x496> 4464Mhz / 1192Mhz 5-4-4-10-2T PL7, ale to jeszcze trzeba dopracować :)

 

Powyżej 500 wywala błąd po pewnym czasie, ale PI 32MB przechodzi. Około 505 już nawet PI łapie zawieszkę.

 

Z temperaturami masakry nie ma. NB 38*C, SB 40*C, CPU 42-52*C, RAM 32-37*C.

 

Albo ten bios jest stabilniejszy od poprzedniego, albo w końcu złapałem jakieś stabilne ustawienia dla wyższego fsb.

 

Ustawienia:

Ai Overclock Tuner [Manual]

OC From CPU Level Up [Auto]

CPU Ratio Setting [09.0]

FSB Strap to North Bridge [333MHz)

FSB Frequency [496]

PCIE Frequency [110]

 

 

DRAM Frequency [DDR2-1192MHz]

DRAM Command Rate [2N]

DRAM CMD Skew on Channel A [Auto]

DRAM CMD Skew on Channel B [Auto]

DRAM CLK Skew on Channel A [Auto]

DRAM CLK Skew on Channel B [Auto]

DRAM Timing Control [Manual]

 

CAS# Latency [5]

RAS# to CAS Delay [4]

RAS# PRE Time [4]

RAS# ACT Time [10]

RAS# To Ras# Delay [4]

Ref Cycle Time [30]

Write Recovery Time [6]

Read To Precharge Time [3]

 

Read To Write Delay(S/D) [8]

Write To Read Delay(S) [3]

Write To Read Delay(D) [5]

Read To Read Delay(S) [4]

Read To Read Delay(D) [6]

Write To Write Delay(S) [4]

Write To Write Delay(D) [6]

 

WRITE to PRE Delay [10]

READ to PRE Delay [5]

PRE to PRE Delay [1]

ALL PRE to ACT Delay [5]

ALL PRE to REF Delay [5]

DRAM Static Read Control [Enabled]

Ai Clock Twister [Moderate]

Transaction Booster [Enabled]

Performance Level [07]

 

8xDisabled

 

CPU Voltage [1,50000V]

CPU PLL Voltage [1,54V]

North Bridge Voltage [1.57v]

DRAM Voltage [2.22v]

FSB Termination Voltage [1.44v]

South Bridge Voltage [1,175V]

SB 1.5V Voltage [1,550V]

Loadline Calibration [Enabled]

CPU GTL Reference [0.67x]

North Bridge GTL Reference [0.67x]

DDR2 Channel A REF Voltage [Auto]

DDR2 Channel B REF Voltage [Auto]

DDR2 Controller REF Voltage [Auto]

Te ustawienia są u mnie stabilne na maxa. nie dałem rady niczym zawiesić kompa, lecz wystarczy zwiększyć FSB do 498 i już po dłuższej zabawie potrafi się zawiesić.

 

No cóż na razie mi to wystarczy, bo śmiga szybciej niż przy 4005Mhz / 1067Mhz 4-4-4-8 2T PL7

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano fakt > wcześniej chodził na 4GHz i pamięci na 1066 4-4-4-8 więc napięcia były dużo niższe, a jak się już zacząłem bawić w wykręcenie stabilnego 24/7 9x500 to popodbijałem wszystkie napięcia :unsure: .

 

Muszę właśnie wyjść za chwilę, ale później obadam jak to będzie ze zmniejszonymi napięciami.

 

Jak na razie z tymi ustawieniami z posta powyżej jest stabilny jak skała i ładnie wydajny, ale bym go jeszcze podrasował > Co sądzicie o Timingach ?? Dało by się jeszcze coś gdzieś zmniejszyć ? Jak to wygląda waszym zdaniem.

 

Pozdrawiam

 

Update:

 

Faktycznie

 

FSB Termination Voltage [1.44v] - spróbuj 1.24V > 1,4V OK

South Bridge Voltage [1,175V] - spróbuj najniższe. > lipa bo łapie błąd "VGA ROM" jak jest niżej niż 1,1750V > dziwne

CPU PLL Voltage [1,54V] - ustaw 1.5V > 1,5V OK

NB też zmniejszyłem do 1,5V

 

Zaraz zabieram się za dalsze testy i stawiam Raid 0 bo bez niego system działa wyraźnie wolniej.

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie na tej mobo zmierzę napięcie dla cpu jakie idzie faktycznie?

Cos mam porblem zawiesza mi sie komp nie wiem co to powoduje zwiechy sa typu freez czyli wszystko staje włacznie z myszką capslock nie reaguje a w głosnikach powtarza się ostatni ułamek sekundy.

Jakies rady? Ram to chyba nie jest może cpu?

Problem olega na tym że zwiechy sa raz na kilka dni orthos przejechał cpu goldmemory ram i niby jest ok ale jednak przed chwila byla kaszana :/

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ możesz sobie obejrzeć fotki z punktami pomiaru VCore i VMem.

 

Z nich da się odczytać wartości ale jest to niezbyt proste, bo musisz się przypatrzyć przez chwilę przewijającym się przez miernik wartościom i wybadać które dotyczą VCpu i VMem a pozostałe są tylko jakimiś odchyleniami pomiaru.

 

U mnie ostatnio też ( jak zmniejszyłem napięcia ) zaczęły się tak raz na kilkanaście godzin pojawiać resety i jak zwiększyłem napięcie NB do 1,55V i FSB term. Volt. do 1,44V to komp może chodzić 24/7 z ustawieniami 9x496 i mem 1192 5-4-4-10 itd ( tak jak w tym poście z ustawieniami ).

 

O temperatury się martwić nie muszę bo moje WC na NB dobrze sobie radzi mimo tego że jest takie proste. Standard temp. to 35-38*C na SB i NB.

 

Zrób tego ołówkowego mode VCore Droop i wtedy sprawdź bo to naprawdę pomaga.

 

Podaj też ustawienia jakie masz w biosie to może tam gdzieś jest słabe ogniwo :unsure:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie jade procka orthosem do jakiejs 23 bede go jechal jak przejdzie to na noc zalacze gold memory jesli tez przejdzie bede winy szukal w plycie.

Problem w tym ze zwiechy sa naprawde rzadko gdyby były do kilka minut szybko bym wiedział co przez podnoszenie poszczególnych napięć...

Najciekawsze jest to że kom tak zaczał sie zawieszać po wymianie biosu na 0410

Co do tych obrazków to odczyt vcore jest chyba mozliwy tylko po wymontowaniu mobo z budy :)

W biosie jest tak:

Procek chodzi na szynie 400

czyli oc jest o kosmetyczne 600Mhz :)

pamieci prawie bez oc bo maja 1000Mhz a chodza 1066

napięcie procka reczne 1.225

v mamorek 2.04 (realnie 2.10)

reszta napięć jest recznie na najniższej wartości

te mnożniki oba są na 0.67x

Loadline włączone

 

 

EDIT

Kosztowało mnie to troche stresu ale moja trzęsąca ręka dała radę

miernik pokazuje 2,27 na procku nie waha się więc jest ok :/

Musze odetchnąć mało zawału nie dostałem jakby mi sie omcknął czpień pomiarowy to....... nie chcę mówić co..........

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie ostatnio też ( jak zmniejszyłem napięcia ) zaczęły się tak raz na kilkanaście godzin pojawiać resety i jak zwiększyłem napięcie NB do 1,55V i FSB term. Volt. do 1,44V to komp może chodzić 24/7 z ustawieniami 9x496 i mem 1192 5-4-4-10 itd ( tak jak w tym poście z ustawieniami ).

Dziwne ....FSB term. voltage ... aż tyle potrzebuje? 

Zaróno na maximusie jak i na rampage u mnie do FSB w okolicach 500 zawsze starczało 1.24-1.28V. Przy wyższych wartościach nawet miałem niestabilność.

 

@Tal-Rash

GTLe:

CPU - 0.63 lub AUTO

NB GTL - 0.67 lub AUTO

 

Masz 2x2GB - moze delikatnie podnieś V na NB.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tal-Rash

GTLe:

CPU - 0.63 lub AUTO

NB GTL - 0.67 lub AUTO

 

Masz 2x2GB - moze delikatnie podnieś V na NB.

Zmieniłem CPU na 0,63 ale mozna jeszcze 0,62 :)

Jacek a mozesz być tak uprzejmy i napisac co te opcje zmieniają googlowałem ale generalnie nic mi nie dały wiesci z google

Powiedz jak chłopu na roli albo słoma albo siano :)

Wiem tylko tyle że mnoży to jakies napiecie ale jakie i po co to juz nie wiem :P

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacekcz>

Aj. Sorry drobny błąd ale prawie bez różnicy:

 

FSB term. voltage 1,4V.

 

Ano nie wiem przez co te sporadyczne restarty, ale przy FSB T. V. na 1,24V płyta była teoretycznie stabilna, ale po kilkunastu godzinach potrafiła się zrestartować, więc nie testowałem napięć trochę wyższych i dałem od razu 1,4V.

 

Muszę w przyszły weekend zasiąść i się pobawić to może w końcu potestuję te napięcia i sprawdzę co jest grane, bo teraz to mnie molestują mailami i telefonami różni ludzie, a zaraz muszę iść zjeść kolację i spać bo o 2:00 w nocy muszę być w pracy :angry: .

 

Tak jak mam ustawione wszystko teraz to śmiga w 100% bez żadnych problemów. Komp może działać miesiąc bez zająknięcia.

 

 

A przy okazji Tal-Rash > można i w całkowicie zamkniętej obudowie mierzyć napięcia jak się zrobi tak:

 

1.VCpu + 2.VMem + 3.Wyprowadzić kabelki za zewnątrz budy aby się wygodnie mierzyło = gotowe :lol2:

 

I nie trzeba nurkować z miernikiem do środka budy i celować w stresie w ten punkcik :)

 

A modzik na VCpu wykonany przy użyciu lakieru przewodzącego prąd ( Electon 40 AC ) który można zmyć jak by się musiało oddać płytę na gwarancji do serwisu ( ODPUKAĆ :damage_wall: ), a na punkcie Vmem jest poprostu zawinięty na tej nóżce mosfetu będącej punktem pomiarowym i zalany lakierem do paznokci, aby się nie odczepił i nie zrobił zamieszania, oraz też dało się go bezproblemowo usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem CPU na 0,63 ale mozna jeszcze 0,62 :)

Jacek a mozesz być tak uprzejmy i napisac co te opcje zmieniają googlowałem ale generalnie nic mi nie dały wiesci z google

Powiedz jak chłopu na roli albo słoma albo siano :)

Wiem tylko tyle że mnoży to jakies napiecie ale jakie i po co to juz nie wiem :P

Google sporo mówi na ten temat. Trzeba jeszcze trochę elektroniki kumać. ja tutaj niesety wysiadam.

 

http://edgeofstability.com/articles/dfi_p35/gtl/gtl1.html

http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=3283&p=18

http://www.xtremesystems.org/FORUMS/showthread.php?t=202292

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego to takie cholera skomplikowane :|

Niedługo żeby podkręcić kompa trzeba będzie rozumieć całki nieoznaczone :damage_wall:

ha ha ha .... niestety.

To nie to co kiedyś aby podkręcić 486-DX33@40 - wystarczyło przestawić jedną zworkę :)

Mnie najbardziej niepokoi to, że płyty w trybie auto ustawiają cuda tzn. wartości, które są zawyżone i to mocno.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzicie coś nie tak w ustawieniach? Może ktoś z większym pojęciem m i podpowie co zmienić by było lepiej na wyższym o/c mi nie zależy, chodzi o stabilność.

http://rash.home.pl/bios/1.jpg

http://rash.home.pl/bios/2.jpg

http://rash.home.pl/bios/3.jpg

http://rash.home.pl/bios/4.jpg

http://rash.home.pl/bios/5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok :) Problem jednak największy jest w tym ze ta niestabilność jest raz na kilka dni...

Wiec trudno to testować :)

Zaraz zapuszczam Gold Memory 6.92 i idę do pracy zobaczymy czy się wywali.

Procek raczej to nie jest orthos small ffts liczył 3 godziny a ja w tym czasie grałem i wszystko było ok...

Idę włączyć gm i....... arbait macht frei ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano faktycznie coś z tym biosem 0410 jest nie tak.

 

Zmniejszyłem taktowanie do 9x494 bo mimo podniesienia napięć wszystko śmigało, ale i tak się dwa razy zresetował bez żadnego widocznego powodu.

 

Jak na razie ze zmniejszonymi trochę napięciami i ustawieniem 9x494 chodzi ok i się jeszcze nie zawiesił ani razu. Zobaczymy czy to o to chodziło że mimo wszystko był na minimalnej granicy stabilności z tym taktowaniem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze GTL zmienic?

Teraz podniosłem v dla memorek na 2.08 zobaczymy juz 3h jedzie i nie ma bledu ale to nic nie znaczy poprzedni blad byl dopiero przy 6godzinach.

Jak teraz tez wywali podniose dla NB ale caly czas nie wiem jak ustawiać to GTL???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dla nb nie jest za wysokie? az 0,63 a minimum to 0,4coś

test leci przy v dla ram 2.08(bios) juz 5h jest bez bledu........

przy 2.04 blad po 40minutach

przy 2.06 po 4godzinach

zobaczymy moze to tylko ram...

 

EDIT

A [gluteus maximus] tez sie wywalił po 5godzinach i 30minutach

Wracam do 2.04 na ram i puszczam wieksze na North Bridge...

 

EDIT2:

Problem załatwiło podniesienie napiecia na NB o 0,02v :) Dzieki.

Aha i GTL dla NB zrobiłem 0,49x może tak być ? bo wszystko chodzi :)

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja obecnie testuję BIOS Rampage Formula 601.

 

Właśnie piszę przeowdnik jak przerabiać Maximus Formula/P5E na Rampage Formula i chyba odkryłem fizyczne różnice, dlaczego Rampage lepiej się podkręca... :)

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...