Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Firekage

@Firekage mnie ta sprawa troche śmierdzi kiepskimi sterownikami tego adapteca pod XP.

No wai , mowilem wczesniej , ze to dzialalo poprawnie i to przez BAARDZO dlugi czas , nie mowiac o tym , ze na tych samych sterach smiga 7 , na ktorej wczesniej sprawdzalem kopiowanie , a i na ktorych smiga Vista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Po tym odpalilem ponownie XPka i skopiowalem ponownie ten sam 220MB plik. Wynik? Tym razem juz nie 35 sekund , a zaledwie 57 czyli okolo 3.8MB/S. REWELACJA.

...

Ps - dzieki za wskazowke z innym oesem.

Jeśli z innym OS działa poprawnie to albo masz w xp jakieś oprogramowanie w tle które utrudnia zapis albo

wadliwie skonfigurowaną pamięć wirtualną (pliki stronicowania i.t.p.)

 

 

Skracając troche..co lepiej?

 

2xSamsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 na R0

 

Seagate 1 TB 5900rpm 32MB cache SATAII Barracuda 5900.12

 

Czytam ten temat i czytam i już sam nie wiem czy R0 to faktycznie taka frajda z posiadania :)

Chciałbym żeby było szybko, a nawet 500GB mi w zupełności wystarczy pewnie, więc może jakaś inna opcja?

5900.12 to dość ślamazarne jest.

Inna opcja to 2 dyski bez łączenia w raid 0 i odpowiedniao skonfigurowany system.

Jeden dysk padnie to idzie na gwarancję i działasz na drugim.

Wydajne są Caviar Black i mają 5 lat gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jeśli z innym OS działa poprawnie to albo masz w xp jakieś oprogramowanie w tle które utrudnia zapis albo

wadliwie skonfigurowaną pamięć wirtualną (pliki stronicowania i.t.p.)

Z kazdego dysku po za raidem kopiowanie i zapisywanie jest ok. TYlko z nim cos sie stalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kazdego dysku po za raidem kopiowanie i zapisywanie jest ok. TYlko z nim cos sie stalo.

Do ustalenia przyczyny co się stało przydatna jest zawartość rejestru dotycząca obsługi pamięci wirtualnej i dysków

oraz położenie plików stroncowania i systemów operacyjnych.

Na początek zobacz czy masz włączone buforowanie zapisu na dysk pod XP (we właściwościach dysku to można przestawić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Do ustalenia przyczyny co się stało przydatna jest zawartość rejestru dotycząca obsługi pamięci wirtualnej i dysków

oraz położenie plików stroncowania i systemów operacyjnych.

Mozesz to bardziej przyblizyc? Co mialbym zrobic?

Na początek zobacz czy masz włączone buforowanie zapisu na dysk pod XP (we właściwościach dysku to można przestawić)

Na R0 opcja ta jest odpalona automatycznie i nie moge jej wylaczyc - jest na szaro. Na reszcie jest wlaczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz to bardziej przyblizyc? Co mialbym zrobic?

...

Sprawdź w rejestrze wartość tego na początek:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\MemoryManagement\NonPagedPoolSize

Ustawienia pamięci wirtualnej w systemie znajdziesz we właściwościach systemu a dokładniej w zaawansowanych

opcjach wydajkności.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Sprawdź w rejestrze wartość tego na początek:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\MemoryManagement\NonPagedPoolSize

Tutaj mam na 0.

Ustawienia pamięci wirtualnej w systemie znajdziesz we właściwościach systemu a dokładniej w zaawansowanych

opcjach wydajkności.

Auto przez oes , jakies 3GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Auto przez oes , jakies 3GB.

Na których dyskach jest plik stronicowania ? Położenie w obu systemach (tym działającym prawidłowo i zwalonym)

Ponadto położenie katalogu WINDOWS lub WINNT, WINDOWS.0 czyli tego z systemem.

 

Jest taki program w narzędziach systemowych o nazwie FileMon.

Przed uruchomieniem kopiowania (na raid 0 który działa zbyt wolno) warto uruchomić filemona do sprawdzenia czy jeszcze jakieś

inne procesy nie dokonują równocześnie operacji zapisu lub odczytu na dysku raid 0.

Przyczyn może być wiele i warto zawęzić obszar poszukiwań przy pomocy filemona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

DwaIP: ale żeś się uparł na ten plik wymiany - jakoś większości nie przeszkadza ;)

No ale dobra, jeśli już to istnieje coś takiego jak PerfMon (systemowy) Sysinternals: ProcessMonitor (po odfiltrowaniu daje info o czym tylko zechcesz) i ProcessExplorer - wszystko (no prawie) o uruchomionych procesach.

 

Buforowanie zapisu: w przypadku Adapteca WBC/Write-Trough/off ustawia się w biosie kontrolera lub w menadżerze macierzy - a nie w systemowym MU ;) Domyślnie jest WBC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Na których dyskach jest plik stronicowania ? Położenie w obu systemach (tym działającym prawidłowo i zwalonym)

Tylko na oesie. Zaden inny dysk za wyjatkiem partycji systemowej z oesem nie ma pliku stronicowania.

 

Ponadto położenie katalogu WINDOWS lub WINNT, WINDOWS.0 czyli tego z systemem.

Tutaj nie wiem czy zrozumialem - polozenie Windowsa jest w c:\windows.

 

Jest taki program w narzędziach systemowych o nazwie FileMon.

Przed uruchomieniem kopiowania (na raid 0 który działa zbyt wolno) warto uruchomić filemona do sprawdzenia czy jeszcze jakieś

inne procesy nie dokonują równocześnie operacji zapisu lub odczytu na dysku raid 0.

Przyczyn może być wiele i warto zawęzić obszar poszukiwań przy pomocy filemona.

Odpalilem , tam bylo chyba z ponad tysiac roznych procesow. Analiza tego zajmie wiecej niz format...

 

 

 

 

 

Edit - Panowie , dzieki za rady i zainteresowanie problemem (podziekowania dla Panow : tomazzi i dwaIP ;) ). Okazuje sie , ze czasami najprostsze rozwiazanie potrafi zdzialac cuda... Reinstal sterow od Adaptec SCSI :

Dołączona grafika

 

I? Jak to mawial moj psor - "dzialunek". Kopiowanie folderu o objetosci 3GB zajelo mi 34 sekundy. NO , TERAZ TO JA TO ROZUMIEM :D Co mnie smieszy? To , ze jakby nie bylo te sterowniki mialem bo przeciez bez nich XP nie widzialby 2x500 spietych ze soba. Reinstal i nagle wrocila mi szybkosc zapisu.

 

 

Tak na marginesie - czy ktos wie czemu to samo z siebie "popsulo" sie? Jak pisalem , po czasie Windows wykazuje dziwne tendencje.

 

 

A , zapomialbym - odpalilem ponownie WBC. Watpie , ze to cos pomoglo. Raczej reinstal sterow.

 

Ps - chyba z nim serio bylo cos nie teges bo nagle Winda dostala kopa...

Juz wiem czemu Blacksite mi szarpal :lol2: Przy 3MB/S nie dalo sie grac :lol2:

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Tak na marginesie - czy ktos wie czemu to samo z siebie "popsulo" sie? Jak pisalem , po czasie Windows wykazuje dziwne tendencje.

Reinstall powoduje przywrócenie wpisów w rejestrze i ponowne wgranie plików drivera. Uszkodzenie plików jest mniej prawdopodobne (prędzej infekcja) - raid działał. Ja obstawiam rejestr. Możesz sobie wyeksportować wszystko co jest związane z adaptekiem - następnym razem być może uda się ustalić co konkretnie było/jest źle.

 

Dladzego rejestr się sam zmienia? bo system, drivery i aplikacje samoczynnie i często bez wiedzy usera zmieniają różne ustawienia np. na skutek błędów, wyłączeń zasilania itp. Ma to na celu utrzymanie systemu przy życiu - tyle że często źle to działa. Poza tym poczekaj na nowe stery od NV... :lol:

 

A póki co: już nie bluźnimy na R0? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Reinstall powoduje przywrócenie wpisów w rejestrze i ponowne wgranie plików drivera. Uszkodzenie plików jest mniej prawdopodobne (prędzej infekcja) - raid działał. Ja obstawiam rejestr. Możesz sobie wyeksportować wszystko co jest związane z adaptekiem - następnym razem być może uda się ustalić co konkretnie było/jest źle.

Jestem ciekaw czy defragmentacja mogla na to jakos wplynac :|

Dladzego rejestr się sam zmienia? bo system, drivery i aplikacje samoczynnie i często bez wiedzy usera zmieniają różne ustawienia np. na skutek błędów, wyłączeń zasilania itp. Ma to na celu utrzymanie systemu przy życiu - tyle że często źle to działa. Poza tym poczekaj na nowe stery od NV... :lol:

A powiem Ci , ze nie zmienialem ich. Mialem zmienic jednak nie zdazylem. Pomogla reinstalka Adapteca.

A póki co: już nie bluźnimy na R0? ;)

Wiesz , ostatnio to mi sie w sumie nawet grac nie chce (z nieukrywana checia przeszedlem tylko Mirrorsa) , a jesli jeszcze widze , ze oes sam w sobie jakos tam dziala , ale cos przy grach jest , bo wszystko szarpie tak jeszcze bardziej odchodzi mi ochota by cos przy tym robic po to by tylko pograc (ostatnie hity to odrzucaja po 30 minutach). Wole chyba film jakis ogladnac. Tak na margniesie to z checia wymienilbym to na 1TB.

 

Czy psiocze? Wychodze z tego zalozenia , ze to cos ma zawsze dzialac , placisz - wymagasz :lol2: Generalnie moze to nie tyle wina samego R0 , ale Windowsa*. Nie mam lina , nie mialem , ale z opisow znajomych wynika , ze to chyba jest bardziej stabilne niz zwynalazek Micro - raz postawiony po prostu dziala. Zreszta , przeciez same bledy daja do myslenia. Instalujesz - dziala , mija jakis czas - wolniej albo w ogole (tak jak u mnie).

 

Tak na marginesie , mi ten R0 na grzyba jest w ogole potrzebny. Mam tylko dlatego , ze lepiej bawic sie na 1TB niz na 500x2 osobno podpietych :P Chba do moich potrzeb boost Raida sam w sobie nie jest mi potrzebny , za to ciagle mysle o padzie 11 Sigejta :lol2:

 

 

*zobaczylbys mojego posta na forum Symanteca , gdzie G12 z XP nei chcial mi smigac - resetowal kompa , a na Viscie lecial bez problemow. JAAA SIUUUR , ot Windows.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Jestem ciekaw czy defragmentacja mogla na to jakos wplynac :|

 

Czy psiocze? Wychodze z tego zalozenia , ze to cos ma zawsze dzialac , placisz - wymagasz :lol2:

Defragmentacja nie mogła nic posuć - w każdym bądź razie nie contig - ludzie tego używają online na serwerach - sprawdzone.

 

taa... tylko jak spojrzysz na licencje czegokolwiek to znajdziesz taki zapis: "nie gwarantujemy nic, od poprawności działania programu zaczynając a na bezpieczeństwie danych i sprzętu kończąc". Żart? - niestety nie - za co płacisz? - za czas i środki włożone w stworzenie softu, niekoniecznie za jakość... (co widać po ilości patchy i SP).

 

Używałem Raid na Linuxach, W98 (ATA), NT4.x ("prawdziwe" SCSI), W2K i XP (SCSI, SATA), na różnych dyskach i mobo - nie miałem problemów do czasu zderzenia sterów do ATI z XP :mur: :lol: - coś u Ciebie nie poszło ( i nie można zagwarantować że sytuacja się nie powtórzy ), niemniej jednak są to raczej rzadkie i wyjątkowe przypadki.

 

Co do łączenia dysków - pod ntfs możesz zamontować partycję jako katalog - to może nie to samo ale jest wygodniejsze niż oddzielne dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Tak na marginesie - czy ktos wie czemu to samo z siebie "popsulo" sie? Jak pisalem , po czasie Windows wykazuje dziwne tendencje.

...

Przypuszczam że sterowniki do drugiego OS przestawiły coś w bios kontrolera podczas instalacji (przykładowo ustawienia buforowania zapisu

mogą inaczej wyglądać z vistą)

Wejście do drugiego OS i mały teścik dają szanse na wyjaśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Co do łączenia dysków - pod ntfs możesz zamontować partycję jako katalog - to może nie to samo ale jest wygodniejsze niż oddzielne dyski.

Mozesz przyblizyc ? :) Mowisz "niz dwa oddzielne" , no ale bez raidu i tak beda oddzielne :|

 

Przypuszczam że sterowniki do drugiego OS przestawiły coś w bios kontrolera podczas instalacji (przykładowo ustawienia buforowania zapisu

mogą inaczej wyglądać z vistą)

Wejście do drugiego OS i mały teścik dają szanse na wyjaśnienie.

Inne oesy instalowalem zawsze przy odpieciu dyskow z oesami juz istniejacymi. Wczoraj wchodzilem do menu Adapteca pod dosem - nic nie bylo ruszone. Tak jak ustawione od kupna , tak chodzilo do dzis wiec raczej to nie tego kwestia. Swoja droga , nie wierze , ze sterownik czy oes moze sam przestawic bios czy bios adapteca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Mozesz przyblizyc ? :) Mowisz "niz dwa oddzielne" , no ale bez raidu i tak beda oddzielne :|

 

Swoja droga , nie wierze , ze sterownik czy oes moze sam przestawic bios czy bios adapteca.

Menadżer Dysków/ pk na partycji -> zmień literę dysku -> dodaj literę -> zamontuj w katalogu -> ścieżka do katalogu (pustego, w dowolnym miejscu). Oczywiście jest to wówczas oddzielny dysk, tyle że widoczny jako folder.

 

Programy mogą zmieniać konfigurację bios (ogólnie) ale raczej nie w tym przypadku - adaptec przechowuje ustawienia dla dysków macierzy w metadata. Niezależnie od OS sterowniki widzą ten sam konfig. Dzięki temu można podłączać dyski do dowolnych portów i zawsze będzie ok. (u Ciebie akurat są tylko 2, więc nie poszalejesz w tym względzie ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Swoja droga , nie wierze , ze sterownik czy oes moze sam przestawic bios czy bios adapteca.

Może przestawić coś w bios, miałem kiedyś kolizję tego typu pomiędzy win2000 i win 98.

Jeden OS kradł drugiemu kanały DMA :) w bios i przed co drugim uruchomieniu innego systemu musiałem przestawiać bios.

W tym przypadku zostało przestawione coś w steroniku do kontrolera, przestawienie mogło być właśnie efektem uruchomienia

innego systemu i jego ingerencji w bios komputera. Instalacja sterowników do innego sprzętu też może wywołać podobny efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Menadżer Dysków/ pk na partycji -> zmień literę dysku -> dodaj literę -> zamontuj w katalogu -> ścieżka do katalogu (pustego, w dowolnym miejscu). Oczywiście jest to wówczas oddzielny dysk, tyle że widoczny jako folder.

 

Programy mogą zmieniać konfigurację bios (ogólnie) ale raczej nie w tym przypadku - adaptec przechowuje ustawienia dla dysków macierzy w metadata. Niezależnie od OS sterowniki widzą ten sam konfig. Dzięki temu można podłączać dyski do dowolnych portów i zawsze będzie ok. (u Ciebie akurat są tylko 2, więc nie poszalejesz w tym względzie ;) )

Dziekowac. Nie wiedzialem , ze tak mozna. Czitujesz :D

 

A Adaptekiem tez mi sie wlasnie tak wydaje , mam 3 oesy i kazdy widzi to dokladnie tak samo.

 

Może przestawić coś w bios, miałem kiedyś kolizję tego typu pomiędzy win2000 i win 98.

Jeden OS kradł drugiemu kanały DMA :) w bios i przed co drugim uruchomieniu innego systemu musiałem przestawiać bios.

W tym przypadku zostało przestawione coś w steroniku do kontrolera, przestawienie mogło być właśnie efektem uruchomienia

innego systemu i jego ingerencji w bios komputera. Instalacja sterowników do innego sprzętu też może wywołać podobny efekt.

Ale to dotyczy rowniez urzadzena na pcie? Adaptec smiga mi pod x1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Ale to dotyczy rowniez urzadzena na pcie? Adaptec smiga mi pod x1.

W tym przypadku wydaje się bardziej prawdopodobne że instalacja sterowników karty graficznej coś przestawiła ale trudno mi wykluczyć

ewentualność związaną z ingerencją w bios innego OS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam problem z RAID na tej mobo:

 

-płyta GA-M56s-S3

-dwa dyski WD tj. 250gb oraz 500gb wpięte w porty sataII 0 oraz sataII 1

-ustawiony kontroler na RAID

 

Problem objawia się w tym że nie mogę wejść do biosu konfiguracji RAID tj. nie pojawia się żaden komunikat żeby wcisnąć F10, żadnego komunikatu detecting array itp.

Próbowałem wpinać dyski do różnych portów i nic ;/

 

Co robię źle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Czy updejtowales moze bios do mobasa? Pytam o to bo ostatnio sam mialem podobna smiesza akcje , a widze , ze Ty masz identyczne mobo jak typ z PCLa , ktory tez ma problem z Raidem - mianowicie po updejcie on nie moze botowac , ja nie moglem uzywac macierzy bo botowalo mi tylko z non raidowych dyskow. Moze zmieniales bios na nowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy updejtowales moze bios do mobasa? Pytam o to bo ostatnio sam mialem podobna smiesza akcje , a widze , ze Ty masz identyczne mobo jak typ z PCLa , ktory tez ma problem z Raidem - mianowicie po updejcie on nie moze botowac , ja nie moglem uzywac macierzy bo botowalo mi tylko z non raidowych dyskow. Moze zmieniales bios na nowszy?

 

Tak update biosu robiłem na wersje F6c ze względu na mój nowy cpu tj Athlon x2 7850 BE.

 

EDIT

 

Info dla potomnych :

 

Jak chcecie mieć działający RAID na tej płycie nie wgrywajcie biosu F6C :)

Edytowane przez MightyMiggy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak update biosu robiłem na wersje F6c ze względu na mój nowy cpu tj Athlon x2 7850 BE.

 

EDIT

 

Info dla potomnych :

 

Jak chcecie mieć działający RAID na tej płycie nie wgrywajcie biosu F6C :)

Miałem tak na MSI neo2-fr z biosem 1.2 czy 1.1..

 

Zaczynam się troszke zastanawiać nad moim Raidem 0 orazz problemami z migracja na inny sprzęt. Mam 2x502HI spięte w R0. Na tej macierzy mam 3 partycje - OS+aplikacje,partycja z dokumentami,partycja z danymi(duża). Do tego mam Seagate'a, na którym mam backup i plik wymiany ( o stałej wielkości 1536MB) - na plik wymiany oczywiście osobna partycja z dużą wielkością klastra, zaraz na początku dysku. Czy w moim układzie dysków ta macierz jest najrozsądniejszym wyborem?

 

Zmieniam kompa, będzie nowy kontroler Raid0. Z tego co wyczytałem nie da się przełożyć macierzy tak po prostu - muszę przełożyć gdzieś dane i zrobić macierze od nowa. Image dysku systemowego nie potrzebny, ponieważ i tak będę stawiać OS na nowo. Zastanawiam się nad rezygnacją z całej ideii R0. Wydaje mi się, że jest szybciej, ale wiele wypowiedzi w tym i w innych tematach jakby przeczy tej teorii.

 

UPDATE:

Przenoszę 112GB z macierzy na tego Seagate'a (ST3250410AS) i trwa to 15 minut :/ wydaje mi się, że trochę za długo. Z takich luźnych wyliczeń wychodzą 133MB/s...

UPDATE2:

Jednak chyba nie trzyma tych 133MB/s.....

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem 3 rozne plyty glowne i raid zawsze dzialal bez zadnych komplikacji, tyle ze kontrolery byly z tej samej 'rodziny' (ICH8/9/10R przy p5b dlx, foxconn p35as, p5ql-e). Sprawdzj jaki kontroler ma płyta, moze uda sie podlaczyc bez zadnych ceregieli?

 

 

A i Pytanie: Ma ktos moze raid0 zrobiony z dyskow ssd? :) Ciekaw jestem jak to sie sprawuje.

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem 3 rozne plyty glowne i raid zawsze dzialal bez zadnych komplikacji, tyle ze kontrolery byly z tej samej 'rodziny' (ICH8/9/10R przy p5b dlx, foxconn p35as, p5ql-e). Sprawdzj jaki kontroler ma płyta, moze uda sie podlaczyc bez zadnych ceregieli?

 

 

A i Pytanie: Ma ktos moze raid0 zrobiony z dyskow ssd? :) Ciekaw jestem jak to sie sprawuje.

m.in. Blue :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE:

Przenoszę 112GB z macierzy na tego Seagate'a (ST3250410AS) i trwa to 15 minut :/ wydaje mi się, że trochę za długo. Z takich luźnych wyliczeń wychodzą 133MB/s..

No chyba nie spodziewasz się jakiś super prędkości jak kopiujesz dane z macierzy na pojedynczy dysk ;) przecież tu wąskim gardłem jest właśnie prędkość tego pojedynczego dysku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie spodziewasz się jakiś super prędkości jak kopiujesz dane z macierzy na pojedynczy dysk ;) przecież tu wąskim gardłem jest właśnie prędkość tego pojedynczego dysku ...

W sumie nie, ale czyli między bajki można wsadzić wszystkie teorie, ze R0 z kontrolera typ ICH9R jest wolne. Myślałem też, że dysk 7200 z NCQ da rade trochę więcej niż jakieś 100-120MB/s.

 

A takie jeszcze pytanie - czy jeśli chodzą mi dwa dyski w RAID, to mogę puścić trzeci w AHCI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

A takie jeszcze pytanie - czy jeśli chodzą mi dwa dyski w RAID, to mogę puścić trzeci w AHCI ?

A jak sterowniki do tego podasz? W biosie mobasa masz :

-raid

-ahci

 

Wybierajac raid w czasie instalacji oesa podajesz stery pod raid , wybierajac AHCI dajesz AHCI. Nie mozna wlaczyc kontrolera w tryb AHCI i zrobic Raid. Moglbys , gdyby to byl R zewnetrzny np. na pcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...