Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Mozesz miec teoretycznie szybsze ladowanie leveli i na tym zysk konczy sie. Tutaj jeszcze jedna rzecz odnosnie samych gier. Jesli np. bedziesz instalowac z RAIDU na ten sam RAID za pomoca np. plytki zgranej do ISO to zobaczysz pewna wade pojedynczej macierzy , a mianowicie odczyt i zapis na TYM SAMYM. Bedzie wolno , bardzo wolno.

 

Do dzis przypomina mi sie instalowanie z 1 macierzy Wiedzmina z dodatkami - 4h :lol2: Na dysku , ktory nie byl w macierzy robilo sie to cos max okolo 30 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz miec teoretycznie szybsze ladowanie leveli i na tym zysk konczy sie. Tutaj jeszcze jedna rzecz odnosnie samych gier. Jesli np. bedziesz instalowac z RAIDU na ten sam RAID za pomoca np. plytki zgranej do ISO to zobaczysz pewna wade pojedynczej macierzy , a mianowicie odczyt i zapis na TYM SAMYM. Bedzie wolno , bardzo wolno.

 

Do dzis przypomina mi sie instalowanie z 1 macierzy Wiedzmina z dodatkami - 4h :lol2: Na dysku , ktory nie byl w macierzy robilo sie to cos max okolo 30 minut.

Właśnie przed chwilą czytałem na jakimś forum że komuś COD4 instalował się godzinę na RAID0. A gdybym zrobił tak że miał bym 3 dyski (2 w RAID 0) i jeden normalnie, to czy obrazy zgrane z ISO (z tego osobnego dysku) działały by szybciej?

Za 2 dyski ST3250410AS dał bym w sklepie niewiele ponad 300 zł. Czy ta gra jest warta świeczki?

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to praktykowałem wielokrotnie na 3x320 Samsung F1 i wczesniej na 4x250 Seagate jak równierz na 2x640 WD AAKS - żadnych ale podkreślam żadnych zwolnień nie miałem! A mam porównanie bo teraz mam obrazy na osobnym dysku.

Macierze na ICH9R i ICH10R były ale wcześniej też na nF4.

 

@Pawelek69 - możesz śmiało zakładać taką macierz, niektóre gry są bardzo czułe na wzrost szybkości inne mniej ale ogólnie korzyść i dla gier i dla systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi jeszcze czy gdybym stworzył RAID0 to automatycznie działało by również AHCI? A jeżeli miał bym 3 dyski ale tylko 2 w RAID to na trzecim też miałbym AHCI? I Czy zasilacz 450W utrzyma taki sprzęt + tuner TV i wifi na PCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze to sprawdzić. Instalujesz na tej samej partycji co masz obraz czy na innej?

Tak. Iso na D , gra na D. Przyznam sie , ze nie sprawdzalem ile zajmuje instalacja z R0 na inny R0. Tutaj jednak chyba prolemu nie ma , odczyt i zapis osobno.

 

Ja to praktykowałem wielokrotnie na 3x320 Samsung F1 i wczesniej na 4x250 Seagate jak równierz na 2x640 WD AAKS - żadnych ale podkreślam żadnych zwolnień nie miałem! A mam porównanie bo teraz mam obrazy na osobnym dysku.

Macierze na ICH9R i ICH10R były ale wcześniej też na nF4.

 

@Pawelek69 - możesz śmiało zakładać taką macierz, niektóre gry są bardzo czułe na wzrost szybkości inne mniej ale ogólnie korzyść i dla gier i dla systemu.

Tutaj nie idzie o zwolnienia , ale Raid w obrebie tej samej macierzy traci jesli musisz robic na raz odczyt i zapis , a tak jest przy instalacji gierki.

 

To powiedzcie mi jeszcze czy gdybym stworzył RAID0 to automatycznie działało by również AHCI? A jeżeli miał bym 3 dyski ale tylko 2 w RAID to na trzecim też miałbym AHCI? I Czy zasilacz 450W utrzyma taki sprzęt + tuner TV i wifi na PCI?

Nie. Albo Raid , albo AHCI.

 

Jesli masz 3 i utworzony Raid na Intelu to masz 3 w raidzie , chyba ze mozna go przepiac w porty , ktore nie chodza na raidzie - kwestia pewnie plyty glownej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci mówie że u mnie to normalnie zasuwało przynajmniej nie wolniej niż na pojedynczym dysku. Z tym że nigdy nie instalowałem z D na D tylko miałem osobna partycje na instalowanie gier a osobną na której trzymałem pliki m.in. obrazy płyt. Wtedy instalacja była z np E na D. Jednakże w obrębie jednej macierzy.

 

@Pawelek69 zasilacz uciągnie, w wypadku płyt na nvidii ustawiasz w biosie który dysk jest w raid który nie. Nie jestem pewien w jakim trybie będzie wtedy ten pojedynczy dysk ale w przypadku Intela sterownik do Raid jest jednocześnie taki sam do AHCI więc zakładam że wszystkie pracują wtedy w AHCI.

Oczywiście w biosie jak wspomniał Firekage możesz ustawić tylko jedno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie z tymi obrazami to może być prawda. Na konkurencyjnym forum jest artykuł http://pclab.pl/art31951-6.html z którego wynika że w przypadku kopiowania dużych plików RAID0 jest mniej wydajny od pojedynczego dysku. Na stronie 4 na dole jest napisane "Chociaż trafił się jeden test - ISO, Zapis - kiedy to najszybszy był jeden dysk Seagate Barracuda 7200.11".

 

A czy w przypadku RAID0 na dyskach będzie działało NCQ?

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Chyba faktycznie z tymi obrazami to może być prawda. Na konkurencyjnym forum jest artykuł http://pclab.pl/art31951-6.html z którego wynika że w przypadku kopiowania dużych plików RAID0 jest mniej wydajny od pojedynczego dysku. Na stronie 4 na dole jest napisane "Chociaż trafił się jeden test - ISO, Zapis - kiedy to najszybszy był jeden dysk Seagate Barracuda 7200.11".

 

A czy w przypadku RAID0 na dyskach będzie działało NCQ?

Że tak powiem: kurczę blade - kto robił te testy?

A może badziej przy ziemi: windows to kaszaniasty os, który wymaga wiedzy i doświadczenia żeby można było w pełni wykorzystać Raid - niestety pseudo-testy psują opinię i wychodzą dziwne sytuacje. Osobiście uważam i sugeruję aby olać testy robione przez kaleków - i samemu spróbować. Używałem Win XP na raid0 - jest szybciej bez 2 zdań - jak komuś wychodzi gorzej, tzn powinien się edukować - w obsłudze komputera :lol:

 

Firekage: to nie do Ciebie ofc, to ogólne stwierdzenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem ci w 100% odpowiedzieć ale mam za to pytanie - na cholerę ci to NCQ?

Bo ponoć NCQ zmniejsza mechaniczne zużycie dysku i trochę go przyspiesza http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=734&pageID=1211

 

EDIT:

Znalazłem że wg. PC Worlda http://209.85.129.132/search?q=cache:eVZzT...lient=firefox-a

NCQ działa pod RAIDem. Ale czy na 100%? na nForce560?

 

Czy ktoś kto ma RAIDa np. na nForce może mi powiedzieć czy NCQ działa? U mnie w menadżerze urządzeń, po rozwinięciu listy Kontrolery IDE ATA/ATAPI mam nVidia nForce serial ATA controler, daję właściwości, zakładka "Port 0" i mam zaznaczone ptaszkiem "Enable command quering". Czyli na jednym dysku a trybie AHCI działa mi NCQ. Sprawdźcie u siebie.

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firekage: to nie do Ciebie ofc, to ogólne stwierdzenie ;)

Spoko ;)

 

W moim przypadku ja z checia poczytam pare interesujacych rzeczy od osob bardziej doswiadczonych w tym temacie , miedzy innymi od Ciebie (hdparm ;) )

 

 

Wyzej pisalem o R0 na inny R0 - tutaj w ogole problemow nie ma, zapi...az milo.

 

Ps - nie pisalem , ze mi Windows wolniej dziala jednak , jak sam pamietasz na przykladzie swojego bodajze ATI i R0 , czasem pojawic sie moga dziwne anomalie zwiazane np. z zupelnie innym sterownikiem , innym urzadzeniem i zaczynamy sie dziwic , ze cos jest nie tak ;) Pamietasz to co pisalem o kopiowaniu? Dziwnym trafem cos wczesniej trafilo Winde i zamiast 120MB/S mialem 3MB/S :lol2: przy kopiowaniu plikow z na.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i skumać nie mogę, jak można powiedzieć, że RAID0 jest wolniejszy w instalowaniu czegoś. Jeśli jest wolniejszy tzn, że musi być coś zwalone. (Oczywiście jeśli mówimy, że wszystko dzieje się w obrębie jednego dysku/Raidu)

 

Pawelek69 ja np NCQ przy RAID0 musiałem sobie włączyć w panelu sterowania RAIDEM Amd. A jeśli chodzi ogólnie o raid0, to mam właśnie na takich dyskach jakie planujesz użyć. Trochę już odstają od najlepszych dysków (biorąc pod uwagę 1 egzemplarz do innego 1), ale z pewnością będzie szybciej niż na 1 dyskaczu za te 300zł. Ładowanie gierek/leweli/programów itp jest z pewnością szybsze. Gdybyś jednak kupił 2 egzemplarze i nie łączył ich w RAID0, to będziesz miał szybciej tylko w takich przypadkach, gdy instalator będzie na jednym dysku, a instalować będziesz na drugi. 1 większy dysk, to na bank gorsze rozwiązanie od dwóch osobno, czy złączonych w RAID0. Poza tym instaluje się raz, a uruchamia setki. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 większy dysk, to na bank gorsze rozwiązanie od dwóch osobno, czy złączonych w RAID0. Poza tym instaluje się raz, a uruchamia setki. Pozdro.

Jesli nie masz ich razem w R0 , czyli masz 2 mniejsze osobno to dla mnie osobiscie jest to gorsze rozwiazanie. Dlatego wlasnie trzymam Barakudy w R0 mimo faktu , ze to awaryjne padlo - wiecej miejsca przydaje sie i nie ogranicza mnie jesli cos konwertuje. Wczesniej wlasnie mialem je osobno , to zadna wygoda za wyjatkiem bezpieczenstwa bo masz to samo na 2 dyskach (pomijam R1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mowia specyfikacje ICH10R NCQ w RAID0, etc tez jest uzywana. Majac np ICH10R, mamy 6 dyskow i w raid moze pracowac od 2 do 6, kazdy pozostaly No Raid bedzie dzialal automatycznie w trybie ahci. Ni zauwazylem zadnych zwolnien przy instalacji gier z obrazow, znajdujacych sie na tej samej raidowej pratycji gdzie trafia rozniez instalaka. Wszystko odbywa sie prawidlowo i duzo szybciej niz przy jednym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ponoć NCQ zmniejsza mechaniczne zużycie dysku i trochę go przyspiesza http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=734&pageID=1211

...

No własnie ponoć, a wy tym bądź innym temacie nie pamiętam ktoś już wspominał (ktoś doświadczony zastosowaniami profesjonalnymi w serwerach) że wpływ NCQ na dyski jest znikomy. Więc tym bardziej dla użytkownika domowego będzie to promil. Stare 10 letnie dyski działają do dziś dzień a nie miały tego. Dobrze pamiętam kiedy zapowiadano ta technologie aż sam byłem wtedy tym zaintrygowany.

No i co pokazała rzeczywistość? A no nic! :) NCQ może czasem nawet spowolnić odczyt czy zapis bo jeśli kontroler postanowi o kolejności operacji z korzyścią dla dysku to oznacza że nasze zapytanie może zostać odsunięte w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie: Bo mam tą jedną baracudę 250 GB od roku. Mógłbym dokupić drugą identyczną do tego RAIDa, ale czy nowa nie różniła by się parametrami od tej już używanej np. na skutek zużycia? Czy bezpiecznie jest kupić 2 nowe dyski zamiast dokupować 1?

 

Czyli podsumowywując mówicie że wydajność w gierkach wzrośnie tylko w przypadku wczytywania leveli, uruchamiania i ewentualnego doczytywania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zawsze nowe dyski kupuje do raida, nie bawie sie w zadne dokladki. Od 4 lat koszytsam z RAIDA i padl mi doslownie raz i to z wlasnej winy. Takze zawsze nowy, przetestowany sprzet, rozwaga i ubezpieczenie (backup danych) i raid jest jak znalazl :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie inne jeszcze możliwości przychodzą ci do głowy???

Heje , Raid nadrobi mu brakujacy ram, doda "megahercow" do cepa oraz zwiekszy ilosc spkow na karcie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy gdy ustawię RAID0 i podzielę na partycje: np. C: System D: Gry E: Inne i postanowię zrobić format C a następnie ponownie zainstaluję system to nie stracę danych na pozostałych partycjach RAIDu?

Dane tracisz tylko jesli macierz rozleciala sie , to jest :

-jeden z dyskow w R0 padl sobie

-wypada Ci kabel z ktoregos z dysku w trakcie pracy (sam to mialem)

-"cos" ma wplyw na macierz i dyski lub same dyski wypadaja z Raidu przez firmware (tez o tym pisalem wyzej). Po reboocie kompa mialem Raid Array Failed , ktorys sobie z niego wypadl ;)

 

Of koz w przypadku drugim masz mozliwosc odzyskania danych , ale ten proces jest dosc dlugi i nie gwarantuje , ze odzyskasz 100%.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przypadku drugiego to nie zawsze oznacza pad macierzy. Zdarzyło mi się to również i zaliczyłem tylko BSOD. Po wyłączeniu komputera i poprawieniu wtyków system ruszył bez przeszkód. A zdarzyło mi się to bo grzebałem w środku podczas pracy komputera i ruszyłem ręką kabel od jednego z dysków. Niestety moje gniazda nie pasują idealnie do kabli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przypadku drugiego to nie zawsze oznacza pad macierzy. Zdarzyło mi się to również i zaliczyłem tylko BSOD. Po wyłączeniu komputera i poprawieniu wtyków system ruszył bez przeszkód. A zdarzyło mi się to bo grzebałem w środku podczas pracy komputera i ruszyłem ręką kabel od jednego z dysków. Niestety moje gniazda nie pasują idealnie do kabli...

To o czym Ty piszesz , a o czym ja wspomnialem , tyczy sie sytuacji , gdy "zasprycimy" to jest , gdy jeszcze do Windy nie wejdziesz. Dzis rano to przerabialem. Poprawialem kable bo grafa grzala sie , wentylator byl zasloniety tasmami SATA i ruszajac poluzowal mi sie kabel od Adapteca. Widzac w postach kontrolera - FAILED i Missing Member od razu walnalem go z pradu. Wcisnalem kabel ponownie , kontroler odpalil sie - FORCE FROM OFFLINE MEMBER i system poszedl bez problemow , Raid dziala , ale jesli wlazlbyc do Windy przy czyms takim - co mi sie pare razu zdazylo - to juz bawisz sie w odzyskiwanie albo stawianie od nowa i kopiowanie. Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sprawdź, zobaczymy ;)

Hotpluga nie wymieniłem, bo AHCI nie jest konieczne do uzyskania tej funkcjonalności - zresztą i tak bardzo rzadko wykorzystywanej...

Wreszcie się zebrałem i podłączyłem, oto wynik:

Dołączona grafika

 

Dla przypomnienia: laptopowy Seagate Momentus 7200.2 podłączony jako trzeci dysk do kontrolera ICH10R działającego w trybie RAID, z dwoma innymi dyskami skonfigurowanymi w Intel Matrix RAID. Podczas startu i wyświetlania komunikatów kontrolera RAID, Seagate jest wyświetlany jako "non-member disk".

NCQ zaznaczone, więc powiedziałbym że AHCI działa, co potwierdza informacje, że w trybie RAID na ICH10R AHCI ma się niejako uruchomione "z urzędu".

Co ciekawe, HDTune ładnie widzi wszystkie parametry SMART łącznie z temperaturą, ale SpeedFan już nie - brak jakichkolwiek pozycji w okienku wyboru dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę bez ładu i składu ale...

3xSamsung F3

 

WB ON; Stripe size=128k

Dołączona grafika

Shot at 2009-10-22

Dołączona grafika

Shot at 2009-10-22

 

WB OFF; Stripe size=128k

Dołączona grafika

Shot at 2009-10-22

 

I z ciekawości WB ON; Stipe=64k

Dołączona grafika

Shot at 2009-10-22

 

WB ON; Stripe=32k

Dołączona grafika

Shot at 2009-10-23

Dołączona grafika

Shot at 2009-10-23

 

 

 

Sądzicie, że ok?:)

Edytowane przez sosen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...