Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E7000 - E7200 / E7300 / 7xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Niby dobre są Scythe Slip Stream. Taki 1200rpm powinien być najlepszy pod względem wydajność / cisza. Ma rzekomy przepływ powietrza na poziomie 68.54 CFM, to bardzo dużo (dla porównania - tyle ma jakiś Hong Sheng 120mm z mojego zasilacza przy 2200rpm :lol:). 1600rpm może być już za głośny ale ma już 88 CFM! Osobiście nie miałem do czynienia z wentylatorami Scythe Slip Stream ale ich stosunek prędkości obrotowej do przepływu powietrza jest imponujący i musze sobie kupić takiego 1200rpm do zasilacza :)

 

Z innej beczki.

Testował ktoś procka programem Intel Burn Test? Zaciekawiły mnie opinie, że jest lepszy niż Orthos bo wykrywa szybciej błędy, ale ku mojemu zdziwieniu gdy Intel Burn Test przeszedł testy bez błędu (z temperaturą o 10*C wyższą niż Orthos) to Orthos sie wywalił po 30 sekundach na teście in-place FFT's :blink: To w końcu IBT jest lepszy czy gorszy? A może Orthos sieje bójde? Warto dodać że IBT działał w trybie 64-bit a Orthos to w sumie stara beta działająca w trybie 32-bit... Coraz mniejsze mam przekonanie do Orthosa... :unsure:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testował ktoś procka programem Intel Burn Test? Zaciekawiły mnie opinie, że jest lepszy niż Orthos bo wykrywa szybciej błędy, ale ku mojemu zdziwieniu gdy Intel Burn Test przeszedł testy bez błędu (z temperaturą o 10*C wyższą niż Orthos) to Orthos sie wywalił po 30 sekundach na teście in-place FFT's :blink: To w końcu IBT jest lepszy czy gorszy? A może Orthos sieje bójde?

Wymyśla błędy - to pewne :D

Warto dodać że IBT działał w trybie 64-bit a Orthos to w sumie stara beta działająca w trybie 32-bit... Coraz mniejsze mam przekonanie do Orthosa... :unsure:

Odpal IBT i 3dMarka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Algeroth - ile dałeś za tą Twoją Noctuę? :blink: opłacało sie? Jakie masz temperatury??

260zł w sklepie aac.com.pl (jak wchodziła do sklepów kosztowała 219zl :D) Wg mnie spisuje się rewelacyjnie - mam na max obrotów a i tak nic nie słychać, bo maks to tylko 1300RPM.

 

Temperatury tak jak pisałem parę postów wcześniej:

- 3.8ghz mam 43 w idle i 65 w stresie;

- 3.9ghz mam 45 w idle i 68 w stresie;

- 4ghz mam 48 w idle i 70 w stresie;

 

Czyli de facto nawet przy taktach 4ghz mam lepsze temperatury niż Dekker2 na swoim Karakorum przy 3.6ghz - ale cena robi swoje. Ja jestem bardzo zadowolony - a brałem tę płaską (NH-C12P) bo mam po pierwsze boczne chłodzenie a po drugie ona mi dmucha na całą płytę - nawet radiator od NB owiewa i trochę ramy :)

 

To panowie jaki w takim razie wentylator kupic do tego karakorum zeby byl cichy, wydajny, tani :D ?

Noctua NF-P12

 

Tani to on na pewno nie jest, ale gwarantuje Ci ciszę i wydajność najwyższej klasy, często przewyższającą wentylatory na obrotach 1600RPM, no i wytwarza porządne ciśnienie, które bez problemu przebija się przez żeberka coolera - jednak wieje te 92CFM na 1300RPM:) Sam posiadam i za nic bym go już nie wymienił na inny:)

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- 3.8ghz mam 43 w idle i 65 w stresie;

To nie jest żadna rewelacja, jak już wspominałem - na Aurasie przy 3,8GHz miałem 60 stopni w orthosie przy zachowaniu względnej ciszy (9v)... No chyba, że nie masz dodatkowych wentylatorów w budzie to inna sprawa... I też procek prockowi nierówny.

 

Noctua NF-P12

 

Tani to on na pewno nie jest...

On chciał właśnie tani. Scythe slip stream kosztuje ponad dwa razy mniej a jest całkiem wydajny. 30zł a 75zł to jest duża różnica jakby nie patrzyć... Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadna rewelacja, jak już wspominałem - na Aurasie przy 3,8GHz miałem 60 stopni w orthosie przy zachowaniu względnej ciszy (9v)... No chyba, że nie masz dodatkowych wentylatorów w budzie to inna sprawa... I też procek prockowi nierówny.

Mam kompa wsadzonego we wnękę biurkową więc ma trochę ciasno - niecałe 5cm przestrzeni miedzy dechą a lewą ścianą kompa, stąd taki wynik, jak wyciągnąłem na zewnątrz temperatury spadły o jakieś 3-4 stopnie, ale dla mnie priorytetem jest cisza, dlatego zostaje w środku. Mam zamiar dokupić jeszcze 92mm na wyciąg do tyłu też noctua, bo na razie mam tam Acutake, ale on wieje jakby chciał a nie mógł.

 

Tutaj masz test swojego aurasa z czymś tam jeszcze i słowo komentarza porównujące go właśnie do Noctui NH-C12P

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny wentyl z karakorum mi padl wiec zastapilem go acutake 1200obr. Wczesniej wnetyl z karakorum chodzil na poziomie 1600 obrotow mniej wiecej wiec myslisz, ze to jest przyczyna tak radykalnego wzrotu temperatur:|?

Generalnie uważam, że Acutake to ładnie wygląda i nadaje się do "owiewania" ramu czy mostka północnego - tak właśnie działą u mnie.

Niestety aby przedmuchać radiator konkretnie ten wentyl jest zdecydowanie za słaby - ale to tylko moja opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie max na radiator to 1400 obr. Optimum to ok 1200 obr. Większe obroty (a tym samym cfm) powodują niewielki spadek temp, a znaczny wzrost hałasu.

 

Jesli masz panel do reg. obrotów to można <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> coś pod 1400, jeśli nie to polecam zephyr 1200 obr.(20 zł)

 

Mam bardzo podobne temp. na ultimie 90i tzn ok. 70 st na 4ghz i 65 st na 3,85ghz.

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polasilem sie ten acutake, bo tani, ale rzeczywiscie chyba musialbym cos mocniejszego dac i sprawdzic jaki bylby rezultat. Noctua NF-P12 moze i jedna z lepszych ale 80zl za durny wentylator dac.... to troche drogo:/ Gdyby nie ta temp. procek na bank by poszedl kolo 4ghz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polasilem sie ten acutake, bo tani, ale rzeczywiscie chyba musialbym cos mocniejszego dac i sprawdzic jaki bylby rezultat. Noctua NF-P12 moze i jedna z lepszych ale 80zl za durny wentylator dac.... to troche drogo:/ Gdyby nie ta temp. procek na bank by poszedl kolo 4ghz...

Nie mów hop zanim nie przeskoczysz :)

 

Wentylatory jakie bym polecił:

 

Acutake - najtańszy, najmniej wydajny, ale za to cichutki - najlepiej do owiewania podzespołów

Fander - średnia cena, średnia wydajność, też cichutki - nadają się do wszystkiego

Noctua - wysoka cena, wysoka wydajność, również cichutkie - najwyższa półka

 

Może połaś się teraz na Fandera jakiegoś, skoro Noctua za droga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kompa wsadzonego we wnękę biurkową więc ma trochę ciasno - niecałe 5cm przestrzeni miedzy dechą a lewą ścianą kompa, stąd taki wynik, jak wyciągnąłem na zewnątrz temperatury spadły o jakieś 3-4 stopnie, ale dla mnie priorytetem jest cisza, dlatego zostaje w środku. Mam zamiar dokupić jeszcze 92mm na wyciąg do tyłu też noctua, bo na razie mam tam Acutake, ale on wieje jakby chciał a nie mógł.

 

Tutaj masz test swojego aurasa z czymś tam jeszcze i słowo komentarza porównujące go właśnie do Noctui NH-C12P

No jak masz ciasno no to ładnie radzi sobie ta Noctua zważywszy na to że jej wogóle nie słyszysz. A ten teścik czytałem już dawno temu, Auras radził robie rewelacyjnie bo różnica klas i cen jest znaczna... Dla mnie te najdroższe chłodzenia mają już nieproporcjonalny stosunek ceny do wydajności. Chłodzenie w cenie procka E5200... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DejwiT11 wskazal na tego Scythe Slip Stream i chyba za 30zl nie dostane lepszego ;) Jak kupie to dam znac czy to cos dalo :)

 

Kupilem te Scythe'a i temp. sa bez zmian co ciekwe przy 70C radiator jest zimny. Czyli to bedzie albo podstawka albo czujki sa zwalone :| Sprobuje jeszcze obrocic podstawke o 90C tak zeby wentylator wial w strone zasilacza,moze cos nie dociska na Asusie P5Q Pro ?

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta raczej nie ma tu nic do powiedzenia, to albo podstawka, albo czujniki, albo upewnij się czy masz Tj Max dobrze ustawiony.

 

Aha i którego Scythe'a kupiłeś ? Tzn. ile obrotów maks ?

 

Edit:

 

Spadła mi temperatura o 2 stopnie w idle 3 stopnie w stresie! Dlaczego? Nie mam pojęcia, nie zrobiłem nic. Myślicie, że pasta się dopiero wygrzała, czy raczej to wina temperatury otoczenia?

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe 1200 obr. zalozylem i nic to nie zmienilo, ale skoro podstawka jest do kitu lub nie przylega odpowiednio to nic nie da nawet 2000 obr :) Bede musial zakupic papier scierny i troche pobawic sie w lapping :)

 

Tjmax mam na 100C ustawiona.

post-161054-1243621086_thumb.jpg

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe 1200 obr. zalozylem i nic to nie zmienilo, ale skoro podstawka jest do kitu lub nie przylega odpowiednio to nic nie da nawet 2000 obr :) Bede musial zakupic papier scierny i troche pobawic sie w lapping :)

 

Tjmax mam na 100C ustawiona.

Postaw go na czymś idealnie płaskim i zobacz czy się buja i poczytaj co nieco o szlifach zanim zaczniesz, bo szkoda by zepsuć dobre chłodzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszlifowalem podstawke radiatora, nalozylem paste, zalozylem i sprawdzilem czy dobrze sie trzyma. To juz chyba wszystko co moge zrobic...Oto rezultat :/ Po 30 min orthosem max 67C takze srednio.

post-161054-1243684458_thumb.jpg

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gwara obejmuje problemy po podkręceniu? :rolleyes: Chyba, że na BOXie bez oc ma to samo...

Nie obejmuje, ale jeśli na boxie by miał taką samą różnicę temperatur na rdzeniach, tzn że coś z nim nie tak, owszem różnice się zdarzają ale 1-2 stopnie, a nie 5 :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obejmuje, ale jeśli na boxie by miał taką samą różnicę temperatur na rdzeniach, tzn że coś z nim nie tak, owszem różnice się zdarzają ale 1-2 stopnie, a nie 5 :/

Ale do czego teraz sie odnosisz? Do różnicy temperatury pomiędzy pierwszym a drugim rdzeniem?? To możesz sie zdziwić jak zobaczysz co u mnie jest: :lol:

 

post-164893-1243781266_thumb.jpg

 

Mi to nie przeszkadza, tylko w idle taka duża różnica jest, im wyższa temperatura tym bardziej zbliżone są tempy na rdzeniach...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może została odciśnięta na procku? A jak nie to już wiesz czemu taka duża różnica temperatur była. No i niestety jak sam widzisz karakorum nie daje rady - ale mam jeszcze jedną teorię. Dopiero teraz zobaczyłem twoją sygnaturę i widzę, że masz zasilacz 450W i to w dodatku Corsair - wiem że niektóre modele z ich firmy strasznie się grzeją i ludzie porównują je do małych piecyków w komputerze. Dodatkowo jeszcze żyłujesz go niemal na max bo karta graficzna, którą posiadasz nie należy raczej do oszczędnych, bo o ile mnie pamięć nie myli, jest jeszcze w starej technologii robiona tak więc prądu potrzebuje sporo, do tego dochodzi podkręcony procek i zasilacz jest obciążony dość solidnie. Nie mówię że to zły zasilacz, ale możesz włączyć np prime + grę (maksymalne zużycie prądu) i zobaczyć, czy czasem nie jest gorący tak po kilkunastu minutach i czy wydmuciach!e gorące powietrze czy raczej chłodne. Czytałem opinie, w których ludzie pisali że po zamontowaniu zasilacza Corsair (opinie z różnych modeli) temperatura w obudowie wzrosła im aż o 10 stopni, przy słabo wentylowanych obudowach, bo przy dobrym obiegu wzrost nie jest aż tak odczuwalny. Być może w tym sęk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta graficzna, którą posiadasz nie należy raczej do oszczędnych, bo o ile mnie pamięć nie myli, jest jeszcze w starej technologii robiona tak więc prądu potrzebuje sporo

8800gt sporo prądu potrzebuje? lol... Sama teoria może i dobra, chociaż mi nic nie wiadomo ile wydziela ciepła Corsair 450W, ale napewno sie nie męczy przy tym zestawie. Pewnie by starczył w zupełności Corsair 400W do tego konfigu... To już Twój Modecom Feel III 500W sie przy Twoim konfigu bardziej męczy :P

Dla mnie sprawa prosta - po zdjęciu karakona jak mówisz pasta pokrywała tylko pół podstawy więc coś musi być krzywe że nie dolega...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już Twój Modecom Feel III 500W sie przy Twoim konfigu bardziej męczy :P

Wiem! :D Też jestem pod wrażeniem, zwłaszcza że kosztował 119zł a daje radę z podkręconą grafą jeszcze i do tego wyrzuca chłodne powietrze - pewnie przez 2 fany (120mm & 92mm), które też utrzymuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol: Widocznie te jego 500W jeszcze nie jest taką bójdą :D A to jakie powietrze wyrzuca to pewnie zależy (moje odczucia) od tego jak bagaty w radiatory, jak nie ma co sie nagrzewać to moze nie wyrzuca ciepłego powietrza :P nie wiem.

A na marginesie to 8800GT 65nm pobiera w pełnym obciążeniu ~80W a 9800GTX+ 55nm i 65m pobierają tyle samo (może różnica groszowa) i jest to ~110W, więc proces za dużo nie daje chyba... 8800GT może i energooszczędną kartą nie jest ale pobiera i tak stosunkowo mało enegrii w porównaniu do tego jaką moc posiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...