Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E7000 - E7200 / E7300 / 7xxx

Rekomendowane odpowiedzi

miałem podobnie na procku E2160 i chłodzeniu AC Freezer - cooler wyszlifowany na lustro procek tak samo pasta AS5 a radiator do połowy zimny - dokupiłem do tego zestawu Scythe CPU stabilizer i temperatury spadły o prawie 10 stopni i radiator adni drgnie :)

 

 

nie wiem jakie zapiecie ma karakorum ale te orginalne spinki sa do [gluteus maximus] :) jak nie szkoda ci 40 zł to dokup stabilizer - no i chłodzenie bedzie przykrecone do płyty i płyta sie nie wygnie bo posiada back plate :)

 

http://allegro.pl/item811439049_scythe_cpu...szy_docisk.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stresie przy 1.3v max 70C przy 1.35v dochodzi do 80C.

W idle 46-50C przy 1.3v.

Na karakorum mam wentylator scythe slip stream 1200RPM ;)

Przy wygrzewaniu OCCT radiator letni u podstawy, a u gory zmny.

 

Probowalem dociskac radiator sila rak ale nic nie daje. Procesor i radiator sa wyszlifowane. Pasta AS 5. Kombinowalem z duza i mala il.pasty. Wychodzi na to, ze radiator nie odprowadza ciepla...

coś te tempy tak z 10 stopni za duże ja na swoim 7200@9.5x400 czyli 3.8GHz na 1.3V biosowym

mam w stresie 60 stopni max a chłodzę go też karakorem skręconym na 800-1000RPM i nawet na gorszej paście bo jakiejś noname za 10(innych nie mieli a była potrzebna na już) :P

A może IHS jest krzywy i nie przylega całością??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś te tempy tak z 10 stopni za duże ja na swoim 7200@9.5x400 czyli 3.8GHz na 1.3V biosowym

mam w stresie 60 stopni max a chłodzę go też karakorem skręconym na 800-1000RPM i nawet na gorszej paście bo jakiejś noname za 10(innych nie mieli a była potrzebna na już) :P

A może IHS jest krzywy i nie przylega całością??

Jakby jakies znajomy mial Mugena to bym sprawdzil. CO do Scythe CPU stabilizer jaka mam pewnosc, ze to rzeczywiscie jest docisk... Probowalem dociskac radiator podczas obciazenie, ale nic nie dalo. Szkoda mi wywalic 150 zl na mugena a potem sie okaze, ze to nie jest wina chlodzenia :/

 

Sprawdzilem termometrem temp. podstawki i heatpipe'ow okolo 35C. Dociskanie na sile nic nie daje, wychodzi na to, ze trafil mi sie do d*** karakorum ;)

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby byl ktos ciekawy to rozwiazaniem mojego problemu z podwyzszonymi temp. byl jednak trefny karakorum, po wymiane na mugen 2 jest o niebo lepiej. Teraz przy 1.3625 v i 3,9ghz mam idle 45C a stres 70C. Wczesniej tyle samo bylo przy 1.2 v i 3,4ghz. Jak pasta sie wygrzeje to powinno byc jeszcze mniej :).

post-161054-1262626709_thumb.jpg

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby byl ktos ciekawy to rozwiazaniem mojego problemu z podwyzszonymi temp. byl jednak trefny karakorum, po wymiane na mugen 2 jest o niebo lepiej. Teraz przy 1.3625 v i 3,9ghz mam idle 45C a stres 70C. Wczesniej tyle samo bylo przy 1.2 v i 3,4ghz. Jak pasta sie wygrzeje to powinno byc jeszcze mniej :).

 

No i brawo Dekker - wreszcie po problemie z tempami - mamy podobne zestawy, ale różnica w grafie - jednak 4850 i gtx+ to ta sama półka - ile wyciągasz na default w 3dmarku06 ? (możnaby porównać karty) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Duża jest różnica w grach zegar w zegar między e7400 (3MB) a e8400 (6MB) ? Chodzi mi głównie o FPSy, bo dowiedziałem się, że przycinki, które u mnie występują to kwestia mojego proca padaiki i mam zamiar coś z tym fantem zrobić, ale jednocześnie nie chciałbym przepłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i brawo Dekker - wreszcie po problemie z tempami - mamy podobne zestawy, ale różnica w grafie - jednak 4850 i gtx+ to ta sama półka - ile wyciągasz na default w 3dmarku06 ? (możnaby porównać karty) :)

Teraz to lekko ponad 15k pkt w 3d marku. Aktualnie rdzen GPU poszedl na 750 a pamiatki na grafie na 2400 zostaly, ta karta sie niesamowicie kreci a temp ozostaja niskie;)

 

Ciekawe jest to, ze procek nie chce pojsc ponad 3,9 ghz :/ Probowalem juz nawet z napieciem rzedu 1,4v i po paru minutach wywala w orthosie :/

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że lepiej byłoby przesiąść się na platformę AMD to wiem, ale na chwilę obecną nie wchodzi to u mnie w grę. Czytałem gdzieś, że więcej kaszy przydaje się w scenach z dużą ilością przeciwników, gdzie po prostu w danym momencie dużo się dzieje.Naprawdę po 3MB już nie ma różnicy? Po co w takim razie ktoś zrobił e8400?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy spowodowanej większą ilością keszu raczej nie odczujesz. Oczywiście E8400 to lepsze OC, ale opłacalność zależy od ceny.

 

Naprawdę po 3MB już nie ma różnicy? Po co w takim razie ktoś zrobił e8400?

Jest kilka czynników, które wpływają na obecną cenę tego procesora. Za czasów dolara po 2zł, nówkę można było kupić z 450zl, a do tego nie było konkurencji więc wybór był prosty. Teraz prócz tego, że dolar podrożał to mamy wysyp procesorów od konkurencji, wiec sytuacja uległa zmianie. Edytowane przez trymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj proc ma chyba wall czy coś...albo słaba jednostka albo słaby docisk i sie przegrzewa

w każdym razie na 3.6 chodzi stabilnie z napięciem aż 1.35 przy tempach 47-75 (idle-stres), przy czym stabilnie dla mnie oznacza ze sie nie wyłoży w pierwszych 2 min orthosa i przy 3h grania w gry czułe na "bad" oc

 

3.8 to już inna śpiewka, niewazne ile dam mu papu sie wykłada(pewnie temp ma swoją role, dochodzi do 85% mimo wycia wentylatorów) testowałem 1.39, wiecej nie brałem bo i tak by sie wykladał przez tempy

200mhz róznicy i nie moge przeskoczyć...

myslicie ze ten wynalazek scytke pomoże coś?

 

btw płyta asusa tera, p5q se plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem sobie procka ze starego e6300 (1.86ghz@3.2ghz napiecie 1.25v) na e7500. Plyta glowna to stary i wysluzony gigabyte GA-p965-s3 (w sumie w ciagu 3 lat nigdy mnie nie zawiodl). Problemow z przesiadka nie bylo zadnych bios f13 spokojnie pozwolil prawidlowo wykryc nowy procesor. Zauwazylem jednak kilka ciekawych \ niepokojacych rzeczy :

 

- temperatura w idle na 1-szym jajku 40 stopni na 2-gim 32 stopnie (8 stopni !?) wszystko smiga stabilnie, w stresie roznica spada do 1-2 stopni

 

- programy diagnostyczne cpuz everest itd. nie widza instrukcji SSE 4.1 a chyba powinny bo z tego co pogooglowalem e7500 maja te instrukcje

 

- procesor albo plyta z tym prockiem jest jakas dziwna np. nie przelknie fsb 450 (windows sie nie laduje), ale 460 itd. nie stanowi problemu, wczesniejszy procesor na tej plycie uruchamial winde z fsb 470, ale nie bylo mowy o pelnej stabilnosci

 

- wczoraj do testow ustawilem proca na 3600 mhz (9x400) dalem mu napiecie w biosie 1.3v, po zaladowaniu windy w idle napiecie wynosilo 1.312v a w stresie 1.28v i wszystko ok (lekki vdrop), odkrecilem dzisiaj proca na 3.22 ghz i dalem napiecie w biosie 1.2375v i teraz o dziwo w stresie zamiast vdropa mam wzrost napiecia do 1.264v ciekawa sprawa

 

- mam 4,5 - letni cooler Thermaltake Big Typhoon, sluzy mi od czasow bartona 2500+ i ma sie dobrze, ale jak patrze na temperatury to sa one jakies dziwne tzn. co bym nie robil jak nie obnizyl taktowania i napiecia programy diagnostyczne pokazujaa w idle 40 i 32 stopnie, w stresie np. przy wspomnianych wartosciach (3600mhz 1.3v) temperatura obu jajek po katowaniu orthosem wynosila 47-45 stopni

 

Dzisiaj pokatuje troche proca moze do 4ghz uda sie dobic

 

Teraz kilka pytan, czy roznica 8 stopni w idle moze stanowc jakies zagrozenie ?

Co z tymi instrukcjami ? podejrzewam, ze to moze byc wina plyty glownej ?

post-1261-1271499280,36_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Walnięte czujniki. U mnie np.

post-152946-1271500573,88_thumb.jpg

 

Niby nie aż tak duża różnica jak u Ciebie ale jest. Potrafi być nawet i 10 stopni w zależności od sztuki. Takie już są czujniki na 45nm cepach intela niestety. Więc się nie przejmuj ;)

 

ad.2 Nie odpowiem dlaczego diagnostyczne tego nie wykrywają. Z tego co pamiętam e7200 miał te instrukcje, i nic mi nie wiadomo o tym że intel w kolejnych cepach to usunął.

 

ad.3 Dziura FSB i tyle. Na GA na p965 zupełnie normalna sprawa.

 

ad.4 Ile wynosi napięcie pokazywane przez soft w idle a ile w stresie? Bo to co napisałeś to wygląda tak jakbyś porównywał stress z softu do tego co w BIOSie ustawiasz. A wówczas rozwiązanie proste. Mobo ustawia większe napięcie niż jest ustawione w BIOSie. Też często się zdarza :P

 

ad.5 Było wyżej -> czujniki. Są zwalone i nie potrafią pokazać temp poniżej jakiegoś tam poziomu widocznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodalem teraz takie ustawienia :

8x460mhz = 3680mhz

Ustawienia napiecia bios : 1.35v

Napiecie proca (windows) idle : 1.36v

Napiecie proca (windows) stress : 1.328v

 

Caly czas dziwia mnie te niskie temperatury w stresie. Obmacalem heatpipe'y i sa chlodne !!! podstawa z miedzi, ktora styka sie z czapa procesora tez chlodna, sposob montazu chlodzenia wyklucza slaby docisk do procesora. Nie spodziewalem sie, ze te procki sa takie "zimne".

post-1261-1271502188,4_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz wyższe napięcie niż to które w BIOS ustawiasz i tyle ;)

 

U mnie np. jest odwrotnie. Nie ma się czym przejmować. A co do chłodzenia skoro jesteś pewny, że jest poprawnie założone to też nie ma co nad tym medytować. Jak stabilne to ok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ustawiłem mojego E7200 na fsb 445 i mmożnik 9. Vcore dałem na 1.425. Cpu-z pokazuje ( tak wiem powinno się sprawdzać miernikiem ) w stresie 1.376v.

Pytania:

- czy takie napięcie nie jest za wysokie ?

- w orthosie mam teraz 65C po 30 minutach. Chłodzenie to scythe ninja. Nie jest za dużo ? W idle mam 36-37C

- jakie taktowanie procka będzie idealne do GTX 260 216sp ?

Edytowane przez war3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem tutaj cos takiego:

FSB Termination Voltage - NIGDY! nie może być większe niż napięcie CPU Voltage bo spali Ci procka. Więc jak na procku dasz 1.35 to FSB Termination 1.30 powinno wystarczyć w zupełności. Później możesz próbować obniżać stopniowo tak samo jak na procu, ewentualnie zostawić tak jak masz na Auto.

W takim razie jesli FSB Termination Voltage moge ustawic minimalnie na 1.050V z CPU Vcore nie mozna zjechac nizej niz 1.05V?

Jak to sie dzieje, ze ludzie ustawiaja 1V i dziala? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

 

Mam: ASUS P5Q PRO, INTEL CORE 2 DUO E 7200, 2X2GB GOODRAM, ATI ASUS 4850 HD TOP, CHIEFTEC MATRIX 450 VAT.

 

Czy ww płyta i procesor nadadzą się pod dzisiejsze gry - np. Crisis 2 czy Wiedźmin 2?

 

Czy ww płyta i procesor nadają się jeszcze "jako baza" => wymina karty graficznej (np. na ati his 6870?).

 

Z góry thx za pomoc. Mile widziane wszelkie wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was. Mam pewne pytanie. Otóż podkręciłem swojego procka c2d e7400 z 2,8 ghz do 3,36 ghz. Miałem z nim wczesniej sporo problemow przy podkrecaniu poniewaz gdy zmienialem taktowanie zegara z reszta ustawien na auto to w ogole nie wstawal, nawet gdy zegar podnosilem o 1 ghz. Na szczescie (badz tez nie) ktos mial podobny problem i w jego i jak potem w moim przypadku okazalo sie ze pomogla zmiana w Biosie taktowania pamieci, czyli u mnie w BIOSIE nazywa sie to "MCH Frequency Latch". Zmienilem takze SPD. I teraz pytanie czy MCH dac na 400 mhz i (wtedy pammiec dziala na 800/7xx nie pamietam dokladnie) + SPD 2.00D czy tez dac MCH na 333 mhz (800/667) + SPD na 2.00B. Procek jest niestabilny juz przy 3,4 ghz na obu ustawieniach. Na razie dalem mu FSB na 320 (3,36 ghz) i na tym pozostane.

Napięc nie ruszalem i nie zamierzam a jak zmienie tylko zegar a reszta na auto to wgl nie wstaje.

 

Sprzęt:

c2d e7400 (wszystko boxowe)

plyta: Gigabyte EP43-DS3L

pamiec: Kingston DDR2 CL5.0 pc6400 800 mghz

karta Radeon 4850

 

Testy robilem na prime95 + coretemp.

 

p.s czy obnizenie taktowania nawet z podkreconym prockiem nie wplynie negatywnie na wydajnosc w grach ?

 

p.s to oszczedzanie Intelowskie w Biosie wylaczylem.

Edytowane przez maciomon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...