Skocz do zawartości
dolores haze

Czy Nowa Obudowa Wyciszy Mi Kompa ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio zmienilem niemal wszystkie bebchy w kompie. C2D z boxowym wentylatorem, Palit 8600, Seagate 250GB i Chieftec 450W.

Myslalem ze z boxowym wentylem na procku i firmowym zasilaczem, bedzie calkiem cicho, ale niestety nie jest.

 

Komp ogolnie chodzi glosno. Co wiecej, czesto wpada w jakies wibracje, ktore ustepuja po dotkniecu obudowy reka, wiec stawiam ze obudowa (juz kilkuletnia, jakis no name) tez jest juz rozklekotana i wpada w wibracje.

 

Co polecacie na wyciszenie kompa ? Napewno stoi przede mna zakup nowej obudowy. Czy nowa obudowa moze spowodowac slyszalny spadek glosnosci komputera ? Polecacie jakis model konkretny (powiedzmy do 200PLN) ?

 

Czytalem tez w jednym z postow ze Seagate 250GB potrafi niezle wibrowac. Slyszalem ze mozna dokupic jakies paski gumowe do dysku. Warto w to inwestowac ?

 

Z gory dzieki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Dolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kiego nowa buda?

 

Raz: powieś dysk na "gumkach od gaci" (ewentualnie sznurek) w zatoce 5,25. Dwa: wymień wentyl w zasiłce, jeżeli przerasta to twoje możliwości to sprzedaj i kup, np. Corsair 450W będzie w miarę tani. Trzy: wymień chłodzenie na procku, jakiś fryzjer poradzi sobie.

 

Po tych zabiegach nie poznasz kompa, no może poznasz, bo buda ta sama, ale uszy na pewno będą miały problem :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp ogolnie chodzi glosno. Co wiecej, czesto wpada w jakies wibracje, ktore ustepuja po dotkniecu obudowy reka

mam dokladnie to samo i dokladnie tak samo sobie z tym radze :oops:

Edytowane przez kzk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda tymczasowa: polozyc cos ciezkiego na obudowie, np. jakies cegly ;) Powinno troche uspokoic drgania dopoki sie czegos lepszego nie wymysli.

Zrobilem cos innego, polozylem obudowe na miekkim dywanie, i roznica jest bardzo duza. Komputer nadal slychac, ale jest to ciche, i co najwazniejsze - stale szumienie wentylatorow, nie ma juz drgan i wibracji pojawiajacych sie od czasu do czasu ktore najbardziej mnie intrygowaly.

 

Dotykalem tez tego dysku, kurde on naprawde mocno drzy. chemiczny_ali polecal podwiesic dysku na gumkach w kieszeni 5'25, ale jakos nie wyglada mi to na bezpieczne rozwiazanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup cienką gąbkę, taką, która jest klejąca z obu stron (np. do przyklejania zestawów głośnomówiących w aucie), przyklej do dna obudowy, a dysk do niej. Jeśli masz wentylator zasysający powietrze, będzie przy okazji chłodził dysk, jeśli nie, nic złego się nie dzieje. Wszystkie moje dyski pracują w ten sposób i jest cicho, chłodno i bez wibracji :D Bez obaw też można przenosić komputer w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyciszania komputera to ona się nie nadaje, cały front dziuraw więc cały hałas będzie się wydobywał na zewnątrz. Niestety wiem to po sobie gdyż mam CM Elite 331 w której front tez jest cały dziurawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam troche z innej beczki pytanie czy położenie dysku na grubej miekkiej gabce tak z 2 cm tzn. położenie elektroniki bezpośrednio na gąbce bez żadnego zabezpieczenia może uszkodzić dysk (elektronika) lub jakos skrócić przez to jego żywotność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam troche z innej beczki pytanie czy położenie dysku na grubej miekkiej gabce tak z 2 cm tzn. położenie elektroniki bezpośrednio na gąbce bez żadnego zabezpieczenia może uszkodzić dysk (elektronika) lub jakos skrócić przez to jego żywotność?

Jeśli nie użyjesz gąbki antyelektrostatycznej to tak.

 

Nawet jeśli użyjesz odpowiedniej gąbki to dysk będzie się bardziej grzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie użyjesz gąbki antyelektrostatycznej to tak.

 

Nawet jeśli użyjesz odpowiedniej gąbki to dysk będzie się bardziej grzał.

To chyba gąbka antyelektrostatyczna może szybciej uszkodzić dysk z racji tego, że przewodzi prąd a więc może zrobić zwarcie na elektronice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar użyć zwykłej żółtej gąbki o grubości 2 cm i bardzo drobniutkich oczkach, taką jaką sie używa w materacach do spania (bo taką posiadam)

 

Kyle czyli nie będzie to najlepszy pomysł , o chłodzenie sie nie martwię bo dysk ma 29* teraz i jest chłodzony przez 120 wciągającą z predkością 600 rpm. Martwi mnie własnie kwestia zwarcia / uszkodzenia elektroniki.

 

Ewentualnie gdzie mozna kupić taką gąbkę antyelektrostatyczną o grubości powiedzmy 2 cm.

 

Druga opcja to położyć dysk na gąbce ale wcześniej przykręcić do niego nóżki zrobione z szyn przejściówek 3,5/5.25. Tak żeby dysk był około 1 cm nad gąbką.

 

Trzecia opcja to zawieszenie dysku na majtach (znaczy gumkach i obłożenie boków gąbką aby się nie obijał przy ew. kopnięciu budy.

 

Mam pytanie czy takie coś zniweluje wibracje do poziomu jaki oferuje Scythe Quiet Drive ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie często (zawsze?) kładą płyty główne na tej gąbce kiedy łączą PC "na pająka" i zwarć nie ma. Kila dysków już tak kładłem i nigdy nie było problemu. Miernik nie pokazuje aby ten materiał przewodził prąd więc nie wiem skąd te bzdury ze zwarciem na tej gąbce .... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik nie pokazuje aby ten materiał przewodził prąd więc nie wiem skąd te bzdury ze zwarciem na tej gąbce .... ?

I? to że nie przewodzi prądu nie oznacza, że nie może gromadzić ładunków elektrostatycznych. Tak samo nie przewodzi prądu "plastikowy" dywan. Spróbuj potrzeć kawałkiem takiej wykładziny coś plastikowego i przyłóż do tego plastiku palec ... zdziwisz się (im większy kawałek PCV, tym większe zdziwienie).

 

Jak chcesz kłaść to na gąbce, to daj pod spód np. foliowe opakowanie od dysku twardego, płyty głównej. To są specjalne folie, tzw. antystatyczne, czyli takie, które nie gromadzą ładunków elektrycznych.

 

Tak jak napisał Kyle, "od ręki" zwarcia na płycie/elektronice taką gąbką nie zrobisz.

 

Może więcej śrubek mocujących napędy i mocniejsze skręcenie obudowy? Szukanie "świerszcza" to czasami długa zabawa:D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wyciszyć dysk kładąc go na gąbce (średnio estetyczne, ale tanie i dość skuteczne) idz do pierwszej lepszej drogerii, kup taką zwykłą gąbkę do mycia (występują w wielu kształtach i kolorach, kształt dobierz jakoś do rozmiarów dysku, a kolor do gustu, lub koloru obudowy) połóż na niej dysk i ciesz sie brakiem wibracji i mniejszą ciszą :)

Tak poza tym co do tych ładunków to może i mogą występować (chociaż osobiście na materiale typu gąbka nie zaobserwowałem mimo pocierania, na pcv owszem występuje, ale potrzyj gąbkę a nic nie zaobserwujesz) wiele razy widziałem tak lezący dysk i na forum też są foto z takim rozwiązaniem, i nikomu sie nic nie stało:) więc "NIEMYŚL O TYM:)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie często (zawsze?) kładą płyty główne na tej gąbce kiedy łączą PC "na pająka" i zwarć nie ma. Kila dysków już tak kładłem i nigdy nie było problemu. Miernik nie pokazuje aby ten materiał przewodził prąd więc nie wiem skąd te bzdury ze zwarciem na tej gąbce .... ?

Skąd niby miałem wiedzieć o jaką gąbkę antystatyczną Ci chodzi?

Elementy antystatyczne często przewodzą prąd mimo, że są np z gumy lub innych materiałów.

Dlatego też gdy na czymś jest napisane, że jest antystatyczne to trzeba się liczyć z tym, że to może prąd przewodzić. Przykładem może być obuwie gumowe stosowane przez górników w kopalniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze - wyciszanie to sprawa kompleksowa

po drugie - pytanie jak daleko chcesz się posunąć i jakich efektów się spodziewasz

po trzecie - pytanie ile chcesz na to wydać

 

jak już masz zdiagnozowany problem (cpu, zasilacz, dysk..) to teraz trzeba na to coś wymyślić

 

cpu - pwm nie działa ?? może kwestia ustawień, w idlu powinno to śmigać całkiem cicho,, prosta inwestycja to jakiś arctic z PWM, ew. wentyl z PST i wentyl z tyłu i cpu bedą się regulować razem..

zasilacz - wymiana wentyla ale najpierw wsadziłbym go w nową budę i sprawdził czy nie będzie wystarczająco cicho

dysk - gąbki ale - dysku nie kładź bezpośrednio na gąbce tylko dorób mu nóżki, elektronika podziękuje, będzie chłodniej ogólnie i odpadnie problem z ew. zwarciem (tu bym nie demonizował.. ;))

 

i na koniec obudowa - ja bym zainwestował,, to raz na kilka lat i fajnie mieć coś co spełnia swoje zadanie dobrze i jeszcze wygląda estetycznie,, próg wysokiego midendu przesunął się w okolice 250zł (rok i dwa temu 350-400..) czyli imho nie ma się co zastanawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystie wentyle 120mm na 500-600 rpm pod kontrolerem obr, TR-Hr01 passiv, fan swap w zasiłce idle 400 rpm wentyl pod PWM CPu, grafa pod kontrolerem na 5v , obudowa Sharkoon Rebel 9 Eco (niestety nie sprzyja cichej pracy dysku  :sad: ). Wszelkie możliwe silikonowe podkładki na wentyle i zasiłke założone.

 

Diagnoza komp słyszalny dopiero z 3m , ale jednak siedzę bliżej niego i to dysk jest jedynym elementem który mi mocno przeszkadza ( a właściwie wibracje przekładające sie na obudowę bo dysk jest na sankach metalowych 5,25 na 3,5 przypięty do obudowy.

 

forest kila zbila wiem że masz dysk położony w takim fajnym pudełeczku metalowym na gabce (widziałem fotki). Powiedz wibracje spadły dużo? i czy szum talerzy przeszkadza czy też się zmniejszył trochę.

 

Zamierzam albo tak jak Ty zrobić albo na majtach (gumach) go powiesic i obłożyc z boku gabką żeby nie uszkodzić przypadkiem przy kopnięciu. Scythe Quiet Drive na razie nie mam kasy na to.

 

Myślę jeszcze nad matami ale stać mnie tylko na Spire Sound Pad lub ew. kupno dużej ilości zwykłych gąbek o szer 2 cm takich jak w materacach do spania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...