Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

tak ja juz wiem jak wielkim bledem jest uwazanie ze orthos i 3dmark sprawdzaja stabilnosc kompa :)

od 4 dni walcze z cs:source,zwiecha za zwiecha po lekim oc chodz marki i testy twierdza inaczej

jak dzis nie wsadze siekiery w plyte glowna to bedzie sukces,a na maximusie wszystko chodzilo jak lala buuu

aaa i to juz 2 proc jednego juz wykonczylem na tej plycie :)

Edytowane przez maax990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem, dlatego ja nie katuje orthosem proca po kilka godzin jak niektorzy, sprawdzam moze max 30 min. jak sie nie wyje*ie to wtedy wlasnie testuje w normalnym uzytkowaniu, ale juz wczoraj o 3 w noy nie chcialo mi sie sprawdzac :wink: dzisiaj bede to robil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wale zawsze dwie gry na raz i nie ma mozliwosci zeby np. nie wysypało bluescreenem, nawet jak PI przechodzi i Orthosa jakies 30 min na najwyzszym prio nie daje pewnosci, a tak własnie CS:S i cokowlwiek innego ostatnio CoD4 uzywam do tego, gwarantuje ze jak przesadzone OC albo za mało gdzie papu, wysypie sie jak nic, bo tak jak tylko jedna gra np CS:S to róznie czasem kilka godzin grania i nic czasem pare minut i chamska zwiecha a o tyle denerwujace ze jak mi sie zatnie CS:S na słuchawkach to takie rypanie i decybele ze mozna słuch stracic a juz o nerwach nie mówie, bo nawet jak wiesz ze moze sie to stac to i tak ktos ze słabym sercem palpitacji dostanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie cs wali po uszach ze idzie oszalec,ale najlepsze jest to do stabilnosci,mozna z neta sciagnac bez steama i zastosowac do 3d,zamias badziewia 3dmarka ktory to sobie umie kilka godzin latac i nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie cs wali po uszach ze idzie oszalec,ale najlepsze jest to do stabilnosci,mozna z neta sciagnac bez steama i zastosowac do 3d,zamias badziewia 3dmarka ktory to sobie umie kilka godzin latac i nic

Bo 3D Mark jest do zdobywania punktów na HwBot.org, a nie sprawdzania stabliności :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukaszrobert podaj no swoje ustawienia skoro u ciebie cs myka

juz robilem cuda wianki i nic po wgraniu 1103 plyta stracila jakakolwiek stabilnosc,jeden proc juz lezy w proline

jak dam wszystko na auto vcpu 1.25v i vram 1.9 wszystko chodzi cacy,ale tylko jak dam jakies minimalne oc cs zalicza freza

przetestowalem chyba wszystkie biosy i dalej to samo

ma ktos jakies pomysly???

brak mi sil juz do tej plyty

pmp byly jakis skargi na 1103???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na viście x64 SP1 po wyjściu z uśpienia mam blue screen i reset też tak macie? Poza tym po OC w Wyświetl podstawowe informacje o tym komputerze pokazuje cały czas podstawową wartość.

pewnie bios winny

maax990 ale ja jeszcze sie nie zabrałem za OC ^_^

czeka mnnie jeszcze zrobienie szlifa na Ultrze 120-eXtreme, bo na razie mam takie tempy 37,35 i 28,28, jak nie zrównowaze troche tych jajek to kiepsko widze OC, no i jak tu krecic na tym biosie gdzie w SpeedFan pokazuje temperature procka 100 stopni,

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"AI Tweak"

Jade od góry:

Cpu ratio - x8

Fsb Frequency - 500Mhz

PCIE Frequency - Auto

FSB Strap to North Bridge - 333 Mhz

Dram Frequency - 1000 Mhz

DRAM CLK Skew on Channel A1/A2/B1/B2 - Auto (ni uja nie wiem co to jest)

DRAM Timing Control - Manual

pIerwsze 4 timingi mam - 5-5-5-15, pozniej juz do samego konca z timingami leci na "auto"

Cpu Voltage - 1,32 V

Cpu GTL Voltage Rference (0/2) - 0.640

Cpu GTL Voltage Rference (1/3) - 0.630

CPU PLL Voltage - 1,6V

FSB Termination Voltage - 1,2V

Dram Voltage - 1,9 V

NB Voltage - 1,36 V

NB GTL Voltage Reference - 0.580

SB Voltage - 1,10 V

PCIE Sata Voltage - 1,50 V

CPU Skew - 300 ps

NB Skew - 100 ps

 

 

ADvanced -> Cpu Configuration

Cpu Ratio Setting - x8

C1E support - Disabled

Max CPUID Value Limit - Disabled

Intel Virtualzation Tech - Enabled

CPU TM Function - Disabled

Execute Disable Bit - Enabled

Intel C-STATE Tech - Enabled

BRAWO za ten post dla Disasater!!!

Tego caly czas szukalem ale nikt nie mogl opisac dokladnych ustawien biosu,

pomimo ze Asusa mam od zawsze to nigdy nie mialem az takich problemow z ustawieniem poprawnie biosu jak teraz.

Dzieki postowi Disastera, poznam szybciej mozliwosci plyty!!

 

Dzieki Disaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy ;-) Jak pamietam od zawsze domena roznych for internetowych byla pomoc innym w danym temacie, od jakiegos czasu zaczyna sie to zacierac, co wieksze elo pro OC'erzy nie chca sie dzielic informacjami chocby przyziemnymi takimi, ktore w jakis sposob pomoga osobie z danym problemem. I nie chodzi mi tutaj o jakies "super ekstra" tajemne sztuczki zeby osiagnac 18 GHZ na procku czy 800 FSB, ja mam w d*pie takie wartosci, Bo go*no ze mnie a nie jakis OC'er zeby osiagac ekstra wyniki SPI czy w innej cholerze. Ja potrzebuje przyziemnej inforamcji jak to ruszyc zeby osiagnac dla zwyklego procka 2-jajowego ok. 4.0Ghz na AC tak zeby zrobic sobie profil. I info podnies VCPU czy VDRAM to sobie darujmy bo to jest 5% wszystkich ustawien w biosie nowej plyty glownej, z ktora np. Ja nie mialem nigdy doczynienia i zapewne wielu innych rowniez.

1-sze co robie czytam topic, jezeli nie ma nic na ten temat w topicu o tej plycie to zadaje pytanie i licze na odpowiedz, chociaz w wiekszosci przypadkow mozna sie przeliczyc. Jak cos wiem i moge komus pomoc to o tym pisze i juz.

 

Wracajac do powyzszych ustawien, to ze szczerym podziekowaniem dla kolegi @kretfr , ktory mi troszke pomogl w temacie i zmodyfikowalem delikatnie te ustawienia i wydaja mi sie byc stabilne, Caly weekend gralem W COD4 i robilem rozne dziwne rzeczy i nie mialem ani razu zwiechy, bluescreen'a itp. Wiec chyba jest OK i przedstawia sie to tak. Boldem zmiany dodane

 

"AI Tweak"

Jade od góry:

Cpu ratio - x8

Fsb Frequency - 500Mhz

PCIE Frequency - Auto

FSB Strap to North Bridge - 333 Mhz

Dram Frequency - 1000 Mhz

DRAM CLK Skew on Channel A1/A2/B1/B2 - Auto

DRAM Timing Control - Manual

pIerwsze 4 timingi mam - 5-5-5-15, pozniej juz do samego konca z timingami leci na "auto"

Cpu Voltage - 1,32 V

Cpu GTL Voltage Rference (0/2) - 0.640

Cpu GTL Voltage Rference (1/3) - 0.630

CPU PLL Voltage - 1,6V

FSB Termination Voltage - 1,2V

Dram Voltage - 1,9 V

NB Voltage - 1,36 V

NB GTL Voltage Reference - 0.580

SB Voltage - 1,10 V

PCIE Sata Voltage - 1,50 V

CPU Skew - 300 ps

NB Skew - 100 ps

 

 

ADvanced -> Cpu Configuration

Cpu Ratio Setting - x8

C1E support - Disabled

Max CPUID Value Limit - Disabled

Intel Virtualzation Tech - Disabled

CPU TM Function - Disabled

Execute Disable Bit - Disabled

Intel C-STATE Tech - Disabled

 

jeszcze probowalem ustawic zgodnie z sugestia te Skew na 400ps i 200ps ale nic to nie dawalo, procek potrzebowal dalej tyle V zeby stabilnie pracowac na 8x500. Jeszcze troche pobawie sie ze zjechaniem z "FSB TERMINATION" i "NB VOLTAGE" troche w dol bo jak juz wspomnialem 500 FSB mi w zupelnosci wystarczy a moze nie potrzebuje tyle dowalac V na tych parametrach. Ale to wyjdzie w praniu. Na razie na tygodniu nie mam na to czasu bo praca, kursy itp wiec i na granie nie bedzie czasu. A normalnie na codzien to jade ze wszystkim na auto C1E i Speedstep wlaczony bo wiecej mi nie trzeba do normalnego uzytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla pewnosci tylko zapytam czy FSB Termination Voltage to popularne VTT?

pytam dla tego ze wazna to wartosc w przypadku quadów 65 nm, ta i GTL-e, przeczytałem ze standardowo dla procesorów 45nm jest 1.1V a dla 65 nm 1.2V, równiez dla tego pytam ze nie wolno ustawiac owego VTT wyzszego od napiecia procesora

 

CYTAT("FrazPC")

Nowy wymiar technologiczny odbija się również na nieco innych regułach postępowania przy OC. Niezwykle istotną kwestą jest tu regulacja napięcia VTT oraz napięcia GTL (a właściwie AGTL+), które są zależne od siebie. Dotychczas regulacja tych dwóch parametrów była niezwykle istotna tylko w przypadku procesorów czterordzeniowych Intela i miała istotny wpływ na maksymalny stabilny zegar danego egzemplarza procesora. W przypadku procesorów dwurdzeniowych wystarczyła jedynie zmiana napięcia VTT, regulacja dzielnika napięcia GTL nie przynosiła większych korzyści. W przypadku procesorów wykonanych w technologii 45nm oba parametry nabierają nie lada znaczenia i co ciekawe - wymagają odmiennego postępowania niż w przypadku procesorów Core 2 Quad wykonanych w 65nm.

 

Dotychczas powszechnie stosowaną praktyką było ustawianie parametru napięcia GTL na 67% wartości napięcia VTT. Oczywiście ze względu na rozbieżność faktycznych napięć dla najlepszego efektu niezbędna okazywała się ręczna regulacja dzielnika napięcia VTT. I tak by utrzymać napięcie referencyjne GTL na odpowiednim poziomie 67% napięcia VTT wraz ze zmianą wartości tego drugiego niezbędne były zmiany napięcia GTL. Większość płyt o rozbudowanych możliwościach OC udostępnia taką opcję z poziomu BIOS na dwojaki sposób - albo poprzez ustawienie wartości procentowej albo poprzez dokładne definiowanie napięcia GTL. Dla napięcia VTT 1,3V - napięcie GTL powinno wynosić 0,871V (67% z 1,3V). To z kolei przekłada się a poszukiwanie jego optymalnej wartości w granicach ustawienia 85~89. Ustawienie GTL w BIOS na wartość 87 powinno skutkować napięciem 0,87V - jednak ze względu na odchyły napięcia VTT od wartości pożądanej jak i odchyły napięcia GTL konieczne będzie sprawdzenie kilku wartości GTL w okolicach 87 w celu dobrania najodpowiedniejszej a więc takiej, która poskutkuje napięciem GTL jak najbliższym 67% napięcia VTT (można również posłużyć się miernikiem i po prostu dokonywać pomiarów porównujących napięcie VTT i napięcie GTL w poszukiwaniu optymalnego ustawienia).

 

W przypadku procesorów Wolfdale obowiązuje jednak inna tablica napięć VTT (często określanego również jako �FSB Termination Voltage�) co niweczy dotychczasowe reguły i może przysporzyć sporo problemów podczas OC - standardowe napięcie VTT dla modeli E8x00 to 1,1V a nie jak w przypadku procesorów 65nm - 1,2V. Pierwszy problem pojawić się może już przy włożeniu procesora - jak się bowiem okazuje nie wszyscy producenci płyt głównych udostępnili najnowsze wersje BIOS posiadające odpowiednią tablicę napięć VTT i wszelkie zmiany tego napięcia nijak mają się do rzeczywistych wartości. Najprostszym sposobem na weryfikację tego jest sprawdzenie czy BIOS automatycznie ustawia wartość 1,1V i sprawdzenie pomiaru napięcia w odpowiedniej zakładce w BIOS lub też za pomocą oprogramowania dołączonego do płyty. Są to oczywiście pomiary obarczone często sporym błędem jednak wystarczy, że ich wartość będzie zbliżona do ustawionej. W przypadku, gdy odczyt taki nie jest dostępny pozostaje nam jedynie pomiar za pomocą miernika. Płyta nie posiadająca odpowiedniej tabeli VTT po ustawieniu tego napięcia na np. 1,3V potrafi podawać faktycznie napięcie rzędu 1,13V (należy pamiętać o tym, by nie ustawiać napięcia VTT wyższego od napięcia CPU!)

 

Kolejna sprawa to odmienna zasada ustawiania napięcia GTL - wspomniane wcześniej 67% wartości napięcia VTT nie znajduje tu zastosowania. Na chwilę obecną brak w sieci dokładniejszych analiz jednak podczas kilku dni testów zaobserwowałem, że najodpowiedniejsze ustawienia napięcia GTL zamykają się w przedziale 50~55% ustawionego napięcia VTT (zarówno dla GTL CPU jak i GTL Northbridge). I tak gdy ustawimy napięcie VTT na 1,2V to ustawienia GTL powinny oscylować w granicach 60~66 jednostek. Jest to niezwykle ważne gdyż często nawet pomimo prawidłowej tabeli napięcia VTT płyty w trybie automatycznej regulacji napięcia GTL często nadal kierują się zasadą 67%. Dlatego też gdy tylko istnieje taka możliwość radzę ręcznie regulować ustawienia napięcia GTL.

 

 

ostatnia czesc moze byc przydatana przy OC 45nm. procesorów, a ja tez zapytam czy przy podkrecaniu quadów GTL CPU i GTL NB nalezy ustawic na 67% czy tylko GTL CPU?

dzieki i przepraszam za cytat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie który Thermalright Mosfet Cooler pasuje na tą płytę. Interesuje mnie tylko te miejsce w którym jest radiator z HP połaczony do chipsetów

Pewnie HR-09 S i U type 2

Mam akurat luzem takie 2 szt, uzywalem na p5k-e ale zastapilem bloczkami EK ASUS 3a (czyli te pasujace na p5q)

Praktycznie rozstaw mocowan na sekcji zasilania ten sam, do tego te TR maja jakas tam minimalna mozliwosc przesuniecia zaczepow, tak ze to nie problem, pomierz tylko czy rozmiarowo zasloni ci wszystkie mosfetki i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja slepa kura jestem... pytam co to FSB termination voltage, wklejam artykuł a tu jak wół W przypadku procesorów Wolfdale obowiązuje jednak inna tablica napięć VTT (często określanego również jako �FSB Termination Voltage�)

no żal mnie :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID 0

Dokupilem dzisiaj drugi identyczny dysk zeby zrobic RAID 0 i co?

 

Raid nie widzi drugiego dysku podczas bootowania (tylko tego ktory podpiety jest do Portu 1)

Za to system widzi dysk?!

Do tego nie moge dostac sie do poprzez Ctrl+l do konfiguracji macierzy?!

Ustawienia w biosie poprawne "cofigure Sata as RAID"

Edytowane przez Tunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID 0

Dokupilem dzisiaj drugi identyczny dysk zeby zrobic RAID 0 i co?

 

Raid nie widzi drugiego dysku podczas bootowania (tylko tego ktory podpiety jest do Portu 1)

Za to system widzi dysk?!

Do tego nie moge dostac sie do poprzez Ctrl+l do konfiguracji macierzy?!

Zeby sie dostac do Intel Matrix Storage to w biosie w 1-szej zakladce w "storage Configuration" musisz zmienic "Configure Sata as" na RAID i zapisac zmiany w biosie.

 

jesli chodzi o wejscia Sata to nie ma to znaczenia. Musisz tylko podlaczyc od Sata1 do Sata6 (u mnie sa czerwne) oba dyski i oba powinien widziec. ja nawet Raid'a nie musialem robic na asusie bo widzial mi tego co mialem na DFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Spotkaliscie sie z takim problemem. Mianowicie Vista mi nie chciala zabootowac. Lecial ten paseczek normalnie, potem dioda od HDD przestala sie palic a pasek lecial w nieskonczonosc. Reset, wejscie w tryb awaryjny, rozejrzenie sie czy wszystko ok i restart i znowu to samo. Odpialem wszystkie napedy i nic nie pomoglo. Zdarzylo mi sie to juz drugi raz. Wczesniej mialem Viste Ultimate to myslalem ze cos nie teges, format na Home Premium. Teraz znowu nie chcial sie wlaczyc. Dodam ze nic nowego nie instalowalem. Od tak samo z siebie. Ale sprobowalem zrobic clear cmosa. No nic, wlaczam i odziwo poszlo. Po wlaczeniu Vista sama zaczela instalowac sterowniki od napedow DVD i dyskow twardych (obydwu). Tak jakby sterowniki od ATA sie same zresetowały przez co nie mogl sie zaladowac system. Dziwna sprawa. A ciezko mi cos znalezc w necie bo jak wpisuje Vista Boot to zazwyczaj ludzie po OC maja problemy.

 

Na forum Asusa ludzie skarza sie cos na slabe baterie od ustawien BIOSa. Moze nie trzyma napiec i resetuje ? Nie mam bladego ...

Edytowane przez Symbian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID 0

Dokupilem dzisiaj drugi identyczny dysk zeby zrobic RAID 0 i co?

 

Raid nie widzi drugiego dysku podczas bootowania (tylko tego ktory podpiety jest do Portu 1)

Za to system widzi dysk?!

Do tego nie moge dostac sie do poprzez Ctrl+l do konfiguracji macierzy?!

Ustawienia w biosie poprawne "cofigure Sata as RAID"

Tunio! A kto ci powiedzial ze musisz podlaczac dyski tw arde w port0 i port1 (te zolte i biale) to jest kontroler Marvell ktory przydaje sie do Asus xDrive itp ...

Jezeli chcesz robic macierz podlacz dyski do czerwonych portow i dalej podazaj za wskazowkami z instrukcji plyty glowne lub

RAID 0 - krok po kroku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...