Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

z tego co pamiętam to pmp pierwszy zwrócił na to uwagę, pozniej Marcin o tym pisał, zajrzyj na 20 strone w tym temacie, a i topic o GTX280/260 tez moze byc pomocny

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Co do @marcin255A - kojarzysz, gdzie mniej więcej się ta rozmowa zaczęła? (bo nic nie mogę znaleźć)

z tego co pamietam odpisali mu,ze wymienia mu mobo jak nie ma zadnych sladow zniszczenia itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powiedzcie mi co sie dzieje, bo mnie juz rece opadaja. Nowa konfiguracja, a mam same problemy z tym moim ASUSem P5Q-E - nie wiem czy plyta popsuta, czy karta grafiki czy moze pamiec. Od 2-3 dni mecza mnie BSODy - 0x00000124 (przy ogladaniu plikow wideo) oraz pochodne 0x000001e i 0x00000050 (przy przelogowaniu uzytkownika). Ten pierwszy to podobno od grafiki, a te kolejne od pamieci i sprzetu. Moj komputer wogole nie krecony, wszystko na oryginalnych ustawieniach. Mam wrazenie, ze to wszystko przez niespecjalnie dzialajacy 6 EPU od ASUSA.Tyle, ze jak dla testow powylaczalem go to bluescreeny tez sie pojawiaja.

Kurcze no, zeby plyta miala problemy sama ze swoimi elementami - a nowka przeciez :/

 

Moj sprzet to:

Asus P5Q-E

Asus EAH4870 512MB 750/900 MHz

C2Q 9450 2,66 GHz

2x2 GB DDR2 Mushkin 800 MHz CL5

Samsung F1 640 GB 16 MB cache

Chieftec 750W-14C

na tym "dziala" Vista Ultimate x64

 

W systemie nie widze zadnych konfliktow. Mozliwe zeby to wszystko tak sie ze soba gryzlo?

Edytowane przez Pawel80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal w ogole 6 EPU ... on TYLKO problemy sprawia...

 

Metoda na BSODa

http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=74716

Dowiesz się co go powoduje :)

Widze, ze masz ta sama plyte. Jak ja skonfigurowales - 6 Engine masz odinstalowany? Czy wogole wszystkie programy z plytki od ASUSa masz niezainstalowane? Chyba AI Nap tez sprawia problemy.

Edytowane przez Pawel80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta z łaski na inny model jesli ta jest ładna , ale i tak czekam na jesienne GTX 280 w mniejszym procesie i może juz tego [ciach!]lnika nie będzie

Z łaski ? Pleciesz...

Każde P5Q /e,dlx,etc./ z felernymi kondensatorkami będzie przez serwis poprawione - niższe kondziołki i po sprawie - i nie potrzeba tu niczyjej łaski. Serwis ASUSa jest na to od dawna przygotowany, a nowe płyty schodzą z taśm z niskimi kondensatorkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel80 aktualizowałes bios? u mnie EPU bez problemu dziala a tez go podejrzewałem ze to przez niego ale winny był biosik teraz coolturka

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel80

 

Ja mam ten EPU włączony i zainstalowany i u mnie nie powoduje to żadnych BSOD-ów. Po podkręceniu nawet nieznacznym EPU jest nieaktywny.

Biosa nie zmieniałem.

 

Ja bym się jeszcze upewnił czy na procku i grafice są dobre temperatury.

Jak masz możliwość to sprawdź też jak system się zachowuje na innej grafice.

Można też spróbować wkładać kości pamięci pojedynczo i testować komputer na każdej kości z osobna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel80 aktualizowałes bios? u mnie EPU bez problemu dziala a tez go podejrzewałem ze to przez niego ale winny był biosik teraz coolturka

Nie. O ile sie nie myle to BIOS mam z wersji 0605 (czy jakos tak) :) Przyznam sie, ze dla mnie jego aktualizacja to troche jak operacja na otwartym sercu - stracham sie troche, ale pewno sie niebawem zdecyduje jak znajde jakis dobry poradnik :D

 

Pewno jeszcze dokladniej przejze tez ten watek.

 

Edit:

@marcin3112 - temperaturki grafy nie sa takie zle w idle wg SmartDoctora i gpu-z to ok. 48 stopni - w stresie bylo troche ponad 70. Procek w idle ma ok. 45 stopni na BOXowym chlodzeniu.

Zastanawiaja mnie wskazania cpu-z: pokazuje czestotliwosc procesora tylko ok. 2 GHz (Multiplier x6:0, Bus Speed: 333.3 MHz, Rated FSB 1333.3 MHz) orat taktowanie pamieci 400 MHz zamiast 800 (moze to dlatego, ze chodza w Dualu) i widzi je jako DDR3 zamiast DDR2 - no ale to moze tak ma byc. Fakt faktem, ze dane dla procesora i pamieci sa takie dlatego, ze system jest praktycznie w stanie spoczynku. Jak myslisz?

Edytowane przez Pawel80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cpu-z dobrze pokazuje taktowanie pamięci bo 800 MHz to taktowanie efektywne, a rzeczywiste to 400. Wykrywanie DDR3 zamiast DDR2 to błąd CPU-Z - u mnie też tak jest. Taktowanie procesora jest obniżone bo masz włączone opcje oszczędzania energii w biosie, wyłącza się to w opcjach CPU. Temperatura procesora trochę duża ale mieści się w normie.

 

Ja bym jednak sprawdził pamięci na występowanie błędów jakimś programem do ich testowania. No i jeszcze grafikę dobrze by było sprawdzić. Jak masz jakąś grafikę to podłącz i sprawdź czy błędy występują.

Program do testowania pamięci najlepiej odpalić po uruchomieniu kompa z kiegoś bootowalnego cd z narzędziami diagnostycznymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. O ile sie nie myle to BIOS mam z wersji 0605 (czy jakos tak) :) Przyznam sie, ze dla mnie jego aktualizacja to troche jak operacja na otwartym sercu - stracham sie troche, ale pewno sie niebawem zdecyduje jak znajde jakis dobry poradnik :D

 

Pewno jeszcze dokladniej przejze tez ten watek.

 

Edit:

@marcin3112 - temperaturki grafy nie sa takie zle w idle wg SmartDoctora i gpu-z to ok. 48 stopni - w stresie bylo troche ponad 70. Procek w idle ma ok. 45 stopni na BOXowym chlodzeniu.

Zastanawiaja mnie wskazania cpu-z: pokazuje czestotliwosc procesora tylko ok. 2 GHz (Multiplier x6:0, Bus Speed: 333.3 MHz, Rated FSB 1333.3 MHz) orat taktowanie pamieci 400 MHz zamiast 800 (moze to dlatego, ze chodza w Dualu) i widzi je jako DDR3 zamiast DDR2 - no ale to moze tak ma byc. Fakt faktem, ze dane dla procesora i pamieci sa takie dlatego, ze system jest praktycznie w stanie spoczynku. Jak myslisz?

NIC SIE NIE PRZEJMUJ!

Na stronie producenta jest programik Afudos BIOS update tool nie wiem czy konieczny ale go nagrałem razem z biosem i wsio, wchodzisz do biosu w zakładce tools i tam jest narzedzie do aktualizacji wybierasz to co Ci sie wyswietl i po sprawie, tyle ze potzrebna jest pamiec flesh masz jakiegos pendrive-a?

mozesz takze z windy zaktualizowac ale ryzyko ze podczas fleshowania złapiesz bluescreena jest duze i moze byc kupa, dlatego ja zrobiłem bezposrednio z biosa, no ale mozna i tak pewnie trwa to 10 sek. i po bólu

 

 

ps. tam nawet na stronie asusa napisane jest ze bios naprawia problem z pamieciami, u mnie bluescreeny zniknęły

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie (może już było ale muszę szybko się dowiedzieć). Najlepszy bios do P5Q DLX?? Z góry dzięki za odpowiedzi.

dla twojego procka to chyba ostatni ale ten ze strony asusa, był jakis jesazcze ale go wycieli, widocznie wiecej problemów niz zysku

 

edit.

oj pzrepraszam jakis nowy jest 1103 wiec nie wiem, ja polecam 0803, nie powinno byc problemów

 

Marcin255A sprawdzałes ten biosik 1103?

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zapytałem bo mam 0803 i pobrałem najnowszy 1xxx(nie pamiętam dokładnie). Tak więc wchodzę na stronkę popatrzeć, a tu Asus tego biosa ze strony zdjął :D. Wolałem się zapytać niż ryzykować flash ;).

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu udalo mi sie postawic viste x64 (nie probujcie nawet miec xp32 i visty x64 na jednej macierzy raid 0, bsod nie uniknione, na jednym jak i drugim systemie :/ )

 

Nagle 2x1gb zrobilo sie za malo, teraz pytanie czy jak dokupie dwie identyczne dodatkowe kosci pamieci to wszystko dalej bedzie cacy dzialac jak dziala teraz?

Cos wczesniej czytalem ze 4x1gb moze sprawic jakies problemy szczegolnie w o/c... ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie procesora jest obniżone bo masz włączone opcje oszczędzania energii w biosie, wyłącza się to w opcjach CPU.

Jak można to wyłączyć by cpu-z pokazywało stałe taktowanie procesora 3.0Ghz ? :P jakoś nie mogę znaleść..

Edytowane przez TeGeSiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesował się ktoś funkcją Intel Turbo Memory? Trafiłem przed chwilą na stronie intela na sterownik dla tej funkcji. Używa ona wbudowanej na płycie pamięci NAND Flash aby przyspieszyć aplikacje. Sterownik umożliwia wybór co ma być cache'owane. Jeszcze nie sprawdzałem ale może ktoś już to robił. P5Q Deluxe używa pamięci dla ExpressGate ale pewnie wystarczy to wyłączyć w biosie (albo działa jednocześnie). Pytanie: czy ta funkcja coś daje?? Ktoś używa/używał? Ile jest pamięci wlutowanej na płycie?

 

 

edit: chyba jednak nie opłaca się bo to coś jak ReadyBoost z Visty, myślałem, że szybsze

Edytowane przez sosen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-4 zakładka od lewej, CPU Features i wyłącz... No właśnie - która to dokładnie opcja odpowiada za EIST? Ja i tak zawsze wyłączałem prawie wszystkie, a że mobo jest na gwarze to nie sprawdze.

Edytowane przez kretfr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam taki problem.. Właśnie złożyłem sobie nowy sprzęt, zainstalowalem wszystkie sterowniki oraz pare gier i programów w celu sprawdzenia wydajności :) Wszystko było cacy dopóki nie sprawdziłem poziomów temperatury i zegarów procka. :(

W idle mam około 25 st z tym, że oba rdzenie mają cholernie wielkie różnice temeratur! Np. jeden ma 20st, drugi 45, tak było raz.. Przeważanie różnica wynosi 15-17st.

przykład:

http://i527.photobucket.com/albums/cc351/d...8/niebardzo.jpg

 

Przejrzałem już wiele wątków ze screenami z C2D (w tym E8400) i nigdzie nie było takiej sytuacji! Zawsze ta różnica wynosiła 1-2 stopnie..

 

Co może być nie tak???

 

Bios w płycie nie zmieniany (0803), procek na chłodzeniu boxowym.

 

Poza tym w windzie mam swojego 8400 na 2,0 GHz, ale to zasługa tej opcji oszczędzania energii w asusie :] Wie ktoś może gdzie ją dokładnie wyłączyć? ;)

 

No i czy da się zrobić tak aby WinXp 32 bit widział 4GB ramu a nie 3,25?

 

Proszę o pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć 3.0Ghz a nie spadki do 2 ;] wystarczy wyłączyć opcje w 3 zakładce "C1E Support" na disable.

:P:P

WinXP x86 nie będzie widział 4GB ramu ;] było już to poruszane na wielu forach...

Wgraj Viste albo XP 64bitowego i po problemie :]

Edytowane przez TeGeSiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Patrząc na screen "dragona" doszedłem do wniosku, że mam pewien problem z temperaturą rdzeni procesora E8400. Posiadam P5Q-E bios 0803 + chłodzenie Karakoruma. Temperatura CPU, jak widać, jest 31*C (1650rpm) za to rdzeni 40-54*C. To jest normalne? Może źle jest pasta nałożona?

Dodam, że dragon na swoim screenie ma niskie temperatury procka i rdzenia na BoXowym chłodzeniu :damage_wall: :P ale płytę Dlx :]

Proszę o szybką odpowiedź :P Co robić :P

Edytowane przez TeGeSiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...