Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mały problem.

Mam:

E5200

MSI P35 neo

2x1GB A-Data EXTREME DDR2 1066+

88GS

Zasiłka BeQuiet L7

 

Komp sobie działał przez ponad rok na fsb 250 ; mnożniku 12,5 i napięciu 1.28V.

 

Ostatnio chciałem go jeszcze coś podkręcić(ustawiłem fsb=280 i 1.3V), płyta nie wstała.

Zrobiłem Cmos.

Teraz maxymalnie fsb 210.

 

Przy wyższym np. fsb=216 i wyższym napięciu(rzędu 1.3V), płyta nie wstaje i cmos tylko pomaga.

(pamięci 1:2, napięcie 1.8V, 2.1V, 2.2V, 2.3V <- żadne wartości nie dają rezultatu w postaci bootowania...)

 

Ktoś się spotkał z czymś takim?

Jakaś blokada?

 

Z góry dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam mały problem.

Mam:

E5200

MSI P35 neo

2x1GB A-Data EXTREME DDR2 1066+

88GS

Zasiłka BeQuiet L7

 

Komp sobie działał przez ponad rok na fsb 250 ; mnożniku 12,5 i napięciu 1.28V.

 

Ostatnio chciałem go jeszcze coś podkręcić(ustawiłem fsb=280 i 1.3V), płyta nie wstała.

Zrobiłem Cmos.

Teraz maxymalnie fsb 210.

 

Przy wyższym np. fsb=216 i wyższym napięciu(rzędu 1.3V), płyta nie wstaje i cmos tylko pomaga.

(pamięci 1:2, napięcie 1.8V, 2.1V, 2.2V, 2.3V <- żadne wartości nie dają rezultatu w postaci bootowania...)

 

Ktoś się spotkał z czymś takim?

Jakaś blokada?

 

Z góry dzięki za rady.

dzielnik ustaw na 1:1

pamięci 2,2V

napięcie na NB 1,45V

 

i zobacz.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do podkręcania na MSI - spróbuj zworkami na płycie na FSB 333 - powinien wstać z zaniżonym mnożnikiem - w biosie wybrać odpowiedni mnożnik do interesującej Cie częstotliwości i powinno hulać

 

u mnie na MSI P31 też jest problem z FSB > 260 na ustawieniach zworkami 200/266 niezależnie od mnożnika - za to bez problemu chodzi na 333 - narazie stabilne 3700 na 1,3V

 

Dołączona grafika

 

na 3830 już krzyczy sobie 1,375v ;/

 

 

btw. procek który kupiłem u sprzedającego był wykrywany jako VID 1.275V , u mnie natomiast wykrywa jako 1.100V - gdzieś wcześniej wyczytałem że to zaniżenie może odbić się na potencjale do podkręcania - stad moje pytanie - czy można to jakoś "wyprostować" - zmiana na najnowsza wersje bios-a nic nie dała ;/

Edytowane przez Sawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzielnik ustaw na 1:1

pamięci 2,2V

napięcie na NB 1,45V

 

i zobacz.......

Jak wrócę z roboty, to sprawdzę, dzięki (choć pamięci są 1066, więc nie sądzę, ale zobaczymy)

 

a co do podkręcania na MSI - spróbuj zworkami na płycie na FSB 333 - powinien wstać z zaniżonym mnożnikiem - w biosie wybrać odpowiedni mnożnik do interesującej Cie częstotliwości i powinno hulać

Ja mam zwykłe msi-neo nie mam zworek, zworki chyba były w fr(czy jakoś tak)

 

EDIT:

Komp chodzi na fsb=240 teraz, okazało się, że napięcie coś szwankuje, cały czas jest 1.2V(w biosie ustawione 1.25V).

Także ładne kwiatki mi się porobiły...

Edytowane przez ledman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze są lekkie odchylenia napięcia w BIOSIE nie podaje tak dokładnie... .... nie przejmuj się tym.. ustawiłes te napięcia ,które podałem ?? masz napięcie VTT? daj o 2 wartosci wyżej....

Edytowane przez sly44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzielnik ustaw na 1:1

pamięci 2,2V

napięcie na NB 1,45V

 

VTT daj o 3 wartości wyżej( 3 kliknięcia "+") i powinno być OK.. pamietaj te napięcie zawsze powinno byc mniejsze od napięcia procesora :) pozdr.

Edytowane przez sly44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa się wyjaśniła, posiadam płytkę Gigabyte GA-965P-s3 rev3.3 miałem na niej E2180 który leciał 277x10 czyli niewiele, obwiniałem za to procka, myślałem że jakaś padaka, a to jednak płyta główna, dziś zakupiłem E5200 leci 277x12,5 i ani mhz więcej, oczywiście FSB ni ch... wyżej nie przekroczę, ale nie ma co grymasić prawie 3,5 Ghz na defaultowym napięciu :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa się wyjaśniła, posiadam płytkę Gigabyte GA-965P-s3 rev3.3 miałem na niej E2180 który leciał 277x10 czyli niewiele, obwiniałem za to procka, myślałem że jakaś padaka, a to jednak płyta główna, dziś zakupiłem E5200 leci 277x12,5 i ani mhz więcej, oczywiście FSB ni ch... wyżej nie przekroczę, ale nie ma co grymasić prawie 3,5 Ghz na defaultowym napięciu :rolleyes:

Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, miałem tą płytke swego czasu i robiła mi 420FSB bez ziewu. A gdzie tu dopiero 277, skoro ona ma oficjalny support dla 333/1333(rated)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że ja również z tego zadowolony nie jestem, ale próbowałem już wszystkiego od różnych biosów do zmiany napięcia na mostku i szukania dziur w FSB i nic :blink: co ja mogę, taki model mi się trafił chyba, tym bardziej że wersja z sześcioma fazami więc sekcja zasilania nie jest zła, wiem że nawet czterojajowce na niej latają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, rev 3.3, taka jak ja miałem, tak jak mówię 425MHz robiła sobie chyba nawet bez podbijania NB voltage, nie wiem co masz, przecież ona ma oficjalne wsparcie dla 333mhz więc dziwne aby nie wstawała na takim fsb. Włożysz tam E8400 i co, w ogóle się nie włączy? Moze to memki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że ja również z tego zadowolony nie jestem, ale próbowałem już wszystkiego od różnych biosów do zmiany napięcia na mostku i szukania dziur w FSB i nic :blink: co ja mogę, taki model mi się trafił chyba, tym bardziej że wersja z sześcioma fazami więc sekcja zasilania nie jest zła, wiem że nawet czterojajowce na niej latają.

Zostaje dla testu zrobić bsel moda na fsb=333MHz zawsze taniej kupić lakier ELECTON 40ac niż kombinować procka z domyślnym FSB=333mhz

http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-...26-t236090.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu znajomy chciał bym mu podkręcił procka E4300, na płycie GA-965P-DS3 rewizja chyba najnowsza ale pewności nie mam. Po uporaniu się z dziurą FSB (zaczynającą się już od 201MHz) komputer uruchomił się z FSB 333MHz (mnożnik chyba 8x) i działał w pełni stabilnie. Niestety okazało się że czasami nie wstaje i pomaga tylko reset BIOSu. Co ciekawe niektóre ustawienia OC nie zostają zresetowane (nie pamiętam już które ale chyba był to mnożnik i może jeszcze napięcia ale pewności nie mam), nie wiem czy to normalne na pytach Gigabyte'a ale u mnie na MSI po resecie BIOSu wszystkie ustawienia są resetowane. Problem się powtarzał więc zainstalowaliśmy najnowszy BIOS i wydawało się że jest już ok, ale po tygodniu znajomy powiedział mi że znowu komp przestał się uruchamiać i musiał resetować BIOS i że olał już te podkręcanie (kompa ma dość zabudowanego pod biurkiem przez co ma dość ciężki dostęp do zworki resetującej BIOS więc nie chce mu się co kilka dni do niej dokopywać).

Ręcznie ustawiłem napięcie CPU na domyślne bo komp działał na nim stabilnie, później nawet nieco je podniosłem i obniżyłem mnożnik ale nic to nie dało. Napięcie na pamięciach również nieco podniosłem (chyba na 1,9V z 1,8V), dzielnik ustawiony na 1:1 a pamięci to patrioty 800MHz więc przy takim FSB powinny działać prawidłowo nawet przy domyślnym napięciu. Wyłączyłem również ESIT i C1E. Niestety te wszystkie ustawienia nie pomogły.

 

Spotkał się już ktoś z takim problemem? Jest może na to jakiś sposób, czy po prostu płyta taka lipna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje dla testu zrobić bsel moda na fsb=333MHz zawsze taniej kupić lakier ELECTON 40ac niż kombinować procka z domyślnym FSB=333mhz

http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-...26-t236090.html

Jak dla mnie starczy co mam, przyrost fsb i tak wiele nie daje oprócz wyższych wyników w testach pamięci, co ciekawe do tego magicznego 277 na magistrali płyta super-stabilna, pamięci wykręcone ładnie, timingi też, procek też ładnie sobie pracuje, a gdy zrobię fsb-278 to podwójny start i ustawienia domyślne wracają, być może że płytka po prostu uszkodzona w jakiś sposób, kupiłem ją okazyjnie więc nie narzekam, procek i tak wiele wyżej nie pójdzie a różnica między 3,5 a 3,6 raczej niewielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu zamieniłem chłodzenie z BOXa na CM Hyper TX3. Chłodzonko kosztowało tylko 65zł a jest sporo cichsze i znacznie wydajniejsze od BOXowego :) Zastanawiam się dlaczego wcześniej tego nie zrobiłem ;)

 

Nowe chłodzenie pozwoliło mi na mocniejsze OC procka na 4GHz przy napięciu 1,38V. Co prawda ORTHOS stabilnie chodził 3h na napięciu 1,37V ale dla pewności wolałem podbić jeszcze o tą 1 setną.

Tu screen z 3h testu orthosem na napięciu 1,37V

 

Jeśli chodzi o temperatury to procek pod orthosem max grzał się do 67/68*C przy max RPM i temp. w pokoju 18*C (wczoraj przy 20*C grzał się do 69/70*C). Przy obciążaniu go innymi aplikacjami grzeje się znacznie mniej (poniżej screeny).

orthos, winrar, super pi

Jeśli chodzi o normalne zastosowania to najbardziej się grzeje podczas grania w GRIDa - ~55*C przy 1300-2000RPM (PWM ustawione na 55*C).

 

Jak myślicie, chyba mogę to tak zostawić do codziennego użytku z włączonym C1E? Temperatury przy tym napięciu chyba nie są zbyt wysokie?

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

mam pytanie, a mianowicie czy normalnym jest, ze temp proca jest w okolo 10C mniejsza niz rdzeni?

 

w idle mam 29 proc i po 39 na rdzeniach

 

edit: oczywiscie e5200 (sigiem sie nie sugerowac)

Edytowane przez LittlePaulie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu zamieniłem chłodzenie z BOXa na CM Hyper TX3.....

 

.....Jak myślicie, chyba mogę to tak zostawić do codziennego użytku z włączonym C1E? Temperatury przy tym napięciu chyba nie są zbyt wysokie?

Teraz może być. W lecie będzie gorzej :P Tak czy inaczej normalne aplikacje to nie orthos więc może być ;)

 

.....czy normalnym jest, ze temp proca jest w okolo 10C mniejsza niz rdzeni?

 

w idle mam 29 proc i po 39 na rdzeniach

Po pierwsze nie masz co tak do końca wierzyć temu co pokazują czujniki. Zmienisz BIOS i tcase może już być inne. Poza tym nie wiadomo czy czujniki cepa dobrze pokazują itd. Wg pewnego źródła różnica w idle powinna być chyba mniejsza (nie wiem czy nie w okolicy około 3 stopni). Przy czym j.w. czujniki nie są dokładne. Tak czy inaczej dobrze że tcase mniejsze od tcore. Bo u mnie np. na odwrót co jest niemożliwe (płyta źle pokazuje :P ) Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz może być. W lecie będzie gorzej :P Tak czy inaczej normalne aplikacje to nie orthos więc może być ;)

Dokładnie to samo pomyślałem ;) Obserwując temperatury w normalnych aplikacjach oraz grach stwierdziłem że nie jest źle, i nawet latem powinno być ok choć podczas gry w upały wiatrak mógłby już dość głośno wyć by zapewnić odpowiednią temperaturę. W każdym razie temperatury i tak są niższe niż 3,5GHz ^1,26V (domyślne) na BOXie. A na tym zestawieniu z dobre pół roku przepracowałem ;)

Jednak postawiłem sobie jeszcze jedno pytanie - czy warto? - i stwierdziłem że nie. Wcześniej rzadko kiedy zdarzało się by mi brakowało dodatkowych MHz'ów. Natomiast w 3DMarku 06 po OC na 4GHz wynik poprawił się tylko o 550 pkt. więc w grach i tak raczej będę ograniczany przez kartę niż przez proca. Dlatego tymczasem ustawiłem 3,83GHz. Te taktowanie śmiga na 1,32V, i temperaturach o kilka st. niższych. Myślę że jest to dość korzystne taktowanie, bo w porównaniu do taktowania 3,5GHz przybyło mi 330MHz kosztem podniesienia napięcia o 0,06V oraz temp. o kilka st. Natomiast 4GHz to kolejne 0,06V i kilka st. więcej a MHz już tylko 170 przybyło.

Do tych 4GHz to myślę że powrócę dopiero jak zmienię grafikę na lepszą, ale w najbliższym czasie tego nie planuję.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem przez przypadek nowym posiadaczem e5300. I teraz mam pytanie: jakie jest def napięcie na procu ? Mi cpu-z wykryło 1.175 :blink: Narazie mi leci 3,5ghz na def V. Pytam bo nie wiem jak w biosie ustawić (mam opje Auto albo od najmniejszego do najwiekszego V, nie ma opcji od def w góre co mnie wkurza ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak postawiłem sobie jeszcze jedno pytanie - czy warto? - i stwierdziłem że nie. Wcześniej rzadko kiedy zdarzało się by mi brakowało dodatkowych MHz'ów......

Zależy w co grasz. Jakbyś GTA4 odpalił to pewnie byłoby warto wyciskać ostatnie soki z proca. Chociaż 5% to nie taka różnica. Przy 30 FPS raptem 1.5 klatki do przodu i nie wierzę by było to zauważalne. Zwłaszcza że i tak na pewno nie będzie się taktowanie skalować idealnie liniowo z wydajnością w grze. A szkoda proca z tytułu większego napięcia i temp.

 

A 3.83GHz to już ładny wynik :) Przy czym ja np. jadę na 3.33GHz obecnie i też mi styka do tych gier co ja gram :P Ale to zależy w co się gra ;)

 

Panowie jestem przez przypadek nowym posiadaczem e5300. I teraz mam pytanie: jakie jest def napięcie na procu ? Mi cpu-z wykryło 1.175 :blink: Narazie mi leci 3,5ghz na def V. Pytam bo nie wiem jak w biosie ustawić (mam opje Auto albo od najmniejszego do najwiekszego V, nie ma opcji od def w góre co mnie wkurza ;).

Hmm ale co za problem. Ustawiasz najniższe możliwe w BIOSie i potem testujesz do jakiej częstotliwości jest ok. 1.175V to niskie napięcie dla e5xxx. Ja wprawdzie mam niższe bo 1.1375V i na takim robi 3.33GHz ale wiele sztuk ma na defie 1.25V. Dlatego nie przejmuj się tym. Dawaj najniższe możliwe dla danej częstotliwości (tak aby było jak najniższe a komp był nadal stabilny).

 

Edyta:

Masz widzę neo2. Więc wyłączasz EIST i ustawiasz najniższe możliwe (szary kolor). Chociaż wątpię by zrobił 3.5GHz przy 1.175V aczkolwiek jest to możliwe bo mój robi :P A max to 1.36V wg intela ;)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w co grasz.

Ostatnio grałem tylko w GRIDa w którym przez większość czasu mam powyżej 45 fps, a poniżej 30 to chyba nigdy nie spada. Ale co ciekawe to co jakiś czas strasznie zwalnia na ~1s tak że gra się prawie zatrzymuje, i znowu wraca do normalnej prędkości. Nie wiem czym to jest spowodowane bo ilość klatek przy tych bullet time'ach nie spada jakoś zauważalnie. OC niczego tego nie zmieniło. Więc myślę że albo prockowi albo karcie (choć w to wątpię bo gram w 1440x900) brakuje pamięci, lub po prostu gra tak napisana.

Z ciekawości po OC zainstalowałem ponownie Crysis'a ale nie widać jakiejś wyraźniej różnicy - gra chodzi większość czasu płynnie (średnio 23-28fps - ale to przez grafe - na trochę niższej mam już średnio 30-35fps) i przymula dopiero w trakcie jakiejś większej rozpierduchy ;) Najgorzej było w warhead'zie w misji gdzie się jedzie pociągiem, a właściwie na pociągu. W szczególności w wtedy gdy przyszło wsparcie z powietrza i co chwile coś wylatywało w powietrze a ja co chwile na ekranie miałem płynność poniżej 20 fps :P Ale tu raczej przydałoby się więcej cache'u niż MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Problem polega na tym że fsb nie mogę podnieść nawet o 1Mhz przy ustawieniach standardowych. Nawet jeśli chciałem obniżyć to tak samo (no trzy razy udało się zmienić: 2x niżej, raz wyzej). Prawdopodobnie jest to wina moich umiejętności - i dlatego proszę o konkretną pomoc

płyta: Gigabyte EP43-DS3, bios F7

ram: goodram 2x2gb 800Mhz cl5

Zasilacz: Tracer highlander 600W

CPU: Intel E5200 rev.R0

Grafa: 9600GT Palit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...