Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

A co znaczy że nie możesz? W BIOSie nie da się przestawić, czy po przestawieniu komputer nie wstaje? Jeśli to drugie to ustaw dla pamięci dzielnik na 1:1, oraz napięcie i timingi takie jak masz podane na nalepce na nich. Natomiast dla procesora ustaw najniższy możliwy mnożnik (6) i ustaw FSB od razu na 333MHz a jeśli też nie zadziała to spróbuj z 266MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się jest tak zmieniam ustawienia (a jeden raz zdążyło się tak ze gdy zmieniłem napięcie z auto na takie same jak producent podaje na ramie-czyli 1.8, a płyta główna sugerowała 1.9) to komp próbuje wstać z tymi ustawianiem ale mu to nie wychodzi i następnym razem wstaje z ustawieniami poprzednimi (robi coś w stylu clear cmos). A możne to jest związane z programami dodanymi do płyty, bo jak zmieniłem napięcie w nim to płyta sugerowała to samo co ustawiłem w programie. I jeszcze jest jedna funkcja która możne mieć wpływ system oszczędzania energii - jak się go włączy to potem w windowsie juz nie da wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Pentiak narazie robi tyle, ale walczę o więcej.

 

Dołączona grafika

 

Walidacja

Dołączona grafika

 

Super Pi

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Walczę o więcej. Batch to Q827B249. Vid tego E5200 to 1.165v wdłg Biosu, oraz 1.15v wdłg Cpu-Z 1.53.1

 

Tylko mam problem z EIST na tej DFI. Mianowicie coś nie działa mi poprawnie to pomimo że w biosie jest włączony - znaczy w biosie nie ma opcji EIST, jest tylko C1E - i jest to na Auto

 

Dołączona grafika

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

@

problem rozwiązany - funkcja EIST działa tylko na pełnym mnożniku (x6-x12), a nie połówkowym. Szkoda ale ważne jest to że działa w 100%.

 

@@

wygrzewanie w Orthosie - P8 przy 3.5GHz.

Dołączona grafika

góra doszło do 64* na chłodzeniu z 92mm wentylem tylko, więc jest bardzo dobrze.

 

@@@

moje dalsze próby OC

Dołączona grafika

I jak widać - 3.8GHz pękło, jedziemy wyżej :)

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość MaRuH

To i ja się pochwalę moją sztuką. Vid 1.165v wg biosu. 3700Mhz 1,3625v z biosu. Wstaje i na 3800Mhz na 1,36v jednak sie wysypuję po 20min w orthosie, możliwe że na 1,38v by poszedł ale nie chce go już męczyć. 3.7Ghz mi w zupełności wystarczy. Otrhos 2godz bez błędów, Gta4 godz grania bez problemów, system stabilny.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc kupiony od Konrada_GT. Miał robić 4Ghz przy około 1,35-1,36 u mnie robi tyle dopiero przy 1,39-1,4V odczyt z CPU-Z i Everesta (1,4125 bios).

Dołączona grafika

 

Liczyłem na coś więcej jednak. Niedługo dojdzie do mnie Asus P5k-e i być może na P35 lepiej pójdzie :]

Edytowane przez Borys-Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój chociaż robi te 4GHz, bo mój jeste narazie uparty i stanął mi na 3.8GHz i basta :(. Muszę go chyba bardziej ogarnąc w OC i przeskoczyć na te 3.9GHz a może wreście i na te 4.00GHz.

 

Choć jak widać - mój już względnie dużo papu potrzebuje do zrobienia 3.8GHz, więc raczej te 4.00GHz przy normalnym napięciu ( max 1.45v wdłg Cpu-Z ) raczej nie realne jest. A Szkoda.

 

Aczkolwiek trzeba ucziciwe sobie przyznać że spokojnie starcza do codziennego użytku te 3.7/3.8GHz 1.44v na zegarze więc nie jest tak źle. Do mojej karty to i tak z lekka za duzo. Ale jak będę wymieniał późną wiosną ją na Radka HD4870 lub GF GTX260 to procek będzie akurat w sam raz na styk :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powolutku zaczynam robić coś z moim procesorem (niestety płyta to mega kaszana i podkręcanie na niej to porażkowy sport).

 

Kiedyś latało to "jakoś", ale nawet nie miałem zapisu ustawień. Potem padł bios, trzeba było lutować no i ustawienia się poszły czesać.

Pół roku na def i się wkurzyłem, bo miałem mało :)

 

Aktualnie 310x10 @ 1.15V z BIOSu. Codziennie będzie więcej, aż dojdę do ograniczeń BOXa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powolutku zaczynam robić coś z moim procesorem (niestety płyta to mega kaszana i podkręcanie na niej to porażkowy sport).

 

Kiedyś latało to "jakoś", ale nawet nie miałem zapisu ustawień. Potem padł bios, trzeba było lutować no i ustawienia się poszły czesać.

Pół roku na def i się wkurzyłem, bo miałem mało :)

 

Aktualnie 310x10 @ 1.15V z BIOSu. Codziennie będzie więcej, aż dojdę do ograniczeń BOXa ;)

Te ograniczenie Boxa to jakieś 3.5GHz przy 1.35v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie 366*9,5 :)

Tu pisałem tak na oko :wink: . Oczywiście trzeba brać mozliwości boxa w stresie - to jest to ograniczenie. W idlu to nawet na boxie mozna dac mu i 4.00GHz po OC, i nic się mu nie stanie :rolleyes: . Ale tempy w stresie to już inna sprawa :unsure: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja z kolei mam taką dziwną przypadłość... Z procesorem od kupna nie szalałem, podniosłem tylko FSB do 240MHz co skutkuje zegarem 3.0GHz i pamięciami rzędu 960MHz. Sprzęcik pracuje sobie już dość ładny kawałek czasu, ale wczoraj-przedwczoraj zaczęły mnie martwić temperatury. Chłodzenie na procu boxowe, smarowanie Arctic Silver 5. Temperatury mierzone w RealTemp. W obudowie pracują oprócz standardowych wentyli dla Antka300 dodatkowo dwa Zephiry 120mm na przednim panelu obudowy, wentylację zatem myślę że mam dobrą...

 

Do tej pory było 42-44 stopnie idle, 48-52 stopnie stres, natomiast zmiany temperatury były bardzo powolne i regularne. Teraz na starcie mam 44 stopnie, ale wystarczy ze zacznę robić kółka myszką - 45/46 stopni. Przeglądanie katalogów na dysku - do 50 stopni z bardzo raptownymi wahaniami. Odpalenie WoWa czy dowolnej innej gry = do 75 stopni z ogromnymi wahaniami, więc zacząłem się martwić. Myśląc, że pasta się zestarzała (a nie powinna, ostatnio zmieniana była niecały rok temu), przesmarowałem z rana proca i chipset na mobo. Poprzednio to poskutkowało, teraz niestety nie... Spotkał się ktoś z czymś podobnym?

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja z kolei mam taką dziwną przypadłość... Z procesorem od kupna nie szalałem, podniosłem tylko FSB do 240MHz co skutkuje zegarem 3.0GHz i pamięciami rzędu 960MHz. Sprzęcik pracuje sobie już dość ładny kawałek czasu, ale wczoraj-przedwczoraj zaczęły mnie martwić temperatury. Chłodzenie na procu boxowe, smarowanie Arctic Silver 5. Temperatury mierzone w RealTemp. W obudowie pracują oprócz standardowych wentyli dla Antka300 dodatkowo dwa Zephiry 120mm na przednim panelu obudowy, wentylację zatem myślę że mam dobrą...

 

Do tej pory było 42-44 stopnie idle, 48-52 stopnie stres, natomiast zmiany temperatury były bardzo powolne i regularne. Teraz na starcie mam 44 stopnie, ale wystarczy ze zacznę robić kółka myszką - 45/46 stopni. Przeglądanie katalogów na dysku - do 50 stopni z bardzo raptownymi wahaniami. Odpalenie WoWa czy dowolnej innej gry = do 75 stopni z ogromnymi wahaniami, więc zacząłem się martwić. Myśląc, że pasta się zestarzała (a nie powinna, ostatnio zmieniana była niecały rok temu), przesmarowałem z rana proca i chipset na mobo. Poprzednio to poskutkowało, teraz niestety nie... Spotkał się ktoś z czymś podobnym?

 

ale czym się tu martwic skoro temperatury są w normie ?.Taki procesor nie spali się nawet przy 115 bo wcześniej się wyłączy(sprawdzone)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciebie nie martwiłby nieuzasadniony wzrost Tmax o 20 stopni?

 

Chyba pasta się już trochę oswoiła, Tmax obecnie rzędu 60 stopni

 

nie ,75 w stresie dla procesora to jeszcze "zima".Zresztą nigdy nie ufam czujnikom.U mnie raz core temp pokazuje 38 stopni,po czym 115 a co najzabawniejsze czasami -30 stopni :lol2: Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kręcenie E5300 wygląda narazie tak:

Dołączona grafika

 

W BIOSie mam ustawione 1,325V, to tak na szybko, zobacze czy da rade więcej

Edytowane przez Chemik4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marne te wasze sztuki :

Moj z miernikiem 4,0Ghz na 1,25V w cpuz robił- MSI P35 Neo-F,Abit Ab9 Quad GT

Miernik 1,23V.

 

4,425Ghz i 1,40V w cpuz na Abit Ab9 QUAD GT - 1,380V na mierniku

 

VID :1,25V i na tym samym 4,0Ghz tylko procek od spodu miał 5 elementów ceramicznych jak w E8500 ze zdjęcia.

 

mój E5200 wyglądał dokładnie od spodu jak ten w lewym dolnym rogu:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tempy takie bo w dual core rdzen nie jest lutownay do IHSa tylko na jakims kleiku montowany.

Chcesz miec tempy niskie kup pełnego Wolfdale albo Quada.

Wentyl box to porażka.

DO tego IHS jest krzywy i często wymaga szlifu,u mnie tempy spadly o ponad 15st C.

Jak lukniesz na IHS od Quad Core lub E8400 to zobaczysz ze czapeczka prosta w miare.

Mozliwe ze samo chlodzenie jest krzywe i nie dolega do procesora.

O dobrej pascie termoprzewodzącej nie musze chyba napominać.

 

Oczywiscie najpierw sprawdza sie montaż chłodzenia czy wszystkie zatrzaski mocowania trzymaja równomiernie.

Broń boże przy podkręcaniu ustawienie CPU Voltage na AUTO bo plyty potrafią sporo podnieść napięcie nawet jeśli to niekonieczne.

Edytowane przez TomLight

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tempy takie bo w dual core rdzen nie jest lutownay do IHSa tylko na jakims kleiku montowany.

Chcesz miec tempy niskie kup pełnego Wolfdale albo Quada.

Wentyl box to porażka.

wszystko fajnie, ale 2 lata temperatury były ok... 42 idle, 53 stress mnie więcej niż satysfakcjonują na boxie

 

DO tego IHS jest krzywy i często wymaga szlifu,u mnie tempy spadly o ponad 15st C.

Jak lukniesz na IHS od Quad Core lub E8400 to zobaczysz ze czapeczka prosta w miare.

IHS to jak rozumiem blaszka na wierzchniej części procesora?

 

Mozliwe ze samo chlodzenie jest krzywe i nie dolega do procesora.

O dobrej pascie termoprzewodzącej nie musze chyba napominać.

Sprawdzę jeszcze docisk, zawsze to jakaś myśl.

Pasta = Arctic Silver 5

 

Dołączona grafika

Tak to u mnie obecnie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co powiecie na to?

Wyłączyłem w biosie regulację FSB. Teraz ustawienia są 'fabryczne', niczego nie zmieniałem. Poprzednio też nie ruszałem niczego, poza mnożnikiem FSB. Napięcia cały czas są auto :/

Dołączona grafika

 

Właśnie tak patrzę sobie po screenach i ludzie osiągają dużo wyższe wartości na dużo mniejszym napięciu. Ale czemu u mnie proc domyślnie pracuje na tak wysokim? Aha i żeby było śmieszniej, temperatury spadły o 1* lub wcale.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w coretemp VID procka i ustaw taką wartoś napięcia w BIOSIE na sztywno,gigabyte wlasnie tak ma że z napieciami leci wysoko na Auto

i nawet procka możesz upalić nie wspomne o degradacji (za pare mies przestanie się w ogóle dobrze kręcić).

Najlepiej wyjmij bateryjke z plyty odlacz zasilanie i sprawdz jaka wartos ma napiecie w cpuz po tym zabiegu.

do 3,0Ghz E5200 wiecej niz 1,30V to nie potrzebuje.

 

Oczywiscie nie trza wspominac o biosie aby byl w miare najnowszy np przy rewizjach procków R0 .

Edytowane przez TomLight

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na sztywno w biosie 1,175V. Wyniki jak na screenie:

Dołączona grafika

Temperatura idle = 40-42*, chwila WoWa = 47-52*. Włączam Orthosa i idę do sklepu, zobaczymy czy przetrwa.

Zawsze bałem się grzebać przy napięciach, dlatego zostawiałem auto. Widzę że to jednak był spory błąd. Mam tylko nadzieję, że ten wzrost napięcia był tylko wtedy, kiedy temperatury mi urosły... Bo jeśli nie to smażę tak procka od października 2008 :/

Bawiłem się też w wyższe wyniki, ale przy 3,33GHz (FSB 260 bodajże) potrzebowałem napięcia prawie 1,3V więc odpuściłem, poza tym nie wiem czy to jedyny parametr którym powinienem regulować.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...