Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gwarantem jest ta wymieniona firma i że nabywca traci gwarancje kiedy sam lub poprzez osoby trzecie dokonuje nieautoryzowanych napraw. Czyli tekst standardowy. Jednak nie zrozumiałem całości więc może ktoś dołoży coś istotnego.

Dzięki za wyjaśnienie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy moi drodzy, widzę że jesteście w temacie ssd obcykani to może coś doradzicie. :razz:

Coś w okolicach 30 GB na sam system. Chyba że cenowo będzie lepiej wypadać 64GB.

 

Co możecie mi doradzić? Nie zależy mi na jakiś kosmicznych wartościach odczyt/zapis. Co dla mnie najważniejsze, to błyskawiczne działanie systemu ( a na tym polu chyba wszystkie ssd sobie radzą ? :unsure: ).

 

Z racji że w ostatnich tygodniach powychodziło od groma różnych wersji dysków, to już zupełnie nie wiem na co zwrócić swoją uwagę. :unsure:

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A-Data PQI a jak masz więcej pieniędzy to OCZ Vertex

@rafa mam pytanko, bo widzę że siedzisz w tym temacie od początku:

 

1. Czy modele z cache likwidują problem przycięć ( dla xp i tak trzeba zmienić ofset/sektor )?

2. Czy idzie jakoś sprawdzić czy dysk jest już lekko "zużyty"? Spadają transfery w syntetykach czy coś? :razz:

 

Chciałbym coś niezbyt drogiego, bo na testy wytrzymałościowe ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa mam pytanko, bo widzę że siedzisz w tym temacie od początku:

 

1. Czy modele z cache likwidują problem przycięć ( dla xp i tak trzeba zmienić ofset/sektor )?

2. Czy idzie jakoś sprawdzić czy dysk jest już lekko "zużyty"? Spadają transfery w syntetykach czy coś? :razz:

 

Chciałbym coś niezbyt drogiego, bo na testy wytrzymałościowe ma być.

Nie jestem rafą ale co nieco od siebie napiszę :)

 

1. Dyski SSD posiadające cache nie cierpią na przycięcia. Modele bez cache po optymalizacji (wszystko w tym temacie) radzą sobie o wiele lepiej i trzeba być naprawdę spostrzegawczym oraz uruchomić np. w tym samym czasie kilka często odwołujących się do dysku aplikacji aby taki efekt wywołać: skanowanie antywirusem, rozpakowywanie archiwów zawierających wiele małych plików. W przypadku Windowsa XP trzeba bezwzględnie ustawić pierwszy sektor partycji na 64 lub 128 kilobajcie.

 

2. Nie wykonuję regularnie syntetyków ale poza wpływem ustawień w ATTO nie dopatrzyłem się wyraźnego spadku osiągów w miarę upływu czasu. Gdyby na takim dysku pracowała baza SQLowa o wielkości około 500-1000MB to zapewne taki spadek szybko rzucałby się w oczy.

Gdybyś zakupił Vertex'a i zainstalował Windowsa 7 RC to możesz zapomnieć o spadku osiągów. Vertex obsługuje wear leveling, a Siódemka operacje TRIM.

 

Podobnie jak rafa polecam A-Datę SSD 300 Series i PQI S ze względu na identyczną konstrukcję jak np. OCZ Solid i atrakcyjną cenę oraz osiągi (odrobinę lepsze niż OCZ Solid). A-Data SSD 300 Series w odróżnieniu od PQI i OCZ nie posiada portu mini USB.

 

Vertex rozczarowywuje - takie duże pudełko, a w przegródce tylko kartka - mogliby coś tam dorzucić na osłodę po solidnym przewietrzeniu portfela :lol:

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ując :D

 

Co do gratisów w pudełku to ja proponuje adaptery do mocowania w zatokach 3.5" :)

 

EDIT

Wylew klonów Vertexa ciąg dalszy. Teraz Patriot wypuścił serie Torqx i podobnie jak dawca na pokładzie ma 64MB cache.

Ceny o kilkadziesiąt euro niższe niż Vertex. Szkoda że te spadki są wciąz tak nieśmiałe...

64GB 220MB/s - 135MB/s

128GB 260MB/s - 180MB/s

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dyski SSD posiadające cache nie cierpią na przycięcia. Modele bez cache po optymalizacji (wszystko w tym temacie) radzą sobie o wiele lepiej i trzeba być naprawdę spostrzegawczym oraz uruchomić np. w tym samym czasie kilka często odwołujących się do dysku aplikacji aby taki efekt wywołać: skanowanie antywirusem, rozpakowywanie archiwów zawierających wiele małych plików. W przypadku Windowsa XP trzeba bezwzględnie ustawić pierwszy sektor partycji na 64 lub 128 kilobajcie.

Czyli model z cache, to rozwiązanie na przycinki z którym miały problem pierwsze dyski. Jeden problem rozwiązany. :razz:

O sektorze wiem, wczoraj przeglądałem ten temat. Czego natomiast nie zauważyłem w tym wątku, to czy wczytywanie obrazu partycji powoduje przestawienie na 63? Do obrazów używam Acronis True Image 2009.

 

2. Nie wykonuję regularnie syntetyków ale poza wpływem ustawień w ATTO nie dopatrzyłem się wyraźnego spadku osiągów w miarę upływu czasu. Gdyby na takim dysku pracowała baza SQLowa o wielkości około 500-1000MB to zapewne taki spadek szybko rzucałby się w oczy.

Gdybyś zakupił Vertex'a i zainstalował Windowsa 7 RC to możesz zapomnieć o spadku osiągów. Vertex obsługuje wear leveling, a Siódemka operacje TRIM.

 

Podobnie jak rafa polecam A-Datę SSD 300 Series i PQI S ze względu na identyczną konstrukcję jak np. OCZ Solid i atrakcyjną cenę oraz osiągi (odrobinę lepsze niż OCZ Solid). A-Data SSD 300 Series w odróżnieniu od PQI i OCZ nie posiada portu mini USB.

 

Vertex rozczarowywuje - takie duże pudełko, a w przegródce tylko kartka - mogliby coś tam dorzucić na osłodę po solidnym przewietrzeniu portfela :lol:

Co do Win7 to też były w tym wątku odnośniki do zagranicznych testów i tego całego TRIM co podałeś. Nie mogę znaleźć, ale A-Data i PQI nie mają chyba cache? Albo jakiś ślepy jestem. :unsure:

 

O, inaczej, czy jest jakiś dysk 32GB z cache oprócz Vertexa?

 

Gdybyś zakupił Vertex'a i zainstalował Windowsa 7 RC to możesz zapomnieć o spadku osiągów. Vertex obsługuje wear leveling, a Siódemka operacje TRIM.

Z testu co przeglądałem na zagranicznej www, to jest to coś na zasadzie natychmiastowego usuwania bloków po operacjach kasowania w systemie. Bo na innych dyskach, fizycznie dane nadal są i potem przy zapisie, jak dysk jest mocno zapełniony, to spada prędkość zapisu ( bo ssd kasuje całe bloki a nie pojedyncze komórki w blokach ). Cały ten TRIM obchodzi ten problem, że w momencie jak w systemie usuwamy, to blok też jest oczyszczany i przy zapełnionym dysku prędkość nie spada. Dobrze kombinuje? :wink:

Ale to nie zmienia faktu naturalnego zużywania się kostek?

 

Dzięki za informacje.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego natomiast nie zauważyłem w tym wątku, to czy wczytywanie obrazu partycji powoduje przestawienie na 63? Do obrazów używam Acronis True Image 2009.

Możesz spróbować odtworzyć partycję, a potem przy użyciu toola diskpar.exe dla Win XP sprawdzić na którym kilobajcie zaczyna się partycja.

 

 

Nie mogę znaleźć, ale A-Data i PQI nie mają chyba cache? Albo jakiś ślepy jestem. :unsure:

Tylko OCZ Vertex (64MB), Summit (128MB), Intele (chyba 64KB lub 128KB), Kingstony na Intelu, GSkill Falcon (64MB) i Corsair P256 (128MB) mają wbudowany cache :)

Za granicą pojawiły się A-Daty na Intelu ale niestety w Polsce ich nie ma.

 

 

Z testu co przeglądałem na zagranicznej www, to jest to coś na zasadzie natychmiastowego usuwania bloków po operacjach kasowania w systemie. Bo na innych dyskach, fizycznie dane nadal są i potem przy zapisie, jak dysk jest mocno zapełniony, to spada prędkość zapisu ( bo ssd kasuje całe bloki a nie pojedyncze komórki w blokach ). Cały ten TRIM obchodzi ten problem, że w momencie jak w systemie usuwamy, to blok też jest oczyszczany i przy zapełnionym dysku prędkość nie spada. Dobrze kombinuje? :wink:

Ale to nie zmienia faktu naturalnego zużywania się kostek?

Dokładnie tak, poza osiągami nie ma to wpływu na zużycie poszczególnych komórek NAND Flash. SSD zapisuje komórki z jak najmniejszym "licznkiem zapisów" i dzięki temu wydłużają żywotność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalizacje służą jedynie minimalizacji efektu przycinania lub wyłączeniu opcji które są zupełnie zbędne w wypadku SSD. Na żywotność mogą wpływać procesy dokonujące niepotrzebnych zapisów. W każdym przypadku warto zrobić optymalizacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grimlock za wszystkie info.

Ostatnia kwestia, to czy oprócz zmiany sektora, muszę robić resztę optymalizacji biorąc pod uwagę, że chce sprawdzić jego żywotność?

 

jak chcesz sprawdzić to zrób folder z tys plików 10 bit i przekopiuj je pare razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafa i Grimlock za wszystkie informacje. To już wiem co i jak działać. Chyba Vertex 30GB u mnie zawita.

 

jak chcesz sprawdzić to zrób folder z tys plików 10 bit i przekopiuj je pare razy

No aż taki perfidny to nie będę. Po prostu chcę sprawdzić wpływ normalnej pracy na zużycie.

 

--------------------

 

I co, po takim zabiegu dysk będzie już w widocznym stopniu zajechany? Chyba nie, bo to by była porażka. :lol:

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tylko OCZ Vertex (64MB), Summit (128MB), Intele (chyba 64KB lub 128KB), Kingstony na Intelu, GSkill Falcon (64MB) i Corsair P256 (128MB) mają wbudowany cache :)

Za granicą pojawiły się A-Daty na Intelu ale niestety w Polsce ich nie ma.

(...)

Kolega zapomniał o Samsungach PB22-J :wink: Które to przy cenie o 30% niższej również oferują cache. Ich cena jest porównywalna do tych klonów OCZ. Imo najlepsza alternatywa, oczywiście jak uda się dostać :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry trochę gorsze od Vertex'a (120GB i 250) ale takie same co wersja 30 i 60GB, cena niższa. Ogólnie trochę śmieszna sytuacja, no ale może ceny polecą jak będziemy mieli dziesięć "różnych" Vertex'ów z innymi naklejkami :) pzdr

 

Tutaj oficjalne info http://www.ocztechnology.com/products/flas...sata_ii_2_5-ssd

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam kontroler co w Vertexie, ale wolniejsze pamięci NAND, zdaje się że tego samego typu co w Core/Solid

Cos tam poprawione chyba bo prędkości wyższe. Chyba że sam kontroler i firmware tyle z nich wycisnął.

 

No w kazdym razie zapowiada się szerowki wybór. Jak juz dojdzie do wymiany moich g.skill będe przebierał jak w spożywczym bułki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny Vertex ma konkurencję w postaci Vertex'a EX, więc OCZ wpadło na pomysł, że troszkę pomajstruje przy osiągach, naklei nową nalepkę i ustali niższą cenę :)

 

Bardzo mi się to podoba choć trochę kasy wtopiłem w Vertex'a :razz:

 

Jeśli będę miał potrzebę sięgnę po Agility (cache i wystarczające zupełnie osiągi), a jak spadną ceny to może nawet po 120GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem vertexa 30gb w komputroniku

i mam maly problem, problemy

raz, ze za bardzo nie moge go ustawic na 64k, uzywam XPka

 

probowalem zgodnie z tymi instrukcjami:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...5221#post325221

 

ale mam thinkpada i przy instalacji xp - rescue & recovery + recovery systemu z plyt dvd, ustawia sam partycje itd

wiec na nic moje zabiegi z wczesniejszym tworzeniem partycji i ustawieniem na 64

 

drugi problem to HDtune

nie moge wykonac nim testu, wyskakuje mi jakis blad, nie chce nawet zaczac testu

gdy wybralem skanowanie health chyba, to znalazl jeden bad sector ?

gdy robilem test cristal disk mark 2.2 nie bylo problemow

 

czy dysk jest uszkodzony ? cz hdtune klamie ?

jakim programem moge go dokladnie przetestowac ?

ogolnie dysk dziala bez zarzutow, wyraznie czuc wzrost predkosci, system odpala sie duzo szybciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adaptec 5805 4 x intel x-25E 32GB RAID0

sys win7

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

HD Tune Pro: Adaptec Array File BenchmarkBlock size	Read speed	Write speed0.5 KB	13888 KB/s	14089 KB/s1 KB	28568 KB/s	27497 KB/s2 KB	55569 KB/s	54868 KB/s4 KB	108929 KB/s	101800 KB/s8 KB	206823 KB/s	182471 KB/s16 KB	357271 KB/s	299556 KB/s32 KB	544613 KB/s	447169 KB/s64 KB	764405 KB/s	588278 KB/s128 KB	992186 KB/s	695530 KB/s256 KB	1083952 KB/s	750385 KB/s512 KB	1283065 KB/s	850184 KB/s1024 KB	1377834 KB/s	888461 KB/s2048 KB	1440929 KB/s	861640 KB/s4096 KB	1305556 KB/s	920299 KB/s8192 KB	1472673 KB/s	880785 KB/s

a ATTO sie poddal

 

Dołączona grafika

 

dla zainteresowanych moge zapuscic IOmeter z jakimis profilami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ATTO pytasz? no roznej masci stripe i block size, zawsze ten sam efekt na 64k. tylko zmiana Queue w ATTO powodowala przesuniecie sie tego "czegos" na wczesniej lub pozniej. ogolnie stawiam na samo atto, bo iometer nie ma tutaj zadnych problemow i zdefiniowanie podobnych blokow testowych daje sensowniejsze wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

drugi problem to HDtune

nie moge wykonac nim testu, wyskakuje mi jakis blad, nie chce nawet zaczac testu

gdy wybralem skanowanie health chyba, to znalazl jeden bad sector ?

gdy robilem test cristal disk mark 2.2 nie bylo problemow

 

czy dysk jest uszkodzony ? cz hdtune klamie ?

jakim programem moge go dokladnie przetestowac ?

ogolnie dysk dziala bez zarzutow, wyraznie czuc wzrost predkosci, system odpala sie duzo szybciej

Dysk nie jest uszkodzony i nie używaj health check do SSD. W tych dyskach nie ma takich sektorów tylko są komórki pamięci.

 

Czytaj wątek (cały) to będziesz wszystko wiedział.

 

@Sulaco powiedz jak się użytkuje tą macierz. Wrażenia poprosze.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...