Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A kto Ci takich bzdur nawciskał że się nie formatuje? :blink: Może pomyliłeś z defragmentacją?

A uprzedzając pytanie szybkie formatowanie wystarczy.

 

Jeszcze jedno pytanie, bo tego nie znalazłem w "FAQ" (warto byłoby to dodać). Czy coś w biosie trzeba ustawić jeśli SSD ma być na system (ciągle piszą o tym AHCI itd.) ? :)

 

Tak, żeby system bootował z SSD :D

 

Ok - pewnie i tak zrobie - myslaem,z e Trim jest na IDE rowniez.

Sory za lamerskie pytanie, ale te stery Intela to mam zainstalowac po postawieniu windy, czy podczas instalacji jakos moge je zainstalowac?

I ustawic AHCI w biosie bezposrednio przed instalacja windy , czy ustawic teraz i postawic winde

I jeszcze jedno - czy moj WD Black 640 GB bedzie lubil AHCI - moze to on powodowal problemy?

 

Na pierwszej jest napisane że musi być AHCI do Trim...

 

Wchodzisz do biosu, ustawiasz AHCI, odpalasz instalke systemu format i stawiasz system. Na końcu instalujesz sterownik Intela.

W wypadku gdyby instalator miał jakieś problemy z dyskiem w trakcie instalacji podajesz sterowniki w trakcie.

Każdy dysk czy to SSD czy HDD działa normalnie na AHCI bo wtedy działa choćby NCQ. No i hot plug wtedy jest.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobie jak piszesz, bo znow sie zwiesil.

.Banglalo ladnie 2 dni az tu dzisiaj znow zwiecha.

Zostawilem kompa wlaczonego na 2 godziny i niestety nie chcial sie obudzic, klawiatura nie dziala, myszka tez nie - tylko restart pomogl.Wyglada na to, ze dzieje sie to kiedy komp jest w "sleep mode"

A moze rzeczywiscie cos nie teges z tym SSD - jak to sprawdzic softowo czy cos nei teges z dyskiem?Poza SMART oczywiscie.

 

Do tego jak sie okazalo moj Windows BOX jest moze i BOX ale nie do prywatnego uzytku (licencja tylko dla firm),MS zablokowal mi klucz i nie da rady aktywowac - tak to jest kupowac soft na Ebayu.Probowalem z gadami gadac, ale sa nieugieci :P - Znow nieplanowany wydatek i zakup windy - damn.

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobie jak piszesz, bo znow sie zwiesil.

.Banglalo ladnie 2 dni az tu dzisiaj znow zwiecha.

Zostawilem kompa wlaczonego na 2 godziny i niestety nie chcial sie obudzic, klawiatura nie dziala, myszka tez nie - tylko restart pomogl.Wyglada na to, ze dzieje sie to kiedy komp jest w "sleep mode"

 

Co to dokładnie za Windows? Wspominasz o obsłudze TRIM więc zakładam, że Siódemka.

 

Z Twojego opisu wynika, że jakiś driver nieprawidłowo pracuje podczas wybudzania i to może być powodem zwiechy.

 

Zajrzyj do Menedżera urządzeń - czy nie ma na liście jakiegoś nieznanego sprzętu czy wykrzyników.

 

Kolejna istotniejsza rzecz, zajrzyj do: Computer > Manage > Reliability and Performance > Reliablity Monitor. Sprawdź czy nie ma błędów (a w takiej sytuacji powinny być odnotowane, po kliknięciu na krzyżykach i wykrzyknikach uzyskasz info co zaszwankowało: driver, sprzęt, jakiś moduł systemu czy aplikacja.

Gdyby to nie dało konkretnej odpowiedzi to w Event Viewer > Windows Logs przejrzyj szczególnie logi: System i Application.

 

 

Co do sterowników do AHCI to miałem kiedyś sytuację, że instalator Visty widział dyski w tym trybie, normalnie kopiował pliki, rozpakowywał i dopiero na sam koniec instalacji pecet dostawał kompletnego freeza. Winny był domyślny driver do kontrolera dołączony do Visty. Po powtórzeniu instalacji i podaniu drivera od AMD problem został rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic postawilem Win 7 od nowa od razu na AHCI - zobaczymy co bedzie.

Jak na razie roznice jaka widze to taka,z e szybciej mi bootuje niz poprzednio i nie pokazuje mi ze moge odlaczyc dyski klikajac na "bezpiecznie usun sprzet".

Bledow jak na razie nie odnotowalem.

 

Pytanie z innej bexczki - warto kupic SSD na gry?

Moge 64 GB za £70 kupic, w prawdzie Ptriot, ale zawsze http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-006-PA&groupid=1657&catid=1660&subcat=1668

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele gier bardzo ładnie reaguje na SSD (niektóre bez różnicy) ale ten Patriot to masakra jest, wiesz o tym?

Ponoć ostatnie Firmware poprawiło czkawke przy zapisie ale ogólnie to użytkownicy psy wieszają na tym. Zresztą cena mówi sama za siebie.

Osobiście bym kupił za "ledwo" 25 funciaków droższy Corsair Force 40GB F40 2.5" SATA-ll Solid State Drive (CSSD-F40GB2-BRKT) [CSSD-F40GB2-BRKT] Internal Hard Drives Solid State Drives 32GB - 100GB który wymiata i zmiata tego Patriota...

lub http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-006-IN&groupid=1657&catid=1660&subcat=1668 Intel X25-V

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szukam SSD na sam system o pojemności 30-40GB. Cena do 600zł. Najlepiej nowy z gwarką.

 

Z polecanych na forum znalazłem:

 

Intel X25-V ML 40GB cena 450zł

OCZ Vertex 2 40GB cena 540zł

Crucial C300 64Gb - ale nigdzie nie mogę go w sklepie znaleść

OCZ Vertex 30GB cena 300zł bez gwary

 

Macie jeszcze jakieś propozycje??

Edytowane przez Borys-Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa - racja , badziew nie z tej ziemi ten Patriot - dzieki za ostrzezenie.

Chyba odpuszcze sobie bo 40 GB troche malo i 60 by sie na gry przydalo.

 

@Borys-Tech - 30GB na system to na styk i musisz trzymac ostry rezim i porzadek, zeby miejsca nei braklo - takie moje zdanie.

Slyszalem,z e na system Intelek 40 GB jest w sam raz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szukam SSD na sam system o pojemności 30-40GB. Cena do 500zł +/- 50zł. Najlepiej nowy z gwarką.

 

Z polecanych na forum znalazłem:

 

Intel X25-V ML 40GB cena 450zł

OCZ Vertex 2 40GB cena 540zł

OCZ Vertex 30GB cena 300zł bez gwary

 

Macie jeszcze jakieś propozycje??

 

Z tanich masz jeszcze kingstona 30:

Kingston SSD 30GB SATA2 2,5cala (SNV125-S2BD/30GB) - porównanie cen w sklepach internetowych

 

 

 

@Borys-Tech - 30GB na system to na styk i musisz trzymac ostry rezim i porzadek, zeby miejsca nei braklo - takie moje zdanie.

Slyszalem,z e na system Intelek 40 GB jest w sam raz ;)

 

Nie zgodzęi się. Mój system jest obcięty jedynie z funkcji które polecano wyłączyć w faq, mam poinstalowane programy użytkowe i jakieś 40% dysku jest jeszcze wolne.

A żadnego specjalnego traktowania ssd nie stosuje.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sam system ze sterami do grafy i chipsetu zajmuje 21 GB - nic nie powylaczane.Do tego kazda gra mimo,ze instalowana na dysku z danymi tez zabiera miejsce na dysku C systemowym, kazdy program, stwerownik rowniez.Pozniej caly czas windows tworzy punkty Restore - na to tez iles miejsca trzeba przeznaczyc.

Takze IMO 30 GB jest za maly - ale to moje zdanie.

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sam system ze sterami do grafy i chipsetu zajmuje 21 GB - nic nie powylaczane.Do tego kazda gra mimo,ze instalowana na dysku z danymi tez zabiera miejsce na dysku C systemowym, kazdy program, stwerownik rowniez.Pozniej caly czas windows tworzy punkty Restore - na to tez iles miejsca trzeba przeznaczyc.

Takze IMO 30 GB jest za maly - ale to moje zdanie.

 

u mnie 7 x64 Ultimate + stery + SC2 -> 15GB, bez SC2 -> 8GB, więc jak ktoś gra od czasu do czasu to 30-40GB w sam raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic ciekawszego prócz Intel X25-V ML 40GB cena 450zł w moim przedziale cenowym nie znajdę??

 

Jak napisałem dysk będzie tylko pod system + kilka programów + jedna gierka online nic więcej.

Edytowane przez Borys-Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem dysk twardy x25-M 80Gb (g2r5) i teraz mam pytanie odnośnie partycjonowania. Dysk ma być przeznaczony na system pod win7 czytając różne artykuły mam sprzeczne informacje i nie wiem w końcu czy mam zrobić partycję jedną na max pojemność dysku czy tylko 80% powierzchni czyli 64Gb. Ktoś mógłby definitywnie rozwiać moje wątpliwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób jedną partycje na całej powierzchni. Partycjonowanie dysku SSD traci sens, ponieważ ma ono zabezpieczać przed fragmentacją danych i spowolnieniem działania systemu. Jak wiemy zjawisko to spowalnia HDD a SSD dzięki niskim czasom dostępu sobie z tym bezbłędnie radzi. Więc automatycznie partycjonowanie traci na znaczeniu.

 

 

BTW mnie też jak siedziałem na 40tce wystarczała na wszystko plus dwie gry więc jest całkiem sporo tego miejsca.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sam system ze sterami do grafy i chipsetu zajmuje 21 GB - nic nie powylaczane.Do tego kazda gra mimo,ze instalowana na dysku z danymi tez zabiera miejsce na dysku C systemowym, kazdy program, stwerownik rowniez.Pozniej caly czas windows tworzy punkty Restore - na to tez iles miejsca trzeba przeznaczyc.

Takze IMO 30 GB jest za maly - ale to moje zdanie.

 

U mnie i znajomych katalog windowsa nie przekracza 12 GB.

7 pro x64

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam T9300 w HP i jak zawsze za wolny jest dysk twardy. System sie laduje, proc obciazony do 30% a dysk szaleje niestety.

 

jaki masz dysk w lapku?

 

Co są dzicie o takim rozwiązaniu jak seagate momentus xt?

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaos`theory

Przetestowałem właśnie w tym tygodniu. Jutro wrzucam w pewne miejsce artykuł o nim, gdzie porównanie jest do zwykłego Momentusa i do kingstona ssd now V+ 64GB - szukaj po nicku w googlach. Z tym 4GB SLC w tym dysku to lipa i dopłata drugie tyle za to imo, jest bez sensu. Chociaż dla niektórych może być to jedyne rozsądne wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

A ja mam jeszcze pytanko, jak wygląda sprawa przy szyfrowaniu dysku SSD?

Nie TrueCryptem i nie BitLocker, ale algorytm to AES-256, chcę zaszyfrować całość.

Czy to się jakoś odbije na żywotności dysku w związku z nieco większą ilością operacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytaliscie ze Trim dziala tylko na AHCI? Ja mam dysk na IDE OCZ Vertex 60 i tez mi TRIM działa na win 7.

 

No właściwie to działa na IDE :lol2: tylko warunek sterowniki systemowe.

To że nie działało na IDE to było jakoś na początku, dawno temu. I jakoś tak zostało i przez ten czas ciągle to powtarzaliśmy a to juz dawno nie aktualne :oops:

 

Jednakże i tak ze względu na większą wydajność lepiej używać trybu AHCI.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem, chciałem wgrać nowy firmware do moich ssd, nagrałem obraz na płytkę, bootuje się ale nie wykrywa mi żadnego z dysków. podłączałem dyski osobno do kontrolera na płycie, potem wszystkie razem, nie wykrywa żadnego. Myślałem na poczatku ,że to przez kontroler LSI ale to nie to. Ma ktoś jakiś pomysł? aktualnie mam wgrany firmware 1819 (kiedyś to robiłem i zrobiło się bez problemu) Jedynie co jeszcze może mi sie nasuwać to takie coś, że mam raida zrobionego na LSI (i nawet jak wyciągne kontroler) i podlacze do plyty to on tych dysków nie widzi bo macierz jest utworzona na tym LSI. Bym musiał usunąć macierz i może wtedy, czy ma ktoś inny pomysł? Super Talent Technology - SSD Memory and Flash stad chciałem wgrac najnowszy firmware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciekawe ale macierz nie powinna być problemem bo program do wgrywania FW działa spod dosa na poziomie sprzętowym. Dla niego dane (czyli także ich struktura) sa nie widoczne.

Próbowałeś zmieniać tryb kontrolera na IDE lub AHCI? Inny kabelek sata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...