Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

"Warto także podkreślić, iż ATTO generuje mocno skompresowane dane, co bardzo lubią kontrolery SandForce osiągając wtedy wysokie wyniki."

 

Wręcz przeciwnie, ATTO generuje pięknie kompresujące się dane dzięki czemu wszystkie SandForce tak śmigają.

 

Hehe, dobre - sam mi przecież pisałeś o tym mały wykład, a jednak zapamiętałem odwrotnie - skorygowane już ;]

 

A tak z uwag ogólnych to myślę że brakuje podkreślenia że to właśnie testy 4k random są najważniejsze z punktu widzenia dysku na system + aplikacje. A tu właśnie te całe Revo wypada bladziutko. Artykuł musi mieć też wymiar edukacyjny by myślących, że super liczby w HDTach to nie jest to czego oczekujemy od dysku systemowego było jak najmniej.

Może coś o tym dlaczego IOPS jest ważny a testy sekwencyjne znacznie mniej?..

 

Spoko, w przyszłości wzbogacimy opis/wnioski o takie uwagi, żeby dopełnić całości i opchnąć więcej teorii.

 

W porównaniu brakuje konkurencyjnych konstrukcji, co jest oczywiste ale jednak dla całości obrazu powinien być Intel i coś na Marvelu. A tak mamy porównanie samych SandForce które wykładają się w tych samych momentach testów. Ale to może tak akonto przyszłych testów.

Jeśli staracie sie o jakieś dyski do testów to np lepiej dorwać i porównać Intel z Vertexem niż np Vertexa z Corsarzem które sa de facto jednym i tym samym.

 

Dokładnie, w danym momencie mieliśmy pod ręką akurat tylko takie dyski, ale przy następnej okazji będzie już pełna gama.

 

Pojemności o ile to możliwe też lepiej pokazywać te z realiów polskich czyli 60-128GB niż 256GB i więcej. Testów dużych pojemności zawsze pełno w sieci a tych małych jak na lekarstwo.

Np Crucial na rynek ameryki zakłada 256GB dyski jako o największej popularności :)

 

Szklana kula dobrze wróży - mamy podobne założenia, a nawet już gotowe „myśli przewodnie” takich testów - ale na razie cicho sza :>

 

Poza tym jak na start nieźle ;)

EDIT

Może sosać czas instalacji jakiejś rozpasionej gry i/lub pakietu office?

 

Dzięki za pomoc tak na marginesie :)

 

A testy czasu instalacji programów użytkowych plus prędkość ładowania poziomów w wybranej grze też będzie, mamy już pewne typy nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to Office 2007 Home & Student zgrany z DVD na pendrive'a instalował się u mnie na SSD w ciągu dwóch minut (łącznie z wpisaniem klucza ctrl+c/v) :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam SSD. Będzie to moje 1 SSD. Myślałem nad V2, ale teraz z Intelem 320 i Samsungiem 470 nie jestem taki pewien. Jak tego mało to wylazły już chyba Agility 3 i Solid 3. Jestem typowym userem. Ale miewam czasem słabość jarania się liczbami i benchami mimo, że nie potrzebuję takich liczb/wyników ^_^. Rozmyślałem nawet raidowanie 2 mniejszych dysków. Co bracia i siostry PurePC by polecili? Dodam, że dysk(i) będą pracować pod P67, i że do współpracy zapewne dostaną dwa zrajdowane Samsungi F3 1TB (dla prędkości liniowych przy edycji wideo/foto etc. co by SSD nie nękać - chyba, że można sobie darować i robić to na SSD, zwłaszcza jak będzie tego relatywnie niewiele - hobbystycznie). Dodam też, że w 80GB się zmieszczę, 120 było by optimum, 160 to zapas na przyszłość, bądź dodatkowe OSy, że będą poza OS i programami na nim gry, że więcej niż 160 to przerost formy nad treścią. Dysk ma być na przynajmniej najbliższe 2 lata. Potem pewnie będzie wymagał wymiany z racji postępu ^_^. Torrenty i inne takie wynalazki będą męczyć jak wspominałem zwykłe talerzowce.

 

Osobiście rozważam:

 

Intel 320 120GB (lub mniejszy model 80GB - dwa już są za drogie do raid więc odpadają) ceny od 700zł.

Samsung 470 128GB (zwany też PM810 bodajże, seria MZ5PA) o ceny ciężko, 256GB wersje idzie jako OEM znaleźć za mniej niż 1200. 64GB wersja ponoć wolniejsza i raczej cenowo do raid się nie zda.

OCZ Vertex 3 ale tylko jeśli ktoś mi udowodni, że 120tka się opłaca, z testów na Anandtech wynika, że to taki mini kastrat 240tki a ta jest za droga.

OCZ Agility 3 120GB (lub 60GB x 2 do raid) cenowo na Allegro coś mi mrygło z ceną mniej niż 950zł.

OCZ Solid 3 120GB (lub jak powyżej 2 do raid) cenowo na Allegro coś mi mrygło z ceną powyżej 850zł.

Crucial C300/m4 128GB (do raid się nie nadają więc odpada 2x64GB) cenowo nawet nie wiem jak wyglądają.

 

Zasadniczo wolałbym kupić dysk na dniach, ale nie widzę większej przeszkody poczekać jeśli naprawdę warto. Trochę boje się zarówno Agility jak i Solida z 2 powodów. 1) tego co OCZ wyprawiał z V2 2) tego, że w testach z 240tki V3 wyniki przy 120tce V3 spadają dość mocno gdzieniegdzie i bałbym się, że zarówno Agi jak i Soli odziedziczą tą przypadłość po swoim starczym bracie Vercie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid 0

2x Crucial M4 = 800zł

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Syntetyki

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jest MOC ale... nie polecam, bo... "niewiele" drożej (biorąc całą sumę pod uwagę) wyjdzie Raid 0 z 2xA3, a wtedy zarówno w odczycie jak i zapisie Ocz revo x2 może się schować :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam SSD. Będzie to moje 1 SSD. Myślałem nad V2, ale teraz z Intelem 320 i Samsungiem 470 nie jestem taki pewien. Jak tego mało to wylazły już chyba Agility 3 i Solid 3. Jestem typowym userem. Ale miewam czasem słabość jarania się liczbami i benchami mimo, że nie potrzebuję takich liczb/wyników ^_^. Rozmyślałem nawet raidowanie 2 mniejszych dysków. Co bracia i siostry PurePC by polecili? Dodam, że dysk(i) będą pracować pod P67, i że do współpracy zapewne dostaną dwa zrajdowane Samsungi F3 1TB (dla prędkości liniowych przy edycji wideo/foto etc. co by SSD nie nękać - chyba, że można sobie darować i robić to na SSD, zwłaszcza jak będzie tego relatywnie niewiele - hobbystycznie). Dodam też, że w 80GB się zmieszczę, 120 było by optimum, 160 to zapas na przyszłość, bądź dodatkowe OSy, że będą poza OS i programami na nim gry, że więcej niż 160 to przerost formy nad treścią. Dysk ma być na przynajmniej najbliższe 2 lata. Potem pewnie będzie wymagał wymiany z racji postępu ^_^. Torrenty i inne takie wynalazki będą męczyć jak wspominałem zwykłe talerzowce.

 

Osobiście rozważam:

 

Intel 320 120GB (lub mniejszy model 80GB - dwa już są za drogie do raid więc odpadają) ceny od 700zł.

Samsung 470 128GB (zwany też PM810 bodajże, seria MZ5PA) o ceny ciężko, 256GB wersje idzie jako OEM znaleźć za mniej niż 1200. 64GB wersja ponoć wolniejsza i raczej cenowo do raid się nie zda.

OCZ Vertex 3 ale tylko jeśli ktoś mi udowodni, że 120tka się opłaca, z testów na Anandtech wynika, że to taki mini kastrat 240tki a ta jest za droga.

OCZ Agility 3 120GB (lub 60GB x 2 do raid) cenowo na Allegro coś mi mrygło z ceną mniej niż 950zł.

OCZ Solid 3 120GB (lub jak powyżej 2 do raid) cenowo na Allegro coś mi mrygło z ceną powyżej 850zł.

Crucial C300/m4 128GB (do raid się nie nadają więc odpada 2x64GB) cenowo nawet nie wiem jak wyglądają.

 

Zasadniczo wolałbym kupić dysk na dniach, ale nie widzę większej przeszkody poczekać jeśli naprawdę warto. Trochę boje się zarówno Agility jak i Solida z 2 powodów. 1) tego co OCZ wyprawiał z V2 2) tego, że w testach z 240tki V3 wyniki przy 120tce V3 spadają dość mocno gdzieniegdzie i bałbym się, że zarówno Agi jak i Soli odziedziczą tą przypadłość po swoim starczym bracie Vercie.

 

Do edycji video najlepsze są HDD w raid. Pozostań przy pomyśle 2xF3. I nie dlatego że szkoda SSD a dlatego że HDD się lepiej do tego nadaje.

Na system każdy SSD z których wymieniłeś świetnie się nadaje i nie będzie żadnej porażki jeśli wybrałbyś teoretycznie najgorszy z nich.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy przy prędkościach 2xF3 czyli na starcie dysków jakieś 140-150MB/s na dysk, 280-300MB/s w rajdzie, nie będzie już gorsze od takich A3, S3 oferujących w teorii ponad 400MB/s, czy nawet więcej w przypadku rajdu z 2ch takich? Tylko zastanawiam się jak z opłacalnością takiego rozwiązania. Rajd z F3jek z użyciem Intel Matrix Rajd ma też tą zaletę, że na najwolniejszej części F3jek, czyli ich końcu, będę mógł założyć sobie rajd 1 dla np najważniejszych dla mnie danych. Cóż trzeba to wszystko przemyśleć i przeanalizować. Wiem, że skok z HDD na SSD jest kolosalny, a dla typowego usera z wolnego SSD na szybkie SSD prawie niezauważalny. Ale czy kupując dysk z założeniem kupna na wiele lat, poczekanie i wzięcie takiego A3, czy S3, nie jest lepsze od wzięcia Intela 320 dla jego niezawodności. Przyznam się, że osobiście na prawdę nie mogę się zdecydować ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eversor

 

Moim zdaniem, mówienie o SSD na lata nie ma sensu! Ten rynek będzie się teraz bardzo dynamicznie rozwijał. Za rok/dwa będą dużo większe, tańsze i szybsze dyski.

 

Crucial M4 czy nawet jego starszy brat C300, są to świetne dyski na system. Czy opłaca się czekać na A3/S3, myślę, iż tak. Można poczekać, już niedługo trafią do sklepów.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja na allegro i A3 i S3 już widziałem. M4 i C300 są OK. Ba są szybsze od Inteli 320. I walczą i miejscami wygrywają a miejscami nie z Samsungiem 470. Tylko, że do rajdowania się niespecjalnie nadają. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku komputerów zwrot "na lata" jest z grubsza bez sensu. Ale kogo stać na zmienianie co pół roku czy rok dysku SSD systemowego? Najczęściej jak kupie PC to mam go 2 lata zanim go zmieniam. I myślę, że podobnie będzie z SSD. Przynajmniej dla przeciętnych userów. U mnie głównie się kłóci rozsądek, z magią cyferek ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam szybkie pytanie żeby się upewnić.. Czy SSD który jest uruchomiony w trybie RAID na ICH10R, ale który nie jest częścią macierzy ma włączony TRIM w Windows 7?

DisableDeleteNotify zwraca 0 jednak na forum Corsaira pewnemu użytkownikowi na 2xF60 w RAIDZIE również pokazuje 0 a TRIM'a chyba nie ma..

 

Można jakoś inaczej to jeszcze sprawdzić?

Edytowane przez arczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę zmienić firmware w c300 na 0007. Nagrałem więc ten plik na CD, ustawiłem w biosie jako pierwsze botowanie z cd-rom. I przy włączaniu komputera nic się nie dzieje. Próbuje odczytać płytę, ale za chwilę ładuje Windowsa. Co robię nie tak? Czy odpiąć na ten czas HDD, ma to jakieś znaczenie? Sprawdzałem zarówno w trybie AHCI i IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fenfir

 

Eee a płytka w ogóle jest bootowalna, czy tak na żywca wrzuciłeś ten plik i myślisz, że się samo magicznie odpali i "zupdejtuje" :?

Bo jak to drugie, to może zostaw całą operację w spokoju ;)

 

PS

Dysk i inne urządzenia nie maja wpływu, o ile bootowanie dobrze ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Czy SSD który jest uruchomiony w trybie RAID na ICH10R, ale który nie jest częścią macierzy ma włączony TRIM w Windows 7?

 

Tak, pod warunkiem że masz zainstalowane najnowsze sterowniki Intel Rapid Storage Technology. Aktualnie w wersji 10.1.0.1008 są ale to działa od wersji 9.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa

 

Mógłbyś nakreślić sytuacje jak się ma garbage collector w ssd w raid 0.

Daje to coś?

 

fenfir

Oj tam oj tam ;)

<piwko>

Edytowane przez wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GC działa ale powoli. Jeśli nie zamęczamy macierzy to będzie utrzymywać dysk w dobrej kondycji. Przy ciągłym obciążeniu może zwalniać. Regularne operacje na ISO czy rozpakowywanie plików filmowych w rar na pewno się odbiją na wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Mam intela 40GB X-25 V i chce go wymienic na cos szybszego i wiekszego za niewielka kwote

Dysk bedzie pracowac w laptopie na chipsecie :

 

Chipset Northbridge: Intel PM45 Express Chipset with iAMT 4.0 support

Southbridge: Intel ICH9M-enhanced

 

tak wiec SATA II. Co polecacie w kwocie do 500zl i rozmiarze 64-80 GB ? sklaniami sie ku intelowi X-25M lub 320, C300 ponoc

slabo wypada na SATAII ... cos innego ? dysk na system + przepakowywanie danych (duze pojedyncze pliki)

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ponoć Kopernik przechadza się po Toruniu...

 

C300 64GB lub dołóż do Intel G3 80GB jeśli zależy ci na większej pojemności. Jeśli 64GB miałby być cały czas blisko wypełniony to tym bardziej warto dołożyć do 80ki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sensei

 

Za 400zł można mieć Cruciala M4

 

Dołączona grafika

 

Tylko, że każdy nowy, szybszy będzie się marnował na sata II :(

Edytowane przez wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sensei

 

Za 400zł można mieć Cruciala M4

 

Dołączona grafika

 

Tylko, że każdy nowy, szybszy będzie się marnował na sata II :(

 

No wlasnie chce chwile poczekac na jego testy.. i nie wiem czy pchac sie w 25nm czy brac sprawdzonego X25-M z niezlym IOPSem...

 

Lubie nowosci, jak przejrzycie ten watek to bylem pierwsza osoba na forum ktora kupila Vke :)

Jeszcze jest opcja dokupienia drugiej Vki do RAIDu 0 (lapek bedzie mial taka mozliwosc) ale brak TRIMa...

Edytowane przez sensei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sensei

 

Również szukam ssd do lapka na sata2.

Generalnie mam dwóch faworytów. M4 64gb za 400zł i intel 320 80gb za ~500zł.

Jednak bardziej skłaniam się w stronę intela. Nie sądzę, aby różnica była odczuwalna w codziennym uzytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...