Skocz do zawartości
milosz1984

Wyciszenie Kompa Na Maxa!

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt nigdy nie będzie niesłyszalny, no chyba, że go wyłączysz. Wybór chłodzrenia na procesor i zasilacza to ~25% sukcesu.

A gdyby zrezygnować całkowicie z chłodzenia wentylatorami?

Obniżyć napięcie na procku, kupić płytę chłodzona pasywnie, zainstalować pasywną wersję scythe ninja, założyć zasilacz pasywny (są takie), zamienić dysk na SSD i zamknąć to w pasywnej budzie Zalmana za 1500zł :)

Grafika pasywna też zdaje się jest (jakiś wynalazek gigabyte z 4850);

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zrezygnować całkowicie z chłodzenia wentylatorami?

Obniżyć napięcie na procku, kupić płytę chłodzona pasywnie, zainstalować pasywną wersję scythe ninja, założyć zasilacz pasywny (są takie), zamienić dysk na SSD i zamknąć to w pasywnej budzie Zalmana za 1500zł :)

Grafika pasywna też zdaje się jest (jakiś wynalazek gigabyte z 4850);

Wtedy będzie cicho. Jedank moim zdaniem tworzenie cichego komputera, to proces długotrwały i złożony. Moim zdaniem nie odbywa sięto jednorazowo. Oczywiście mozna wydać majątek w sklepie i kupić drogie graty, ale dobrać cichy sprzęt i nie spłukać się, to jest sztuka!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym okresie zabawy w wyciszanie często dochodzi się do takiego pułapu że zostaje już sama elektronika. Ogólnie nie da się wyciszyć tak żeby każdy powiedział że jest całkowicie niesłyszalny. Cichość jest względna dla jednego będzie niesłyszalny wentylator na 800obr z bliska a inny go usłyszy na końcu pokoju. Wiele zależy od czułości słuchu bo każdy ma inną.

 

Dajmy na to że wydaje się wam że komp jest dla was niesłyszalny. Wystarczy przyłożyć ręce do obu uszów aby zwiększyć powierzchnię małżowiny i skierować je tak jakby się chciało wyłapać więcej dźwięków - w stronę komputera. Zwiększa się znacznie powierzchnia małżowiny usznej i to co wcześniej było niesłyszalne staje się bardzo słyszalne. Także nawet kształt ucha ma na to wpływ.

 

W przypadku wykładania komputera matami i gąbkami to nieco pomaga ale nie tyle wycisza co zmienia barwę dźwięku na bardziej głuchą. Czasami jest tak że przy złym zamontowaniu (wyłożenie tylko bocznej ścianki a nie całej obudowy) powstaje niekorzystne echo i z jednej strony obudowy słychać po przejściu na drugą nie słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pasywne prócz zasiłki (fanswap wentyla na 600 rpm) i dysk do bitumenboxa powinno być cicho ew. na tył 120 mm 600 rpm wtedy wentyl w zasiłce na 400-500 rpm. Jak będzie źle to maty i dobra buda. Wszystko dośc proste jak sie ma troche kasy na zbyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie... chłodzenie pasywne nic Ci nie da, o ile w budzie nie bedzie żadnego ruchu powietrza... musisz zastosowac jakas cichą 120, zeby to ciepłe powietrze ze wspaniałego pasywnego chłodzenia :) nie stało w środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie... chłodzenie pasywne nic Ci nie da, o ile w budzie nie bedzie żadnego ruchu powietrza... musisz zastosowac jakas cichą 120, zeby to ciepłe powietrze ze wspaniałego pasywnego chłodzenia :) nie stało w środku

nic nie musi. tylko wtedy tempy będą wyższe, u mnie jedynym elementem który hałasował był dysk 2,5", ale stwierdzilem że jeśli nie słysze 120mm acutake na 5V to zmieniłem zasilacz na normalny (i tańszy) (zaoszczędziłem 200zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wręcz przeciwnie - może nie odradzałbym pasywnego chłodzenia, ale sugerowałbym kompletne przeciwieństwo. Postawić na dużą ilość wentylatorów, ale skręconych do niesłyszalnych dla Ciebie obrotów. Wentylatory 120mm możesz skręcić do 800rpm, może to być 600rpm - musisz sam sprawdzić, najlepiej kontrolerem. Oczywiście wentylatory dobrej jakości - tj. Noctua NF-P12, XThermal BTF120Pro, Scythe S-Flex. Do tego obudowa, która ma jak najmniej zatrzaskowych i plastikowych elementów i najlepiej lite boczne panele. Poza tym Scythe Quiet Drive 2,5'' i dyski 2,5'' w środek. Maty niestety podnoszą temperaturę dodatkowo, więc wykorzystałbym je tylko w przypadku, gdy elektronika będzie dla Ciebie upierdliwa. W pozostałych przypadkach powinno wystarczyć to, co wyżej.

 

Jeśli natomiast myśleć o chłodzeniu procesora to najlepszy będzie taki, do którego sobie dobierzesz dobrej jakości wentylator. Np. Thermalright Ultra120 model "A" jeśli masz mniej gotówki lub model "eXtreme" jeśli masz jej więcej. Ewentualnie HR-01 Plus tego samego producenta.

Zasilacz to albo Enermax Pro82+/Modu82+ albo Corsairy z serii HX.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka prawda.

 

Imo dyski robią największe spustoszenie w hałasie. Nawet dysk uważany powszechnie za cichy zamontowany w SQD to za dużo. Dodam od siebie że dopiero jak kupiłem WD5000AACS z serii Green po zamontowaniu w SQD, owinięciu w gąbkę akustyczną i położeniu na dnie obudowy problem zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie tak naprawdę na jedno proste pytanie - czy MAXYMALNE wyciszenie Ci coś da. Mój komputer jest wyciszony minimalnymi kosztami (acutaki i rarytas w postaci sqd) i jest dla mnie cicho, ale komputer nie jest bezgłośny czy coś w tym rodzaju. Lodówka, która stoi w kuchni pare metrów dalej jest głośniejsza od komputera, więc czasem nie ma żadnego celu w wyciszaniu za gruby hajs, który Ci nic nie da :)

A spać w nocy mogę spokojnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem po swoim przykladzie.Kombinowalem dosc dlugo,zeby dojsc do tej ciszy i wykombinowalem:) wszystko jest w sygnaturce,wentyle chodza na 5V i naprawde jest zaj... cicho.Tylko pytanie czy chcemy inwestowac tyle kasy,bo to zasilka za glosna,a to dysk chrobocze,ja to wszystko wyeliminowalem,ale ponoszac w sumie niepotrzebne koszty,zmieniajac dobre podzespoly na ciche:)Co do mat,to jezeli buda ma dobry przeplyw powietrza,nie ma mowy zeby zrobic piekarnik.

Edytowane przez grzeg255

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o rozwiązania chłodnicze, proszę przyglądnąć się starym rozwiązaniom IBMa są bardzo ciekawe. W moim przypadku cichość jest również ważna (pracuje z dźwiękiem), słyszałem też o rodzaju modingu w którym układ pasywnego chłodzenia jest zintegrowany z obudową, czyli cała buda jest odprowadzaczem ciepła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt nigdy nie będzie niesłyszalny, no chyba, że go wyłączysz.

Będzie.

 

Obudowa

http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=116

 

+ dysk http://www.purepc.pl/sprzet_pc/pamieci_mas...tel_shdnsmr_80g

 

... itd itd.

 

... jedynie taki PC będzie słyszalny podczas odczytu płyty Blu-Ray/DVD/CD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszecie tylko o AC a co z WC? czy nie da sie zdudowac niesłyszalnego PC na WC tj . chłodzonego pasywnie np kaloryferem + popmpa grundfos oczywiscie wyciszona matami piankami i itp

Nie da się, pomijając długowieczność elementów na full passiv (mobo, zasilacz, dysk) zawsze cos bedzie słychac jak ucho zblizysz do obudowy a to dysk a to zasilacz a to elektronika. Całkowicie niesłysalny komputer nie istnieje. Pozostaje jeszcze poruszony problem DVD/Blue-Ray, które to jest najglośniejszym elementem podczas pracy dlatego ja co sie da zgrywam na dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apple AirBook jest chyba pasywnie chłodzony i nie ma w nim żadnych ruchomych części (w wersji z SSD).

Nie, nie jest. Przy większym obciążeniu jest suszarką do włosów;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...