Skocz do zawartości
grykom

System Operacyjny Na Ssd

Rekomendowane odpowiedzi

System czyli XP. W ogóle jest to operacja, jakby to nazwać - optymalna? Czy dyski "standardowe" lepiej sobie z tym radzą?

Mam tutaj na myśli wersje 30GB za ~350zł (firma dowolna?), postawiony system, podstawowe programy oraz najważniejsze dane.

Priorytetem jest dla mnie cisza, oraz niezawodność - po prostu utrada danych może być dla mnie kosztowna. Wiem - mogę dać raid, ale muszę wtedy kupić odpowiedni kontroler, oraz drugi dysk. Przekalkulowałem więc, że SSD nie jest takim złym wyborem, ale chciałbym poznać Wasze zdanie nt. ogólnego sprawowania się systemu, oraz bezpieczeństwa danych na nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cisza OK, niezawodność, hmm powiedzmy że tak. Wydajność? Tu może być różnie. Niektóre (jak nie wszystkie) MLC ponoć mają problem z operacjami zapisu małych plików, z odczytem powiinno być już OK. Nie jestem zorientowany do końca, niech wypowie się ktoś bardziej oczytany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że, XPeka możesz spokojnie posadzić na dysku SSD ale gdy nie będziesz wykorzystywał narzędzi przeprowadzających indeksację w tle np. do tworzenia indeksów plików do szybkiego wyszukania.

 

Ogólnie Vista potrafi być dzięki w/w mechanizmowi do wymagającym OSem. Do tego działanie Superfetch'a.

 

Ale przy XP nie powinno być problemów.

 

Może spróbuj takiego kompletu:

 

Transcend 32GB (MLC) i na nim posadzisz XPeka oraz używane przez Ciebie aplikacje.

 

Na początek możesz zaopatrzyć w takiego Transcenda 32GB w cenie 249 zł

 

http://allegro.pl/item525772253_transcend_...148_92mb_s.html

 

Natomiast na zwykłym dysku 3,5 cala zrobisz magazyn na pliki takie jak dokumenty, muzyka, filmy etc.

 

Gdyby wystąpił problem z "muleniem się" SSD można spróbować założyć na zwykłym dysku oddzielną partycję dla pliku wymiany lub posiadać około 3GB RAM i wtedy zrezygnować ze swapa.

 

Ale trzeba przygotować się na sytuacje w których zapis dość sporej liczby małych plików w krótkim czasie będzie mógł zmulić taki napęd.

 

To akurat topic o SSD i XP. Podobny tylko bardziej rozbudowany jest o Viście:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...ead.php?t=43460

 

Rozwiązaniem tego problemu są dyski SSD z własnym cachem jak OCZ Vertex (lub Verto :?: ), a najlepiej SSD na kostkach SLC.

 

 

Wypatrzyłem jeszcze A-Datę 32GB XPG (odczyt 170MB/s i zapis 100MB/s) w cenie około 300 zł.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A-Datę XPG znalazłem m.in. tu:

 

http://olimp.sklep.pl/produkt/97983,a-data...s-zapis-100mb-s

 

 

Jeśli chodzi o dyski SSD z własnym cachem to myślę, że warto poczekać:

 

http://twojepc.pl/news_wiecej.php?id=18213

 

Jedynki śmigały na 200/160MB/s, a dwójki jak widać znacznie podniosły poprzeczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będę szukał pierwszych sztuk Vertex'a (oczywiście w wersji pierwszej).

Dzięki raz jeszcze.

Vertex ma byc rozsyłany przez OCZ 30 stycznia. Seria Apex (bez cache) teoretycznie już jest dostępna. Też sa szybkie a powinny byc tansze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie www.reactor.pl jest już G.SKILL TITAN (2 (niesławne) kontrolery JMicron602 działające w raidzie na jakimś kontrolerze SATA) - dysk depcze po piętach INTELOWI. 1400zł za 128GB (mniejszych nie ma).

 

TEST: http://www.bit-tech.net/hardware/storage/2...gb-ssd-review/1

 

Ciekawe jak OCZ Vertex z cache'm....

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ceny obecnych dysków, raczej nie spodziewam się jednak "taniości" co do nowych modeli.

Czy znacie więc "na ten" moment warte polecenia dyski? Skąd ta róznica w cenie różnych producentów?

Niektóre kosztują 300zł, inne 500zł przy tej samej pojemności. Więc jak to z nimi jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o chache...to pic na wode - dyski ssd sa na tyle szybkie ze nie potrzebuja cache...a jesli nawet to chache bedzie robil za przechowalnie tego co dysk nie zdazyl zapisac albo tego co odczytal a interfejs nie zdolal przeslac...gdyby tak jak to opisali w tym newsie bylo to by obecne dyski oferowaly zapis na poziomie 500 i odczyt duzo szybszy....dzieci to nie talerzowe hdd gdzie bylo trzeba czekac na odpowiednia pozycje glowicy itp.....

gdyby byly takie mozliwosci to juz dawno bysmy mieli pamiec ram z cache......a nie mamy - ciekawe dlaczego?tym bardziej ze zasada dzialania jest IDENTYCZNA

 

aha zapomnialem - edytowac mi sie nie chce

 

minus wszystkich systemow w pracy z ssd polega na zapisywaniu wolnego miejsca liczac od poczatku....a to znaczy ze czesc komorek ssd(te liczone dalej ze tak powiem) nie zostanie nigdy zapisana - a czesc uwazana za system za najblizsz bedzie zameczona....

oczywiscie sandisk zwalil to na zla obsluge przez system ale to juz wina producentow bo powinni zadbac o to by wolne komorki byly zapisywane po kolei bez zwracania uwagi ze wczesniejsze sie zwolnily.....

tu moze pojawic sie problem z trwaloscia - pol dysku zdechnie a drugie pol moze dzialac jeszcze 3 lata.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...a czesc uwazana za system za najblizsz bedzie zameczona....

Tak jest na "klasycznym" flashu (f.e. pendrive). SSD remapuje sektory poniżej poziomu LBA - sektor LBA=100 raz jest fizycznym sektorem 100 a raz 128, 1256473, bla bla itd. Problem zaczyna się gdy brakuje wolnych sektorów i ten sam adress fizyczny jest używany wielokrotnie w ciągu krótkiego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jakbym miał stawiać system na ssd to poczekałbym na windows 7. To będzie pierwszy sytem operacyjny, który będzie wykorzystywał zalety technologii SSD. Trudno to napisać o jarym ale już bardzo starym xp-ku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ja osobiście jakbym miał stawiać system na ssd to poczekałbym na windows 7. To będzie pierwszy sytem operacyjny, który będzie wykorzystywał zalety technologii SSD. Trudno to napisać o jarym ale już bardzo starym xp-ku.

To będzie pierwszy system tak mułowaty, że bez SSD nie da rady pracować :lol2:

Co ty chłopie dla microszajsu pracujesz, że takie brednie piszesz? postawiłeś kiedyś xp na ssd? (nie mówiąc o linuxie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie pierwszy system tak mułowaty, że bez SSD nie da rady pracować :lol2:

Co ty chłopie dla microszajsu pracujesz, że takie brednie piszesz? postawiłeś kiedyś xp na ssd? (nie mówiąc o linuxie)?

Tylko spokojnie, bez nerwów. Dla MS nie pracuję i nie zamierzam bo to nie moja branża.

 

XP i Vista były systemami tworzonymi pod kątem dysków HDD. Windows 7 będzie pierwszym systemem, który będzie brał pod uwagę także zalety dysków SSD. Zwykłe HDD nie będą miały większych szans aby osiągnąć ocenę 7.9 w indeksie wydajności windows 7. Taką ocenę będą mogły uzyskać dopiero szybkie SSD. Poczytaj trochę a później się wypowiadaj na forum drogi kolego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to pierdu pierdu. Naiwne brednie chłopie piszesz.

Czyli co, seven jest optymalizowany pod konfigurację pentium mmx 200MHz, dysk HDD 2GB 4200obr., 32MB RAM?

 

Skoro seven ma zdobyć szturmem rynek netbooków, gdzie SSD jest i będzie standardem to trudno żeby MS ignorował ten fakt nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Microsoft kładzie nacisk na możliwie jak najmniejszą ilość miejsca na dysku jaką po instalacji ma zajmować edycja 32bitowa bo ta jest głównie skierowana na rynek netbooków.

 

Co do optymalizacji pod kątem SSD, możliwe, że ona jest ale nie miałem okazji sprawdzić w praktyce jak to wygląda. Powinno być lepiej ale o ile tego nie wiadomo.

 

Tak czy inaczej wiele obecnych dysków MLC produkowanych przez Samsunga dla firm trzecich wyposażonych w kontroler JMicron'a po prostu wymięka przy bardzo wielu operacjach odczytu/zapisu w krótkim czasie. Więc nie ważne jak dobry będzie Win7 - to tego problemu nie przeskoczy, owszem zawsze można powyłączać pracujące w tle usługi indeksujące i nie uruchamiać wielu programów na raz ale nie jest to do końca komfortowe rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...