Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

I tu swoją drogą mam pytanie - jak to wygląda w procesorach z dopiskiem K, czyli z odblkowanymi mnoznikami? Czy jak mnożnik CPU podnosimy to oszczędzanie energii się wyłącza?

Nie, nie wyłącza, bo przecież podnosimy mnożnik, a nie szynę. Oszczędzanie energii polega przede wszystkim na zmniejszaniu napięcia i obniżaniu mnożnika, czyli możemy mieć np. ustawienie 30x133MHz, to wtedy mnożnik spadnie sobie do 9x133MHz, czyli praktycznie wygląda to tak, jakbyśmy nie podkręcali, ale tworzyli nowy model o wyższym taktowaniu. Kaput? :wink: Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

No ok, ale przecież w normalnych procach jak ustawimy mnożnik na konkretną wartość, to nie zmniejsza się on w idle. Napięcie owszem spada (jeśli jest ustalone na Auto/Offset), ale mnożnik jest na stałym poziomie. Może źle sie wyraziłem, bo chodziło mi właśnie o to czy mnożnik spada.

 

A pytam o to w kwestii Sandy Bridge, gdzie dopłacenie do procków K może mieć sens ze względu na OC.

 

Inna sprawa że w EVEREST wartość poboru prądu raczej nie jest specjalnie wyższa niż gdy mnożnik spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem. Po ustawieniu 16*200(1.2V na CPU, load-line calibration na level 1 i dalej max napięcie 1.15V) i podniesieniu qpi/vtt z 1.1V do 1.2V komp nie wchodzi do windy, a płyta główna informuje o nieudanym OC

Z kolei ustawienie 20*160 jest ok... Pamiątki raczej nie są winą (A-data extreme series 2000mhz cl9)

 

Dziwi mnie, że i5 750@3.2ghz + hd5850 w Starcrafcie II w rozdzielczości 1440x900 ma problemy chwilami w osiągnięciu 30fps.... Wszystko domyślnie ustawione na ultra. Any ideas?

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale przecież w normalnych procach jak ustawimy mnożnik na konkretną wartość, to nie zmniejsza się on w idle. Napięcie owszem spada (jeśli jest ustalone na Auto/Offset), ale mnożnik jest na stałym poziomie. Może źle sie wyraziłem, bo chodziło mi właśnie o to czy mnożnik spada.

...

 

A tu się mylisz bo wiele zależy od modelu płyty. Mnożnik może się zmieniać dopóki nie wyłączysz EIST/C1E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To mój drugi ASUS na 1156 i na obu mnożnik nie zmniejsza się przy ustawieniu stałej wartości. Jeśli u innych się zmniejsza, to coś się nie spisali.

 

Na 775 też miałem ASUS-y i tam mnożnik się zmniejszał niezależnie jaki się ustawiło, napięcie za to nie spadało przy OC.

 

 

Tak czy owak napięcie dużo istotniejsze. Zobaczymy jakie ceny dowalą nowym prockom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój drugi ASUS na 1156 i na obu mnożnik nie zmniejsza się przy ustawieniu stałej wartości. Jeśli u innych się zmniejsza, to coś się nie spisali.

 

Na Maximusie III zmniejsza się. Na MSI którą mam też, tylko nie pamiętam czy na GD60 też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie warto kupować cooler SilentiumPC Fortis?

 

za te pieniądze co kosztuje warto, przy 4GHz ustawienia w sygnaturce po godzinie linx najcieplejszy rdzeń 81C przy normalnej pracy nie przekracza 75C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi w skrócie napisać, na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę przy podkręcaniu X3440?

Z poradnika na pewnym serwisie wyczytałem, że należy obniżyć QPI do minimum, podnieść VCore oraz VTT (VTT powinno być niższe od VCore), oczywiście włączyć Turbo i szukamy najwyższego stabilnego BLCK. To tyle?

 

Aktualnie mam 20x200, VCore 1.4125V, VTT 1.4V, QPI 6400GT/s, temperatury w stresie do 84*C.

Mimo - jak mi się wydaje wysokich napięć i znośnych temperatur - system (W7x64) lubi sypnąć BSOD podczas tyrania Prime95.

Już sobie poradziłem.

Co dziwne - po pewnym czasie (1~2h) tortur w Prime95 temperatury spadają z 81-90*C (najwyższe temperatury jakie odnotował CoreTemp) i stabilizują się na poziomie 71-77*C. Błąd programu/czujników czy jest na to logiczne wytłumaczenie?

Edytowane przez wysokocukrowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VTT nie musi być niższe niż vCore.

 

Dziwna sprawa z tymi temperaturami... Raczej obstawiałbym coś z programem.

 

A ogólnie to raczej polecam testowanie w LinX :wink: . Ale nie przy takich napięciach... Coś słaba sztuka Ci się trafiła...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego polecacie Linx? I na jakich ustawieniach go uruchomić ("all"? - ram 4gb, plik wymiany 200mb).

Po prostu zastanawiam się jakim cudem 1-godzinny test w Linx może być miarodajny, jeśli Prime95 potrafi się posypać dopiero po kilku godzinach.

 

Aktualnie system działa pod 100%-owym obciążeniem od ~20h i temperatury kształtują się na poziomie 73-77*C. Napięcia musiałem jeszcze troszkę podnieść (już nie pamiętam dokładnie o ile - 1 czy 2 "oczka"). Chłodzenie to Mugen 2 B posmarowany Prolimatech PK-1.

 

Czy ktoś mógłby napisać, orientacyjnie oczywiście, jakie jest maksymalne bezpieczne VTT? Płyta to ASRock P55 Extreme4 - ma dość pokaźne radiatory, ale przymocowane na taśmę.

Edytowane przez wysokocukrowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Bo LinX dużo mocniej obciąża CPU, potrafi grzać o 10-15 stopni więcej niż Prime95, zależnie od proca. Godzina LinX nie jest wystarczająca, choć dobra do kolejnych kroków OC. Jak mamy finalne ustawienia to najlepiej zapuścić na pare godzin (np. zostawić na noc).

Inna sprawa, że i tak można trafić na soft który sie okazjonalnie wysypie mimo iż wszelkie te programy testujące będą stabilne.

 

 

Co do VTT to na codzień chyba nie powinno sie przekraczać 1.3-1.35 V, ale tyle to może być potrzebne do wysokiego OC ponad 4 GHz, ew. jak chcemy ustawić wyższe puste MHz pamięciom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linx wygrzewa szybciej i bardziej niz podobne programy. Rozmiar problemu do przeliczenia wybierasz na podstawie ilosci wolnej pamieci RAM, albo ewentualnie jak szybko chcesz miec wynik. No i w settings x64/x86 i ilosc watkow.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

Niestety przy okazji testów w LinX dowiedziałem się, że 4GHz na moim procku są nieosiągalne :angry: . W trakcie godzinnego testu temperatury oscylowały w granicy 95*C. Trochę nazbiera się kurzu, wrócą upały po 35*C i dobije do granicy.

Aktualnie działam na 3.6GHz przy domyślnym woltażu, wieczorem zabiorę się za testy, na jakie VCore mogę sobie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Komp się u mnie wiesza i chwile później wyłącza po 2-3 minutach testowania LinX przy OC.

 

Najpierw dałem 166x21, Vcore i IMC na 1.2 V. Dalej podbiłem Vcore do 1.25 V i dokładnie to samo.

 

Następnie dałem 150x21, Vcore i IMC na 1.2 V i dokładnie to samo.

 

Na stocku (z ręcznie ustawionymi takimi samymi napięciami itd) jest ok.

 

 

O co może chodzić? Bo nie wieże że taka tragiczna sztuka. Temperatury troche powyżej 70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Mam stary BIOS z lutego, a 760-tka oficjalnie wspierana jest od biosu 1303 z czerwca, może to być przyczyną?

 

POST rozpoznaje proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Megahalem

 

Minimalne temperatury rdzeni ok.19-21 stopni mnie zaciekawiły... Rozumiem, że mocno przewietrzyłeś mieszkanie? ;-) No i jakie obroty wentylatora/-ów?

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Aktualizacja BIOS-u niestety nie pomogła. Próbowałem też dać staly mnożnik i wyłączyć speedstep, po tym wytrzymało troche dłużej ale i tak się w końcu wieszało i wyłączało.

 

 

Z Clarkdale nie miałem żadnych problemów, 200x21 od kopa szło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Dawałem 1.2 i 1.25 V, nie było żadnej różnicy. Więcej chyba nie może być potrzeba, kiedyś miałem 1.2 V przy BCLK 180 i 3.6 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...