Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

witam

troszkę martwi mnie temperatura procesora.

 

sprzęt:

i7-860

p7p55d (bios: 2003)

ddr3 corsair 1600MHz

 

przy default'owych ustawieniach z właczonym turbo temperatura proc, do 60 stopni (stres) 30-33 (idle)

przy ustawieniu blck na 160 kosmos - nawet 76 stopni (stres)

dodam tylko, że nie zmieniałam napięć, tzn jest: offset i auto

dotykałam radiatora, ciepły, ale czy aż tak?

 

chłodzenie mam arctic freze 2 czy jakos podobnie, wentylowany z boku.

poza tym dość duża buda+ 2x120mm z przodu i z tyłu po jednym.

 

na koniec jeszcze jedno małe pytanie

jak wam się wydaje, lepiej 2 rdzenie z mnożnikiem 25 czy 4 z 21

komputer głównie do grania, czasem kompresja video

 

dzięki i pozdrawiam

Edytowane przez ewelinaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grania 4x21, obecnie chyba każda gra wykorzystuje cztery rdzenie w zadowalający sposób. Poza tym jak nie chcesz podkręcać to możesz zmniejszyć domyślne napięcie na np. 1,2v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grania 4x21, obecnie chyba każda gra wykorzystuje cztery rdzenie w zadowalający sposób.

 

Ke? Nadal większość gier korzysta z dwóch jaj , ale tendencja jest wyraźnie wzrostowa jeśli chodzi gierki korzystające z 4jaj i więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ke? Nadal większość gier korzysta z dwóch jaj , ale tendencja jest wyraźnie wzrostowa jeśli chodzi gierki korzystające z 4jaj i więcej.

 

Trochę bez sensu wyszło to zdanie, ale prawda jest taka, że ponad 3/4 gier na pc to porty z xbox360 a tam jak wiemy są więcej niż 2 jajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

troszkę martwi mnie temperatura procesora.

...

przy ustawieniu blck na 160 kosmos - nawet 76 stopni (stres)

dodam tylko, że nie zmieniałam napięć, tzn jest: offset i auto

dotykałam radiatora, ciepły, ale czy aż tak?

...

Temperatury wcale nie są jakieś kosmiczne, możesz spać spokojnie. Odczyt jest z rdzeni procesora czyli wewnątrz a nie na radiatorze. On ma prawo być znacznie chłodniejszy niż te 76st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę bez sensu wyszło to zdanie, ale prawda jest taka, że ponad 3/4 gier na pc to porty z xbox360 a tam jak wiemy są więcej niż 2 jajka.

 

Na x-ie gierka może jechać na 3jajkach , a na porcie nawet na jednym jajku. Skoro cpu od x-a jest 3/6 to dlaczego w mało którym porcie działa ht. Jeżeli uważasz 3/4 gier to porty z x-a to gratuluje :lol2:

 

Jeżeli weźmiesz pod uwagę produkcje z dwóch ostatnich lat to nadal większość korzysta z 2jaj. Gra , która minimalnie korzysta z trzeciego jajka(np.shift) to nadal gra korzystająca zaledwie z dwóch jaj. Tytuły z 2010 to tak 50/50 , dlatego jak pisałem wcześniej tendencja jest zwyżkowa , a nie dominacja gier korzystających z 4jajec i więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury wcale nie są jakieś kosmiczne, możesz spać spokojnie. Odczyt jest z rdzeni procesora czyli wewnątrz a nie na radiatorze. On ma prawo być znacznie chłodniejszy niż te 76st.

 

teraz jestem trochę spokojniejsza.

pytanie jaka jest dopuszczalna maxymalna temperatura?

wiem, że procesor ma wbudowane zabezpieczenia, ale nie chciałabym go zbytnio przegrzewać.

 

korzystając z okazji, jeszcze jedno, trochę naiwne pytanie.

zastanawiam się nad upgrade płyty i procesora, konkretnie myślę o płycie na 1155 + i7-2600

pomijając fakt że 2600 jest taktowany 3.4GHz a 860 2.8GHz, bo to akurat nie jest problem, pomijając grafikę,

czy warto?

chodzi o to, że teraz moge swój sprzęt sprzedać dość korzystnie i niewiele dopłacając (około 500zł)cieszyć się nową podstawką, tylko czy to znacząco coś zmieni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na x-ie gierka może jechać na 3jajkach , a na porcie nawet na jednym jajku. Skoro cpu od x-a jest 3/6 to dlaczego w mało którym porcie działa ht. Jeżeli uważasz 3/4 gier to porty z x-a to gratuluje :lol2:

 

Jeżeli weźmiesz pod uwagę produkcje z dwóch ostatnich lat to nadal większość korzysta z 2jaj. Gra , która minimalnie korzysta z trzeciego jajka(np.shift) to nadal gra korzystająca zaledwie z dwóch jaj. Tytuły z 2010 to tak 50/50 , dlatego jak pisałem wcześniej tendencja jest zwyżkowa , a nie dominacja gier korzystających z 4jajec i więcej.

 

Mówię o obecnych grach, nie sprzed 2ch lat.

Przykład z naszego forum dział gry, pierwsza strona: dead space 2, dnf, dirt 3, assassins creed, crysis 2, nba 2k11, mafia 2, fifa... to wszystko gry pisane najpierw na konsole a dopiero później zportowane na pc, także czarno na białym widać. :] Nie opłaca się już pisać specjalnych wersji pod kompa albo dedykowanych pozycji, są oczywiście wyjątki starcraft2, diablo3 będzie, ale to się twórca nie opłaca po prostu.

Wiem, że gra będzie działać i na jednym jaju, ale pooglądaj sobie testy wydajności, w niektórych grach między 2 a 4 rdzeniami jest ogromny kop wydajności.

Dla mnie eot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Owszem dużo gier obsługuje quady, ale niektóre nie, bo nie wszystkie ich potrzebują. Natomiast zależności między ilością rdzeni w konsolach a portami PC raczej nie ma, ponieważ taki X360 obsługuje 6 wątków, a ani jedna gra PC tego nie potrafi (teoretycznie silnik EGO Codemasters obsługuje 8, ale w praktyce tego nie widać, być może taka moc nie jest potrzebna, trzeba by sprawdzić na bardzo niskim zegarze). Więc albo nie wykorzystują SMT na klocku, albo tego nie przenoszą w portach na PC.

 

Zdecydowanie są gry, które by chętnie skorzystały z sześciu rdzeni (GTA IV, Bad Company 2), ale niestety tego nie robią. Może Frostbite 2.0 to zmieni, który jest natywnym silnikiem DX11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jestem trochę spokojniejsza.

pytanie jaka jest dopuszczalna maxymalna temperatura?

wiem, że procesor ma wbudowane zabezpieczenia, ale nie chciałabym go zbytnio przegrzewać.

 

korzystając z okazji, jeszcze jedno, trochę naiwne pytanie.

zastanawiam się nad upgrade płyty i procesora, konkretnie myślę o płycie na 1155 + i7-2600

pomijając fakt że 2600 jest taktowany 3.4GHz a 860 2.8GHz, bo to akurat nie jest problem, pomijając grafikę,

czy warto?

chodzi o to, że teraz moge swój sprzęt sprzedać dość korzystnie i niewiele dopłacając (około 500zł)cieszyć się nową podstawką, tylko czy to znacząco coś zmieni?

 

Trzymaj się poniżej 80st podczas maksymalnego obciąrzenia.

 

1155 to fajna zabawka dająca dodatkowego kopa. Racjonalnego powodu przejścia z 1156 to raczej nie ma ale dla zabawy jak najbardziej ;)

Ewentualnie dla kogoś kto dużo robi video edycji, wtedy liczy się każdy wzrost wydajności. Pod gry czy www nie warto chyba że te 500zł nie jest jakimś tam wyzwaniem to w końcu zyskujemy też większa energooszczędność i niższe temperatury.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam się do kupna komputera i zastanawia mnie 1 rzecz w procesorach.

 

Czym różnią się te 2 modele ? ( Pomijając ze maja rożne Ghz,socety 1156 i 1155 oraz Typ Procesora 750 i 2500 )

 

Intel Core i5 2500 3,30 GHz BOX

http://www.komputronik.pl/index.php/product/115165/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Intel_Core_i5_2500_3_30_GHz_BOX.html

 

Intel® Core™ i5-750 (2.66 GHz, 8 MB Cache, 2.5 GT/s) BOX

http://www.komputronik.pl/index.php/product/82354/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Intel_Core_i5_750_2_66_GHz_8_MB_Cache_2_5_GT-s_BOX.html

 

Jeśli miał bym wybierać, to którym procesorem się zainteresować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Core i5 2500K i Core i7 2600K - Sandy Bridge Uwolnione | PurePC.pl

http://www.anandtech.com/bench/Product/109?vs=288

 

To nie jest odpowiednie miejsce dla tego typu pytań.

Ważna informacja

Wszystkie pytanie dotyczące konkretnych platform należy kierować w poddziałach o konkretnej platformie.

Pytania z serii co kupić należy kierować na forum Co kupić?

Pytania nie związane bezpośrednio z jedną konkretną płytą główną należy zadawać w forum Podstawowe zagadnienia

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem delikatnie podkręcić procka (żeby zasilacz mi nie wyzionął ducha), dotychczas nie było takiej potrzeby i zainteresowania z mojej strony to też wypadłem zupełnie z obiegu. ;]

 

i5 750 o/c

 

160x20=3200mhz

 

cpu voltage 1,25v

qpi/vtt - 1,23v

pch core voltage - 1.05v

cpu pll voltage - 1,81v

mem - 1,3v

 

turbo/eist/c1e/c-state wyłączone

 

Coś jeszcze istotnego pominąłem / źle ustawiłem ?

 

Vtt nie może być więcej niż v procka, jak to ma się do obciążenia, kiedy mam dropa i napięcie proca pod obciążeniem spada poniżej vtt ?

Gdy v cpu jest inne niż auto (u mnie z biosu mniejsze niż def.) to działa wtedy oszczędzanie energii w przypadku włączonych odpowiednich opcji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem delikatnie podkręcić procka (żeby zasilacz mi nie wyzionął ducha), dotychczas nie było takiej potrzeby i zainteresowania z mojej strony to też wypadłem zupełnie z obiegu. ;]

 

i5 750 o/c

 

160x20=3200mhz

 

cpu voltage 1,25v

qpi/vtt - 1,23v

pch core voltage - 1.05v

cpu pll voltage - 1,81v

mem - 1,3v

 

turbo/eist/c1e/c-state wyłączone

 

Coś jeszcze istotnego pominąłem / źle ustawiłem ?

 

Vtt nie może być więcej niż v procka, jak to ma się do obciążenia, kiedy mam dropa i napięcie proca pod obciążeniem spada poniżej vtt ?

Gdy v cpu jest inne niż auto (u mnie z biosu mniejsze niż def.) to działa wtedy oszczędzanie energii w przypadku włączonych odpowiednich opcji ?

 

Jeżeli nie kręcisz pamiątek to VTT zostaw na namniejszej wartości, wogóle chyba oprócz zabawy ze zmianą Vcore wszystko powinno wystarczyć na najniższych napięciach. Co do wartości VTT mnieszce czy większe od Vcore, to do początku tej platformy, miałem mniejsze i większe i nigdy się nic złego nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem mojego core i5 750 na 4GHz (1,33V). Temperatury w prime95 dochodzą do 74 stopni, a podczas grania np. w GTA4 do 62 stopni. Czy to bezpieczne temperatury i nie szkodzą procesorowi?? Jak z działaniem na takim taktowaniu na dłuższą metę?? Czy może warto zejść do taktowania 3,8GHz(1,25V) gdzie w prime95 było około 10 stopni chłodniej.

Edytowane przez ignass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zdaniem poradzi sobie moja platforma z takim pamięciami Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Grey XMP KHX1600C9D3X2K2/8GX. chciałbym sobie rozszerzyć pamięć ale mam wątpliwości czy te kości nie sprawią mi problemów. oczywiście nie mam zamiaru ich łączyć z pamięciami które obecnie posiadam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ten ram wsadził pod 1155, ja zwykłe Genesis (niebieskie) dobrałem do siebie, kit 2x 4GB 1600MHz...

Problemów nie powinno być - teraz sprzęt raczej mało wybredny...

 

A jutro wkońcu złożenie sprzętu... wkońcu jakaś wydajność będzie w miejsce obecnego PE2140...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Colin_MC napisz czy odczułeś jakąś faktyczną różnicę wydajności po zmianie platformy z I5 750 na to co masz obecnie? i na ile podkręciłeś swój nowy sprzęt?

 

 

Kupiłem przed chwilą te kingstony. odpalam gry wieczorem linxa na razie to tyle.

 

edit.

gta4 wysypało się po 20min rozgrywki musiałem podnieść vtt z 1.318 na 1.325 po tym zabiegu giera działa bez zarzutu przez prawie godzinę.

 

odpaliłem linxa na 20 pętli zobaczymy czy przejdzie...

 

edit 2

20 pętli linxa przeszło bez problemu.

 

skromne uwagi. moim zdaniem teksty w stylu że 4gb do gier to wystarcza mówią ci co mają jakieś liche karty graficzne i lipny sprzęt. umnie różnica między 4 a 8 gb jest to poprostu przepaść. wiedźmin 2 przestał się bezsensownie doczytywać przycinać gdy biegam po lesie albo po tym wielkim polu bitwy duchów. gta 4 działa mega wogle przestała się doczytywać znikneły mikro przycięcia. jednym słowem masz 4 gb i gtx 480 zmień na 8gb będzie miodnie. :lol2:

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przesiadłem się z PE2140 @ 2.66GHz i 2GB ram na to co w podpisie :-)

Dla mnie różnica to mhm... określanie 'przepaść' nie oddaje tej różnicy;

A proc narazie i tak w stocku bo trza szukać nowego chłodzenia na niego;

 

A 8GB ram zakupione bo... brakło 4GB w jednej kości... a 2x 4GB kit był od ręki;

Czy potrzebne... może... przynajmnie fajnie widzieć zajętej pamięci ram ~19% (przy wyłączonym swap'ie);

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos majacy i7 860/870 robil u siebie jakies zapiski typu: napiecie vcore vs maksymalne stabilne taktowanie? Np. 1.10v - xxx Mhz, 1.15v - xxx Mhz, 1.20v xxx Mhz itd. Jeszcze jak przy okazji zapisana temperatura albo delta temperatury, to w ogole cud ;] Potrzebuje do badan nad skalowaniem czestotliwosci z temperatura w Core i7, a zrobienie wszystkich testow samemu to pewnie caly dzien roboty.

Chyba ze ktorys portal cos takiego zrobil, a ja znalezc nie moge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Colin_MC napisz czy odczułeś jakąś faktyczną różnicę wydajności po zmianie platformy z I5 750 na to co masz obecnie? i na ile podkręciłeś swój nowy sprzęt?

 

 

Kupiłem przed chwilą te kingstony. odpalam gry wieczorem linxa na razie to tyle.

 

edit.

gta4 wysypało się po 20min rozgrywki musiałem podnieść vtt z 1.318 na 1.325 po tym zabiegu giera działa bez zarzutu przez prawie godzinę.

 

odpaliłem linxa na 20 pętli zobaczymy czy przejdzie...

 

edit 2

20 pętli linxa przeszło bez problemu.

 

skromne uwagi. moim zdaniem teksty w stylu że 4gb do gier to wystarcza mówią ci co mają jakieś liche karty graficzne i lipny sprzęt. umnie różnica między 4 a 8 gb jest to poprostu przepaść. wiedźmin 2 przestał się bezsensownie doczytywać przycinać gdy biegam po lesie albo po tym wielkim polu bitwy duchów. gta 4 działa mega wogle przestała się doczytywać znikneły mikro przycięcia. jednym słowem masz 4 gb i gtx 480 zmień na 8gb będzie miodnie. :lol2:

 

 

Odnośnie wrażeń... Nie warto było wymieniać I5 750@4GHz na obecny sprzęt. 2500K poszedł mi na 5GHz przy 1.42-1.43V, czyli przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inny pkt widzenia , ja tam widzę różnicę w niektórych gierkach nie małą(clock to clock). Na 2500k mogę pracować pasywnie przy 4.2ghz 1.21v i proc uzyskuje tempy podobne do i5 750@stock 1.08v także tutaj jest przepaść :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to inaczej - wymiana nie była warta tych pieniędzy które mnie to kosztowało ;) (jak by to było 200zł, to pewnie byłbym happy). A co do gierek - jakoś specjalnie różnic nie widzę (kartę mam dość mocną, więc aż tak bardzo nie ogranicza), może nie analizowałem tego tak szczegółowo jak Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...