Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Aha spoko, ale mam rozumieć, że jak dam ten 21x to wszystkie 4 rdzenie chodzą na pełnych obrotach ? Bo gdzieś tam czytałem, że przy turbo tylko dwa rdzenie się automatycznie podkręcają.

 

I jeszcze jedno pytanko, czy istnieje jakiś soft - oprócz oprogramowania producenta płyty, do zmiany napięcia spod windy ? Na s. 775 dzielnie służył mi RMClock, niestety na s. 1156 już nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Turbo prawie zawsze zwiększa mnożnik o 1 dla czterech wątków, dlatego też można takowy ustawić ręcznie.

 

A z ciekawostek, to jak wyłączysz dwa rdzenie w BIOS-ie to możesz mnożnik zwiększyć o 4. Dla 760-tki przy jednym rdzeniu można aż o 5 (a Turbo mi nigdy o 5 nie zwiększyło dla jednego wątku, zawsze o 4).

 

 

Ciekawe że np. nikt nie opracował jakiegoś obejścia, zeby dla czterech rdzeni dało się maksymalnie zwiększyć o 4 czy 5. Ciekawe czy niemożliwe, czy może Intel by sie złościł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Niedawno kupiłem i7 870 (revB1) i wczoraj wziąłem się za jego podkręcanie (asus p7p55d-e; goodram PLAY 4GB (2x) 1600Mhz, cl8, 1,5v; Scythe Mugen 2 rev B)

 

Zostawiłem włączony Intel SpeedStep, HT, Turbo Boost. Nie kombinowałem również nic z C1E.

 

mnożnik x22

bclk 165

Vcore 1,175v

IMC Voltage 1,200v

PLL Auto

DRAM Voltage 1,55v

Timingi domyślne (8-8-8-24)

Włączony Load Line Calibration.

 

Wszystko chodzi ok. W prime95 w każdym teście zero błędów. temp po 30min to max 70stopni(RealTemp) choć tylko przez chwilę. Z reguły oscyluje wokół 66-68.

 

Tu pojawia się moje pytanie. Jeśli będę chciał ciągnąć wyżej (max dla mnie granica to 3,8Ghz, więcej nie chce) to proponowalibyście ingerencję z mnożnikiem, czy zwyczajne podnoszenie bclk i ew. Vcore i IMC? Czy ustawienie mnożnika na 22 to bezpieczny sposób oc?

 

Czy mógłbym zmniejszyć napięcie pamięci na domyślne 1,5? (teraz zamiast 1600Mhz mam ~1380Mhz). Czy w mojej obecnej sytuacji (3,6Ghz) i przyszłej (3,8Ghz) powinienem zrezygnować z Turbo Boost i Intel SpeedStep? HT chciałbym mimo wszystko zostawić włączone choć zdaje sobie sprawę z jej wpływu na temperaturę i słabego wykorzystania w grach. Gdzie w ogóle w Asusie wyłączyć tryb Turbo? przyznam, że szukałem i nie mogłem na to trafić;) Może dziwnym trafem mi to umknęło.

 

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Edytowane przez ecth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Wygrałeś lizaka!

A teraz proszę, mógłby dołączyć ktoś bardziej pomocny?

 

No jakie chcesz bardziej precyzyjne informacje skoro powinno być na pierwszej stronie AI Tweakera pod nazwą Turbo Technology...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Druga zakładka od lewej, tam wszystko jest...

 

Panowie, mam pytanie, bo troche sie boje o moj procesor (i5 750), czy rdzenie procesora mogą się same z siebie wyłączyć? Procesor mam ustawiony na 3,7GHz (wszystko stabilne, chłodzenie mugen2) ogólnie chodzi dość głośno, lecz przy graniu w grę po chwili wszystko ucichło... Z początku myslalem, ze to cos z karta, bo mam ustawione obroty wiatraka na 60% i może się przestawiły na domyślne, ale wszystko okej... Potem odpaliłem RealTempa i pokazywał mi temperature 2 pierwszych rdzeni procesora... to samo menedżer zadań - pokazywał mi tylko 2 pierwsze rdzenie.

 

No wiec bach, szybko restart kompa, wszedłem do biosu (płyta ASUS P7P55D@bios 1807) i mam tam taka opcje jak "activate procesor cores" i mam do wyboru; 1,2, ALL - ta ostatnia byla ustawiona, dałem jeszcze raz ALL i save & change i jest okej. Nigdy mi sie to nie zdarzyło, dopiero dosłownie przed chwila.

Rdzenie naprawde mogły się wyłączyć - czy same - nie wiem, ale Mugen przeszedł na niskie obroty, bo skoro te dwa (3,4) się wyłączyły to nie potrzebował, aż takiej mocy:F.

 

Wiecie co może być przyczyna czegoś takiego? Spotkał sie ktoś z czymś takim? Imo to raczej nie przypadek...

Edytowane przez patrykovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie powróciłem do świata napięć i częstotliwości ;]

Płyta to GB P55-UD3L, proc - Xeon X3440 i Mugen2.

 

BLCK - 210Ratio - 19VCore - 1.35VQPI/VTT - 1.39VPCH - 1.05V (def)PLL - 1.90V
Czy ktoś byłby tak miły i polecił co można dopieścić dla uzyskania rocksteady 4 GHz? Edytowane przez wysokocukrowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie powróciłem do świata napięć i częstotliwości ;]

Płyta to GB P55-UD3L, proc - Xeon X3440 i Mugen2.

 

 

Czy ktoś byłby tak miły i polecił co można dopieścić dla uzyskania rocksteady 4 GHz?

 

Możesz się pobawić CPU Differential Amplitude oraz CPU Clock Skew. Kazdy proc inaczej reaguje na różne wartości tych dwóch opcji ale zabawa tymi wartościami pozwala na zwiększenie stabilonści.

VTT masz dosyć wysokie, chyba jest takie niepotrzebne jak nie żyłujesz pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mam pełną stabilność (póki co Linpack 1h), ale musiałem podnieść wartości.

BLCK - 211 MHzRatio - 19xVCore - 1.40VQPI/VTT - 1.45VPCH - 1.20VPLL - 2.00V
Pamięciami w ogóle nie zaprzątam sobie głowy - chcę na razie tylko uzyskać tę psychologiczną granicę 4 GHz.

Wszystkie wartości podnoszę razem na oko (oprócz PCH, któremu - jak czytałem w innym temacie - 1.2V wystarczy i do ekstremalnego podkręcania).

 

Temperatury nie przekraczają 72*C.

 

Takiej opcji jak CPU Differential Amplitude w ogóle nie mam, zaś CPU Clock Skew ustawiłem od razu na 200 piko.

 

Które wartości myślicie, że są niepotrzebnie wyżyłowane? Płytka jest raczej skromnie oradiatorowana, więc troszkę szkoda, by padła od za wysokich napięć.

 

Niestety mój słuch jeszcze jest za mało wyniszczony do nocnej sesji, więc dopiero od rana zapuszczę Linpacka do samego wieczora (będzie tego z 15 godzin) - jak nie zgłosi żadnych zastrzeżeń to będę codziennie schodził z napięciem procka, a jak dojdę do stabilnego minimum - zajmę się pozostałymi. Co sądzicie o takim planie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Differential Amplitude może masz pod inną nazwą wartości są wyrażane w mV, te dwie pocje Ci tylko pomogą ustabilizować proca jak jesteś na granicy stabilności a nie spowodują że proc bedzie potrzebował nagle 0,1V mniej.

 

A co do Twoich ustawień to:

Mnożnik daj 21 a blck ustaw tak abyś miał te 4GHz, łatwiej jest ustabilizować proca i może chcieć mniej V.

Skoro mówisz że memki sobie odpuściłeś i jadą na najniższym mnożniku to QPI/VTT (tak się w gg chyba nazywa IMC) daj na 1,3V i powinno być ok

Ja do walki z większymi taktami procka (750) PCH i PLL zostawiłem na najniższych wartościach czyli odpowiednio 1,05V i 1,8V i chodziło :wink:

Niestety kluczową warością jest Vcore jeżeli stabilność uzyskałeś dopiero przy 1,4V to może po zabawie innymi wartościami zjedziesz o 2-3 oczka napięciem w dół.

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QPI/VTT - 1.45V :blink: no widać że na oko, pewnie niedługo będziesz miał okazje przesiąść sie na 1155

 

Zrozumiałem ;]

 

CPU Differential Amplitude może masz pod inną nazwą wartości są wyrażane w mV, te dwie pocje Ci tylko pomogą ustabilizować proca jak jesteś na granicy stabilności a nie spowodują że proc bedzie potrzebował nagle 0,1V mniej.

 

A co do Twoich ustawień to:

Mnożnik daj 21 a blck ustaw tak abyś miał te 4GHz, łatwiej jest ustabilizować proca i może chcieć mniej V.

Skoro mówisz że memki sobie odpuściłeś i jadą na najniższym mnożniku to QPI/VTT (tak się w gg chyba nazywa IMC) daj na 1,3V i powinno być ok

Ja do walki z większymi taktami procka (750) PCH i PLL zostawiłem na najniższych wartościach czyli odpowiednio 1,05V i 1,8V i chodziło :wink:

Niestety kluczową warością jest Vcore jeżeli stabilność uzyskałeś dopiero przy 1,4V to może po zabawie innymi wartościami zjedziesz o 2-3 oczka napięciem w dół.

 

Jeśli chodzi o CPU Clock Drive - to na zdaje się overclock.net zalecali pozostanie przy 'optimized values' (czyli w moim wypadku 800mV).

 

Włączyłem Turbo, mnożnik 20x i obniżyłem QPI/VTT do 1.35V - chyba faktycznie nie było potrzebne wyższe, bo od 38 minut Linpack sprawuje się bezbłędnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufając poradnikowi z portalu:

Nieruszanie napięć i zostawianie ich na AUTO nie oznacza, że napięcia są ustawione na sztywno - po prostu regulację napięć zostawiamy płycie, która w przy mocnym OC może ustawić je zbyt wysoko, [...] Staramy się ustawić ręcznie jak najwięcej opcji dotyczących napięć.

Jednakże, spróbować nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja do wyniku jak na screenie poniżej podnosiłem tylko Vcore, VTT 1,28V bo memki mam słabe a i pewnie na niższym też by poszło.

 

P.S. Chyba proc mi się skończył bo na 219 już niechce bootować :wink:

post-139605-0-50601700-1295213250_thumb.jpg

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja do wyniku jak na screenie poniżej podnosiłem tylko Vcore, VTT 1,28V bo memki mam słabe a i pewnie na niższym też by poszło.

 

P.S. Chyba proc mi się skończył bo na 219 już niechce bootować :wink:

 

Oliwer21 jak ustawiłeś na stałe mnożnik 21 zamiast fabrycznego 20?

Kombinuje w biosie i za Chiny Ludowe nie mogę w swojej 760 dać ratio 22 (nie zapisuje mi zmiany) :rolleyes:

Edytowane przez crollek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Szkoda, że na Gigabyte nie da się zapisać wyższego mnożnika (bo wybrać ratio 22 można). Oczywiście z obniżeniem do 20 nie ma żadnego problemu. <_<

Nic powalczę sobie z BCLK powyżej 200.

 

BTW. Jak uważacie warto jest korzystać z opcji EIST (Intel Speedstep) bo nie zauważyłem, aby napięcie się zmniejszało?

Edytowane przez crollek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jak ustawisz ręcznie napięcie to się nie będzie zmniejszać. Musi być Auto, lub Offset jeśli płyta to obsługuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...