Skocz do zawartości
Twój Pan

Core i3/i5 - Clarkdale (lga 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to akurat problem nie jest, ale pełno ludzi będzie narzekać.

 

Ja często lubię zmieniać części, na pewno nie będę kupował kolejnego dwurdzeniowca bo nie ma sensu zmiana z C2D/PDC. Na pewno kupię jakiegoś quadzika, raczej model bez HT, bo masowa obsługa więcej niż czterech wątków się prędko nie pojawi (a i z czterema póki co marnie).

Planuję też kupić raczej porządną płytę, więc mam tylko nadzieję że przyszłe quady na LGA 1156 będą bez problemu działać w tegorocznych płytach, przynajmniej te przyszłoroczne shrinki do 32 nm, bo do Sandy Bridge w 2011 już płytę będę mógł spokojnie zmienić.

 

Mimo wszystko jednak dużo ludzi rzadko robi upgrade-y i lipą dla nich był by brak możliwości zmiany Core i3 na Core i5 bez wymiany mobo.

 

masz racje jeszcze obsluga 4 rdzeni kuleje..

 

ale podziele sie czyms co narazie testuje :)

 

wszyscy mowia ze i7 bardziej sie grzeje z HT (i zgadza sie- pod obciazeniem prime)

ale fajna rzecz zaobserwowalem gdy dzialam na zwyklych aplikacjach..jeszcze nie potwierdzilem tego ale majac HT wszystko dziala na pol gwizdka (czyli 8 rdzeni nigdy nie przekracza 50 procent wydajnosci) co sprawia ze nie grzeja sie jakos specjalnie...jak zrobie testy HT to potwierdze lub zaneguje moja teorie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat powinien zostać przeniesiony do działu z LGA 775, ponieważ to pod tą podstawke będą core i3, czyli nowe procesory core 2 duo/quad zmienią nazwe na Core i3, hyh 775 wiecznie żywe =3.

źródło:

http://www.egielda.com.pl/?str=news&id=4442

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tabelce widać, że będzie też Quad Core (druga kolumna od lewej).

Rzeczywiscie. Nie zwrocilem uwagi na ostatni post ^_^ Czyli to samo z nowa nazwa.

 

Eeee... to 965/975 się już nie liczą? :unsure:

Tiaa tak samo jak nie widac supportu dla chipsetow nV. Czyli wstepna oficialna rozpiska ktora pozniej zostanie zweryfikowana przez producentow plyt/mody BIOSow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie najbardziej podoba się ten 32nm i3 z HT :) tani, fajny i pewnie podatny na podkręcanie ;)

 

EDIT

@down

a no, nie zwróciłem uwagi... kurcze a mógł być taki fajny pecetowy proc...

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A po co? Najtańszy mobilny Arrandale ma kosztowac ok. 260$ (przynajmniej na początku), taniej będzie można desktopowego quada kupić. Pod koniec roku będą desktopowe dual-core Core i5 w 32 nm, i tu już ceny powinny być sensowne.

Ciekawe jak 2 rdzenie z HT wypadną względem 4 rdzeni bez HT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj oj co do podkręcania to też nie jest tak jak myślisz. OC to temat czarna magia dla naprawdę ogromnego grona ludzi. gdyby każdy człek na ziemi podkręcał kompa to intel i inne firmy nie produkowałyby wielu modeli z różnym taktowaniem. wielu nie chce inni nie umieją a inni nawet nie wiedzą że można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ciekawa ta sytuacja rynkowa obecnie jest.

AM2+ ma taka +- samą wydajność co LGA775

AM3 ma taką samą wydajność co AM2+ (czasem +5% lepiej). Plus to to że jest taka platforma przyszłościowa bo wyjdą nowe procki.

i5 wejdzie to kręcony Quad do 4GHz + skracane timingi DDR2 spokojnie będzie miał taką samą wydajność, a więc przy niższej cenie dostajemy taki sam produkt (pod warunkiem ze chcemy kręcić ;-)) i taki sam brak kompatybilności. W grach otrzymamy większy przyrost FPS wymieniając grafę.

i7 za drogi +30% wydajności ok 3x wyższa cena platformy, tylko tyle że kompatybilne na przyszłość jest.

i3 w końcu to przemilczeć można bo w tej cenie AMD jest lepsze. W szczególności jak można mieć gratis w przypadku płyty z ACC. Jak by nie patrzeć to i3 to kotlet.

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ciekawa ta sytuacja rynkowa obecnie jest.

AM2+ ma taka +- samą wydajność co LGA775

AM3 ma taką samą wydajność co AM2+ (czasem +5% lepiej). Plus to to że jest taka platforma przyszłościowa bo wyjdą nowe procki.

i5 wejdzie to kręcony Quad do 4GHz + skracane timingi DDR2 spokojnie będzie miał taką samą wydajność, a więc przy niższej cenie dostajemy taki sam produkt (pod warunkiem ze chcemy kręcić ;-)) i taki sam brak kompatybilności. W grach otrzymamy większy przyrost FPS wymieniając grafę.

i7 za drogi +30% wydajności ok 3x wyższa cena platformy, tylko tyle że kompatybilne na przyszłość jest.

i3 w końcu to przemilczeć można bo w tej cenie AMD jest lepsze. W szczególności jak można mieć gratis w przypadku płyty z ACC. Jak by nie patrzeć to i3 to kotlet.

I5 DDR3 podwójny kanał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ciekawa ta sytuacja rynkowa obecnie jest.

AM2+ ma taka +- samą wydajność co LGA775

AM3 ma taką samą wydajność co AM2+ (czasem +5% lepiej). Plus to to że jest taka platforma przyszłościowa bo wyjdą nowe procki.

i5 wejdzie to kręcony Quad do 4GHz + skracane timingi DDR2 spokojnie będzie miał taką samą wydajność, a więc przy niższej cenie dostajemy taki sam produkt (pod warunkiem ze chcemy kręcić ;-)) i taki sam brak kompatybilności. W grach otrzymamy większy przyrost FPS wymieniając grafę.

i7 za drogi +30% wydajności ok 3x wyższa cena platformy, tylko tyle że kompatybilne na przyszłość jest.

i3 w końcu to przemilczeć można bo w tej cenie AMD jest lepsze. W szczególności jak można mieć gratis w przypadku płyty z ACC. Jak by nie patrzeć to i3 to kotlet.

a nie przyszło Ci na myśl że skoro i5 ma objąć dzisiejsze miejsce c2d i c2q to owe procesory pod nazwąi3 będą dużo tańsze? adm musi się naprawdę mocno postarać aby prześcignąć strategię intela która choć z deka porąbana jak widać ma swoje uzasadnienie i jest całkiem ciekawa.

 

i5 będzie dla graczy o tyle ciekawą konstrukcją że będzie miał zintegrowany kontroler pci czego nawet i7 nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Tylko że wygląda na to że pod brandem i3 będą też nowe procesory - http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Szczeg...1156-21229.html

 

Skoro i7 będzie na dwie podstawki, to i i3 może być na dwie podstawki (nową 1156 i starą 775).

 

Wogóle to mniejsza z nazwą, bo nie ma pewności o jaki brand chodzi w tym newsie. Ważne że jest to Clarkdale w 32 nm. Niestety Intel strasznie namieszał z nazwami i oznaczeniami, to mi się akurat bardzo nie podoba. AMD dla 45 nm przygotowało świetne nazewnictwo.

 

Co można na szybko wywnioskować to:

i7 - 8 wątków

i5 - 4 wątki

i3 - 2/4 wątki (brak turbo)

 

Czekamy na porównanie wydajności między poszczególnymi i5, konkretnie jak się będzie sprawować HT w dual core oraz mniejszy cache.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy to prawda? http://pclab.pl/news37792.html

 

Wygląda na fake bo po pierwsze CPU-Z praktycznie zawsze podaje źle napięcie po 2 tutaj nawet nie rozpoznaje do końca poprawnie procka.

 

EDIT: Sorki nie popatrzyłem wcześniej :mur:

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Kontroluje szynę PCI-Express? Po prostu mostek północny został w pełni zintegrowany w procesorze.

 

Osobiście spodziewałem się że może to bardzo pozytywnie wpłynąć na opóźnienia, jednak z tego co wyczytałem to te procesory z PCI-E będą się komunikować za pomocą wewnętrznej magistrali QPI, podobnie jak proce na 1366 (z tą róznicą ze tam kontroler jest w osobnym chipie). Mnożnik QPI ma być ustawiony niżej niż w procach na 1366, dlatego ma to pozwolić na uzyskanie wyższych taktowań BCLK.

 

Musimy jednak poczekać te 1.5 miesiąca i zobaczymy jak to faktycznie wygląda.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee myślałem że kontroler pci będzie w większym stopniu zintegrowany... jedyny plus to to że nie będzie mostka na płycie i tak owe będą tańsze.

 

co do nazewnictwa to ja już się ledwo odnajduję w nim. intel jednak zbyt mocno miesza. zresztą i tak wszystkiego do końca nie wiadomo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh , Intel chyba idzie śladami NV .

 

O ile I5 z tego co wyczytałem to ma być Nehelem , to I3 na LGA775 to z resztą rodziny Core Ix będą mieć wspólną tylko nazwę .

 

Pod marką mogą być 2 różne typy procków - te na LGA775 to rembrandowane C2D/C2Q 45 nm albo jakaś krzyżówka Conroe & Nehelema , a te oparte na Nehelemie to na nowy socket .

 

A co do 2 nowych socketów - to przemilczę to .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...