Skocz do zawartości
nrl

Wszystko o - ABIT NF7 (S) = Złote rady itp.

Rekomendowane odpowiedzi

oł szit... racja pomylilo mi sie z cpu interference... jakos tak przeczytalem bez zrozumienia :lol:

sorry

Hehe.

 

Dzięki za info. Lecę Disabled zrobić :>

 

Jako żem n00b, pytanie mam o softwareowe coolery do AMD, gdzieś mi się kiedyś obiło o tym o uszy, działa to, dobre to jest? Ponoć Win Xp/2k ma wbudowane w sobie taką funckje, jakto z tym jest?

 

Mam temp system 27*C, zamontowałem zamiast świszczącego oryginalnego wiatraka sam Zalman ZM-NB47J, jest tam troszkę owiewany przez wiaterek z cpu, ale jak dam wc na procka to nie będzie żadnego wiaterku, dobrze będzie zamontować jakiś wiatrak. Pytanie mam jaką temp system`u trzymać? Wiem, że jak najniższą ;] ale kiedy zacząć się bać o mobo?

 

Jutro biorę wymiary na sb i idę jakiś radiator na to cudo zmajstrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno szybkie:

 

BIOS - CPU Thermal-Throtting 50.0% [Disabled/87.5%...12.5%]

 

Co to za cudo?

 

W takim razie który win miał coś takiego wbudowane, albo już coś kompletnie pokiełbasiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko... otoz MBM5 pokazuje temp -1`C na wszystkich czujniach... czy jest na to jakis sposob zeby normmalnie dzialal ?

jezli bylo to juz w tym watku to napiszscie okolo ktorej strony bo nie chce mis ie przegladac blisko 160stron ;]

u mnie w mbm wszystko okdobrze wybrales plyte przy instalacji :?:

 

hehe faktycznie zle zaznaczylem ;] zamiast nf7 zaznaczylem an7 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam mały problem, spieszyło mi się a nie miałem wpiętej fdd więc postanowiłem zrobic flasha biosa z poziomu Windy bo działa mi całkiem stabilnie.

 

Urzyłem Flashmenu 1.34 biosa d24_infinity. Fleshowanie poszło zgłosił że wszytko ok i kazał się zrestartować (niestety nie dałem w settings opcji clear cmos).

 

Po resie pokazuje biosa 24 ale wisi na komunikacie CMOS Checksum error - loading defaults i tyle.

 

Co dalej? Co się stało... piszcie

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie NoComment co ja zrobiłem,

 

Cos sie musiało lekko s<span style="color:red;">[ciach!]</span>lic ale potem przeszedłem sam siebie...

 

Spróbowałem wszystkich metod na jakie wpadłem i jakie znalazłem na sieci. Juz zaczełem nawet szukać płyt które działają na tej samej kości żeby jutro znaleść jakiegos kumpla z taką kostką i zrobic hot flesha.

 

A tu nagle zonk co do piiii ta niebieska wtyczka robi w zielonej dziurce??

 

Coż po wpięciu klawiszy we właściwe miejsce nagle zadziałal guzik DEl (ciekawe dlacego) i znalalem się w wyczyszczonym i sprawnym biose... khe khe no i chula... NO COMMENT

 

Lan mor qestion - przestawiłem jumpera od czyszczenia cmosa przy włączonym +5 czyli wtyczce w zasiłce. W instrukcji piszą żeby tak nie robić bo może to zaowocować uszkodzeniem lub zniszczeniem plyty.

 

Ktoś wie czym by się takie uszkodzenie miało objawiać?

 

Jak ze stabilnośći d24_infinity?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie jest kwestia biosu to padła mi sieciówka... ale qpa.

 

Miał ktoś już problemy za d_24 infinty i Lan adaptorem?

 

Mi się pokazuje lan cable unplugged a karte niby widzi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj zabralem sie za flashowanie biosu

i niestety sie nie udalo :(

 

sciagnalem plik nf7d24.exe . rozpakowalem i wrzucilem na dyskietke startowa

 

reset kompa - ALT F2 - odczyt z dyskietki - z automatu wlaczyl sie flash

sprawdzil checksum wszystko ok... wiec dalem dalej.

niby wszystko zakonczylo sie poprawnie bez zadnych bledow.

restart komputera i komunikat :

 

"cmos checksum failed"

 

i jedyne co pozwala mi zrobic to wdsadzic dyskietke z awdflash i czekac....

automatycznie uruchamia sie awdflash i wyskakuje kominkat

file not found. ( dotyczy pliku bin )

 

jaki on bios prubuje wgrac ?

jedyny plik z biosem jaki znajduje sie na dyskietce to : nf7d_24.bin

 

 

please help ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coż wróciłem na chwile spowrotem do d23_3Dfire żeby sprawdzić czy to aby nie bios wali mi sieciówke i co się dowiedziałem.

 

Niestety sieciówka chyba padła :( ale za to nie mam już błędu z kontrolerem na d23_3dfire... to miłe ale dlaczego tak jest.

 

Czyżby nie tylko sieciówka padła. Tzn. menu jest z 23_3dfire ale teraz już sam nie wiem, bo zniknął burak który podobno eliminuje dopiero d24 (zanik kontrolerów) a mam znów 23.

 

Dajcie jakieś pomysły.

 

Swoją drogą moge reklamować ale jeżeli to sama sieciówka to mam to w tylku. Tylko pytanie czy to sama sieciówka... pasowało by wszystkie porty sprawdzić a ja nie mam nawet czym... usb... i kto wie co jeszcze.

 

Narazie robie reinstal windy bo dużo przeszła.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamietaj ze zanim oddasz plyte na servis.....przeinstaluje BIOS na taki oficjalny......bo w niektorych servisach nie uwzgeldnaiają gwarancji jesli na plycie masz wgrany bios inny niż oficjalny producenta...moj kolega tak kiedyś mial.....nie przyjeli mu plyty...bo mial d23 3DFire

 

PS. A co do komunikatu "cmos checksum failed" i file not found to u mnie dzieje sie tak po kazdym flashu....ale robie tak...kiedy po restarcie komp pokazuje post

wyłączam go

odłączam napiecie

robie clear cmos

load defaults

i wszystko jest cacy

 

ale jesli to tesz ci nie pomaga sprobuj sciagnac sobie i zrobić flasha poprzez BIOS Recovery http://s6.invisionfree.com/underclock/inde...hp?showtopic=24

wszystko o tym "cmos checksum failed" był poruszany tutaj Najlepszy Bios dla NF7-S v2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Nie ma to jak cykl pytan i opdowiedzi we włąsnym jedno osobowym gronie.

 

Sieciówka już działa. Jak nie wiem... znok za zonkiem.

 

Poszedłem sprawdzić na drugie kompa czy to przypadkiem nie kabelek wracam podłanczam a tam znana i miła zielona poświata wokól wtyczki...

 

Co prawda nie działa Lan ale przynajmniej świeci. Zrobie zapowiedzianego reinstala systemu i pewno wszystko wróci do normy. Oby.

 

Ciężka noc za mną ale przynajmniej coś się zaczyna klarowac :twisted:.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam do Was wielka prosbe. Mam straszny problem i mam nadzieje, ze ktos mi pomoze ... potrzebuje zeby dzis mi komp chodzil ;/

 

No wiec ... na poczatku przypomnialo mi sie, ze pamieci nie chodza mi w DUALU. No wiec zmienilem sobie banki i dlugi pisk. Jeden dlugi pisk: piiii .....odstep ... piiiii itd.

 

Zmienialem banki i caly czas tak bylo. Nawet 1 kosc nie dzialala. Teraz mocno docisnalem pamieci i wystartowalo. Ale procesor wykrywa mi jako Amd Athlon XP 1100 MHz. W tym wypadku trzeba zresetowac CMOS prawda ? Wyciagnalem bateryjke i wyskoczylo:

 

CMOS cheksum error - loaded deafults. No i nic.

 

Jak zresetowac CMOSa ? Trzeba wyjac wczesniej bateryjke ? i wtedy przezlozyc ? na wylacoznym zasilaczu ? No bo nic sie nie dzieje wytedy i dalej wyskakuje to smao. Czemu mi tak wykrywa procesor ? Tzn. ze trzeba cos zresetowac czy procesor sie zrypal ( jakim cudem ? )

 

Sorry za takie niby proste pytania, ale dawno nie odwiedzialem tego forum i nie wiem co zrobic. A kompa potrzebuje dzis ( baaardzo pilne).

 

Prosze Was, pomozcie mi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji masz opisane. Wystarczy tą zworke nad baterią przełożyć w pozycje 1-2 na kilka sekund (przy wyłączonym kompie oczywyście, a zasilacz zostaw włączony) i potem znowu na 2-3, lub w biosie dać "defaults load".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym problem ze do biosu nawet nie moge wejsc ;p

 

Chyba na odwrot =] Przelozyc na pozycje 2-3. Moj blad byl ze robilem to przy wylaczonym zasilaczu.

 

A to ze tak wykrywa procesor to znaczy, ze trzeba tylko zresetowac CMOSa ?

 

Z gory dzieki za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj problem polega na tym, ze po zaladowaniu plikow podczas instalacji Win XP pojawia sie czarny ekran (i jest to normalne jeszcze przed wyborem partycji na ktora chce zainstalwoac Windowsa) - jednak od razu po tym komputer po prostu sie WYLACZA!! Prosze o odpowiedz i sorry, jesli to juz bylo, ale jestem u kolegi i korzystam z jego kompa, wiec mam bardzo ograniczony czas.

Dodam ze procek to Barton 2500, ram - Infineon 256mb 400mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręciłeś coś, jak tak to bios resetuj. Jak nie pomaga to spróbuj wyłączyć te ochrony/strażniki przed przegrzaniem proca, sprawdz mocowanie radiatora i czy wentyl pracuje ok. Jak nie dziala dalej, to zmniejsz jeszcze poniżej standardu taktowanie proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj problem polega na tym, ze po zaladowaniu plikow podczas instalacji Win XP pojawia sie czarny ekran (i jest to normalne jeszcze przed wyborem partycji na ktora chce zainstalwoac Windowsa) - jednak od razu po tym komputer po prostu sie WYLACZA!! Prosze o odpowiedz i sorry, jesli to juz bylo, ale jestem u kolegi i korzystam z jego kompa, wiec mam bardzo ograniczony czas.  

Dodam ze procek to Barton 2500, ram - Infineon 256mb 400mhz

a reszta configa jak sie przedstawia ? power ? grafa ? przeciez nie samy procem komp zyje :) sprawdz pamieci membench czy dzialaja sprawdz organologicznie czy cos sie nie przegrzewa jakis mosfet czy strategiczny uklad zasilania ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada na "cmos checksum failed" wyglada tak......powiem ze u kilku osob pomoglo....

trzeba najpierw na wylaczonym kompie....ale z wtyczką w zasilaczu.....zrobić clear cmos...pozniej....wyjac bateryjke na 5-10min...nastepnie poodlaczac wszystkie kable...chodzi mi o siec, grafa, audio i inne....nastepnie wcisnąc kilka razy guzik on/off aby upewnic ze w kompie i na plycie nie ma juz zadnego napiecia......po uplywie 10 min...skladamy kompa...na koncu.....wkladamy baterie i podlaczamy napiecie.....odpalamy kompa......pozniej load defaults i powinno być OK....kilka razy tak mialem...juz myslalem ze czek mnie servis....ale ten patent sie sprawdzil........nie wiem czy wam pomoze ale zawsze mozna sprawdzic...lepiej poswiecic 10minut niz czekac 14 dni az plyta wroci z servisu...Powodzenia

PS. i jeszcze jedno...nigdy nie zmieniac pamieci....gniazd i robic cos w kompie podczas kiedy w zasilaczu jest wtyczka z napieciem....abit jest strasznie uczulony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie niestety softwarowy update biosu nie przyniosl rezultatow ...

wczoraj go zwalilem..dzis probowalem naprawic ... nic z tego

 

musialem pojechac do firmy XXX zeby mi wgrali biosik od nowa

ale juz wsio bangla

 

p.s.

przyczyna wyjeb....a sie biosu bylo jego upgradowanie na nakreconym procesorze ..lame... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paolowawa: Hmm dzieki, ide zaraz do siebie sprobowac.

 

Hmm CMOSa sie resetuje na wlaczonym zasilaczu i wlozonej bateryjce ?

On sie wtedy i tak zresetuje ?

 

I na ile przelozyc "jumpera" ? 5 sekund ? Czy dluzej ?

 

W instrukcji jest to tak napisane ze nikt by tego nie zrozumial :P

 

Prosze o szybka odpowiedz bo musze uciekac do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyczyna wyjeb....a sie biosu bylo jego upgradowanie na nakreconym procesorze ..lame... :)

kiedys pmietam jak bylo o tym mowione....duzo osob wgrywa biosy przy FSB 220-250 i wszystko cacy

Ja tam sie nie patyczkuje tylko 9,5x250 i flash menu

ja flashowalem na 248-nie po to system jest prime stable zeby sie bac...
Ja flasciach!e max na 220 :D...
ja robie flash na SPRAWDZONYCH USTAWIENIACH

skoro 9.5x246 caly czas mi smigalo i do tego licze na tym seti to jaki problem? ja nic nie skrecam jak flasciach!e ..

..........bardziej sklanialbym sie w twoim przypadku ze przyczyna lezala w clear cmos i load defaults zaraz po wgraniu

Hmm CMOSa sie resetuje na wlaczonym zasilaczu i wlozonej bateryjce ?

On sie wtedy i tak zresetuje ?  

I na ile przelozyc "jumpera" ? 5 sekund ? Czy dluzej ?  

W instrukcji jest to tak napisane ze nikt by tego nie zrozumial :P

Prosze o szybka odpowiedz bo musze uciekac do domu.

to nie ma znaczenia...mozesz przelozyc zworke i tylko dotknąc...przez o,1 sek.....a mozesz trzymac i 20sek...to bez znaczenia...wazne aby tylko sie zwarło.......clear cmos...robisz na wylaczonym kompie ale wtyczka w zasilaczu.......jeszcze niektorzy .....kiedy przelożą zworke na clear....naciskają w obudowie guzik ON do startu kompa...ale on i tak nie wystartuje tak wiec sie nie stresuj.....pozniej przeloz na normalną pozycje i wlacz kompa.....mozesz jak juz wystartuje zrobic load defaults....powinno zadzialac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mam zrobic load defaults jak mi nie chce wejsc do biosu ? :)

 

Naciskam DEL i nic sie nie dzieje. Czy po resecie CMOSa i wyjeciu bateryjki bedzie sie dalo ? ...

jesli sie cala operacja powiedzie...to bedziesz mogl wejsc do biosu.....wszystko bedzie jak dawniej......jesli sie nie uda....czego ci nie zycze.....to albo servis <14dni> albo wydatek 35-50zł wgranie biosu programatorem.....tylko musisz znalesc kogos kto go posiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przestawienie zworki z 1-2 na 2-3 (ClearCMOS) nie pomoglo. Dopiero po wyjeciu bateryjki udalo sie reanimowac BIOS, ale dosc dlugo musialem czekac z wyciagnieta bateryjka ( 5 min u mnie bylo za malo). Wiec sie zastanawiam po co jest ta zworka? (przynajmniej u mnie)

clear cmos...robisz na wylaczonym kompie ale wtyczka w zasilaczu.......jeszcze niektorzy .....kiedy przelożą zworke na clear....naciskają w obudowie guzik ON do startu kompa...ale on i tak nie wystartuje tak wiec sie nie stresuj

A wylacznik zasilacza na "0" czy "1" (wedlug mnie na 0, ale to, to samo jakby wyciagnac wtyczke z zasilki)? A skoro ma byc wlozona to chyba jednak musi byc na "1". A skoro bedzie na 1, to jak zworka bedzie w pozycji 2-3 (czyli clear cmos), to da sie odpalic kompa, oczywiscie wlaczy sie tylko zasilanie (beda chodzic wiatraki etc). Moze inaczej dioda zasilania na plycie (ta czerwona) ma sie swiecic czy nie podczas Clear Cmos (zworką)?

I jeszcze jedno pytanie. Czy przed flashowaniem BIOSu nalezy przywrocic fabryczne ustawienia (Clear Cmos)?

Troche zagmatwalem, ale chyba to rozszyfrujecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie. Czy przed flashowaniem BIOSu nalezy przywrocic fabryczne ustawienia (Clear Cmos)?

Troche zagmatwalem, ale chyba to rozszyfrujecie.

TO NIE JEST KONIECZNE...ALE NIEKTORZY TAK ROBIĄ BO UWAZAJĄ ZE TO JEST KONIECZNE.....MOZNA ALE NIE TRZEBA.....JA ZAZWYCZAJ ROBIE LOAD DEFAULTS PO WGRANIU BIOSU.....BO PRZED NIE WIDZE TAKIEJ POTRZEBY....ALE FLASciach!E ZAWSZE NA NIE PODKRECONYM SPRZECIE...I TOBIE RADZE TO SAMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no udalo mi sie. Weszlem juz do biosu i nie mam tego load defaults :P

 

Co mam dac ? ... Bo wlaczylo sie jak wczesniej procek 1100MHz i cmos checksum error- load defaults, ale weszlem do biosu. I co mam dac ? Prosze o odpowiedz =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...