Skocz do zawartości
panzar

Core i7 - Gulftown (lga 1366)

Rekomendowane odpowiedzi

Nom pozamiata, i to 2 razy..

 

Jeśli ktos nie zdążył przeczytać testu Gulftowna, zebrałem to co zapisał Google

 

http://rs478.rapidshare.com/files/312377268/Gulftown.rar

brakuje strony 1 i 7, ale pozostałe są. najwazniejsze jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Procki bardzo fajne, tyle że mało komu się przydadzą, i mało kogo będzie na nie stać.

 

No ale w końcu to LGA 1366, Intel od dawna planował zrobić z tego prawdziwy high-end. Ciekawe do kiedy Bloomfieldy będą w sprzedaży.

 

Pobór prądu rewelacja, skoro w teorii 50% więcej mocy, a prądu ciągnie mniej niż Bloomfield. Quadziki w 32 nm na 1156 zapowiadają się wyśmienicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktos nie zdążył przeczytać testu Gulftowna, zebrałem to co zapisał Google

 

http://rs478.rapidshare.com/files/312377268/Gulftown.rar

brakuje strony 1 i 7, ale pozostałe są. najwazniejsze jest.

Pozwoliłem sobie zamieścić na swoim serwerze, nie będzie trzeba czekać na wolne sloty...

http://pliki.naszinternet.com/Gulftown.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Wg mnie idiotyczna decyzja w kwestii oznaczenia.

 

Bo skoro sama obecność HT (lub jej brak) jest rozróżniana modelami i5 i i7, to nie rozumiem jak tak znacznie inny procesor może należeć do tej samej serii. Pierwsza taka sytuacja od czasu wprowadzenia jakichkolwiek oznaczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Intel ostatnio z nazwami strasznie kombinuje i czesto mu to nie idzie.

Przykład: E6300, E6600. Teraz to i7 980x numerek większy o 5 (od 975x) a w srodku siedzi wiecej rdzeni, troche inna architektura inny proces technologiczny. Mogl bym zrozumiec 980x np dla modelu bloomfielda z taktowaniem dajmy to 3466MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

...

Bo skoro sama obecność HT (lub jej brak) jest rozróżniana modelami i5 i i7, to nie rozumiem jak tak znacznie inny procesor może należeć do tej samej serii. Pierwsza taka sytuacja od czasu wprowadzenia jakichkolwiek oznaczeń.

No cóż, będą i5 z HT, ale także i3 będą z HT. Także chyba nie o to tu chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie o to chodzi, to był przykład pokazujący jak drobna rzecz rozróżnia serie, a znacznie inny proc jest w tej samej serii co jego poprzednik.

 

Racuch - przecież i7 900 to Bloomfield, nie rozumiem dlatego jak Gulftown może należeć do tej samej serii.

 

Popatrz jak było przez te kilka lat:

Pentium: 500 -> 600, 800 -> 900 /// 90 -> 65 nm

Pentium Dual-Core: E2000 -> E5000/E6000 /// 65 -> 45 nm

Celeron: E1000 -> E3000 /// 65 -> 45 nm

Core 2: x6000 -> x8000/x9000 /// 65 -> 45 nm

 

I nagle Core i7 900 -> Core i7 900 /// 45 nm -> 32 nm

 

Clarkdale owszem będzie także oznaczony jako Core i5, ale trzycyfrowe oznaczenie to 600, a nie 700 jak w przypadku Lynnfielda. Jednak Clarkdale powinny być wyłącznie pod serią i3, ew. i4, ale jak dla mnie brak Turbo i kilku małoistotnych funkcji nie jest wystarczający aby rozdzielać na dwie serie.

Zresztą to jest właśnie dowód na głupotę tej decyzji, bo skoro praktycznie te same proce wystąpią jako Core i3 oraz Core i5, to dlaczego bardzo różniące się proce wystapią jako Core i7, do tego z numerkiem z tej samej serii. Wtopa.

 

 

Dlatego też logicznym jest aby Gulftown był oznaczony jako Core i9, lub Core i8. Oznaczenie modelu zapewne najsensowniejsze by bylo coś typu 1000.

Tak samo następca Lynnfielda powinien należeć do serii Core i6, a zobaczymy jak będzie w H2 2010.

 

Do sensownych nazw i oznaczeń trzeba pewnie będzie poczekać przynajmniej do Sandy Bridge, choć to dalej będzie architektura Core, więc możliwe że znowu wymyślą coś głupiego.

 

 

AMD obecnie wypada dużo dużo lepiej w kwestii nazewnictwa, inna sprawa że mają zdecydowanie za dużo proców. Athlon powinien zostać układem tylko dwurdzeniowym.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Prawie na pewno nie dostaniesz takich procków. 1366 to ma być high-end, więc w 32 nm wyjdą zapewne tylko 6-rdzeniowce na tą podstawkę.

 

Mniej rdzeni w 32 nm tylko na 1156.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jakkolwiek by to nie tłumaczyli to moim zdaniem jest to głupie, nieczytelne i mylące. Bardzo bym sie zdziwił gdyby ktoś uznał obecne nazewnictwo i oznaczenia lepsze od tych które były przez ostatnie kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to masz zonka :)

 

dla mnie to jest proste i tyle :) i3 to najniższa półka :) i5 to mainstream a i7 to hiendy :) 4rdzenie na s1366 zaraz pewnie zniknął, i5 kosztuje grosze w porównaniu do i7 na s1156. i tylko teraz wybierasz tańszą platformę (775/1156/1366) i dobierasz do tego procesor. i wsio :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ale ty w takim razie wogóle nie zrozumiałeś o co chodzi. Same nazwy serii i3, i5 i i7 sa ok, chodzi mi o przyporządkowane do nich procesory. Dwa bardzo różniące się procesory potrafią znaleźć w jednej serii, a ten sam procesor z wyłączoną jedną czy dwiema funkcjami potrafi być rozbity na dwie serie. To właśnie to jest idiotyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to widzę tak że stara seria zastąpi nową. to o czym wspomniałem o obecnych i7 9xx, te procesory zniknął szybciej niż się pojawiły. a na ich miejsce wejdą 6 rdzeniowe.

Ale patrzcie:

Procesory 1 rdzeniowe były sprzedawane długie lata. Od premiery Pentium D a potem Core 2 Duo, 2 rdzenie stały się najpierw marzeniem każdego użytkownika PC a potem wręcz standardem. W 2006 roku ukazał się pierwszy Quad. Początkowo był uważany za nieprzydatny i te 2 dodatkowe rdzenie były uważane za zbędne. Teraz po 4 latach quad-cory trafiły "pod strzechy" i nikt już nie poleca do nowych, wydajnych komputerów 2-rdzeniowców, mimo że nie są dużo gorsze a na pewno tańsze.

 

Jaka jest konkluzja:

Ano taka że nie ma sensu kupować procesorów 6-rdzeniowych bo za kilka lat ukażą się 8-rdzeniowe. Ta taktyka jest mało twórcza i myślę że firmy po prostu wciskają kolejne generacje procesorów żeby się utrzymać na rynku, bo różnice w wydajności pomiędzy kolejnymi generacjami są coraz mniej widoczne (Core 2 Quad/i5/i7 - w zasadzie różnice są tylko spowodowane taktowaniem które da się przecież zmieniać). Ja w każdym razie nie zamierzam zmieniać mojego Q9400 tak długo aż nie będę mógł na nim uruchamiać podstawowych aplikacji, czyli patrząc na aktualne tempo rozwoju branży - przez kolejne 10 lat.

 

Myślę że potrzebna jest jakaś na prawdę nowa technologia która pozwoli na bardziej dynamiczny rozwój PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale patrzcie:

Procesory 1 rdzeniowe były sprzedawane długie lata. Od premiery Pentium D a potem Core 2 Duo, 2 rdzenie stały się najpierw marzeniem każdego użytkownika PC a potem wręcz standardem. W 2006 roku ukazał się pierwszy Quad. Początkowo był uważany za nieprzydatny i te 2 dodatkowe rdzenie były uważane za zbędne. Teraz po 4 latach quad-cory trafiły "pod strzechy" i nikt już nie poleca do nowych, wydajnych komputerów 2-rdzeniowców, mimo że nie są dużo gorsze a na pewno tańsze.

 

Jaka jest konkluzja:

Ano taka że nie ma sensu kupować procesorów 6-rdzeniowych bo za kilka lat ukażą się 8-rdzeniowe. Ta taktyka jest mało twórcza i myślę że firmy po prostu wciskają kolejne generacje procesorów żeby się utrzymać na rynku, bo różnice w wydajności pomiędzy kolejnymi generacjami są coraz mniej widoczne (Core 2 Quad/i5/i7 - w zasadzie różnice są tylko spowodowane taktowaniem które da się przecież zmieniać). Ja w każdym razie nie zamierzam zmieniać mojego Q9400 tak długo aż nie będę mógł na nim uruchamiać podstawowych aplikacji, czyli patrząc na aktualne tempo rozwoju branży - przez kolejne 10 lat.

 

Myślę że potrzebna jest jakaś na prawdę nowa technologia która pozwoli na bardziej dynamiczny rozwój PC.

Ale przeca w wypadku Gulftown sam Intel mówi że to procesor dla entuzjastów lub osób które go naprawdę potrzebują, a nie dla kowalskiego grającego w gry, oglądającego filmy i biegającego po internecie. A co do czekania, to w komputerach można czekać w nieskończoność bo zawsze ma wyjść coś szybszego, lepszego czy innego koloru ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozbijam się o to że widziałem w necie listę kulfonów o rożnych taktach. najwolniejszy miał 2.26 później 2.66 itd. czyli intel zwyczajnie ma zamiar zastąpić bloomfieldy kulfonami. tik tok ;) nowa architektura. po roku niższy stepping. tutaj mamy też +2 rdzenie. także nie nie będziecie skazani na zakupy sprzętu za 1k $ (wpienia mnie AM3 więc może i ja tyż się na to załapie :) )

a i Boniu uważaj z tym dynamizmem bo obudzisz się w świecie gdzie kompa będzie się wymieniać co kwartał ;)

 

btw chce ktoś? :)

http://www.tomshardware.com/news/intel-cor...tmere,9200.html

Edytowane przez bzzzzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gulf sie malo grzeje, swietnie lata na powietrzu (~~4.5GHz i max temp w Linx to 75 stopni na Ultrze Extreme) i mysle ze zdeklasuje reszte cepow ;)

Poki co nie dzialaja dzielniki memek w BIOSie.

Cep bedzie potrzebowal kozackiej mobo przy Extreme OC ;)

Zabic moze tylko... cena ^^

 

W CPU tescie w Vantage freon zaczyna sie pocic i z -39*C spada do -2*C :D

BTW poki co max do 3D Vantage to 5GHz na freonie na MSI Eclipse Plus...

 

PS Intel ostatnimi czasy robi PANCERNE procki :D

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Można zauważyć jeszcze że w Q1 ma się pojawić Beckton, czyli 8 rdzeni w 45 nm z 24 MiB L3 na LGA 1567. Tyle, że pewnie proc się będzie słabo kręcił (albo wcale zależnie od tego jakie płyty będą) jako iż będzie to grzałka, więc Gulftown zapewne będzie dużo lepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zauważyć jeszcze że w Q1 ma się pojawić Beckton, czyli 8 rdzeni w 45 nm z 24 MiB L3 na LGA 1567. Tyle, że pewnie proc się będzie słabo kręcił (albo wcale zależnie od tego jakie płyty będą) jako iż będzie to grzałka, więc Gulftown zapewne będzie dużo lepszym wyborem.

8 rdzeni i 45nm to rzeczywiscie bedzie grzalka... Tylko teraz pytanie po co 'Kowalskiemu' 8 rdzeni? i az WOW 24MB L3 cache'u :D

 

Co do Gulfa to na normalnym AC bedzie sie wysoko krecil gdyz te procki sa zimne tak przy ~~4GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 rdzeni i 45nm to rzeczywiscie bedzie grzalka... Tylko teraz pytanie po co 'Kowalskiemu' 8 rdzeni? i az WOW 24MB L3 cache'u :D

 

Co do Gulfa to na normalnym AC bedzie sie wysoko krecil gdyz te procki sa zimne tak przy ~~4GHz

A że tak zapytam, skąd wiesz że są zimne i się dobrze kręcą? Wnioskuję, że miałeś już go na testach, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Był obszerny artykuł na PCLab, ktoś go nawet zapisał i wrzucił tutaj.

 

Było porównanie proców na 2.8 GHz i Gulftown miał 7 stopni mniej niż Bloomfield, pobierał też 24 W mniej. A to tylko ES.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam, skąd wiesz że są zimne i się dobrze kręcą? Wnioskuję, że miałeś już go na testach, tak?

Testowalem juz go wiele razy. Dzisiaj przyszly do kumpla mobaski nowe wiec cos sie porzezbi i moze wrzuce screeny na forum...

 

BTW ten tez Xeonik ;)

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowalem juz go wiele razy. Dzisiaj przyszly do kumpla mobaski nowe wiec cos sie porzezbi i moze wrzuce screeny na forum...

 

BTW ten tez Xeonik ;)

Info z pierwszej ręki i to się liczy. :razz:

 

Czyli co, jest szansa na 6 jajek po 4.5 GHz na AC? Bo tak sobie kiedyś myślałem, że jak zmieniać to na takie coś bym polował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Info z pierwszej ręki i to się liczy. :razz:

 

Czyli co, jest szansa na 6 jajek po 4.5 GHz na AC? Bo tak sobie kiedyś myślałem, że jak zmieniać to na takie coś bym polował.

Owszem i to nie pakujac duzo V :) Wyobrazasz sobie jaki power drzemie w tych cepach? :D 6 jajek @ 4.5G na powietrzu ;)

 

Pozniej zaczynaja sie masakryczne ilosci ciepla wydzielac i juz freon nawet przy 4.8GHz sie poci w glupim tescie CPU w Vantage i tam juz jest temperatura okolo 0*C gdzie test wczesniej w 3D bylo -38*C :D

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkret proc! :razz:

 

Miałem kupować i7 920, ale postanowiłem cierpliwie czekać na 6c. Wychodzi na to, że dobrze zrobiłem. :wink:

Watpie ze kupisz 6c za uczciwa cene :P A po drugie to po co to komu? :D

Lubisz chyba widziec duzo PKT w syntetykach? :D

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...