Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stalem sie posiadaczem Solteka SL-75FRN2-L z Thortonem 2000+ i pamiecia TwinMOS 512MB 400MHZ. Ja wiem, rozumiem ze z ta plyta sa problemy i ja trzeba poznac itp ale po calym dniu bawienia sie mam dosc. Wczoraj jak tylko przyjechalem ze studiow (bo ja sie zajmuje czyms pozytecznym tzn chemia a nie tylko kompem - gdybyscie wiedzieli co to jest inzynieria chemiczna;)) to komp z nowymi podzespolami juz czekal na mnie bo brat odebral i mysle ale bedzie zabawa! No spoko windows trzeba bylo przeinstalowac. Po tym wszystko pieknie dzialalo i myslalem sobie jak pieknie sie bedzie podkrecac. AZ tu co? Kupa! Przy 12,5x166 wiec ledwie XP 2600+ 3dmarka nie przechodzi, zawiesza sie tzn ekran gasnie przy wgrywaniu nowego "etapu" testu. Podnoszenie napiecia nic nie daje. Chlodzneie dobre bo Volcano 10. Zasilacz ModeCom 350W wiec w sumie markowy. Napiecie trzyma dobrze. Przy 12x166 - XP 2400+ jest luz da sie grac. No mysle ze moze to wina bios. Zmienilem na 1.3L bo ponoc najlepszy do Rev E. To samo nie dziala na 12.5x166. Pozniej juz nie dzialalo nawet 2400+ a w koncu nawet nie wlazil podstawowy 2000+ a na czym sie skonczylo? Zawieszal sie ... BIOS!!! Paranoja. W sumie pomoglo reset biosu z plyty (nie wiem czy insert cos dal). Tu dzieki wam ze wczesniej czytalem co i jak robic gdy plyta umiera:) Teraz po ponownym istalu windows dziala wszystko na 2000+ spoko. Nic sie nie zawiesza. Sprobowalem 12,5x166 i nadal nic. Dobra w tym miejscu sie poddaje i prosze was o pomoc. Dlaczego to nie dziala????????? No mi juz rece opadaja. Help!!! A tak chcialem miec 11x200.... Karta graf to Radeon 9100. Tak mysle ze to moze wina sterownikow ale... wlasnie zapomnialem wspomniec ze 13x166 - XP 2700+ nie wczytuje nawet windows - czarny ekran z cholernym migajacym kursorem w lewym gornym rogu. No nic ... ide sie pochlastac... Pomocy! Licze na was!

Pozdrawiam

P.S. Ktos wspominal ze im pozniej tym gorzej z ta plyta i pisal ze pewnie jak ja juz kupi to dolaczy do niezadowolonych uzytkownkikow. Bardzo bym nie chcial dolaczyc do tego grona

P.S.2 Pomimo swiat prosze o odp:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano da się :]

BIOS->Integrated Peripherials->POWER ON Function 

 

Wielkie dzieki Tawariszcz Genneral :D :D :D :D :D :D :D :D

I pospieszylam sie z radoscia ...zmienilam funkcje na takie jak mowiles a mimo wszystko nie dziala...

Kombinowalam na wszystkie strony i hot keyem i lewa mycha w ustawieniach i nic...ani drgnie.

plisss....moze ktos pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego problemu to przestawienie zworki z 100/133 na 166/200 nic nie dalo:( Przy ustawieniu 15x133 dziala stabilnie ale juz przy 16x133 nie wchodzi windows nawet. Buuuu. Wydaje mi sie ze problemem jest wszystko powyzej 2000mhz czy to magostrala czy mnoznikiem. Wczoraj przez jakis czas 166x12 mi dzialalo stabilnie ale przestalo jak kombinowalem wyzej. Ech soltek ..... trace nadzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego problemu to przestawienie zworki z 100/133 na 166/200 nic nie dalo:( Przy ustawieniu 15x133 dziala stabilnie ale juz przy 16x133 nie wchodzi windows nawet. Buuuu. Wydaje mi sie ze problemem jest wszystko powyzej 2000mhz czy to magostrala czy mnoznikiem. Wczoraj przez jakis czas 166x12 mi dzialalo stabilnie ale przestalo jak kombinowalem wyzej. Ech soltek ..... trace nadzieje

to jest jakas parodia co oni sobie robia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest grane ? Sie namnozylo postow z problemami... Naprawde, chcialbym dostac w lapy plyte, ktora jest oskarzana o badziewnosc i miec mozliwosc sprawdzenia stanu faktycznego. Ale kto wie, moze faktycznie Soltek ta rev E4 chce po prostu pojechac na renomie rev D i maksymalnie zarobic minimalizujac koszty produkcji...

 

CruX --> tak na oko, to wymieka Ci procek, nie plyta. Dlaczego nie dales 9.5 albo 10x200 ? Pamiatki przeciez masz ddr400. Zreszta pozycz jakiegos innego procka (jak masz mozliwosc) i sprawdz na nim. A tak nawiasem, to mozesz miec problemy z tym Radkim9100 - jest BARDZO czuly na wahania linii 3.3v - jesli zasilka daje ja slaba, to zwiechy murowane...

 

tawariszcz_gonciarsky --> piekna gierka, nie ? I to freeware... Choc tekstury moglaby miec lepsze (mam tego movie-paka, al etez jest biedna) Niestety, nie grywam przez net - nie mam w domu :( Tylko przez lana (badz z komputerem :P ) A bardzo bym chcial...

 

Aaa, i dlaczego nikt oficjalnie nie powital pierwszej kobiety w tym watku ?

No to nadrabiam - Beato, witamy !

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SL-75FRN2-RL rev. E4 bios v.1.5 (orig, nie o/c). . Kondensatorki firmy SANYO, zielone.

Ani razu jeszcze nie zobaczyłem komunikatu „Waring! CPU has been changed or overclock failt...” .

Moje ustawienia w biosie: sys. Performance –expert; fsb freq. -210MHz; CPU interf. –optimal; Memory freq. –Auto (nie ma innej możliwości); Memory timings –expert : 8-3-3-2,5.

Memory freq. ustawia się na synchro z fsb – idzie 210MHz w trybie dual chanal.

Acha, zworka ustawiona na 166MHz

 

Może Solek nie lubi Torthona. Albo problem leży w innych kondensatorkach. A może mam trche szczęście i trafił mi się lepszy egzemplarz (ale jeszcze tak nie mówię, jak pochodzi ze 2 lata to bede chwalił, narazie 1,5 m-ca)

 

Co wnosi bios 1.7? Może dodatkowy zamęt i zamieszanie :roll: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios 1.7 * For SL-75FRN2-L or SL-75FRN2-RL only

Supporting S3 function for Win2000 / WinXP.

 

Niemądre pytanie? :oops:

Co to jest "S3 function" - bo mnie S3 kojarzy się raczej z kartami graficznymi typu trio, virge, savage itp 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziala!!! 12,5x166! Chociaz to.... Chociaz narazie:) Pomoglo podniesienie napiecia do 1,7. W sumie ma wystarxczyc chyba 1,6 ale ciesze sie ze dziala. Xor wspomnial ze to wina procka wiec pomyslalem ze bardziej zwieksze napiecie. Dzieki Xor. 10x200 po ustawieniu w biosie i zatwierdzeniu botuje jako 12,5x100 :( No kolejny problem ale to pozniej. Temp w ABSII przy 2090mhz - 57stopni

Pozdrowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając na stronie www.soltek.com.tw nową instrukcje {Updating on-line manual Series SL-75FRN2 with V2.0.(For PCB AP and up) datowana 12.12.2003} do SL-75FRN2-RL zauważyłem ciekawą rzecz. Mianowicie inne jest rozmieszczenie elementów na płycie - 4pinowy wtyk 12V jest blisko górnej krawędzi płyty a nie jak było koło głównej wtyczki zasilania. Poza tym płyta ma wyprowadzone na tył 4 porty usb (zamiast 2) i nie ma portu gier/midi. Nowy model :?: bez zmiany nazwy :?: A może zamiast kolejnej rev. nazwali to v2.0 :roll:

 

I w takim razie do czego jest ten nowy bios (v1.7L) skoro płyty o tym samym symbolu mają różną budowę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namiar na nowy bios 1.7 L

/http://www.soltek.com.cn/download/bios/S75N2L17.zip

 

Znajduje sie na jakiejs chinskiej stronie:

/http://www.soltek.com.cn

 

Czy ktos juz to instalowal??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawostka :!:

 

Jak ktos chce wysokiego fsb,a ma dobre pamieci to zauwazylem ze lepsze rezultaty osiaga sie z VDD 1.6V niz 1.8V i to co mnie najbardziej zdziwilo z CPU Interface na Aggressive (zamiast Optimal)

 

Dołączona grafika

 

to wszystko na bardzo kiepskim,aluminiowym D5TB@1800rpm :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm mam male pytanie jaka macie temeprature wedlug odczytu z diody? bo mi pokazalo 75 !! lol

 

gdy w windowsie soltek hardwere monitor pokazuje

 

cpu die 32

RT1 29

 

procka chlodze titanem tym duzem nie pamietam symbolu.

 

btw kupilem zasilacz huntkey 300w i ku mojemu zdziwieniu napiecia fenomenalne ( no moze nie dokonca^_^)

 

3.3v - 3.296-3.3

5v - 4.999 - 5v

12v 11.781v

-12v -12.219v

-5 - -5.04

5vsb 4.96

batter - 3.010v

 

a to zasilacz za 110zl wyniki po 0.5h 3emarkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z calą pewnoscia dolaczyles , zreszta ja tez . musisz sie teraz do tego przyzwyczaic , a moja rada ku przestrodze nie kupowac juz soltekow rev E4,E3 , moze pozniej cos sie nowego lepszego pojawi . poki co, to chce sie przesiac na sprawdzonego epoksa 8rda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie trafilem na jakis strasznie pechowy E4 narazie spokojnie fsb 200 teraz 8x200 i lece dalej co 1 ciekawe dokad dobije=]

 

 

tylko zauwazylem cos dziwnego bo ustawilem FSB w biosie na 200mhz po restarcie pokazuje mi ze pamieci chodza na 166 hmm w wcpuid pokazuje ze chodza synchronicznie na fsb 200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie trafilem na jakis strasznie pechowy E4 narazie spokojnie fsb 200 teraz 8x200 i lece dalej co 1 ciekawe dokad dobije=]

 

 

tylko zauwazylem cos dziwnego bo ustawilem FSB w biosie na 200mhz po restarcie pokazuje mi ze pamieci chodza na 166 hmm w wcpuid pokazuje ze chodza synchronicznie na fsb 200

a od kiedy wcpuid pokazuje czestotliwosc pamieci :?:

 

jedziesz asynchro moj drogi :D ,bios prawde Ci powie

 

Napisz jakie masz memki i jaki biosik to pomyslimy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.5L

 

Seitec 333 (magiczne) =]

 

_Vip_ mozesz mi jeszcze wytlumaczyc/pomoc? z tymi temperaturami. co pisalem wyzej. 

 

własnie bo tam tak dziwnie jest  z tymi expertami nie expertami =] nie czaje tego troche:D

MUSISZ zmienic bios na jakis 4power user (1,3L lub 1,5L),na oficjalnym biosie pamieci automatycznie przestawiaja sie na swoja defaultowa czestotliwosc i nie da sie tego zmienic.

 

Jak juz sflaszujesz biosik to przestaw wszystko na expert ,pamieci daj 100% wzg. fsb i delikatnie zwiekszaj.Jesli masz TE dobra Seiteci to polecisz lekko fsb200,a jesli bedziesz mial mniej szczescia to ok fsb180.Timingi walnij 2.5-3-3-8 i Vmem na 2.8V (ewentualnie poeksperymentuj z tym,bo niektore mniej markowe pamieci nie lubie wyzszych V niz 2.6V)

 

Co do temperatur.To niestety nie jest dobrze.Mysle ze masz zle zalozony ten cooler,albo masz za duzo pasty.Takie duze ABSII to raczej nie powinno byc.Jak juz nie bedzie dalo sie nic z tym zrobic to przestaw na 100'C i bedzie dopsze :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.5L

 

Seitec 333 (magiczne) =]

 

_Vip_ mozesz mi jeszcze wytlumaczyc/pomoc? z tymi temperaturami. co pisalem wyzej. 

 

własnie bo tam tak dziwnie jest  z tymi expertami nie expertami =] nie czaje tego troche:D

MUSISZ zmienic bios na jakis 4power user (1,3L lub 1,5L),na oficjalnym biosie pamieci automatycznie przestawiaja sie na swoja defaultowa czestotliwosc i nie da sie tego zmienic.

 

Jak juz sflaszujesz biosik to przestaw wszystko na expert ,pamieci daj 100% wzg. fsb i delikatnie zwiekszaj.Jesli masz TE dobra Seiteci to polecisz lekko fsb200,a jesli bedziesz mial mniej szczescia to ok fsb180.Timingi walnij 2.5-3-3-8 i Vmem na 2.8V (ewentualnie poeksperymentuj z tym,bo niektore mniej markowe pamieci nie lubie wyzszych V niz 2.6V)

 

Co do temperatur.To niestety nie jest dobrze.Mysle ze masz zle zalozony ten cooler,albo masz za duzo pasty.Takie duze ABSII to raczej nie powinno byc.Jak juz nie bedzie dalo sie nic z tym zrobic to przestaw na 100'C i bedzie dopsze :wink:

k dzieki za pomoc narazie poprostu pozostane na fsb 166.

co do temperatur to torche dziwne bo

 

w biosie

 

ABSII 60-85 w zaleznosci od uzytku i podkrecenie

external 30-40

 

w soltek hardwere monitor

 

CPU DIE 34-40

RT 30-35

 

imo roznice sa tak duze ze swiadcza o przeklamaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak poruszają temat manual`i do naszej 75 FRN2 zastanowil mnie pewien w sumie szczegół odnosnie słynnego jumpera JP2.

W moim manualu do mobo V 1.3 przy kazdym ustawieniu pisze Auto Detect. W nowym manualu V 2.0 takiego czegoś nie ma. W sumie nic nie znaczacy szczegól ale poco fatygowali sie z jego usunieciem. Na forum Amdmb.com zauwazyłem ze rozwiazaniem pewnych problemów z mobo było całkowite wyjecie jumper`a JP2. Byc może wtedy działają ustawienia nasze reczne w BIOSIE a nie te autodetect ( co mogło wiazac sie z problemami niektórych przy OC - fatalny napisz FSB 100 ). Ponizej zamieszczam screenshot`y fragmentu tych manuali.

 

V 1.3

Dołączona grafika

 

V 2.0

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh :evil: juz tyle razy o tym poisalem :?

 

ABSII to odczyt diody termicznej procesora

CPU Die to odczyt z czujnika w SocA

RT1 to czujnik kolo AGP

 

ta roznica to zadne przeklamania ,ale wlasnie realna roznica temperatur miedzy dioda a czujikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmma nie sadzisz ze roznica pomiedzy odczytem z Soketa a diody nie jest za duzy ( prawie 2x) ile u Ciebie wynosi roznica pomiedzy nimi?

wszystko zalezy od Chlodzenia,nawet glupi miedziany cooler dalby Ci ABSII wiekszy juz tylko o jakies 10-20'C wzg CPU Die.D5TB to juz stanowczo za malo :!: Przy WC te roznice juz sie zacieraja,na skutek o wiele wiekszej odprowadzalnosci cieplnej wzg. jakiegokolwiek AC

 

teraz tez ma D5TB@1800rpm na Bartku@8x250 Vcore 1.42 i mam ABSII 41'C i CPU Die 30'C ,ale to zasluga bardzo niskiego Vcore z ktorym radzis sobie nawet Titan.

 

BTW - do stabilnej pracy z fsb250 MUSZE miec ABS max do 45'C,co przy 10x250 Vcore 1.9-2V bedzie nie lada wyzwaniem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...