Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich  a w szczególności ludzi którzy mają rev, E4 tej wspaniałej płytki  :wink: ponwnie, jeżeli ktoś śledził, "mój problem" to zdaje relacje.

Otóż  da się na LUZIE ustawić bartka 2500@3200+ czyli 11x200 synchro .po zmianie położenia pamięci RAM na slot 3, zamianie  wszystkich taśm zwykłych na okrągłe, i dodaniu dodatkowego 3 wentylatora styłu w budzie, chodzi stabilnie na 11 x 200 ANI JEDNEJ ZWIECHY NIC, wsjo działa elegancko, i teraz tak albo to była zmiana położenia pamięci albo lepsze chłodzenie w budzie  :D , i to wszystko BEZ jakichkolwiek zmian w napięciach   :D  

 

Aha i ważna rzecz, skompresowałem już jeden film na takich ustawieniach i nie było żadnych problemów  :twisted:  

 

Po wielogodzinnych maltretowaniach osiagnalem takie temperatury na boxowym coolerze (maxymalne):

CPU Die = 43

ABS II   = 48

RT1       = 36

 

 

P.S. Jeszcze nie próbowałem powyżej 11 x 200, narazie czekam na lepszy zasilacz z którym są problemy z dostaniem go, bo uwaga za dużo ludzi kupuje Chiefteca 420 WATT , ludzie nie kupujcie tego "chłamu"  :wink:   dajcie kupić mnie  :wink:[/img]

Jak sprawdziles ze masz rev E4.... :D

 

Dzieki

rev E jest bez wiatraka na NB, ma tylko radiator...

a po zatym to gdzies na PCB pisze... nie chce mi sie otwierać budy i sprawdzać gdzie... poszukaj gdzieś powinno być

 

POZDRO>>>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko że próbowałem z napięciami i nie wstaje przy żadnym, "memory frequency" mam możliwość ustawienia tylko na "auto" mino że wszystko mam ustawione z poziomu "expert" i tylko timingi sie dają regulować -obecnie to 2-2-2-5 co przy DDR500@DDR266 nie jest sporym wyczynem ;)

 

Jeśli ktoś wie o co chodzi to proszę o podzielenie się swoja wiedzą. Thx.

inne ustawienia "memory frequency" niż auto są możliwe tylko w biosie o/c ale u Ciebie i tak nie powinno to mieć znaczenia - DDR 400MHz wzrasta synchronicznie z fsb do około 214 MHz (DDR 500 MHz? tym bardziej).

 

Co do "timingów" - to czasami dziwnie to wygląda. Te same kingstony (nie takie same ale TE same) u mnie chodzą 2-3-3-7 (fsb166) u qmpla na msi (też fsb166) poszły nie mniej niż 2-3-3-9, przy 2-3-3-8 komp sie notorycznie wieszał a przy 2-3-3-7 winda nie startowała. Więc może sprawdź inne kombinacje np. 2-3-3-8.

Ewentualnie - jes taki program gold memory ( www.goldmemory.cz)- działa z dyskietki startowej spod dosa - testuje pamięć. Warto sprawdzić.

 

 

P.S.

 

dolny lewy norożnik płyty głównej - między pci 4/5 a brzegiem płyty jest oznaczenie rev.XX, a poniżej kilka cyfr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich  a w szczególności ludzi którzy mają rev, E4 tej wspaniałej płytki  :wink: ponwnie, jeżeli ktoś śledził, "mój problem" to zdaje relacje.

Otóż  da się na LUZIE ustawić bartka 2500@3200+ czyli 11x200 synchro .po zmianie położenia pamięci RAM na slot 3, zamianie  wszystkich taśm zwykłych na okrągłe, i dodaniu dodatkowego 3 wentylatora styłu w budzie, chodzi stabilnie na 11 x 200 ANI JEDNEJ ZWIECHY NIC, wsjo działa elegancko, i teraz tak albo to była zmiana położenia pamięci albo lepsze chłodzenie w budzie  :D , i to wszystko BEZ jakichkolwiek zmian w napięciach  :D 

 

Aha i ważna rzecz, skompresowałem już jeden film na takich ustawieniach i nie było żadnych problemów  :twisted: 

 

Po wielogodzinnych maltretowaniach osiagnalem takie temperatury na boxowym coolerze (maxymalne):

CPU Die = 43

ABS II  = 48

RT1      = 36

 

 

P.S. Jeszcze nie próbowałem powyżej 11 x 200, narazie czekam na lepszy zasilacz z którym są problemy z dostaniem go, bo uwaga za dużo ludzi kupuje Chiefteca 420 WATT , ludzie nie kupujcie tego "chłamu"  :wink:  dajcie kupić mnie  :wink:[/img]

a jaka masz wersje biosu?? Nie wyskakuje Ci nigdzie komunikat - patrz moj post wyzej :roll: - Jak sprawdziles ze masz rev E4.... :D

 

Dzieki

Bios mam taki jakbi był od "nowości" czyli jak w podpisie, a co do rev płytki to masz ja dole, poszukaj....

Co do wyskakującego napisu "Warning...." to odkąd mam te płytke i cuduje z różnymi ustawieniami to wyskoczyło mi to tylko 2 razy, ale potem wchodze do biosu i zmiana ustawień :-) Teraz mam na 11 x 200 i nic mi nie wyskakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że na tym soltku jak już raz wyskoczy,  'CPU has changed or o/c failed..' to zmienianie w biosie czegokolwiek już nic nie daje - przynajmniej u mnie reset zworką dopiero pomaga i od nowa... wiem, że to wqr... ale czy w ten sposób działasz, czy po komunikacie i POST na 100 mhz próbujesz zapisywać bios - przynajmniej u mnie jest to bezcelowe (rev. E4), aha wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb ponoć bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums)

O tym wyjeciu jumpera JP2 ( CPU clock ) tez czytalem na forum Amdmb.com. Pisalem o tym troche postów wcześniej ale widze ze zaden z speców od Solteka 75 FRN2 nie raczył sie tym zainteresowac . Dzięki adas01 ze zwróciłes na to uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pewien problem i nie mogę sobie z nim poradzić - podczas wykorzystywania karty dźwiękowej (słuchanie mp3, oglądanie filmów itp) i jednoczesnym korzystaniu z klawiatury występują w dźwięku trzaski itp...

Nie wieci co może być przyczyną?

Dodam, że wszelakie inne operacje jak kopiowanie itp nie tworzą tego problemu - tylko klawiatura... Może w BIOSie jest odpowiednia opcja...?

Karta dźwiękowa to sound blaster value 4.1.

 

zauważyłem, że na tym soltku jak już raz wyskoczy,  'CPU has changed or o/c failed..' to zmienianie w biosie czegokolwiek już nic nie daje - przynajmniej u mnie reset zworką dopiero pomaga i od nowa... wiem, że to wqr... ale czy w ten sposób działasz, czy po komunikacie i POST na 100 mhz próbujesz zapisywać bios - przynajmniej u mnie jest to bezcelowe (rev. E4), aha wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb ponoć bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums)

U mnie wystarczy przycikiem power wyłączyć kompa i spowrotem go włączyć - wszystko wraca do normy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pewien problem i nie mogę sobie z nim poradzić - podczas wykorzystywania karty dźwiękowej (słuchanie mp3, oglądanie filmów itp) i jednoczesnym korzystaniu z klawiatury występują w dźwięku trzaski itp...

Nie wieci co może być przyczyną?

Dodam, że wszelakie inne operacje jak kopiowanie itp nie tworzą tego problemu - tylko klawiatura... Może w BIOSie jest odpowiednia opcja...?

Karta dźwiękowa to sound blaster value 4.1.

 

zauważyłem, że na tym soltku jak już raz wyskoczy,  'CPU has changed or o/c failed..' to zmienianie w biosie czegokolwiek już nic nie daje - przynajmniej u mnie reset zworką dopiero pomaga i od nowa... wiem, że to wqr... ale czy w ten sposób działasz, czy po komunikacie i POST na 100 mhz próbujesz zapisywać bios - przynajmniej u mnie jest to bezcelowe (rev. E4), aha wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb ponoć bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums)

U mnie wystarczy przycikiem power wyłączyć kompa i spowrotem go włączyć - wszystko wraca do normy...

a u mnie power nie dziala :( Czasami raz nie wyuwala mi tego komunikatu a po restarcie - bez zmian ustawien w biosie- wywal.....

 

 

 

 

Teraz mam na 11 x 200 i nic mi nie wyskakuje.

w Twoim podpisie pisze ze masz teraz 3200 rozumiem ze bartona?? 200*11 to jest 2200 mhz. To ja tyle wycisnalem ze 2000+, a myslalem, ze to malo :P A to zapis z CPU-Z, moze mi cos poradzice?? Mam Kingstony HyperX, ale dziadostwo ma problemy - komp sie wiesza w trakcie ladowania windy - na np 200*11

 

CPU(s)

Number of CPUs 1

 

Code Name Thoroughbred

Specification AMD Athlon XP 2400+

Family / Model / Stepping 6 8 1

Extended Family / Model 7 8

Technology 0.13 µ

Supported Instructions Sets MMX, Extended MMX, 3DNow!, Extended 3DNow!, SSE

CPU Clock Speed 2164.9 MHz

Clock multiplier x 12.0

Front Side Bus Frequency 180.4 MHz

Bus Speed 360.8 MHz

L1 Data Cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64 Bytes line size

L1 Instruction Cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64 Bytes line size

L2 Cache 256 KBytes, 16-way set associative, 64 Bytes line size

L2 Speed 2164.9 MHz (Full)

L2 Location On Chip

L2 Data Prefetch Logic yes

L2 Bus Width 64 bits

 

 

 

Mainboard and chipset

Motherboard model nVidia-nForce2,

BIOS vendor Phoenix Technologies, LTD

BIOS revision 6.00 PG

BIOS release date 10/07/2003

Chipset nVidia nForce2 Ultra 400 rev. C1

Southbridge nVidia nForce2 MCP rev. A4

Sensor chip Winbond W83627HF

 

AGP Status enabled, rev. 2.0

AGP Data Transfert Rate 4x

AGP Side Band Addressing supported, not enabled

AGP Aperture Size 64 MBytes

 

 

 

Memory

DRAM Type DDR-SDRAM

DRAM Size 256 MBytes

DRAM Frequency 180.4 MHz

FSB:DRAM 1:1

CAS# Latency 2.5 clocks

RAS# to CAS# 3 clocks

RAS# Precharge 3 clocks

Cycle Time (TRAS) 8 clocks

# of memory modules 1

Module 0 Kingston DDR-SDRAM PC3200 - 256 MBytes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że na tym soltku jak już raz wyskoczy,  'CPU has changed or o/c failed..' to zmienianie w biosie czegokolwiek już nic nie daje - przynajmniej u mnie reset zworką dopiero pomaga i od nowa... wiem, że to wqr... ale czy w ten sposób działasz, czy po komunikacie i POST na 100 mhz próbujesz zapisywać bios - przynajmniej u mnie jest to bezcelowe (rev. E4), aha wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb ponoć bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums)

O tym wyjeciu jumpera JP2 ( CPU clock ) tez czytalem na forum Amdmb.com. Pisalem o tym troche postów wcześniej ale widze ze zaden z speców od Solteka 75 FRN2 nie raczył sie tym zainteresowac . Dzięki adas01 ze zwróciłes na to uwagę.

Ja sie zainteresowałem -po zmianie zworki z 100/133 na 166/200 miałem objawy o których wcześniej pisałem -właściwie to nie miałęm żadnych objawów bo komp mi wogóle nie wstawał, a żeby było ciekawiej wyjąłem zworke całkowicie i za każdym razem z tych 3 możliwości mam dokładnie to samo. Zmianiło się tylko jedno -moge zmienić mnożnik na 14x przy nominalnej magistrali tj 133 i owszem nie mam wtedy komunikatu bezpośrednio z płyty tylko win sie nie ładuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodam jeszcze tylko że próbowałem z napięciami i nie wstaje przy żadnym, "memory frequency" mam możliwość ustawienia tylko na "auto" mino że wszystko mam ustawione z poziomu "expert" i tylko timingi sie dają regulować -obecnie to 2-2-2-5 co przy DDR500@DDR266 nie jest sporym wyczynem ;)

 

Jeśli ktoś wie o co chodzi to proszę o podzielenie się swoja wiedzą. Thx.

inne ustawienia "memory frequency" niż auto są możliwe tylko w biosie o/c ale u Ciebie i tak nie powinno to mieć znaczenia - DDR 400MHz wzrasta synchronicznie z fsb do około 214 MHz (DDR 500 MHz? tym bardziej).

 

Co do "timingów" - to czasami dziwnie to wygląda. Te same kingstony (nie takie same ale TE same) u mnie chodzą 2-3-3-7 (fsb166) u qmpla na msi (też fsb166) poszły nie mniej niż 2-3-3-9, przy 2-3-3-8 komp sie notorycznie wieszał a przy 2-3-3-7 winda nie startowała. Więc może sprawdź inne kombinacje np. 2-3-3-8.

Ewentualnie - jes taki program gold memory ( www.goldmemory.cz)- działa z dyskietki startowej spod dosa - testuje pamięć. Warto sprawdzić.

 

 

P.S.

 

dolny lewy norożnik płyty głównej - między pci 4/5 a brzegiem płyty jest oznaczenie rev.XX, a poniżej kilka cyfr.

Wiem że wzrasta synchronicznie ale u mnie nic nie wzrasta bo komp sie nie budzi przy ustawieniu innym niż 12x133 -timingi podałem informacyjnie -czyżbym trafił na magiczną płyte z zablokowanymi możliwościami o/c? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- czy na solteku tez sa problemy z pamieciami TwinMOS?

Troche spoznione, ale witam kolege po xywie i miescie ;)

W moim FRN2 z Twinmosami nie ma najmniejszych problemow po za tym, ze nie bardzo dzialaja na CL2,0 :(

 

******************************************

 

Dżizas !!! Nie zagladalem tu chyba z pol roku !!! :roll:

Musialem przeczytac ze 500 postow !!! Kto to widzial tyle pisac !!! :twisted:

 

Do rzeczy :

 

1. Nie doczytalem sie czy ktos uzywa nForce_3.13_WinXP2K_WHQL_english ?

U mnie chodzi szybciej win i jakos tak sprawniej 8)

 

2. Vip, Xor probowaliscie 1,7 biosior ?

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie miał takiego problemu jak ja?

Opisałem go kilka postów wcześniej...

:cry:

Co do nForce_3.13 to po instalacji IDE SW win włącza mi się w 1 sekunde, ale transfer podczas kopiowania plików z partycji na partycje wynosi w porywach 1MB!!!

Czy ktoś ma taki sam problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pewien problem i nie mogę sobie z nim poradzić - podczas wykorzystywania karty dźwiękowej (słuchanie mp3, oglądanie filmów itp) i jednoczesnym korzystaniu z klawiatury występują w dźwięku trzaski itp...

Nie wieci co może być przyczyną?

Dodam, że wszelakie inne operacje jak kopiowanie itp nie tworzą tego problemu - tylko klawiatura...

Odnośnie trzasków - miałem podobny problem przy przewijaniu screenu kółkiem myszy, było to co prawda na płycie asusa + via ale zdecydownie pomogła zmiana myszy. Może sprawdź inną klawiaturę (ps2).

Pozatym, gdzieś na forum czytałem, że niektóre klawiatury robią dziwne problemy - tak jakby nie dokońca były kompatybilne. :?: 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam na 11 x 200 i nic mi nie wyskakuje.

 

w Twoim podpisie pisze ze masz teraz 3200 rozumiem ze bartona?? 200*11 to jest 2200 mhz. To ja tyle wycisnalem ze 2000+, a myslalem, ze to malo :P

 

Tak zgadza się to jest bartek 2500+, ale podkręcenie go na 3200+ trudno nazwać "podkręceniem" dla niego takie ustawienie to małe piwo..., ten procesor ma w sobie jeszcze duży potencjał - ale czekam na lepszy zasilacz żeby sprawdzić ile wycisne z niego... (ustawienie go na 3200+ uzyskałem bez zwiększania jakichkolwiek napięć ,więc to dobrze świadczy na przyszły overlocking :twisted: ), jeszcze jest jedna sprawa piszesz że masz problemy z 11 x 200 czyli nie masz tak ustawionego sprzętu, a te 400MHz dla pamiątek to dobra sprawa :)), z tego bartka da się sporo jeszcze wycisnąć, sam możesz przeczytać ile chłopaki wyciskali z tego procka a i tak zapowiadali że to jeszcze nie koniec... :twisted: [/b][/i]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od mojej konfiguracji:

 

Soltek 75FRN2-L (niespotykane :lol: ) BIOS 1.6 L

Athlon 2000XP+ Thoroughbred 185*11,5 1.8 V

1x256 ddr pc-400 KIngston HyperX CL2 2.8V

Radeon 9100 Sapphire 64 ddr 128bit 250@270 230@250 caty 3.7

2 dyski 7200 obrotow

Zasilcz jakis 300W

Win 98

 

Mam kilka pytan sotyczacych mojego "super" sprzetu":

1)Czy nie jest dziwne ze w 3dmarku 01 dostaje max 9700 pkt na takich ustawieniach??

2) Przed wymianow no-nameow na kingstony mialem nadzieje, ze roznice poczuje golym okiem, a tu w 3dmarku 0 roznicy :evil:

3) probuje zapuscic kompa na 200*11, ale albo restartuje w trakcie albo sie zacina ( czy nie wymagam od niego za duzo)

4) Do ktorego banku pamieci najlepiej wkladac 1 kosc?? do tego po srodku :?: :D

5) Ogolnie te kingstony bardzo mnie rozczarowaly, ale ciagle mam nadziej, zde to ja cos zle robie :) wiec czekam na Wasze sugestie - wskazowki....

 

 

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się to jest bartek 2500+, ale podkręcenie go na 3200+ trudno nazwać "podkręceniem" dla niego takie ustawienie to małe piwo..., ten procesor ma w sobie jeszcze duży potencjał - ale czekam na lepszy zasilacz żeby sprawdzić ile wycisne z niego... (ustawienie go na 3200+ uzyskałem bez zwiększania jakichkolwiek napięć ,więc to dobrze świadczy na przyszły overlocking  :twisted: ), jeszcze jest jedna sprawa piszesz że masz problemy z 11 x 200 czyli nie masz tak ustawionego sprzętu, a te 400MHz dla pamiątek to dobra sprawa :)), z tego bartka da się sporo jeszcze wycisnąć, sam możesz przeczytać ile chłopaki wyciskali z tego procka a i tak zapowiadali że to jeszcze nie koniec...  :twisted: 

nie zrozumiales mnie... mnie dziwlio ze 200*11 to jest barton 3200+ (ja myslalem ze Bartek 2800+) 8O. wlasnie pisze ze na 200*11 mam problemy.... wtedy przesadzilem troche.... ale jeszcze na starych pamieciach ustawilem go na 2230 mhz (stabilnie)... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że wzrasta synchronicznie ale u mnie nic nie wzrasta bo komp sie nie budzi przy ustawieniu innym niż 12x133 -timingi podałem informacyjnie -czyżbym trafił na magiczną płyte z zablokowanymi możliwościami o/c? ;)

Np. przy 135 nie wstaje? To by było b. dziwne. Może zresetuj bios i podnieś "symbolicznie" fsb. Jak nie bedzie szło to raczej nie wina płyty :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo :lol: 

 

testowal ktos moze bios 1.7L :?: 

http://www.soltek.com.tw/soltek/download_f...rl/75FN217L.zip

:twisted: pewnie znowu kicha :x

no wlasnie, kto go testowal.... przylaczam sie do pytania.... Nikt nie umie mi pomoc z tym problemem zawartym kilka opstow wyzej (Kingston) :?: :roll: :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich po raz pierwszy

mam pytanie trochę z innej beczki

niedawno kupiłem te płytę i mam problem

mam 2 systemy me i xp

i po wyłączeni kompa w xp jest wszystko wpożądku

natomiast w me system sie nie wyłącza trzeba przytrzymać power

czy to można gdzies w biosie ustawić

z góry wielkie dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od mojej konfiguracji:

 

Soltek 75FRN2-L (niespotykane  :lol: ) BIOS 1.6 L

Athlon 2000XP+ Thoroughbred 185*11,5  1.8 V

1x256 ddr pc-400 KIngston HyperX CL2  2.8V

Radeon 9100 Sapphire 64 ddr 128bit  250@270 230@250  caty 3.7

2 dyski 7200 obrotow

Zasilcz jakis 300W

Win 98

 

Mam kilka pytan sotyczacych mojego "super" sprzetu":

1)Czy nie jest dziwne ze w 3dmarku 01 dostaje max 9700 pkt na takich ustawieniach??

2) Przed wymianow no-nameow na kingstony mialem nadzieje, ze roznice poczuje golym okiem, a tu w 3dmarku 0 roznicy  :evil: 

3) probuje zapuscic kompa na 200*11, ale albo restartuje w trakcie albo sie zacina ( czy nie wymagam od niego za duzo)

4) Do ktorego banku pamieci najlepiej wkladac 1 kosc?? do tego po srodku  :?:  :D 

5) Ogolnie te kingstony bardzo mnie rozczarowaly, ale ciagle mam nadziej, zde to ja cos zle robie :) wiec czekam na Wasze sugestie - wskazowki....

 

 

Dzieki

1) nie - to dobry wynik

2) to kto wyprodukowal pamiec nie ma zadnego znaczenia jaka ona bedzie miala wydajnosc. wydajnosc to kwestia timingow/czestotliwosci pamieci. tu kingstony vs. noname zapewne pozwola na lepsze ustawienia.

3) sprobuj zwiekszyc napiecie/zmienic timingi pamieci. zwiekszaj fsb stopniowo np o 5MHz powyzej 180MHz.

4) nie wiem :)

5) wgraj jakis bios o/c jesli masz revE i ustaw pamieci na synchro oraz pobaw sie timingami. zwieksz fsb i zmniejsz mnoznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze niedawno mialem solteka E4 na ktorym proc szedl max 2130 , kiedys mialem solteka rev D i proc szedl na 2368mhz poniewaz teraz nie mozna dostac rev D ,wiec zmienilem nieszczesnego E4 na epoxa 8rdae i mam stable 2400Mhz (- zabawa sie nie skonczyla jeszcze.) epox sprawil na mnie lepsze wrazenie pod wieloma wzgledami nie tylko lepsze oc: tanszy , bez problemow biosowych, posiada dodatkowe dziury kolo soketa, lepiej rozwiazane umiescowienie portu AGP(jest bardzo duzy odstep od PCI, co umozliwia wymiane chlodzenia grafy bez tracenia portu PCI).

moj post ma na celu uzmyslowienie ze obecne solteki nie sa dobrymi plytami , proponuje zastanowic sie 2 razy przed podieciem decyzi- chyba ze ktos lubi ruletke- moze trafi mu sie jakis normalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze niedawno mialem solteka E4 na ktorym proc szedl max 2130 ,  kiedys mialem solteka rev D i proc szedl na 2368mhz poniewaz teraz nie mozna dostac rev D ,wiec  zmienilem  nieszczesnego E4 na epoxa 8rdae i mam stable 2400Mhz (- zabawa sie nie skonczyla jeszcze.) epox sprawil na mnie lepsze wrazenie pod wieloma wzgledami nie tylko lepsze oc: tanszy , bez problemow biosowych, posiada dodatkowe dziury kolo soketa, lepiej rozwiazane umiescowienie portu AGP(jest bardzo duzy odstep od PCI, co umozliwia wymiane chlodzenia grafy bez tracenia portu PCI).   

moj post ma na celu uzmyslowienie ze obecne solteki nie sa dobrymi plytami , proponuje zastanowic sie 2 razy przed podieciem decyzi- chyba ze ktos lubi ruletke- moze trafi mu sie jakis normalny.

Ja ma właśnie rev E4 i na dodatke defaultowy bios D1.6L i jeżeli ktoś śledził mój problem to wie że nawet na tej "nieszczęsnej rewizji" da się spokojnie ustawić 11 x 200, i to bez zmiany napieć w moim przypadku, a i więcej się da podkręcić ale czekam na razie na nową zasiłkę, która swoją drogą idzie już ze 2 tygodnie :evil: , bios nie sprawia mi żadnych problemów, dziurek neistety nie ma ale to mi nieprzeszkadza,co do AGP to jeżeli chcesz mieć lepszą wentylacje u siebie na epoxie to i tak wypadałoby poświęcić tej jeden port PCI obok AGP :D . Więc ogólnie rzeczbiorąć ruletka nie ma tu nic do gadania, wszystko jest dla ludzi.... Ja ze swojej strony mogę wręcz polecić tylko Solteka - stabilna, o dużuch możliwościach o/c, i za rozsądną cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma właśnie rev E4 i na dodatke defaultowy bios D1.6L i jeżeli ktoś śledził mój problem to wie że nawet na tej "nieszczęsnej rewizji" da się spokojnie ustawić 11 x 200, i to bez zmiany napieć w moim przypadku, a i więcej się da podkręcić ale czekam na razie na nową zasiłkę, która swoją drogą idzie już ze 2 tygodnie :evil: , bios nie sprawia mi żadnych problemów, dziurek neistety nie ma ale to mi nieprzeszkadza,co do AGP to jeżeli chcesz mieć lepszą wentylacje u siebie na epoxie to i tak wypadałoby poświęcić tej jeden port PCI obok AGP :D . Więc ogólnie rzeczbiorąć ruletka nie ma tu nic do gadania, wszystko jest dla ludzi.... Ja ze swojej strony mogę wręcz polecić tylko Solteka - stabilna, o dużuch możliwościach o/c, i za rozsądną cenę.
jak napisalem wyzej -z jednego solteka bylem bardzo zadowolony -rev D , ale z drogiego ....... to juz chyba na ecsie bym wiecej pojechal,stad prosty wniosek -firma nie jest do konca uczciwa, wyrobila sobie dobra opinie , a teraz oszczedza na tanszej elektronice.ale jak ktos ma mozliwosc testowania plyt przed zakupem to w zasadzi bez roznicy jakiej firmy sprzet nabedzie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem że wzrasta synchronicznie ale u mnie nic nie wzrasta bo komp sie nie budzi przy ustawieniu innym niż 12x133 -timingi podałem informacyjnie -czyżbym trafił na magiczną płyte z zablokowanymi możliwościami o/c? ;)

Np. przy 135 nie wstaje? To by było b. dziwne. Może zresetuj bios i podnieś "symbolicznie" fsb. Jak nie bedzie szło to raczej nie wina płyty :?

Komp wstaje w zakresie 100-147MHz przy mnożniku 12x, przy 14x win sie nie ładuje, przy 148 wogóle nic nie wstaje a przy >166 wyskakuje prośba o przywrócenie ustwień fabrycznych.

 

I czego to jest wina? Rozumie że zasilacz słaby no ale FSB166 powinien spox wytrzymać. Ciekaw jestem co będzie jutro z Chieftec`iem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums).

 

Ale mnie to wygląda raczej na winę procka - na bartonach te płyty chodzą bez większych problemów na ( i powyżej) 200MHz, a fsb166MHz to przecie standard.

 

Może sprawdź jak bedzie szło ze zmniejszonym mnożnikiem np 10 - powinieneś dać rade podnieść fsb do 176 (na pewno - to będzie 1760MHz a przecie działa gdy jest 12x147=1764) Wtedy będzie przynajmniej pewność czy to płyta nie chce działać przy fsb>148MHz czy procek się nie chce kręcić.

A jak z chłodzeniem?

Co do zasiłki - mam feel300W i działa wszystko stabilnie przy 10x200, przy 11x210 chyba też - pisze chyba dlatego, że ze względy na ciche ale ciut mało wydajne chłodzenie - komp przeszedł parę testów (8 godzin) temp była niebezpiecznie blisko 70 stopni - obniżyłem częstotliwość i zbieram na jakieś porządne chłodzenie (ale niestety nie nowy zalman 7000 AlCu :cry: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku thx Conti za zainteresowanie.

Więc tak:

174x10 -Vcore default (1.5V) komp odpala, win sie nie ładuje

174x10 -Vcore 1.7V (1.7V przy 1600@1730!); komp odpala, system sie ładuje

następnie zmieniłem mnożnik na 12x174 Vcore 1.7V -płyta odpala pojawia sie komunikat o przywróceniu ustawień fabrycznych.

zmiana na wcześniejsze ustawienia przy których wstawał tj. 10x174 Vcore 1.7V -jw. (komunikat...)

Wszystko przy pamięciach synchro; z timingami 2.5-3-3-7

A żeby było śmieszniej to zworke od default fsb mam wyjętą.

A żeby już wogóle było fajnie to po ustawieniu fsb 174 komp sie ładuje x173 mimo ze w biosie jest cały czas 174.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by sugerowało niechęć procka do wyższych częstotliwości pracy.

 

Może załóż zworke - licho wie, ja tego nie testowałem a i na forum nikt nie napisał. że testował - tylko, że czytał.

 

Co do 174/173 - płyta tak ma , nie zawsze zmienia fsb co 1 MHz, czasami jest to przeskok co 2 MHz (prawdopodobnie w tym przypadku: 172 ~...~ 174 - w biosie zostaje 173 a w rzeczywistości jest 174).

 

Tak z ciekawości ) kondensatorki przy sockecie są zielone sanyo, czy brązowe?

 

p.s.

reszta na privie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od mojej konfiguracji:

 

Soltek 75FRN2-L (niespotykane  :lol: ) BIOS 1.6 L

Athlon 2000XP+ Thoroughbred 185*11,5  1.8 V

1x256 ddr pc-400 KIngston HyperX CL2  2.8V

Radeon 9100 Sapphire 64 ddr 128bit   250@270 230@250  caty 3.7

2 dyski 7200 obrotow

Zasilcz jakis 300W

Win 98

 

Mam kilka pytan sotyczacych mojego "super" sprzetu":

1)Czy nie jest dziwne ze w 3dmarku 01 dostaje max 9700 pkt na takich ustawieniach??

2) Przed wymianow no-nameow na kingstony mialem nadzieje, ze roznice poczuje golym okiem, a tu w 3dmarku 0 roznicy  :evil:  

3) probuje zapuscic kompa na 200*11, ale albo restartuje w trakcie albo sie zacina ( czy nie wymagam od niego za duzo)

4) Do ktorego banku pamieci najlepiej wkladac 1 kosc?? do tego po srodku  :?:  :D  

5) Ogolnie te kingstony bardzo mnie rozczarowaly, ale ciagle mam nadziej, zde to ja cos zle robie :) wiec czekam na Wasze sugestie - wskazowki....

 

 

Dzieki

1) nie - to dobry wynik

2) to kto wyprodukowal pamiec nie ma zadnego znaczenia jaka ona bedzie miala wydajnosc. wydajnosc to kwestia timingow/czestotliwosci pamieci. tu kingstony vs. noname zapewne pozwola na lepsze ustawienia.

3) sprobuj zwiekszyc napiecie/zmienic timingi pamieci. zwiekszaj fsb stopniowo np o 5MHz powyzej 180MHz.

4) nie wiem :)

5) wgraj jakis bios o/c jesli masz revE i ustaw pamieci na synchro oraz pobaw sie timingami. zwieksz fsb i zmniejsz mnoznik

2) najlepsze jest to ze u mnie zmiana timingow nie daje duzej roznicy... czytalem gdzies ze ktos mial az 3 tys pkt roznicy w 3dmarku 2001 po wymianie ramow 8O

3) napiecie mam maksymalne :D zobacz na konfiguracje, ktora podalem

5) a gdzie mozna znalezc bios O/C??

 

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że na tym soltku jak już raz wyskoczy,  'CPU has changed or o/c failed..' to zmienianie w biosie czegokolwiek już nic nie daje - przynajmniej u mnie reset zworką dopiero pomaga i od nowa... wiem, że to wqr... ale czy w ten sposób działasz, czy po komunikacie i POST na 100 mhz próbujesz zapisywać bios - przynajmniej u mnie jest to bezcelowe (rev. E4), aha wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb ponoć bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums)

Dziala! Dziala! DZIALA!!! A juz myslalem ze rev E i do tego ponoc nie za dobrze dzialajace twinmosy 400mhz 512mb nie poradza sobie z fsb 200. A tu prosze po zupelnym wyjeciu zworki kolo procka fsb 200 stabilne jak skala:) 10,5x200:) W sumie musze ostro zwiekszac napiece by wycisnac wiecej (>1,7v). Szkoda. Nie wiem tym razem czego to jest wina:(

Dzieki za info:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że na tym soltku jak już raz wyskoczy,  'CPU has changed or o/c failed..' to zmienianie w biosie czegokolwiek już nic nie daje - przynajmniej u mnie reset zworką dopiero pomaga i od nowa... wiem, że to wqr... ale czy w ten sposób działasz, czy po komunikacie i POST na 100 mhz próbujesz zapisywać bios - przynajmniej u mnie jest to bezcelowe (rev. E4), aha wyjęcie (całkowicie) zworki decydującej o default fsb ponoć bardzo pomaga przy o/c (źródło : amdforums)

Dziala! Dziala! DZIALA!!! A juz myslalem ze rev E i do tego ponoc nie za dobrze dzialajace twinmosy 400mhz 512mb nie poradza sobie z fsb 200. A tu prosze po zupelnym wyjeciu zworki kolo procka fsb 200 stabilne jak skala:) 10,5x200:) W sumie musze ostro zwiekszac napiece by wycisnac wiecej (>1,7v). Szkoda. Nie wiem tym razem czego to jest wina:(

Dzieki za info:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...