Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Ja polecam KINGMAXY 433 są tanie jak na swoje parametry maja nin 5 lat gwarancji no i są polecane do Solteka przez producenta, poza tym chciał bym rzucić taki temat jakie powinny być optymalne ustawienia pamięci ja jechałem na ustawieniach 6,3,3,2 przy 400hz teraz w dualu jadę na (9,3,3,2.5) przy 440hz i co się okazało przy tym ustawieniu w 3dmarku mam do 10533 a przy (3,3,3,2.5) o dziwo tylko 1070 czyżby te RAS nie powinno być jak najniższe????? dodam że przy 12 miałem wynik10500 a przy 6 10482????? :D :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzizsss

To na jakiego walka MaverS pisał i robil testy dla FrazPC.pl

ja jade na ustawieniu 11-3-3-2,5 to jest najlepsze z mozliwych ustawien dla jedenj kosci 333mhz 512mb Naprawde Piotr_the poczytaj te artykuly + ten co jest na frazpc.pl.

A co do samych ramów nie wypowiadam sie bo nie mam doswiadczenia narazie jestem zadowolony ze swoich no name :]

Pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś radka 9700 Pro przypadkiem?

bo potenvjalny klient się mnie spytnął, czy ów radek z DirectX 9.0b będzie mykał na FRN2...

 

podobny problem jak twój "klient" miałem ze swoim radkiem 9500 na pcb od 9700 z płytą GA-7VA, czasami pomagało włączenie agpx4 zamiast x8. Drugi radek na tej płycie chodził bez problemu. Płyty się pozbyłem teraz mam 2 solteki - jeden z KT400, a drugi frn2-l na obu moje radeony pracują zamiennie, chociaż ten który nie chodził z gigabajtem ma problemy ze stabilnością na kt 400, słyszałem że była taka felerna seria pcb od radeonów które żle pracują na kt 400. Twój frn2 powinien mykać z tym radkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecacie ta mobo ( SL-75FRN2-L) ? :D

Czy lepiej wziac Abit'a NF7 (2.0) ? ;)

 

Thx. za wszelkie sugestie.

Aha, czytalem troche ten topic, ale na 20 stronie dalem se sianka :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po poczytaniu o optymalnym ustawieniu RAS i stwierdzeniu, że przy ustawieniu pamięci na 2.5,3,3 RAS powinienem mieć na 8 lecz po testach w 3dmarku 2001 wcale to ustawienie nie dawało najwyższych wyników i wreszcie doszedłem że zakłamania i duże różnice w punktacji wynikała z tego że zmieniałem RAS za pomocom programu NVIDIA System Utility, więc jak zacząłem zmieniać bezpośrednio w biosie RAS to różnice były już minimalne jakiś 70pkt max i najlepsze ustawienia dla moich pamięci to 5, 7, 12 lub 13 ??? więc jadę na (2.5,3,3,7) 440hz 2x256 dual -2.7V, mam wielka prośbę jak by ktoś znał jakiś program do testowania pamiątek oprócz gold memory, ponieważ mam walniętą stację dyskietek to bym był bardzo wdzięczny!!! :lol:

 

Czy Abit czy Soltek to bardzo tródne pytanie??? ja nie lubie zabardzo przepłacać i ale Soltek lubi udawać trupa więc sam nie wiem co lepsze mi płytka odpowiada dobra do o.c. za małe pieniądze!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta b. stabilna. Przesiadłem się z asusów na intelu i z prockami intela. Trochę bałem się zwisów (po przykrych doświadczeniach z amd K-5 + VIA), ale asus deluxe był poza zasięgiem, tym bardziej P4. NIE żałuje !!! :D . Jade na tym sprzęcie piąty miesiąc i jest b. dobrze.

 

Abit NF7-S jest również b. dobrą płytą. W zasadzie Abit, Asus, Epox czy Soltek na nForce2 ultra z dual ch. są bdb. Wszystko kwestią ceny, upodobań, zamiarów.

Nie każdemu zależy na extremalnym overclockingu. Tu abit ma przewagę, nie wiem czy dużą, czy małą, mnie wszystko jedno. Ja cenię stabilność, ciszę a dopiero potem oc. Na dużym oc mi nie zależy, a procek śmiga 11x210 i to mi w zupełności wystarcza.

 

Najważniejsza wada Soltka i w zasadzie jedyna (aktualnie wg. mnie) to brak otworów wokół socketa, Zalman 7000 nie dla tej płyty.

Poza tym płyta bardzo dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem:

mialem bios 1.4l i wgralem 1.7l i nie wchodzi mi do win-a; nie pojawia sie nawet ta tabelka od sata, myslalem ze trzeba wgrac jeszcze raz win-a a tu dalej nic;

bios sciagnalem z linku z 50-tej strony z katalogu dla l/rl podobnie z boisem 1.6l

co zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem Solteka 8) Tylko wziolem wersje z literka "R" w sumie nie wiem po co - sieciowka jak siecowka, mam jush jedna ;)

Jutro zabieram sie rano za montaz, narazie big sie dzieje na moim obecnym kompie, stary ciagle www i emaile wysyla itd itp, ja cos jeszcze musze porobic wiec nie mam dzisiaj jak ;)

Aha cos gdzies mi mignelo w waszych wypowiedziach o kondensatorkach - moje sa czarne (nie wiem czy dobrze czy zle ;) ).

Imho wydaje mi sie ze fsb ~ 200 Mhz styknie ;) Moje pamiatki raczej nie smigna nawet na 166 Mhz :D Sie zobaczy ;)

Co do abita - kaski zabraklo :( Ale zolty kolorek Solteka miazdzy, taki stylowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z fast write w biosie opcja jest włączona a np aida informuje mnie że fastwrite jest wyłączone LOL

(dodam że moj GF3 obsługuje protokoł fast przynajmniej tak mi się wydaje :) )

 

scener z aidy

 

Właściwości mikroukładu płyty głównej

Mikroukład płyty głównej nVIDIA nForce2

CAS Latency 2T

RAS To CAS Delay 3T

RAS Precharge 3T

RAS Active Time 10T

 

Liczba gniazd pamięci

Gniazdo DRAM nr 1 256 MB (DDR SDRAM)

Gniazdo DRAM nr 2 256 MB (DDR SDRAM)

 

 

Fast-Write Obsługiwane, Wyłączone

 

Side Band Addressing Obsługiwane, Wyłączone

 

Interesują mnie te dwie pozycje a i oczywiscie w biosie fast write włączone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam ten sam problem tylko że z side band adressing na gf4ti wszystkie programy pokazywały że jest obsługiwany i włączony , natomiast na fx5700u aida , vcpuid pokazują że jest wyłączony a cpu-z że włączony i sam nuie wiem w co mam wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kiedyś na gf4ti sprawdzałem jak miałem jeszcze płyte gigabyte , albo msi i tam była możliwość wyłączenia fast write i side band adresing ale wtedy w testach spadala troche wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie martw się te fast write nic nie daje!!!

I tu bym sie kłócił. Jak miałem GForce Ti 4200 i włączyłem FW to wzrastały wyniki w Marku 2001 o jakieś 150-200punktów. Moge się zgodzić, że niewiele daje ale nie nic.

Ale podejrzewam, że może też być to związane ze "zgraniem" sie chipsetu(ew.płyty głównej) i karty graficznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam tylko to ze pamieci 333kingdton nadal chodza synchro z plyta tylko do 182 fsb, wyzej robi sie asynchro i pamiec chodzi wolniej - szkoda ze nie mozna regulowac f pamieci [w starych wersjach biosu byla ta opcja..]

nie wiem skad to jest

procek aiuhb 33tydz z 1666 poszedl na 2400 - ale to robil wczesniej [bez zmiany napiec]

wiec w sumie bez roznic - ale ja nie jesem maniak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polegalbym do konca na aida jakos dziwnie wskazuej mimoj procesor wedlug tego programu mam 3000+ kiedy wedlug sandry lub chociazby windows mam 2700+ :]

co do fastwrites DAJE I TO CHOLERNIE DUZO

Na kartach nVIDIA nie wiem jakie sa tego efekty na kartach ATI miedzy innymi efektem jest to ze przy mocniejszym podkrecaniu zalecane jest wylaczenie tej opcji gdyz wystepuja błedy zajrzyjcie o sterów ze stajni Omega w tych sterach zawsze domyslnie Fast writes jest wylaczone.

Owszem daje to dosyc widoczny przyrost wydajnosci ale nie zaglebialem sie w jego tajniki :]

U mnie domyslnie wylaczone.

Zwyczjanie nie wierz Aida do konca jezeli dwa inne programy oraz sterownik wskazuje ze wlaczone to wlaczone :]

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja go uzywam bez problemu chodzi podobnie do 1,5 oc

Ogolnie takie same osiagi moze stabilniej chodzi i mniejszy problem z plyta

Pozdrawaim i polecam poza tym co za problem przetestowac dyskietak testy jak nie pasi to spowrotem stary wgrac dzizzsss filozofia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 1.7 to żeczywiście nie wprowadzono zbyt wielu zmian. Jak dla mnie to to samo co 1.5oc. Troszkę dziwna ta polityka Solteka, przecież reklamują tego FRN2 jako OVERLOCKING KING, mogliby dożucić jakiegoś RedStorma do następnego Biosu i troszkę zaawansowanych ustawień.

Pomażyć każdy może. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem szczęśliwym posiadaczem Solteka (rev.E4, BIOS 1.6L) i nieszczęśliwym posiadaczem Thortona 2000+ (zablokowany mnożnik:) AXDC 2000DUT3C 1023387250683; AQZFA 0341 SPMW. Mam w związku z tym kilka pytań.

(reszta istotnych bebechów: zasilacz Feel 300W, DDR400 NoName 2x256Mb, CoolerMaste r HAC-V81)

 

1) Procesor bez podnoszenia napięcia chodzi na FSB168 (1.6V); 2100Mhz. Niestety żeby zwiększyć FSB o głupie 10Mhz to już napięcie 1.75V potrzebuje. W sumie max to 12.5x186FSB=2325Mhz przy napięciu 1.85V (nawet nie wiem czy stabilnie to chodzi bo długo nie testowałem, trochę się obawiałem). Z numerków na procku wynika, że jest to wafel 25, czy oznacza to 2500+ czyli 2000Mhz Thoroughbred czy 1833Mhz Barton? Thorton to "Barton" więc chyba 1833Mhz - poprawcie mnie jeśli nie. Z tego wnioskuje, że 2100Mhz dla niego to i tak powyżej możliwości więc nie dziwota, że 2300Mhz to max (no bo chyba nie chodzi tu o płytę czy pamięci). Czy jeżeli od pewnego etapu kręcenia procek domaga się ostrego zwiększania Vcore to można powiedzieć, że dla niego już się kończy kręcenie (abstra<span style="color:red;">[ciach!]</span>ąc od Vmodów i superwydajnych chłodzeń)?

 

Dexterlab ---> Piszesz, że puściłes go na FSB191 przy Vcore 1.725, zapytam - jakie masz numerki na procu bo jak widzisz u mnie 1.725Vcore to tylko 175FSB?

 

2) Przeczytałem cały topic (ufff) i widze, że ludzie mają problemy z niektórymi timingami i Cas Latency, na moich NoName stabilnie pracują wszystkie kombinacje CL2.0;2.5;3.0 z 2-2-5 i wyższymi. To znaczy, że są to dobre pamięci czy przy takich FSB to norma?

 

3) Coolera zakładałem na coppershima, był z tym problem bo stickera mi tak naklejono, że "odbijał" coppershima. Cooler jest ciężki ale czy różnice po 15-25C między external, a ABS (ale tylko w stress np. FSB178 56C;77C, 3000 obrotów, w idle 39;43) nie świadczą, że coś nie tak z powierzchnią styku (w stress radiator "na dotyk" jest ciepły mniej więcej jak HDD 7200 rpm; 42C wg SpeedFan), może trzeba "polerki" i założyć jeszcze raz bez coppershima (niektórzy mają 5C różnicy)?

 

4)Wg serii proca max to 90C, czy ustawienie 85C dla alarmu ABS to optymalna wartość. Czy rzeczywiście można mu zaufać (nie wiem jak odróżnić restarty "ABS-owskie" od tych z powodu za niskich Vcore)?

 

5)Ile tracę na wydajności 3D? np. 11x210FSB vs. 12.5x178FSB (jakiego rzędu to różnica, 5-10% czy więcej?) Nie lepszy byłby Duron z odblokowanym mnożnikiem (irytuje mnie, że nie wykorzystuję możliwości wysokich FSB na tej płycie, a cashe to za dużo nie daje).

 

do posiadaczy Feel'a 300W ---> podaje wam w SpeedFanie temp. w zasilaczu? U mnie jest coś co SpeedFan nazwał PowerAux Temp. (jeśli dobrze pamiętam)?

 

6)W SoltekHM temp. ABSII podaje mi z jakimiś dziwnymi wachaniami np. xC po sekundzie 10C, znów jakąś tam temp. i znów 10C tak cały czas (w SpeedFan już wszystko OK tzn. cały czas tą x). Przejmować się tym?

 

Zależało mi na poradach od doświadczonych forumowiczów (a wiem, że tu ich nie mało :) więc

sorry, że tyle tego i niektóre to OffTopic ale jak się nie ma sieci w domu to muszę rzucić "wszystkim naraz".

 

p0zdr0wi3nia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi mosciu22 przyjacielu z Frazpc.pl

na 191mhz to puscillem proca na 1,75 V ale musilem podniesc napiecie na pamieciach równiez do 2,7 bez radiatorów sa te pamiatki i takze sa to no name na 11-3-3-2,5 512 333ddr Ale nie dzialalo to zbyt stabilnie wiec podnioslem do 1,85 i jest spoczko czeka mie jedenak wymiana zasilki poniewaz HM wskazuje mi co jakis czas kolro zółty wlasnie przy Vbatt i czasami przy Vcore mimo ze zaniza i jak w biosie jest 1,85 to według nieg jest o 0,10 V mniej

Cóz czyli 191mhz na Vcore 1.85 przy 2900rpm na takim samym coolerze jak Twoj,pamieci 512 mb na 191 synchro VDIMM 2,7 mysle o radiatorach bo sie grzeja troche ale wentyl je chlodzi.

Przy wlaczonym seti mam tempaerature 67 C idle to jakies 47 C przy wlaczonym CpUiDle mam 40 C

Pozdrawiam mysle ze pomogłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się cieszył z takiego Tortka teraz wszystkie procki AMD nie stery mają poblokowane mnożnikiu mnie do 2100Hz chodzi też stabilnie w Prime na niskim napięciu 1.675 faktyczne 1.65V bo płyta zaniża i Feel po 15 min pełnego obciążenia w Prime też zaniża, a żebym osiagnął 2200 to już muszę dać 1.775V żeby było stabilnie 2250hz 1.85V więc tak to już jest z prockami jest pewien punkt przegięcia czyli mozliwości procka.

Co do pamięci to że chodzą na cl 2 to nie znaczy że stabilnie jak masz restart lub wywala do wina w xp to często są pamięci przeleć je programem gold memory i zobaczysz czy trafiłeś na dobre?!

 

O chłodzeniu pisałem już wiele razy od 42 str chyba i nie chce mi się powtarzać powiem tylko że było testowane i na pewno jeżeli temp. Między ABS i CPU idle jest w stresie większa niż 12C to trzeba szlifnąć spodzik papierkiem 300 a potem jeszcze wypolerować po kolei do 1200, dodam że w spoczynku różnica powinna wynosić miedzy 5-8C przy miedzianym środku w radiatorze i wywal miedzianego szita bo nic nie daje tylko zaciemnia pomiary!!!

 

Restartu z ABSII raczej nie odróżnisz spoko możesz zostawić 85 Cja się cykasz zrób 80C nie mniej!!!

 

No ta cashe prawie nic nie daje bynajmniej patrząc na wyniki w SIS of Sandra przy tych samych zegarach T-bread a Barton a 100zł droższy !! różnica minimalna, najwięcej daje Hz CO DO FSB to sprawdzę i ci powiem, ale przy mojej karcie między 2100Hz a 2200Hz różnica 100 punktów w 3DMarku ta więc chyba będę jechał na 2100 bo i napięcie mniejszse o wiele i nie mam tych pisków chyba z cewek!!!!!

 

U mnie na nowym dysku 7.200 80GB temp dochodzi do 51C tylko mnie strasznie wkusza jak on głośno chodzi w porównaniu do starego Barracudy IV tamtej nie było wcale słychać!!!! czy wy co posiadacie te nowe 7.200 też je słyszycie czy mi się szajs trafił!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????? :?:

 

Piotr_the :lol: :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke większy dałbym margines między ABS a CPUDIE. Myśle, że 15 stopni różnicy jest ok.

Podczas wielokrotnych prób z różnymi pastami, coolerami (wypolerowanymi na lustro), z obecnością i bez coppershima nie udało mi się zmniejszyć różnicy bardziej niż do 10st. Na różnice ma wpływ wyskalowanie diód mierzących temp. To nie jest identyczne we wszystkich płytach czy prockach

Obecnie mam średnio różnicę 12st (z coppershimem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...