Skocz do zawartości
Caleb

[Artykuł] Jak podkręcić procesor - Poradnik użytkownika

Rekomendowane odpowiedzi

<p>Każdy użytkownik komputera słyszał o czynności zwanej podkręcaniem, która zwiększa wydajność zestawu. Krąży jednak wiele mitów i legend, zwykle dotyczących spalonych podczas podkręcania podzespołów, które skutecznie odstraszają od zgłębiania tematu. Ten poradnik jest próbą zmiany myślenia, obaleniem fałszywych teorii i drogą od tzw. nooba do overclockera. Jest skondensowaną i uporządkowaną formą wiedzy, jaką można znaleźć na internetowych forach, zarówno polskich, jak i światowych - teraz wszystko znajdziemy w jednym miejscu! Dodając do tego szczyptę doświadczenia autora, otrzymujemy wskazówki dotyczące najnowszych platform Intela i AMD (S775/S1156/S1366 oraz AM2/AM2+/AM3), które przydadzą się nawet osobom posiadającym już wiedzę o podkręcaniu. Poradnik bowiem nie zawiera żadnych prymitywnych rad krok-po-kroku, gdyż autor stawia sobie ambitne zadanie trwałego wszczepienia czytelnikowi rozbudowanej wiedzy na temat podkręcania.</p>

<p class="rteright"><b>Autor: </b>Gi3r3k - Paweł Grosiak</p>

<p><a href="http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow" target="_blank"><b>ODNOŚNIK DO PUBLIKACJI</b></a></p> Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :wink: .

 

Cóż, początkowo miał to być mały, forumowy poradnik OC na temat S1156, a wyszła z tego wielka epopeja o podkręcaniu :lol2: .

 

Co do samego artykułu - dostałem kilka uwag co do tego fragmentu:

 

Samo podkręcanie jest w rzeczywistości buntem przeciwko producentowi procesora! Konkretnie buntem przeciwko taktowaniu, jakie ustawił naszemu procesorowi. Jak bowiem powstaje procesor? Cóż, producent X tworzy tzw. architekturę nowego CPU, którego celem jest podbicie serc konsumentów i zagarnięcie pozycji lidera. Jednak jak rozwiązać problem różnych zasobności portfela kupujących, by niezależnie od budżetu każdy mógł kupić nowy procesor producenta X? Rozwiązanie jest proste - wziąć pełny procesor i w zależności od segmentu powycinać laserem część elementów składowych i sprzedać go taniej. Tym bardziej proste, gdyż nie wszystkie procesory są w pełni sprawne, więc zamiast wyrzucać je do śmietnika, wycina się uszkodzone elementy i sprzedaje po niższej cenie. Tu dochodzimy do sedna sprawy, bowiem producent X tworzy dodatkowy czynnik segmentacji - różne taktowania. Wybierając droższy procesor o wyższym taktowaniu (np. Core i7 870 2,93GHz zamiast Core i7 860 2,8GHz) płacimy producentowi za to, że podkręcił procesor za nas, za oszczędność czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na OC procesora i testowanie jego stabilności. Czemu więc nie zrobić tego samemu? Zwłaszcza, że koszty kupienia lepszych podzespołów, które są wymagane do OC, są zazwyczaj niższe od kupna najlepszego procesora danego producenta, a korzyści o wiele większe, bo w większości przypadków uda nam się osiągnąć wyższe taktowanie od najlepszego procesora.

Z góry tłumaczę - wiem, że to strasznie proste i naiwne wytłumaczenie produkcji procesorów i zdaję sobie z tego sprawę :wink: . To było celowe zagranie - ta część poradnika jest przeznaczona dla tych, którzy albo nic na ten temat nie wiedzą, albo mają głowę nabitą mitami. Takie uproszczenie ma ich zachęcić do dalszego czytania poradnika.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu jakiś fajny poradnik! Tego szukałem! Szkoda, że nie wyszło to trochę wcześniej, bo oszczędziło mi wieeelu godzin szukania w google. No ale najważniejsze, że zweryfikowałem moje poczynania. Po prostu należy się wielka pochwała :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest super - wielkie dzięki za ten poradnik bo odpowiedział na kilka moich pytań, niepewności w dziedzinie OC. Przydał by się jeszcze taki artykuł dla kart graficznych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postarałeś się :) spory artykulik.

Do płyt umożliwiających odblokowanie można dodać Biostara a niektóre modele mają już pełen serwis sterowania każdym rdzeniem osobno.

Dla początkujących można by szerzej opisać wyjmowanie zworki. Trzeba wyłączyć komputer wyjąć zworkę, włożyć w przeciwne położenie, odczekać kilka sekund. Ponownie wyjąć zworkę, włożyć w pierwotne położenie i włączyć komputer.

Osoby, które nigdy tego nie robiły mogą łatwo rozbić się na tym problemie.

Poza tym też mam miernik UNITa jak na pierwszej stronce :D fajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy

 

Wszystko by było ok .. ale albo tytuł zły dałeś albo po prostu w treści nie napisałeś.

 

JAK PODKRĘCAĆ !!!!

 

Bo póki co ,, to tylko wyjaśniłeś jak się dostać do biosu - do konkretnych belek dotyczących OC, opisaniem poszczególnych funkcji i co mamy mieć przygotowane do podkręcania. etc.

 

nie ma żadnych konkretów

 

a chyba to Twoim zamierzeniem nie było.

Edytowane przez acess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek bardzo wszystkim dziękuję za ciepłe słowa o artykule :wink: . Miło mi czytać o każdym przypadku, w którym poradnik okazał się być pomocnym.

 

Chciałbym zaznaczyć jedno - jako że nie należę do redakcji, to nie ja tworzyłem końcowy artykuł na portal. Tak naprawdę za tytuł i zdjęcia odpowiada redakcja portalu. Co do reszty:

 

trzeba by było ew. jeszcze napisac o OC kart graficznych bo zdarzają się tego typu historie :

Geforce Gtx 285/295 - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 28

 

Przydał by się jeszcze taki artykuł dla kart graficznych :)

 

Hmm... Na razie temat niezbyt mnie pociąga - jest dużo tego typu poradników w internecie, a i temat nie jest zbytnio rozwlekły. W każdym razie niczego nie wykluczam - może kiedyś...

 

Do płyt umożliwiających odblokowanie można dodać Biostara a niektóre modele mają już pełen serwis sterowania każdym rdzeniem osobno.

 

W sumie racja. Postaram się dodać Biostara do tych 4 wymienionych producentów.

 

Dla początkujących można by szerzej opisać wyjmowanie zworki. Trzeba wyłączyć komputer wyjąć zworkę, włożyć w przeciwne położenie, odczekać kilka sekund. Ponownie wyjąć zworkę, włożyć w pierwotne położenie i włączyć komputer.

Osoby, które nigdy tego nie robiły mogą łatwo rozbić się na tym problemie.

 

Napisałem, że miejsce zworki na płycie określa instrukcja, a tam zazwyczaj piszą, jakie czynności należy podjąć, stąd tak prosty opis. Uważam, że to wystarczy inteligentnemu użytkownikowi :wink: .

 

Wszystko by było ok .. ale albo tytuł zły dałeś albo po prostu w treści nie napisałeś.

JAK PODKRĘCAĆ !!!!

 

Patrz wyżej - nie ja wymyślałem tytuł :wink: . Zresztą jak to napisałem we wstępie:

 

Dodając do tego szczyptę doświadczenia autora, otrzymujemy wskazówki dotyczące najnowszych platform Intela i AMD (S775/S1156/S1366 oraz AM2/AM2+/AM3), które przydadzą się nawet osobom posiadającym już wiedzę o podkręcaniu. Poradnik bowiem nie zawiera żadnych prymitywnych rad krok-po-kroku, gdyż autor stawia sobie ambitne zadanie trwałego wszczepienia czytelnikowi rozbudowanej wiedzy na temat podkręcania.

:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z podkręcaniem core i5 750. Otóż napięcia na mierniku i CPU-Z sa w okolicy 1.32 a w biosie 3.8 jest ustawione, a jak zaczne testować prime95 to spada nawet do 1.26V i oczywiście wita mnie soczystym failem na 3 rdzeniu. EIST, C1E oraz spread spectrum wylaczone, turbo w biosie mi jakoś magicznie wcieło. Płyte mam GD65 i się zastanawiam czy w green power jest jakas opcja do wyłączenia która tak miesza napięciem ? ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by było ok .. ale albo tytuł zły dałeś albo po prostu w treści nie napisałeś.JAK PODKRĘCAĆ !!!!

Patrz wyżej - nie ja wymyślałem tytuł :wink: . Zresztą jak to napisałem we wstępie:

heh, Ale w podpisie masz taki sam tytuł ;p więc widać też byś tak nazwał swój poradnik ...

 

a to wogóle czego innego dotyczy ten TUT

Edytowane przez acess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z podkręcaniem core i5 750. Otóż napięcia na mierniku i CPU-Z sa w okolicy 1.32 a w biosie 3.8 jest ustawione, a jak zaczne testować prime95 to spada nawet do 1.26V i oczywiście wita mnie soczystym failem na 3 rdzeniu. EIST, C1E oraz spread spectrum wylaczone, turbo w biosie mi jakoś magicznie wcieło. Płyte mam GD65 i się zastanawiam czy w green power jest jakas opcja do wyłączenia która tak miesza napięciem ? ;/

 

Spróbuj wyłączyć Load-Line Calibration.

 

heh, Ale w podpisie masz taki sam tytuł ;p więc widać też byś tak nazwał swój poradnik ...

 

Bo ostatecznie taki jest tytuł tego artykułu... Niech tak zostanie.

 

a to wogóle czego innego dotyczy ten TUT

 

Dotyczy podkręcania :wink: . Zresztą dzięki takiemu tytułowi ma więcej wejść :razz: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyłączyć Load-Line Calibration.

 

Niestety nigdzie nie widze takiej opcji...

Największa magia jest taka że w biosie miałem opcje turbo a teraz jej nie ma.

Podczas testu prime95 najwyższy level w menadżerze zadan 100% uzycia CPU a smigam sobie po necie jak zawsze bez zadnych opóźnień. W realtemp pokazuje mi inne taktowanie jak w CPU-Z. Przy taktowaniu takim jak mam teraz gram sobie bezproblemowo w GTA 4 (i przy takim napieciu jak wskazuje cpu-Z). Jak ustawiam 3.9 GHz w pierwszej sekundzie wywala mi błąd w prime95 na 3 rdzeniu.

Obecnie w biosie mam ustawione 1.37 CPU i 1.341 VTT. Rano jak sprawdzałem to miernik wskazywał podobne napięcie do CPU-Z.

http://img638.imageshack.us/img638/8434/anomalia.jpg tutaj skrin jak to idzie mniej więcej. Prime 95 sobie leci do teraz (ok 31 minuta) i żadnych bledow nie ma tym bardziej ze wczoraj przezyl kilka godzin GTA 4 więc o stabilność się nie martwie. Jak przestaje testować prime95 napięcie w CPU-Z leci do 1.312. Jak widać podkrecanie w takich warunkach nie ma sensu dlatego przydało by się temu zaradzić. Co jeszcze ciekawsze bez żadnych uaktualnień biosu czy zmiany systemu 2 miesiące temu wszystko było ok, przy taktowaniu 4.3 (napięcie 1.37) dopiero po 25min miałem błąd a indeks wydajności systemu poszedł bezproblemowo i podszlifowałem sobie wyniki :)

 

BTW realtemp juz wskazuje 3810MHz.

Edytowane przez Rafal2!omu$$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj mam dosyć zabawy po tych kilku restartach. Mam pytanie czy programiki typu control center nadają się do OC bo zainstalowałem i ładnie nawet wygląda to wszystko. Acha i czy napięcie VTT da się gdzieś odczytać na mierniku bo z tego co wyczytałem 1.35 to taka granica której nie powinno się przekraczac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy programiki typu control center nadają się do OC bo zainstalowałem i ładnie nawet wygląda to wszystko.

 

Tak na szybko - czemu nie. Jednak ogólnie lepiej podkręcać z poziomu BIOSa.

 

Acha i czy napięcie VTT da się gdzieś odczytać na mierniku bo z tego co wyczytałem 1.35 to taka granica której nie powinno się przekraczac :)

 

Nie da się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią ale jak jest w praktyce z tym VTT jak ustawie np 1.36 VTT i 1.36 napięcie CPU to mogą być problemy? a nawet jak napięcie dla CPU dam 1.35 albo 1.34 bo z tego co wiem VTT im wyższe tym zapewnia stabilniejszą prace przy niższym napięciu. Wiem, że zawsze można samemu sprawdzić, ale wole się upewnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią ale jak jest w praktyce z tym VTT jak ustawie np 1.36 VTT i 1.36 napięcie CPU to mogą być problemy?

 

Na S775 bywały problemy, na S1156/S1366 nie słyszałem. Ogólnie lepiej trzymać VTT choćby ciut niżej niż napięcie CPU.

 

z tego co wiem VTT im wyższe tym zapewnia stabilniejszą prace przy niższym napięciu.

 

Napięcie VTT też podwyższa temperatury, w podobnym stopniu co napięcie CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, moim zdaniem rozsądna granica między vtt i vcore (powyżej i poniżej) to 0.20v. Przy takiej wartości proc nie powinien wyzionąć ducha. Oczywiście mowa o C2D 65nm, z 45nm pewnie jest tak samo.

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny artykuł - w końcu biorę się za podkręcane mojego Q9550 rev. E0 i ten art odpowiedział na kilka pytań, które miałem. Ale mam jedną uwagę co do bezpiecznych napięć na pamięciach DDR3. Ty podałeś 1.8V, ale są to napięcia dla starszych DDR3, które standardowo chodziły na ok. 1.65v. W tej chwili część producentów przerzuca się na moduły, które standardowo mają napięcie zasilania 1.35v (np. G.Skill ECO) i wrzucenie na nie napięcia 1.7-1.8v po prostu je usmaży :) Warto więc będzie dodać jakąś drobną uwagę o tym, aby osoby zaczynające przygodę z OC bardzo szybko jej nie zakończyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...