Skocz do zawartości
Dammeron

WC by Dammeron [Worklog]

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma to jak składać kilku znajomym WC, a swojego kompa chłodzić nadal "radiatorkami". W końcu jednak przyszedł czas, by pomyśleć także o swojej maszynce.

 

Buda to, pewnie większości dobrze znany, pierwszy Stacker (nieświadomych odsyłam TUTAJ):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pewne modyfikacje wykonałem już jakieś 3 lata temu (pozbyłem się 'koszyka' na zasilacz, ponieważ przesłaniał wentylator, utrudniał prowadzenie kabli, rysował lakier od zasiłki i w ogóle był be :wink: ). Poza tym usunąłem kilka innych mniej ważnych elementów i ponawiercałem gdzieniegdzie otwory (np. na gumki, na których wiszą dyski twarde). Jednak prawdziwa operacja plastyczna miała się dopiero zacząć... :razz:

 

Standardowo opróżniłem całe wnętrze. Tutaj małe info na temat bebechów:

Dołączona grafika

 

-E8400 @ 9x450MHz (dotychczas chłodzony Tr HR-01 Plus + NB XL1

-Asus Maximus II Formula

-Corsair Dominator 2x2GB 1066MHz

-Radek 4890 od XFX

-2x Samsung F1 320GB w raid0 + stary Samsung SP2004C 200GB

-X-fi Xtreme Music (wyjście przez S/PDIF na H/K AVR155 + kolumny Heco)

-DVD ASUS E818AT Sata

-całość zasilana przez BQ DP Pro P6 530W

 

Obecnie działa to sobie na świeżym powietrzu:

Dołączona grafika

 

Pusta buda przedstawia się następująco:

Dołączona grafika

 

 

...Ciąg dalszy nastąpi... jutro. B-)

...Stay tuned...

 

PS: Sorki za jakość niektórych fotek, robię je starą kompaktówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary Stacker, czekam z niecierpliwością :)

 

BTW. jak sprawuje się zasilacz? Mam taki sam, niezniszczalny :) Hehe i mój Maximus też :)

 

Jaka chłodnica? Czyżby 60mm i front? ;)

 

Pozdrawiam, Androctonus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BuMeL - szczegóły będę powoli odkrywał, ale nie martw się, telenowela to nie będzie. Prawie wszystko mam już zrobione, ale dopiero teraz chciało mi się o tym pisać. :razz:

 

Androctonus - Zasiłka sprawuje się dobrze, już od dobrych 3-ech lat, choć wentyl się trochę zakurzył i coś tam szemrze w łożysku (dziwne, że to już trzeci BQ z jakim mam do czynienia i ma identyczne objawy po podobnym czasie, nawet dźwięk z łożyska ten sam). Zrobię w nim fanswapa i opchnę na allegro, ponieważ dotarł do mnie cudowny X-series od Seasonica kupiony okazyjnie. :D A co do chłodniczki to się jutro zamierzam rozpisać, w jej temacie będę miał co nieco do powiedzenia. Ale zdradzę, że wcisnąłem ją pod dach... B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, mój BQ skończy w sierpniu 4 lata :D Jedno jest pewne kolejny zasilacz też ze stajni BQ i serii Dark Power Pro :D

 

Co do projektu brzmi ciekawie :) Czekam, btw. już jest "jutro" :D

 

Nudno tak z samego rana w urzędzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą czas na drugi rozdział:

 

Przede wszystkim wypadałoby się pochwalić tym, co do mnie przyjechało (tu podziękowania dla Cooling.pl i Zenfist.pl :) ):

Dołączona grafika

 

-HK 3.0 LT + Backplate na CPU

-EK 4890 CF Acetal+Nickel na Radka

-Thermochill PA120.3 15mm (jest w tym mocno sfatygowanym pudełku, na szczęście przeżyła podróż :) )

-grill na chłodnicę Blackwater Hexagon

-rez EK 250

-pompka Swiftech MCP355 + EK Acetal Top V2

-całość łączona Tygonem 9.5/12.7 i zalana niebieskim Feserem

-złączki od BP i Fesera

-Seasonic X-Series 650W

 

 

Wracając do przeróbek... Pierwsze, co musiałem zrobić to jakoś rozłożyć stackera na czynniki pierwsze (kto kiedyś tego próbował, to wie ile z tym problemów). Na początek 'odpadł' B-) dach, na którym wytrasowałem otwór:

Dołączona grafika

 

Następnie potraktowałem go Dremelem:

Dołączona grafika

 

I tu wyszedł pierwszy problem. Mianowicie otwór wyszedł trochę za mały (odmierzałem od grilla), i musiałem go przyszlifować kątówką. Po tym, dość brutalnym, zabiegu, wyrównaniu i wygładzeniu krawędzi całość prezentuje się następująco (tu już po malowaniu, zapomniałem zrobić wcześniej zdjęcia):

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Co do malowania, jest trochę inny kolor z góry (błyszczący, a nie matowy), ale ten fragment i tak będzie zasłonięty przez grill.

 

 

A skoro już mowa o malowaniu... Wkurzał mnie zawsze ten beznadziejny szary kolor surowej stali, więc postanowiłem rozłożyć budę na pojedyncze elementy i pomalować na coś ładniejszego. Oczywiście CM wcale nie ułatwił mi tej roboty, mianowicie łączył to bydle w większości za pomocą nitów, które musiałem wszystkie porozwiercać, a i śrub też nie było mało do odkręcenia. Ale po kilku godzinach męczenia się, jakoś osiągnąłem zamierzony cel. Niestety, tu znowu brak fotek, zarówno z rozkręcania (bo mi "się zapomniało" :-P ), a podczas malowania chciałem oszczędzić cyfrówce zapylenia.

 

Malowanie zaplanowałem sobie na dwa dni, a zajęło mi cztery, plus dzień mycia całej sali w piwnicy z osiadłych oparów farby :D . Dlaczego tak długo? Albowiem zużyłem całą puszkę farby srebrnej w sprayu, jak stała u mnie w garażu, a nie mogłem nigdzie znaleźć takiej samej, by dokończyć robotę. Kupiłem więc inną i nałożyłem ją jako wierzchnią warstwę. Po pomalowaniu i skręceniu części obudowy "do kupy" wygląda to następująco:

Dołączona grafika

 

Ładnie mi nawet wyszły te czarne "kolumienki". B-)

 

Oczywiście nie mogło nic iść tak gładko, jakbym chciał, no i w tym momencie znowu stanąłem na chwilę z robotą, ponieważ w większości wypadków użycie śrub do zmontowania budy było niemożliwe (np za duże główki od śrub, czy niemożność ułożenia nakrętki z drugiej strony blachy). Pognałem więc następnego dnia do Castoramy (a gdzieżby indziej :D ) i kupiłem za 60zł nitownicę ręczną, dzięki której reszta poszła już bez problemu.

 

Część z Was pewnie już zauważyła również wycięty otwór na dnie obudowy. Jako, że zasilacz będzie na dole, musiałem zapewnić mu odpowiedni dostęp powietrza.

 

 

Kolejną rzeczą, jaką zamierzałem wykonać było dystanse do nóżek obudowy, by zapewnić lepszy dopływ powietrza do zasiłki, ale także by był jakiś przewiew pod obudową (mniej kurzu się gromadzi). Wpadłem na pomysł, by użyć pierścieni wyciętych z miedzianych muf fi32mm. No i znowu w ruch poszedł flex (mam chyba skłonności sadystyczne :-P ):

Dołączona grafika

 

Po wycięciu i oszlifowaniu krawędzi, zachciało mi się uzyskać efekt "szczotki", więc pomęczyłem się na kamieniu szlifierskim z godzinkę, a o to wynik:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A tu, po pomalowaniu na srebrno...:

Dołączona grafika

 

...i po zamontowaniu:

Dołączona grafika

 

 

Myślę, że na tym mogę zakończyć drugą część. Ale kto wie, może coś dzisiaj jeszcze 'szrajbnę'... :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooooooooo, kolego zacząłeś to kontynuuj projekt :D Zapowiada się soczyście. Z [gluteus maximus] wyglądają te 2 różne złączki na topie EKa :blink:

 

Reszta fajnie i zapowiada się ciekawie :) Podziwiam za wkład manualny, tzn. cięcie budy, nie mógłbym mojej tak potraktować tym większe wyzwanie jak to wszystko co ja chcę upchać w mojej budce :D

 

Pozdrawiam, Androctonus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpadłem na pomysł, by dopływ do pompy z reza dać wężem 12.7mm a nie 9.5mm. Pomoże to w przepływie i zlikwiduje negatywne efekty zastosowania na tym odcinku dwóch kolanek. Zamontowane nie wygląda źle, lepiej niż na tym zdjęciu, ponieważ nakrętka nie jest tak "daleko nakręcona" i wewnętrzna choinka nie wystaje poza nią.

 

A samo cięcie nie było aż takim wyzwaniem. Najpierw sobie poćwiczyłem na środku wycinanego otworu (widać nacięcie idące w lewo od tego otworu po wentylatorze :) ). A po nabraniu pewności w prowadzeniu tarczy, ciąłem już bez oporów. No, może z jednym małym problemem, a mianowicie zużyłem na to 5 tarcz 32mm do dremela, na szczęście dokupiłem wcześniej kilka i starczyło ich również na otwór na dnie budy. B-) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie, ja sam jeszcze w Antonim będę ciął otwór pod zasilaczem, żeby odizolować go od obiegu powietrza w obudowie ale to dopiero w czerwcu ;p Projekt nabiera rozmachu, pracuj dalej i wrzucaj zdjęcia. Oby końcowy wynik wyglądał tak, jak się zapowiada ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niestety brak kontynuacji...

 

Czy aby jednak na pewno? :wink: Zapraszam do przejrzenia mojego małego artykułu, którego stworzenia pomysł wpadł mi do głowy podczas przeróbek.

 

Feser czy Thermochill...? -> Oto jest pytanie!

 

Miłego czytania i zachęcam do komentowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na kolejne wieści z pola bitwy (jak na razie wygrywam :D )...

 

Kupiłem takie oto dwie listwy kątownikowe (tworzywo 3cm*3cm oraz aluminium 2cm*5cm):

Dołączona grafika

 

Zacznijmy od tej pierwszej. W stackerze nie za bardzo jest jak zainstalować wentyle z przodu, (racka na dyski twarde pomijam bo to badziewie), więc już kiedyś wykonałem z takiej listwy uchwyty na wentylator. Obecnie z przodu będą 2 NB XL1, więc musiałem wykonać nowe uchwyty na 2 wentyle 12cm.

 

Najpierw wyciąłem 2 kawałki po 24cm, a następnie nawierciłem otwory montażowe (coś mi tym razem ostrość nie wyszła):

Dołączona grafika

 

Pozostało tylko wycięcie fragmentów zasłaniających skrzydła wentylatora. Posłużył mi do tego taki patent (wyrzynarka w imadle :lol2: ):

Dołączona grafika

 

Potem już tylko wyrównałem krawędzie pilnikiem i tak oto przedstawia się końcowy efekt:

Dołączona grafika

 

Następnie musiałem zająć się tymi nieszczęsnymi otworami w TC, mianowicie trza je było nagwintować. Gwint zrobiłem M4, ponieważ kupiłem bardzo ładne śrubki M4 z główką pod imbus:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Potem musiałem rozpiłować otwory w grillu, gdyż nie pokrywały się z tymi krzywymi w chłodnicy (a w dachu budy otwory rozwierciłem na rozmiar 6):

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A do czego potrzebna mi była aluminiowa listwa? Wyciąłem z niej tę większą półkę 5cm-ową i posłużyła jako maskownica do otworu na tacce na mobo (tego od wentylatora turbinowego) oraz jako element do którego przymocuję rez. Poniżej gotowy efekt ze złożenia budy do kupy i zamontowania chłodnicy wraz z Typhoonami:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jako podkładek pod wentyle użyłem tych od SilentPC (musiałem wyciąć po jednym ich boku bo nie mieściły się obok siebie).

A tutaj uchwyt na Noiseblockery w akcji:

Dołączona grafika

 

Kolejna innowacja: jako że grill nachodził na ten plastikowy dekiel na dachu, wypiłowałem w nim szczeliny, by ładnie się pokryły (w tle tyłek mojego kota, który wparował w kadr :D :

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I na koniec sprawozdanie z kolejnego problemu pt. "nie mieści mi się złączka" :-P. Pojechałem do pracy (tak tak, sprzedaję instalacje sanitarne) i kupiłem sobie 2 kolanka nyplowe 3/8", które wkręciłem w chłodnicę i uszczelniłem nicią do gwintów i klejem:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I to wszystko na dziś. Jutro zaprezentuję mój autorski system mocowania pompy (wszelkie copyrights na ten pomysł należą do mnie!!! B-) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha widze że użyłeś mojego rozwiązania w przypadku topu i osłony plastikowej ;] możesz to troszkę poprawić.

 

Co do reszty patentów to są one znane i stosowane :]

 

Ogólnie jest całkiem ciekawie  się zapowiada. Czekam na mocowanie pompy, może skopiuje :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedzial bym ze profesjonalnie , ale bardzo fajnie ;)

Ogolnie bardzo fajnie Ci to wszystko wychodzi , czekamy na dalszy postep prac ;)

Korzystales juz z nowego zasilacza ? Zapewne bedziesz bardzo z niego zadowolony , wprawdzie jeszcze go nie mialem w raczkach ale znajac to firme bedzie 1 klasa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się top obudowy :) bardzo ładnie się prezentuje :)

też kombinowałem z kolankami i innymi bajerami 3/8 do TC, ale lekko mi przeciekało w którymś miejscu, a ostatecznie trójnik pękł, więc zdecydowałem, że kupie kostki bitsa i będzie po problemie. Oby u Ciebie nic nie ciekło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba. Widać duży nakład pracy włożony w projekt. Swojego czasu bawiłem się dremelem i pancernymi blachami chiefa i wiem jaka to robota także tym bardziej gratuluje, bo efekt już na tym etapie wygląda fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam pieprzycie ze nonpr0 mi sie podoba.

 

Sam mam taka bude i kilka pomyslow naprawde mi sie podoba... Jak znajde troszke czasu i nadejdzie zmiana sprzetu, to napewno cos pokombinuje w ten desen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po "długiej przerwie". :) Miałem wczoraj wieczorem wrzucić tu kolejne fotki, ale zostałem wyciągnięty na domówkę, no i dopiero teraz jestem jakoś 'na chodzie'.

 

Zacznijmy więc od uchwytu na pompkę:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Z pozostałych kawałków listew kątowych zrobiłem taki oto mały stelaż. Jak widać, dodałem do niego wycięte kawałki gąbki, która odizoluje go od obudowy. Następnym krokiem było zrobienie płytki, do której przykręcę Lainga (tu już po oszlifowaniu i nagwintowaniu):

Dołączona grafika

 

Pompka jest przykręcona do płytki, a pomiędzy nimi znajduje się gumka rozpięta na stelażu. Daje mi to całkowitą izolację do reszty obudowy:

Dołączona grafika

 

Poniżej całość zamocowana w budzie, razem z rezem, a także i połączona już z chłodnicą:

Dołączona grafika

 

Wąż do chłodnicy będzie szedł w linii prostej, zamocowany w uchwytach, które zamierzam kupić na dniach.

 

Tymczasem martwi mnie połączenie pompki ze zbiornikiem. Może rzeczywiście użycie węża 13x19 nie było dobrym pomysłem, albowiem jest bardzo sztywny. Znowu opóźni to cały montaż o tydzień (chciałem już dziś wszystko złożyć), ponieważ będę musiał czekać na nowe złączki, ale na pewno będzie to mniej straszne, niż ewentualne męczenie się z tym, co jest teraz.

 

Może macie jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wąż wylotowy idzie dobrze, a przez zatoki nie mógłbym go puścić, ponieważ będą tam dyski twarde. Co do pompki, to niestety powiesić jej na rezie nie mogę, haczyłaby o ściankę do montażu dysków. Myślę, że jednak skombinuję 2 złączki 10x13 i użyję cieńszego węża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba mnie jakiś pech prześladuje... przyszły dziś nowe złączki do połączenia pompa<->rez no i oczywiście coś musiało być nie tak. Zamiast dwóch złączek 10x13 dostałem 10x13 i 13x16. :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, brakująca złączka dotarła, uchwyty na węża też są. W piątek znowu ruszę z kolejnym etapem i mam nadzieję, że tym razem zakończy się już montaż kibla. Resztę przeróbek będę dokonywał już na złożonym całym sprzęcie, a jest co robić. Muszę zrobić nowe, dłuższe kable od frontowego panelu, ponieważ te są tak krótkie, że musiałem go przemieścić gdzieś na środek, a docelowo ma być w najwyższej zaślepce. Poza tym zamierzam przerobić panele boczne (kilka pomysłów mam, pozostało je tylko przenieść na papier (a raczej na arkusz CADA :D ). Do tego jakieś lekkie podświetlenie środka, bla, bla, bla, ... :razz:

 

Blackwhite - co do cieknących złączek to odpukać, nie chcę takich problemów u siebie... B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...