Skocz do zawartości
Megabyte

FIC - tania płyta na nforce2

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazlem cos takiego na stronie Fic'a:

 

"Taipei 13 May 2003-The New AU13 motherboard from First International Computer, Inc. (FIC) is based on the revolutionary new nVidia Crush 18D chipset and has already been receiving great reviews from the computer press."

 

Nowy AU13 na chipsecie Crush 18D :?:  Czy to jest to samo co NForce 2 ultra 400?

Nie nie jest tak wyglada Crush 18D :

 

Dołączona grafika

 

I jego mostek poludniowy :

 

Dołączona grafika

 

Mysle ze musial byc montowany we wczesniejszych wersjach lub rev jak kto woli plyt Au13 bo ja mam juz chipset 400 ultra. Ten Crush 18D mial wsparcie tylko dla DDR400 natomiast fsb 400 juz nie mial. Byl montowany na plytach okolo kwietnia 2002 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... napaliłem sie na tą płytkę bo ma Soundstorma...

Tylko czy opłaca mi sie wymieniać ją z tego co w podpisie??

 

Czy będzie słyszalna różnica dzwięku na wieży podłączonej do kompa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamienil jesli nie musialbys nic doplacac a jeszcze bys na tym zyskal to czemu nie, a jeszcze jak masz na tym solteku mostek polnocny ponizej C1 no to tym bardziej. Licze sie z tym ze zaraz fani solteka tutaj wjada :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze musial byc montowany we wczesniejszych wersjach lub rev jak kto woli plyt Au13 bo ja mam juz chipset 400 ultra. Ten Crush 18D mial wsparcie tylko dla DDR400 natomiast fsb 400 juz nie mial. Byl montowany na plytach okolo kwietnia 2002 roku.

hmm Fic twierdzi co innego, ten tekst ze strony fica jest z 13 maja 2003

The AU13 supports the very latest AMD processors and up to 3GB of super fast DDR400 memory. 128 bit dual channel memory architecture and front side bus frequency of 400MHz makes the AU13 one of the most powerful motherboards for AMD processors available. On-board features include 5.1 channel audio, AGP 8X support, 10/100 LAN interface, serial ATA with RAID feature (option), IEEE1394 (option) and USB 2.0 support. 

 

The nVidia Crush 18D chipset features remarkable new technology including nVidia's DualDDR memory controllers. The dual channel memory architecture available with the nVidia chipset gives the AU13 a real edge over other AMD motherboard solutions, especially when processing graphics.

 

Spec - ATX form factor (9.6" x 12" motherboard for AMD Athlon™ and Duron™ series processors

- 200/266/333/400 MHz system data bus

- nVidia® Crush 18D / MCP-T chipset

- Support for up to 3GB DDR 266/333/400 memory

- 128 bit dual channel memory support

- Serial ATA with RAID feature (option) with ATA 100/133support

- 1 AGP 8X slot, 6 PCI slots

- Realtek ALC650 5.1 channel audio

- Broadcom® on-board 10/100 LAN

- Support for wake on ring and wake on LAN

- Support for up to 3 IEEE 1394 ports (option) and up to 6 USB 2.0 ports 

- Parallel port and 2 serial ports

- PS2 mouse and keyboard support

- Auto power failure recovery, ACPI ready (STD), Suspend to RAM, H/W monitoring

hmm, weird!! Czyzby brak kompetencji ze strony Fica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamienil jesli nie musialbys nic doplacac a jeszcze bys na tym zyskal to czemu nie, a jeszcze jak masz na tym solteku mostek polnocny ponizej C1 no to tym bardziej. Licze sie z tym ze zaraz fani solteka tutaj wjada :P

A ile moge wołać za swojego Solteka?? z 360zł??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mysle ze musial byc montowany we wczesniejszych wersjach lub rev jak kto woli plyt Au13 bo ja mam juz chipset 400 ultra. Ten Crush 18D mial wsparcie tylko dla DDR400 natomiast fsb 400 juz nie mial. Byl montowany na plytach okolo kwietnia 2002 roku.

hmm Fic twierdzi co innego, ten tekst ze strony fica jest z 13 maja 2003

The AU13 supports the very latest AMD processors and up to 3GB of super fast DDR400 memory. 128 bit dual channel memory architecture and front side bus frequency of 400MHz makes the AU13 one of the most powerful motherboards for AMD processors available. On-board features include 5.1 channel audio, AGP 8X support, 10/100 LAN interface, serial ATA with RAID feature (option), IEEE1394 (option) and USB 2.0 support. 

 

The nVidia Crush 18D chipset features remarkable new technology including nVidia's DualDDR memory controllers. The dual channel memory architecture available with the nVidia chipset gives the AU13 a real edge over other AMD motherboard solutions, especially when processing graphics.

 

Spec - ATX form factor (9.6" x 12" motherboard for AMD Athlon™ and Duron™ series processors

- 200/266/333/400 MHz system data bus

- nVidia® Crush 18D / MCP-T chipset

- Support for up to 3GB DDR 266/333/400 memory

- 128 bit dual channel memory support

- Serial ATA with RAID feature (option) with ATA 100/133support

- 1 AGP 8X slot, 6 PCI slots

- Realtek ALC650 5.1 channel audio

- Broadcom® on-board 10/100 LAN

- Support for wake on ring and wake on LAN

- Support for up to 3 IEEE 1394 ports (option) and up to 6 USB 2.0 ports 

- Parallel port and 2 serial ports

- PS2 mouse and keyboard support

- Auto power failure recovery, ACPI ready (STD), Suspend to RAM, H/W monitoring

hmm, weird!! Czyzby brak kompetencji ze strony Fica?

Wogole co innego pisza na stronie w USA a co innego na Taiwanie wiec musza miec jakas oddziena polityke or something ;) Lub jada z ta nazwa caly czas jako nazwe dla jakiegokolwiek chipsetu nforce 2 bez wzgledu na wersje jego. Ja sciagalem radyjka z wsyztskich chipow i sa one odpowiednie czyli NB w wersji C1 (nforce 2 ultra 400) i MCP-T jako mostek poludniowy w wersji A3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyklejcie ten temat tak jak inne dotyczace plyt na nforce 2.....

Bez sensu z tego co wiem tylko ja mam ta plyte jak narazie. Dzisiaj rano poczynilem testy i moj procek z nieodblowkowanym mnoznikiem >12,5 szedl na wyzszych mnoznikach az do x24.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie jakby sie głębiej przyjżeć to w tabelce jest specyfikacja różnych wersji chipsetu a nie płyty...

 

Mała wtopa :-( SORKA!!!

 

ale jeszcze jedno... koleś na maxa wyciągnął FSB 173....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie jakby sie głębiej przyjżeć to w tabelce jest specyfikacja różnych wersji chipsetu a nie płyty... 

 

Mała wtopa :-( SORKA!!!

 

ale jeszcze jedno... koleś na maxa wyciągnął FSB 173....

Czasami do testow biora ludzi niekompetentnych :) . Ja wiem ze na tej plycie nie da sie przekroczyc 220mhz na fsb, a na 215 chodzi stabilnie. Wogole mnie nie przekonuje ten artykul na tej stronie, nawet lamy nie napisaly wersji mostkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem!!! Znowu moje nie dopatrzenie... skoro płyta wspiera FSB 200 to MUSI na tyle śmigać!!!

 

Oj, oj to słońce źle na mnie oddzaływuje....

 

WIELKIE SORY!!!

 

Update: Czy ten FIC ma 5cio bitowy mnożnik??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

!!!!!RECENZJA!!!!!!!!!!RECENZJA!!!!!!!!!!RECENZJA!!!!!

 

 

Witam oto moja relacja z testów płyty FIC AU 13 Chameleon Ultra /TFA42 NB_A1 + SB_A3/. Jest to płyta oparta na chipsecie NForce 2 400 Ultra z obsługą DUAL DDR i soundstormem. Z serii AU13 ma ona najuboższe wyposażenie (brak firewire i serial ata), ale jej stosunek ceny do wydajności jest niesamowity. (Cena hurtowa 270 netto - ACTION KRAKÓW)

 

 

KONSTRUKCJA

 

Zacznę od ogólnego opisu wykonania płyty. Posiada ona 6 gniazd PCI, 1 AGP 8x, 4 porty USB na płycie + dwa dodatkowe do podłączenia na śledziu (nie ma w wyposażeniu). Od razu po wyjęciu płyty z pudełka sugeruje usunąć z pod pasywnych radiatorów "różową gumę do żucia" (dobrze schodzi) i zastąpić ją białą pastą silikonową. Sugeruje metodę suszarka na radiator prze 10-20 sekund i schodzi pięknie.

 

Co do błędów konstrukcyjnych,zauważyłem następujące:

1)nie da się korzystać z pierwszego slotu PCI ponieważ radiator karty graficznej go zasłania;

2)banki pamięci powinny być bardziej odsunięte od grafiki - nie można wyjąć kości pamięci z pierwszego banku /DIMM2/ gdy długa karta graficzna jest zainstalowana (np. ti4200)

 

Poza tymi nie zauważyłem większych niedociągnięć. Do zalet konstrukcyjnych tej płyty należy prawdziwy czujnik termiczny pod CPU dodatkowe wejście na zasilanie +12V (stabilniejsze napięcia) oraz radiatory na NB i SB.

 

Nie mogłem znalezć oznaczenia rewizji płyty ;-(

Kondensatory SANYO - chyba dobre

 

BIOS

 

AU13 Ultra jest troszkę przebudowany (w stosunku do FRN2-L czy 8RDA+) producent postanowił zmienić położenie niektórych funkcji co wprowadziło troszkę zamieszania - kwestia przyzwyczajenia.

Niestety brak funkcji w stylu:

-CPU Warning Temperature

-CPU Shutdown Temperature

-Speaker BEEP at POST /nie da się wyłączyć/

-VDD Voltage control /da się bez tego przeżyć ;-)/

Też wybór mnożnika CPU dobrze nie nastraja - liczby są porozrzucane chaotycznie. W expercie pamięci podawane w stosunku tj. nie procentowa - przeba przekalulować np. 1:1,5:3 w stosunku do fsb

 

 

OVERCLOCKING

 

Płyta bardzo dobrze się przetaktowuje.Pojechałem ją synchro na FSB 400 z ramami na 400Mhz i nie było problemów ze stabilnością. Wyżej nie jechałem nie chciałem ryzykować uszkodzenia pamięci.

 

W 3Dmarku 2001 na moim konfigu uzyskałem następujące rezultaty:

 

fsb400/ram400 - 12051pts /dual ddr 256x2/

fsb400/ram400 - 11766pts /single ddr 256x1/

fsb333/ram333 - 11841pts /dual ddr 256x2/

 

Procesor@2000Mhz(200x10)UT3C/03-13/ 1.7V w prime 95 nie było błędów. pamięci były przetaktowane z 333->400 i dały rade.

 

Grafika Pixelview Prolink Ti 4200 128MB Agp 8x (z normalnym chłodzeniem!) nie przetaktowany, AGP Aperature:128, FW:on, core 250/mem500. Nieprzetaktowany sterowniki 44.03.

 

Radiator na mostku północnym mocno się rozgrzewał przy fsb 400. Sugeruje umieścić na nim wiatraczek chociażby z kieszeni HDD.

 

Do płyty zainstalowałem sterowniki Nvidii 2.41 ;-) bez instalowania IDE S/W. -STABLE-

 

 

PODSUMOWANIE

 

Plusy:

+APU soundstorm (+Realtek 650E jako codec) to duży + dla tej płytki. niech się Live czy Audigy schowa!!! (zero szumów)

+Duże możliwości rozbudowy,

+oficjalne fsb400,

+radiatory - producent pomyślał!

+Mostek C1

+dodatkowa zasilka +12V

+Tania jak barszcz (około 345 brutto w sklepie przy marży 5%)

 

Minusy:

-niewielkie wady konstrukcyjne

-buraczki w biosie

 

MOJA OCENA 9/10

 

Polecam tą płytę każdemu który szuka szybkiego i stabilnego sprzętu na którym można polegać i przetaktować go. REKOMENDUJE!!!

 

!!!!!RECENZJA!!!!!!!!!!RECENZJA!!!!!!!!!!RECENZJA!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie ciagle nie moge doczekac tej plyty. W Wa-wie w actionie nie maja, ale moga przywiezc tyle ze jeszcze nie wiedzą czy na pewno :(. Mam sioe dowiedziec w przyszlym tygodniu :( GRRRR!!

Moze znalazl juz ktos ta plyte w Wawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

TEsh bym moze sie na nia skusil ale co mam powiedziec kolesiowi w sklepie ??

 

Bo u nas jest tak ze musze mu powiedziec co chce a on po to jedzie do hurtowni :/

Wszystkie AU 13 Chameleon sa takie same czy tesh sa jakies revizje i inne rzeczy ??

Jak mu mowilem ze bede chcial procka AXP z dobrej serii to mi powiedzial ze mu powiem dokladnie co a on to wezmie z hurtowni :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STwierdziłem problem z płytą AU13. Dotyczy wolnego kręcenia się wiatraczka podłączonego do wejścia CPU Fan na płycie.

 

U mnie Coolermaster silent zwolnił z 2800 rpm do 1600 rpm, A titan z 3300 do 2000 rpm. czy ktos ma taki sam problem??? (na plytach 8rda+ i frn2-l było ok czyli wyższe wartości ;-))

 

Po podłączeniu dio 'Chip fana' śmiga ok (przy slocie agp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA nawet nie sprawdzalem bo mam coolermastera podlaczanego do wtyczki od zasilacza. Jesli inne wyjscie ci dziala dobrze a jedno daje za male napiecie to musi byc cos nie tak sprawdz miernikiem sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA nawet nie sprawdzalem bo mam coolermastera podlaczanego do wtyczki od zasilacza. Jesli inne wyjscie ci dziala dobrze a jedno daje za male napiecie to musi byc cos nie tak sprawdz miernikiem sobie.

teraz nie mam jak sprawdzic miernikiem ale ten problem mialem na 2 plytkach ;-( sprawdz jak możesz oki czy u ciebie tez zwalnia (halasliwego dreama tez mozesz podlaczyc do mobo ;-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA nawet nie sprawdzalem bo mam coolermastera podlaczanego do wtyczki od zasilacza. Jesli inne wyjscie ci dziala dobrze a jedno daje za male napiecie to musi byc cos nie tak sprawdz miernikiem sobie.

teraz nie mam jak sprawdzic miernikiem ale ten problem mialem na 2 plytkach ;-( sprawdz jak możesz oki czy u ciebie tez zwalnia (halasliwego dreama tez mozesz podlaczyc do mobo ;-))

W poniedzialek kupuje drugiego fic`a dla kumpla u niego zobacze jak bedzie sue vulcano krecil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...