Skocz do zawartości
brystel

Kilka porad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc jak ustawić monitor, żeby nie męczyć wzroku.

Na laptopie mogę siedzieć godzinami i nie czuje żadnego zmęczenia oczu, a jeżeli skorzystam z pctowego LCD (22" ASUS VW222S ) po jakiejś godzinie po prostu czuje, że mam strasznie zmęczone oczy.

Korzystam z windows 7, refresh lockiem zrobiłem blokade na 60hz (1680 x 1050).

Czy to tzw syndrom suchego oka? Czy może spowodowane to jest czymś innym?

Czytałem wiele tematów i ludzie polecają przyciemnienie monitora, jak to jest?

Już nie ogarniam tego, a może najlepsze wyjście to zmiana monitora.. ?

Proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat rozdzielczość musi być natywna, wszelkie zmniejszanie tylko powoduje rozmazanie/rozmycie i utratę ostrości. A to pozytywnie na odbiór obrazu na pewno nie wpłynie. Zmniejszaj jasność, jak będzie jeszcze za jasno ( przy ustawieniu na 0 ) to posiłkuj się kontrastem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc jak ustawić monitor, żeby nie męczyć wzroku.

 

Problemem w tym modelu jest brak złącza DVI lub innego cyfrowego co na dzieńdobry mniej lub bardziej pogorszy obraz (zależne też od jakości wyjścia analogowego karty).

 

Normalnie ustawia się rozdzielczość natywną i włącza cleartype (na złączu cyfrowym zdecydowanie ... na analogowym ... różne cuda widziałem) i tak ustawia systemowe dpi by wielkość elementów była wygodnie duża. Kontrast/RGB ustawia się na domyślne (o posiadanie kolorymetru Cię nie podejrzewam) i tak ustawia jasność by nie raziło (i jak kolega wyżej napisał przy braku dostatecznego zakresu regulacji jasności możliwe że trzeba będzie ciąć kontrastem).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady :) A jakie oświetlenie w okół monitora? Bo tak się składa, że monitor mam ustawiony w ciemnym miejscu i to może z tego bierze się te zmęczenie oczu?

Odległość 20cm większa od wyciągnięcia ręki będzie dobra? Bo tak sobie go ustawiłem teraz. Wcześniej miałem odległość ponad metr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odległość ok, sam mam mniej więcej taką. A co do oświetlenia, to najlepiej żeby było rozproszone a nie punktowe ( sama lampka z jednej strony to akurat średnie rozwiązanie ). Najlepiej, jakbyś ustawił jakąś lampę za monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...