Skocz do zawartości
Ar-ek

Komputer dla fotografa

Rekomendowane odpowiedzi

Był już podobny temat niedawno, ale chciałem oprócz konkretnych propozycji także poradę ideologiczną.

Obecnie mam Athlona XP-M 2500+ kręconego na 2400MHz (szyna RAM zwiększona ze 133 do 200, czyli w dualu idzie na 400MHz). Do tego 2GB RAM (dual), GeForce 4 Mx 440, 3x HDD (80GB i 120GB na ATA100 i 500GB na SATA), wszystko na Abicie NF7.

Zasiłki nie pamiętam, ale jakieś pół roku poszedłem na warszawską giełdę i poprosiłem "najlepszą", jaką mieli.

Chyba jest ok.

 

Problem jest taki - kupiłem ostatnio nową lustrzankę (aparat fotograficzny) i zacząłem testować programy do obrabiania plików RAW.

I wygląda to tak: kliknięcie, 100% zajętości procka, kilka sekund czekania, efekt. Drugie kliknięcie, znowu 100% zajętości procka, znowu kilka sekund czekania, efekt.

Co ciekawsze, oprogramowanie nie jest jakieś najnowsze - każdy z testowanych softów miał po kilka lat.

Aha, jeden nie zainstalował się w ogóle, Bo A XP nie ma SSE2 :(

 

Załamać się można - a byłem dotychczas przekonany, że obecny procek starczy mi jeszcze na długo :(

 

No i teraz nie wiem, czy lepiej zmodernizować blaszaka (trzeba by kupić MB+proc+DDR+graf), czy ładować się w cały nowy zestaw.

Generalnie, chciałbym wydać możliwie maksymalnie mało.

 

Wcześniej miałem podejście do sprzętu takie, że kupowałem jak najlepszą, podkręcalną (na wszelki wypadek), ale stabilną i "porządną" MB, a procek i grafę w używce, w miarę dobre ale tanie. Po jakimś czasie wymieniałem procek i grafę na kolejne używki albo wyprzedawane resztki nówek (dalej b. tanie, ale już dużo lepsze) i tym sposobem niskim kosztem sprzęt cały czas był w miarę szybki. To skończyło się w momencie, kiedy znikły SocketA i AGP.

Teraz widzę, że jest chyba z 10 różnych podstawek, a dawny jasny podział (Athlon+duron u AMD oraz Pentium+Celeron u Intela) zastąpił cały zastęp różnych procków obydwu producentów.

Trochę mnie odstrasza konieczność czytania iluś-set stron informacji, żeby całkowicie świadomie dokonać jednorazowego zakupu :|

W każdym razie, nowa MB też powinna mieć jakieś w miarę rozwojowe gniazdko, żeby za rok~dwa~trzy można było wetknąć w nią coś, co wtedy będzie już bardzo tanie, a za to wyraźnie szybsze.

 

Proszę o jakieś porady (+ ew propozycje konkretnych elementów).

Aha, nie gram wcale, całość zastosowania komputera to internet+Office+Grafika+czasem(rzadko)obróbka video.

Edytowane przez Ar-ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto kupić już coś nowszego. Ładowanie pieniędzy w leciwy sprzęt jest bezcelowy bo jakiegoś wielkiego przyrostu nie osiągniesz. Ile możesz wydać na nowy sprzęt?

 

AthlonII X2 240 - 235zł lub Athlon X3,X4

AsRock M3A785GXH/128M /AMD 785G, DDR3-1600/ 330zł ze zintegrowanym HD 4200. W zupełności powinno wystarczyć. Lub format micro za 40zł mniej: AsRock M3A785GMH/128M /AMD 785G, DDR3-1600, mATX/

DDR3 1333MHZ GoodRam 2GB 190zł dobrze by było dokupić jeszcze drugie 2GB.

 

Razem: 765zł (965zł + 2GB)

 

Płyta przyszłościowa, zamontujesz nawet PhenomaII 6 rdzeniowego jak będziesz chciał zaszaleć ;P

Na pewno zestaw wydajniejszy, niż dotychczasowy.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, ile mam kasy - najchętniej nic bym nie wydawał... <_<

Więc całość kwoty i tak będę musiał "zdobyć" - w tym układzie zakup musi być po prostu jak najsensowniejszy (odnośnie relacji ceny do wartości i przyszłościowości)

Jak na razie, po rozpytaniu, doradzają mi znajomi albo brać PhenomaII x2 do odblokowania na x4 (się expresowo douczam, o co chodzi - chyba nie każdego da się "odblokować"), albo Athlona X2 240, a w przyszłości Phenoma.

Czyli podobnie do tego, co zaproponowałeś Ty ;)

Za to w kwestii płyt nie wiem na razie nic - kiedyś brało się po prostu Asusa (drożej) lub Abita (ciut taniej + full możliwości kręcenia)jeśli miało być stabilnie+porządnie, lub coś innego, jeśli miało być tanio ;)

Chyba muszę się i tak sporo douczyć...

Czemu akurat te AsRocki zaproponowałeś? Po prostu "dają radę", czy może są jakoś wybitnie dobre przy swojej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć szczęście i Athlona X3 zmienić na Phenoma X4 jak u mnie w podpisie oraz możesz mieć to szczęście z Phenomem X2.

Ja do grafiki brał bym jednak coś co ma więcej rdzenii czyli X3 (jeśli ma być tanio i dobrze) i czekał na uśmiech losu ;)

 

Płyta jest ogólnie polecana, bardzo dobry model za niską cenę. Dodatkowo w "miarę mocna" k. graficzna.

Sam użytkuje model ATX i jestem mega zadowolony.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć szczęście i Athlona X3 zmienić na Phenoma X4 jak u mnie w podpisie oraz możesz mieć to szczęście z Phenomem X2.

Te szczęście to totalny totolotek, czy można te szczęście wspierać jakoś numerami serii np?

Czytam na razie tutejszy wątek o Athlonach xX, ale póki co, nie doczytałem nic o tym konkretnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Athlony II X3 425 seria CACYC AC wg mnie miała największe prawdopodobieństwo odblokowania. Tak wynika z wpisów na forum ludzi którzy takie procesory kupili. Też takiego mam.

Czy teraz kupisz jeszcze taki model? Nie wiem.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<b>Udało się odblokować:</b><p><br><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3404104" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0931EPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3403608" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0938CPMW</a><p><br><a href="http://img101.imageshack.us/img101/9144/cpuzc.jpg" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC 0937CPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3403168" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0937CPMW</a><p><br><a href="http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4089274&postcount=30" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">AACYC AC

0923EPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3416256" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0938DPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3410725" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0939APMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3416459" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0939DPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3410870" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0938FPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3433709" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0939BPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3433742" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0938FPMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3442256" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0940APMW</a><p><br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3469156" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0948DPMW</a><p><br><a href="../findpost-t300460-p3480765.html" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0948DPMW</a><p><br><a href="../findpost-t300460-p3503636.html" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0948DPMW</a><br><br><b>I nie udało się:</b><br><br>CACYC AC 0939<br>CACYCAC

0938CPMW<br><a href="../Socket-754-939-940-AM2-AM3-f70/Amd-Athlon-II-X2-X3-X4-Ddr2-ddr3-Am2-am3-t300460.html&view=findpost&p=3414189" class="bbc_url" title="Zewnętrzny odnośnik" rel="external">CACYC AC

0938 FPMW</a>

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie patrzę, że na aplikacjach Adobe procesory Intela rozkładają na łopatki nawet sporo szybsze w czym innym AeMDeki.

Niedobrze, będę musiał to przetrawić, bo Intel sporo droższy też jest :(

 

Gryzę się jeszcze z myślami, ale wstępnie planuję tego właśnie AsRocka, Athlona 435, (1+1)GB RAM (w przyszłości może się dorzuci jeszcze 2+2) i jakiś wiatraczek.

Cena: 305+335+230=870. Z wiatraczkiem podejdzie pod tysiaka.

Drogo, ale chyba optymalnie... :(

Ewentualnie jeśli jakiś zestaw z intela się jeszcze "wybitnie opłaca", to poproszę o inf.

 

 

EDIT

 

I jeszcze jedno - jak się sprawuje zintegrowana graf na tym AsRocku?

Czy mając ją mogę zapomnieć o kartach graf (w gry nie grywam), czy jednak przydałoby się coś w rodzaju Radeona 5450 czy GT210 (te dwa przykłądy wrzucam, bo są wersje z pasywnym chłodzeniem).

Wg cpubenchmark są sporo szybsze od radka 4200, chociaż to ciągle segment kart do kompa "biurowego".

Nie wiem, jak bardzo dobra grafika jest potrzebna internetowi (tyle tego syfu na www teraz umieszczają, że na samej przeglądarce komp się potrafi zmulić, jak jest sporo okien pootwieranych), ale Adobe chyba część zadań potrafi na grafikę przerzucić, o ile grafika się do czegoś nadaje.

Edytowane przez Ar-ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja byłem zadowolony. Przez jakiś czas pracowałem na zintegrowanej w programie 3D do projektowania - Solid Edge ST.

Nie było problemów wszystko chodziło płynnie.

 

W gry pokroju DIRT2 czy Counter-Strike Source też grałem i byłem zadowolony - zaznaczam, że wtedy pracowałem tylko na AthlonieII X2 240 @ 3GHz.

Filmy full HD czy to na youtube czy przez odtwarzacz to nie ma problemu. Wszystko chodziło tak jak powinno.

 

Tu masz taki mini test tej integry: W jakie gry pogramy na Integrze AMD? Test Radeona HD 4200.. Benchmark.pl

Każdemu kto się pyta o jej wydajność go podaję. Wynika z niego na pewno, że do Twoich zastosowań będzie dobra.

 

 

Cena płyty bez k. graficznej nie jest jakoś znacząco mniejsza i w przypadku Twojego niezadowolenia (chociaż wątpię :) ) zawsze możesz kupić coś na PCI-E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

A odnoście MB:

 

Widzę na niej jakiś bardzo duży radiator (mostek północny?) i malutki na południowym.

Czy z racji planów @, kupić od razu jakieś mikro śmigiełko na któryś z nich, czy nie ma takiej potrzeby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, do tego co będziesz robił to wątpię by były problemy z temperaturą.

U mnie przy wyłączonej integrze, ale za to z OC (wyższe FSB, napięcie chipsetu, itp) aktualnie ma temp 37*C. Ale to głównie przez to, że wentylator na procesorze kręci się 700obr/min i przepływ powietrza nie jest ustawiony na chipset.

Jeszcze jak miałem chłodzenie procesora boxowe gdzie wentylator jechał na 2500obr/min i wywalał powietrze na wszystkie boki to temp. była niższa około 31*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze 2 (chyba ostatnie) rzeczy:

1. Prąd. Zasilacz to ModeCom 500W premium. Da radę?

2. Nie lubię hałasu, więc pewnie od razu też zamówię chłodziwo procka. I teraz, czy Silentium Spartan wystarczy, czy może to zbyt mała różnica w porównaniu do box-a i lepiej brać fortisa?

Edytowane przez Ar-ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten modecom to już siedzi u mnie w obudowie...

Wywalić go i zamienić na coś innego?

 

EDIT

Próbuję właśnie poczytać coś o zasilaczach, ale albo są tematy po 100 stron, albo "pigułki wiedzy", ale sprzed 7 lat (chyba ciut nieaktualne?).

Wyczytałem na razie, że te moje (ModeCom 500W) padają jak muchy, ale mają zabezpieczenia, więc komputerowi w przypadku padu zasiłki nic nie grozi.

To może dopiero jak padnie, to szukać nowego? O ile prądowo sobie poradzi.

 

EDIT2

Do nowych zasilaczy musiałbym sporo "złodziejek" stosować - potrzebuję 4 molexów 4pin ;)

 

EDIT3

Jeśli kupować nowy zasilacz, to Be Quiet! PurePower L7 530W jakoś najsensowniej mi wygląda, w kwestii relacji cena/moc/wyposażenie (?).

Strasznie drogie te zasilacze... :blink:

Edytowane przez Ar-ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa najlepiej jest mieć coś miarę markowego. Modecom to raczej dolna półka.

Kup tego: http://www.allegro.pl/item1119581156_zasilacz_delta_gps_450aa_100a_jak_chieftec_450w.html

 

Możesz oczywiście kupić lepsze itp, ale Tobie to raczej nie potrzebne.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Tobie tyle tych molexów?

4 urządzenia na ATA100, jedno na SATA.

 

EDIT:

No, to złożyłem zamówienie:

 

1x AsRock AsRock M3A785GXH/128M /AMD 785G, DDR3-1600/

1x GoodRam GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

1x AMD AMD Athlon II X3 435 /2.9GHz, 1.5MB, 95W, BOX, AM3/

1x SilentiumPC SilentiumPC Fortis HE1225

 

Teraz zostaje tylko trzymać kciuki za to, żeby L3 i 4te jajko się odblokowały... :huh:

Edytowane przez Ar-ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowo, z braku laku, siadł system 32 bit.

5h OCCT na procku odblokowanym na Phenoma II x4 nie zwróciło błędu.

Temperatura w idlu była 33st, w stresie nie przekraczała 43st.

Chyba jest nieźle... :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w idlu była 33st, w stresie nie przekraczała 43st.

Chyba jest nieźle... :huh:

 

Zależy przy jakim hałasie masz takie temperatury (ew. ile RPM kręci się jak duży wentylator na procesorze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowo, z braku laku, siadł system 32 bit.

5h OCCT na procku odblokowanym na Phenoma II x4 nie zwróciło błędu.

Temperatura w idlu była 33st, w stresie nie przekraczała 43st.

Chyba jest nieźle... :huh:

 

Jakim programem sprawdzasz temp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczciwym fanspeedem.

real-temp odmówił współpracy, a core-temp pokazywał tylko obciążenie rdzeni (temperatur już nie). Dalej nie szukałem, bo na razie chodziło mi głównie o sprawdzenie, czy czwarty rdzeń i L3 działają.

 

Co do obrotów - nie wiem. FanSpeedowi nie dowierzam - pokazywał 2500rpm na cpu.

Niby było dość głośno, ale podobnie głośno było przez cały czas, a bios wskazywał na 800~900 rpm...

Edytowane przez Ar-ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam 2x92 mm (SilentiumPC Spartan) ;)

Nie dam głowy, co generowało hałas: w obudowie są jeszcze 3 wiatraki 80mm chodzące na 1800/1700/1300rpm, a do tego 3 dyski twarde.

Wszystko razem generuje dość spory hałas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speedfan pokazuje temperatury w miarę dobrze, nawet po odblokowaniu. Wiadomo, nie są dokładne ale najbardziej "realne" w porównaniu do innych softów.

 

Jeszcze jedno, jeżeli używasz Photoshopa CS4 lub CS5 to koniecznie włącz w ustawieniach wspomaganie przez kartę, co prawda Radek 4200 wielkiej różnicy nie zrobi, ale z drugiej strony daje kopa większego niż mój 9600GSO ;)

 

Dyski ATA bym na Twoim miejscu wywalił, ewentualnie zostawił na magazyn, ale u mnie na pewno leżałyby na półce. Raz że na ogół głośne (bo stare), dwa że powolne, trzy - zajmują miejscu w obudowie, dodatkowe kable (tasmy) zakłócają obieg powietrza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak wentyle procka śmigały na 2500rpm i to one tak wyły.

Po zmniejszeniu do 2300 było już wyraźnie ciszej, 1800 i poniżej sprawia, że są cichsze od pozostałych emitentów hałasu (ergo - niesłyszalne) ;)

Włączyłem w BIOSie opcję Quiet CPU Fan i teraz startuje na 800rpm, zamiast na 2500 (i już jest w miarę cicho).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji. Od początku miałeś 2 wiatraki na Spartanie? A jeśli nie, to o ile tempy spadły po dołożeniu drugiego wentyla? Sam mam Spartana i właśnie zastanawiam się nad dołożeniem drugiego wiatraka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zmniejszeniu do 2300 było już wyraźnie ciszej, 1800 i poniżej sprawia, że są cichsze od pozostałych emitentów hałasu (ergo - niesłyszalne) ;)

 

Ale my wszyscy mamy zadziwiająco różne oczekiwania odnośnie hałasu :idea: . Ja np. zaczynam marudzić jak 92mm na CPU wchodzi na 1400 RPM x-P Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...