Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, ramdisk, czy to ma sens ?

Mam powiedzmy troszkę pamięci często stojącej odłogiem, może by ją wykorzystać ;)

System win7 64bit, mam na ssd, czy taki ramdisk przyśpieszy działanie aplikacji ? ew jakich?

 

Jeśli warto to kolejne pytanie jak się za to zabrać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W FAQ o SSD byla o tym dyskusja. Naprawde warto, jesli masz 8GB ramu i na ramdisk przeniesiesz pagefile oraz Temp. Znaacznie obnizy Ci ilosc zapisow/odczytow na SSD, a dodatkowo moze przyspieszyc prace systemu.

 

Niestety trzeba sprawdzic na swoim sprzecie czy to zadziala, bo ktos pisal o problemach zwiazanych z opoznionym tworzeniem ramdisku. I nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi jak to zrobic, zeby na pewno dzialalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie to zrobić poprzez minimalną ingerencje w rejestr. Rozwiązanie w temacie o SSD.

 

Wszlkie rozwiązania RamDysk mocno polecam, w końcu ram jest ponad 20x szybszy od dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ciesze się że jakaś dyskusja znów wyskoczyła o tym. Sprawdzam, testuję różne softy ale nie natknąłem się na żaden który by odpalił RamDisk w czasie bootowania OSa (Win7 x64). Ręczne odpalanie i montowanie obrazu zajmuje więcej czasu niż zaoszczędzę na szybszej pracy ramdisku :/

 

Znacie może jakieś rozwiązanie takiego problemu?

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest sens nawet przy 4 gia ramu

 

mialem/mam sytuacje ze majac 4 giga ramu w lapku po wylaczeniu swapa , program krzyczal ze konczy sie ram i ubijal proces teraz mam ramdrive wielkosci 1024 na nim swap umieszczony i winda sie nie burzy ze jej ramu brakuje :]

 

 

system 7 x64

 

HKLM/System/ControlSet/services/RAMDiskVE

Zmieniamy wartosc klucza "Start" z 3 na 0

 

szybszy start i winda spokojnie z automatu pakuje swapa tam

program : Dataram RAMDisk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie Win7 niby ma calkiem przyjemne zarzadzanie pamiecia, ale jednak nie lubi jak sie mu calego swapa wywali. Dlatego ja daje te 256MB na ramdisku (w sumie 1GB z czterech dostepnych). Dodatkowo przenioslem tam Temp. Moze to placebo, moze nie ale instalacja programow i rozpakowanie archiwow idzie jakby szybciej. No i nic mi nie smieci na C:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

W istocie, też mam Dataram, mam na nim swapa pod siódemką x64, wszystko działa idealnie.

 

W grach różnice zaobserowowałem wyłącznie w GTA IV, bo to gra która intensywnie korzysta ze swapa (Epizody jeszcze bardziej). Wszelkie przycinki praktycznie zniknęły.

 

32-bitowe aplikacje np. do obróbki zdjęć/video również bardzo na tym skorzystają, 64-bitowe niestety troche stracą (np. Adobe CS5), jako że zawsze wydajność troche słabsza, jak i czas dostępu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób można zrobić taki ramdisc, aby działał bez problemu. Z chęcią przeniósłbym tam pagefile, Chrome i przetestował takie rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pitole, napisałem instrukcję na miliard stron i $%^$# znikło, bo niechcący kliknąłem "wstecz" $^$&%*^%

 

Napiszę w skrócie jeszcze raz ;) :

 

1. Ściągamy i instalujemy program Dataram RAMdisk.

2. Odpalamy konfigurację programu, ustawiamy zadowalającą pojemność partycji, wskazujemy na FAT32 i tworzymy nową partycję przyciskiem Start RAMDisk

3. Ustawiamy pagefile na nowo utworzonej partycji (dla win7: System->Zaawansowane Ustawienia Systemu->Wydajność i przycisk Ustawienia->zakładka Zaawansowane->Zmień a następnie ustalamy stały rozmiar pliki stronicowania na partycji ramdiskowej, na reszcie partycji wyłączamy)

4. W konfiguracji RAMDisku w zakładce Load and Save zapisujemy obraz partycji na HDD/SSD w dowolnylm miejscu przyciskiem Save Disk Image Now. Następnie zaznaczamy Save Disk Image on Shutdown oraz Load Disk Image on Startup i wskazujemy plik który przed chwilą zapisaliśmy. Dzięki temu podczas uruchomienia systemu RAMdisk będzie w takim stanie jak po wyłączeniu komputera.

5. Poleca się przenieść Cache przeglądarek na partycję RAMdiskową:

a) w IE -> Opcje internetowe, Ustawienia Historii przeglądania i przenieś folder

b) w Operze -> odpalamy w przeglądarce Opera:Config, znajdujemy Cache Directory4 oraz Operator Cache Directory4 i zmieniamy ścieżki

c) w Chrome -> dopisujemy do skrótu programu --disk-cache-dir="CACHE_DIR" --disk-cache-size=N , gdzie CACHE_DIR to ścieżka do folderu na partycji Ramdiskowej a N to pojemność Cache'u w bajtach

 

Przy dużych ramdiskach można przenieść jeszcze Temp Windowsowe. Musi być wystarczająca ilość miejsca, aby nie było później problemu z instalowaniem nowych programów.

Pagefile i Cache działa bezproblemowo opisanym wyżej sposobem na Win7.

 

Zastrzegam, iż ten mini poradnik jest tylko do użytku na forum PurePC ;)

Można wrzucić do pierwszego postu i zmienić tytuł może po prostu na "Ramdisk"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastrzegam, iż ten mini poradnik jest tylko do użytku na forum PurePC ;)

Można wrzucić do pierwszego postu i zmienić tytuł może po prostu na "Ramdisk"

 

Bardzo dobry pomysł. Przyda się trochę informacji na temat samego ramdisku, bo za wiele tego na naszym forum nie ma.

 

BTW, dataram jest chyba free ale do 4gb, powyżej już płatne. Jest jakiś o zbliżonych parametrach do dataram ale free i bez ograniczeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł. Przyda się trochę informacji na temat samego ramdisku, bo za wiele tego na naszym forum nie ma.

 

BTW, dataram jest chyba free ale do 4gb, powyżej już płatne. Jest jakiś o zbliżonych parametrach do dataram ale free i bez ograniczeń?

 

 

a po co Ci az tak duzy ram dysk ( powyzej 4 giga ? )

 

 

 

 

@ Popiól

 

 

zmienilibym kilka punktow :

 

1. Ściągamy i instalujemy program Dataram RAMdisk.

2. Odpalamy konfigurację programu, ustawiamy zadowalającą pojemność partycji, wskazujemy na FAT32 i tworzymy nową partycję przyciskiem Start RAMDisk

3. Ustawiamy pagefile na nowo utworzonej partycji (dla win7: System->Zaawansowane Ustawienia Systemu->Wydajność i przycisk Ustawienia->zakładka Zaawansowane->Zmień a następnie ustalamy stały rozmiar pliki stronicowania na partycji ramdiskowej, na reszcie partycji wyłączamy)

4. uruchamiamy rejestr systemowy ( regedit : znajdujemy HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\RAMDiskVE zmieniamy wartosc parametru start z 3 na 0

5. Poleca się przenieść Cache przeglądarek na partycję RAMdiskową:

a) w IE -> Opcje internetowe, Ustawienia Historii przeglądania i przenieś folder

b) w Operze -> odpalamy w przeglądarce Opera:Config, znajdujemy Cache Directory4 oraz Operator Cache Directory4 i zmieniamy ścieżki

c) w Chrome -> dopisujemy do skrótu programu --disk-cache-dir="CACHE_DIR" --disk-cache-size=N , gdzie CACHE_DIR to ścieżka do folderu na partycji Ramdiskowej a N to pojemność Cache'u w bajtach

 

Przy dużych ramdiskach można przenieść jeszcze Temp Windowsowe. Musi być wystarczająca ilość miejsca, aby nie było później problemu z instalowaniem nowych programów.

Pagefile i Cache działa bezproblemowo opisanym wyżej sposobem na Win7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradnik. Odnośnie omyłkowego usuwania wiadomości też mi się to pare razy zdarzyło i dlatego teraz gdy pisze coś większego na forach, robie to najpierw w notatniku, tak na wszelaki wypadek. :)

 

Tutorial jest obecnie przeze mnie testowany i odrazu mam pytania:

-------------------------

1.

Pietia(lania) napisał:

ystem 7 x64

 

HKLM/System/ControlSet/services/RAMDiskVE

Zmieniamy wartosc klucza "Start" z 3 na 0

 

szybszy start i winda spokojnie z automatu pakuje swapa tam

program : Dataram RAMDisk

-------------------------

2.

Czy dopisać to do rejestru? Jak wygląda stabilność takiego ramdysku? Są z tym jakieś problemy?

 

 

Dobry pomysł odnośnie rozwinięcia tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie dopisujesz tylko po uruchomieniu ramdrive tworzy sie automagicznie ten klucz w rejestrze , nalezy zmienic mu jedynie wartosc z 3 na 0

 

stabilnosc jest taka jak kazdego innego softu , jak masz cos z hardware walnietego to i ten program sie wysypie ale jak masz ustawienia sprzetowe OK to ramdrajw nie sprawia najmniejszych problemow za to rozwiazuje kilka problemow z winda ( patrz moj problem z programem i zamykaniem go przez winde bo niby brakuje mu ramu ;-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

start ramdysku w momencie startu windowsa ( jeszcze przed logowaniem czy siakos tak ;-) ) wtedy windows na spokojnie laduje pagefile do ramdysku bez koniecznosci wczytywania ich z obrazu img

 

Nie specjalnie rozumiem. To znaczy skąd ładuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skomentowałem to już w nowo utworzonym temacie. To nie jest dobre rozwiązanie, nie każdy potrzebuje ramdisk tylko do pagefile, nie nadaję się to kompletnie do Cache przeglądarek. Już nie mówiąc, jeśli ktoś chce trzymać w ramdisku programy np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Aha, to spoko, dla mnie to akurat dobre rozwiązanie bo mam tylko swapa na ramdisku, a Windows ładuje sie koszmarnie dłużej wczytując obraz z HDD. Sprawdze ten trik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...